28 lutego 2015

Naszą piątą w tym sezonie audycję w Radio Rodzina pt. „Ja i Ojczyzna to jedno” poprowadziły Ewa Załupka, Weronika Zielińska (3G), debiutujące Marta Obiegło (2G) i Rozalia Kazienko (1G) oraz ich opiekunka, p. Anna Tracz-Molasy. Ponadto audycję przygotowywały Anna Wędrychowicz i Agata Skibińska. Materiał możemy odsłuchać w RADIOWCY (kat. „Ludzie w szkole”).


27 lutego 2015

Będziemy w telewizji. Odwiedziła nas wczoraj ekipa TVP Historia, która jest w trakcie realizacji filmu dokumentalnego na temat 77. Rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. W filmowanym spotkaniu uczestniczył prezes wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Rodła, p. Tadeusz Szczyrbak, który wystąpił z krótką prelekcją na temat na temat kolejnej rocznicy. Naszą obecność w realizowanym programie zaakcentowaliśmy występem chóru szkolnego pod kierunkiem p. Pauliny Bogdańskiej, który wykonał dwie pieśni: „Marsz młodych Polaków w Niemczech” i „Hymn rodła”. Mamy nadzieję, że dotrze do nas informacja na temat daty emisji programu.


26 lutego 2015

Trzecia odsłona projektu „Biblioteka z klasą…” w tym roku szkolnym. Dagmara Dziwak i Kamila Jurczyńska w imieniu klasy 2 Gimnazjum podarowały bibliotece książkę „Złodziejka książek” Markusa Zusaka.


26 lutego 2015

Terminy wyborów do Samorządu Uczniowskiego Liceum:

Do 6 III – zgłoszenia kandydatur (do Natalii Mielniczek z II LO lub s. Katarzyny Niemiec)
9 III – ogłoszenie listy kandydatów
12 – 18 III – kampania wyborcza
18 III – cisza przedwyborcza
19 III – wybory

Każdy z kandydatów przedstawia swój program wyborczy.
Co zawiera program wyborczy?
o Co chcesz zmienić, udoskonalić w naszej szkole?
o jakie inicjatywy chcesz podjąć, aby ubogacić czas spędzany w szkole?


25 lutego 2015

ZAPRASZAMY DO NASZEJ SZKOŁY NA DRZWI OTWARTE DO GIMNAZJUM I LICEUM! Specjalnie dla naszych Gości przygotowujemy cztery różne programy, dzięki którym młodzi ludzie dowiedzą się mnóstwa informacji o naszych szkołach.

Drodzy szóstoklasiści – czekamy na Was w soboty 7 marca i 11 kwietnia, o godzinie 10:00.
Drodzy gimnazjalisci – czekamy na Was w soboty 17 marca i 18 kwietnia, o godzinie 10:00.


25 lutego 2015

1 marca obchodzimy ważną uroczystość upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych (zwanych także Żołnierzami Niezłomnymi) – tego dnia s. Agata Stężowska zamelduje się wraz z pocztami sztandarowymi Gimnazjum i Liceum podczas głównych uroczystości w mieście. Obchody tego święta rozpoczną się jednak już w piątek, 27 lutego, wystawą poświęconą jednemu z żołnierzy, Czesławowi Czplickiemu, w Siedzibie NSZZ Solidarność. Plan obchodów znajdziemy klikając na grafikę powyżej.


24 lutego 2015

W marcu będziemy gościć w naszej szkole przedstawicieli siedemdziesięciu pięciu szkół podstawowych, które zgłosiły się do udziału w naszym Konkursie Mitologicznym. To będzie nie lada przedsięwzięcie logistyczne, do którego przygotowujemy się już teraz – 150 uczniów i 75 nauczycieli! Czekamy na nich z niecierpliwością!


24 lutego 2015

Serdecznie zapraszamy do Barda Śląskiego na górską Drogę Krzyżową. Na miejsce udajemy się autokarem nie za wcześnie 🙂 bo to sobota, a wracamy do domów w sam raz na obiad. Zachęcamy – zabierzecie ze sobą znajomych, rodzeństwo, rodziny! Zapisy do 10 marca.


23 lutego 2015

Wzięliśmy udział w akcji charytatywnej Sióstr Karmelitanek Misjonarek „OŁÓWEK DLA AFRYKI”, zainicjowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Przy okazji tej inicjatywy weszliśmy we współpracę z Przedszkolem „Promyk Słońca” we Wrocławiu, z którego dziećmi apelowaliśmy w swoich środowiskach o przyłączenie się do akcji. W sumie udało nam się zebrać wspólnie AŻ 826 OŁÓWKÓW. Dziękujemy wszystkim ołówkodawcom!


23 lutego 2015

Adam Mickiewicz w „Dziadach” ustami Konrada powiedział: „Ja i Ojczyzna to jedno”. Taki tytuł nadaliśmy naszej kolejnej autorskiej audycji w Radio Rodzina, podczas której będziemy zastanawiać się nad zagadnieniem patriotyzmu. Czy można się przywiązać do ojczystego kraju? To pytanie zadaliśmy w sondzie uczniom naszego gimanzjum i gimnazjum nr 29. Jakie były odpowiedzi? Dowiemy się już dzisiaj wieczorem. Co to jest „mala ojczyzna”? Jak ważny jest lokalny patriotyzm? Czy jest początkiem dla tego „dużego”? Podczas audycji wysłuchamy wywiadu z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, którego mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole w wykładem na temat Żołnierzy Wyklętych (lub „Niezłomnych”, jak podkreślał nasz Gość). Na koniec zastanowimy się, co znacza określenie „obywatel świata” i czy w jakiś sposób koliduje z patriotyzmem. Audycję poprowadzą Ewa Załupka, Weronika Zielińska (3G), debiutująca Marta Obiegło (2G) oraz ich opiekunka, p. Anna Tracz-Molasy.

Naszej audycji odsłuchamy na stronie Radia Rodzina lub przy tradycyjnych radioodbiornikach – 92,0 fm. Zapraszamy o 21:30!


21 lutego 2015

20 marca odbędą się wybory do Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum. Do publicznej wiadomosci podano harmonogram wydarzeń związanych z wyborami:

05.03 – termin zgłaszania kandydatur
06.03 – spotkanie kandydatów i przewodniczących ich sztabów wyborczych
09.03 – 19.03 – kampania wyborcza
20.03 – wiecie wyborcze + wybory (I tura)
27.03 – ewentualna II tura wyborów

Więcej informacji dotyczących wyborów znajdziemy na stronie SU Gimnazjum (zakładka EXTRA!).


21 lutego 2015

Jutro w kalendarzu znajdziemy wydarzenie znane w środowisku harcerskim jako Dzień Myśli Braterskiej, które jest dniem wspólnoty dla harcerzy i skautów całego świata. 22 lutego 1857 jest dniem urodzin sir Roberta Baden-Powella, założyciela skautingu. W piątek harcerki (ZHR) naszej szkoły przeprowadziły poranny apel, podczas którego opowiedziały o idei harcerstwa i działaniach jakie podejmują na co dzień. Uczniowie naszej szkoły działają aktywnie w Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego i Skautach Europy.


20 lutego 2015

Gimnazjalistki na lodzie. Trzecioklasistki na zaproszenie s. Agaty Stężowskiej spędziły wczorajszy poranek na lodowisku w Orbicie, w ten sposób obchodząc imieniny swojej wychowawczyni. W tym miłym wydrzeniu uczestniczyła także s. Katarzyna Starek.


19 lutego 2015

Już w poniedziałek posłuchamy naszych młodych dziennikarzy, którzy w audycji „Ojczyzna i ja to jedno” będą zastanawiać się nad istotą patriotyzmu. Przygotowując się do programu przeprowadziliśmy wywiad z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, którego mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole tydzień temu, oraz sondę, przeprowadzoną wśród naszych uczniów i kolegów i koleżanek z Gimnazjum nr 29. Materiału posłuchamy w poniedziałek o 21:30. Zapraszamy!


19 lutego 2015

Po raz pierwszy zaproponowaliśmy szkołom podstawowym konkurs przyrodniczy. Pierwsza edycja „Wpisanych w przyrodę” miała miejsce we wtorek, 17 lutego. Konkurs u nas był dwu etapowy: w pierwszym uczestnicy pisali test (40 pytań) z całego zakresu przyrody szkoły podstawowej. Szóstka najlepszych przeszła do drugiego, finałowego, etapu doświadczalnego, która odbyła się w pracowni chemicznej. Finaliści mieli za zdanie rozwiązać cztery zadania, po jednym z każdego przedmiotu – geografii, chemii, fizyki i biologii. Korzystali ze sprzętu chemicznego, mikroskopów, lup.
Zwycięzcami okazali się uczniowie ze SP nr 23 pod opieką pani Joanny Kudlek.

1 miejsce zajęła Martyna Nowak
2 miejsce Agnieszka Nawój
3 miejsce Maciej Gramza

W tym roku został przygotowany przez p. Annę Goliat, s. Monikę Tomaszewską, p. Małgorzatę Wróblewską i p. Monikę Książczak. Nauczycielom pomagały uczennice z 3 i 2 klasy Gimnazjum. Dziękujemy wszystkim szkołom za zainteresowanie. Już teraz zapraszamy na II edycję konkursu – za rok!


18 lutego 2015

Były „walentynki”, były bale, były pączki. Dzisiaj natomiast rozpoczęliśmy Wielki Post, mszą św. popielcową. Głowy popiołem posypał nam nasz duszpasterz, ks. Grzegorz Tabaka.


17 lutego 2015


Jeden poniedziałek w miesiącu rezerwujemy na smaczne śniadanie, na które zostajemy zaproszeni przez klasy. Wczoraj raczyliśmy się specjałami przygotowanymi przez drugoklasistki licealne wraz z wychowawczynią, s. Katarzyną Starek. Dziękujemy!
Za miesiąc oczekujemy śniadania nauczycielskiego!


17 lutego 2015

DRUGI SEZON AUDYCJI AUTORSKICH W RADIO RODZINA

W piątej audycji drugiego sezonu naszych występów w Radio Rodzina będziemy zastanawiać się nad postawami patriotycznymi, stąd tytuł z Mickiewicza „Ja i Ojczyzna to jedno” Serdecznie zapraszamy na piątą audycję w tym roku szkolnym. Nasi prezenterzy tego dnia to Ewa Załupka, Weronika Zielińska oraz debiutujące Marta Obiegło i Julianna Solik. Młodych wesprze tradycyjnie opiekunka, p. Anna Tracz-Molasy. Urszulanki zapraszają na audycję w najbliższy poniedziałek, o 21:30!
Poprzednie audycje odsłuchamy w zakładce RADIOWCY! w kat. „Ludzie”.


16 lutego 2015

Laureatką XIX Samorządowego Konkursu Fotograficznego pt. „Cmentarz” została Paulina Sperling (2G). Gratulujemy! Wszystkie zdjęcia konkursowe znajdziemy w naszej galerii – zapraszamy!


16 lutego 2015

Od jakiegoś czasu mamy okazję podziwiać zdjęcia autorstwa Andrzeja Winiarza, których wystawa TOTUS TUUS znajduje się na korytarzu św. Klary. Prace poświęcone są pamięci Jana Pawła II i ukazują świętego papieża w przekroju całego pontyfikatu. Zdjęcia dostępne dla zwiedzających do następnego poniedziałku, 23 lutego. Zapraszamy!


14 lutego 2015

Dzień Patriotyczny jesienią 2015 odbędzie się w Poznaniu (i Kórniku)! Przed feriami odbyło się głosowanie, podczas którego uczniowie i nauczyciele wybrali właśnie to miejsce na poznawanie historii w terenie. Na zwycięską opcję głosowało 71% głosujących, na Biskupin 29%. Tak natomiast przedstawiała się frekwencja podczs głosowania:

1G 84% / 2G 17% / 3G 33% / 1LO 23% / 2LO 53% / 3LO 0%


13 lutego 2015

Choć „walentyki” dopiero jutro, my postanowiliśmy zaznaczyć to wydarzenie na kartce naszego kalendarza dzisiaj. Dwie rzeczy warte zanotowania – pierwsza to mini kiermasz charytatywny, gdzie można było nabyć serca korzenne i „nektar miłości” (pieniądze zasilą konto Fundacji Serce Dziecka) przy stoisku obsługiwanym przez samorządowiczki gimnazjalne. Dziękujemy wszystkim, którzy wykazali zainteresowanie. Druga to tradycyjny festiwalik skeczu, wiersza i piosenki miłosnej, podczas które go poznawaliśmy talenty artystyczne naszych Gimnazjalistów i Licealistów.


12 lutego 2015

Prof. Krzysztof Szwagrzyk jest członkiem Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Instytucie Pamięci Narodowej. Prowadził prace ekshumacyjne min. na cmentarzu przy ul. Osobowickiej, gdzie zostali pochowani członkowie niepodległościowego podziemia. Obecnie uczestniczy w pracach na tzw. „Kwaterze Ł” w Warszawie.

Mieliśmy dzisiaj przyjemność gościć Profesora, który w wypełnionej po brzegi auli opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z wykonywaną pracą, która dla naukowców jego zaangażowania i ludzi z nimi współpracujących staje się misją życiową. Po krótkim wykładzie, wysłuchanym przez zebranych w najwyższym skupieniu, zgromadzona młodzież zadawała prelegentowi pytania, mnóstwo pytań.

Spotkanie z prof. Szwagrzykiem było kolejną debatą historyczną przygotowywaną we współpracy z Gimnazjum nr 29. Stąd dzisiejszy wykład był także okazją do zaproszenia młodych z tego gimnazjum, którym dziękujemy za tłumne przybycie w towarzystwie wychowawców.


11 lutego 2015

Dwie uczennice naszej szkoły, Weronika Zielińska i Ewa Załupka (3G), wzięły udział w warsztatach „Skarby kultury” organizowanych przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Cały projekt liczył 8 spotkań, które odbywały się w soboty. W ramach warsztatów odbyły się zajęcia z emisji głosu, języka polskiego oraz praktyki dziennikarskie. Uczestnicy brali udział w warsztatach radiowych i prasowych oraz uczyli się jak funkcjonuje studio nagrań i jak montować dźwięk. Spotkania były realizowane przy współpracy z Radiem Rodzina.


10 lutego 2015

KARMELITANKI MISJONARKI PROSZĄ O „OŁÓWEK DLA AFRYKI”

Do wsparcia akcji „Ołówek dla Afryki” zainicjowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zachęcają siostry karmelitanki misjonarki z Trzebini koło Żywca. Zakonnice przekonują, że każdy ołówek, długopis i kredka są na wagę złota. „Nam zalegają w szufladach i torebkach, im są potrzebne, nie muszą być nowe” – podkreślają na swym profilu facebookowym.

Karmelitanki misjonarki przypominają, że wśród 2 miliardów dzieci żyjących na świecie, na każde 100 dzieci 17 nigdy nie pójdzie do szkoły. „Jeden ołówek potrafi zdziałać więcej, niż nam się wydaje. Dzięki niemu dziecko może pójść do szkoły, może się uczyć. Tylko wykształcenie może wyrwać afrykańskie dzieci z kręgu biedy i bezradności” – zaznaczają. Zauważają jednocześnie, że szkoła jest dla biednych dzieci, często sierot, prawdziwą szansą na odmianę losu. „W szkole mogą się nauczyć urzędowego języka, bez niego nigdy nie znajdą pracy w mieście, nawet nigdy nie odważą się do niego wyjechać” – dodają.

„Każdy ołówek, każdy długopis i kredka są na wagę złota, nam zalegają w szufladach i torebkach, im są potrzebne – nie muszą być nowe. Zbierzmy ich ogromną ilość i poślijmy tym dzieciom, niech pójdą do szkoły i zapewnią sobie lepszą przyszłość’ – apelują karmelitanki misjonarki. Na przybory szkolne czekają do 24 lutego we wspólnocie w Trzebini (ul. Beskidzka 53)

Akcję w naszej szkole koordynuje p. Alicja Dubaj. Prosimy o przynoszenie ołówków do końca następnego tygodnia. Z góry dziękujemy!


9 lutego 2015

Ostatni apel tematyczny, przygotowany przez dziewczęta z pierwszej klasy Gimnazjum poświecony był pracy prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Prof. Szwagrzyk jest członkiem Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w IPN. Prowadził prace ekshumacyjne min. na cmentarzu przy ul. Osobowickiej, gdzie zostali pochowani członkowie niepodległościowego podziemia. Obecnie uczestniczy w pracach na tzw. „Kwaterze Ł” w Warszawie.

Zapraszamy na spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, które odbędzie się w auli naszej szkoły we czwartek o godz. 12:00.


9 lutego 2015


Doszły do nas miłe wieści na temat sukcesu naszej uczennicy. Marta Raer (3LO) zakwalifikowała się do II etapu „Olimpiady wiedzy o prawie”. Gratulujemy! Nauczycielem WOS-u Marty jest p. Alicja Dubaj.


7 lutego 2015

W marcu odbędą się wybory na Przewodniczących Samorządów Uczniowskich w Gimnazjum i Liceum. Wkrótce poznamy zasady ich wybierania oraz ważne terminy związane z wyborami. Tymczasem SU gimnazjalny wzmacnia się o dwie nowe osoby: Kasię Rakoczy z klasy pierwszej oraz Martę Obiegło z klasy drugiej. Cały skład SU Gimnazjum poznamy na stronie samorządowej – zapraszamy!


6 luty 2015

Rozochoceni balem studniówkowym, z inicjatywy grona maturzystek i zaproszeni przez Samorząd SU Liceum, pląsaliśmy wczorajszego wieczoru na sali gimnastycznej w takt muzyki podczas balu maskowego.


5 lutego 2015

Dobre nowiny na polu osiągnięć naukowych. Kasia Hołodnik (3G) została podwójną finalistką konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista, z języka polskiego i z historii. Gratulujemy Kasi oraz nauczycielom przedmiotowym, p. Annie Molasy oraz s. Agacie Stężowskiej.

Zapraszamy do OSIĄGNIĘCIA SZKOŁY, gdzie prezentujemy wszystkich naszych dotychczasowych finalistów i laureatów zDolnego Ślązaka. Pozdrawiamy ich serdecznie!


4 lutego 2015

Po ponad miesięcznej przerwie wracamy do naszych tradycyjnych projektów (styczeń był bardzo krótki, więc zrobiliśmy wolne). I tak: w lutym na „Śniadanie poniedziałkowe” zostaniemy zaproszeni przez klasę 2 LO, książkę bibliotece podaruje klasa 2G („Biblioteka z klasą…”), a „Skecz śniadaniowy” zaprezentuje społeczności szkolnej klasa 1G.

Za tydzień będziemy uczestniczyć w wydarzeniach walentynkowych przygotowywanych przez Samorząd SU. Tego dnia będziemy zbierać środki na cele charytatywne oraz podziwiać występy artystyczne wszystkich klas naszej szkoły.


3 lutego 2015

Doszły do nas słuchy o wyróżnieniu, jakie otrzymaliśmy w dość osobliwej konkurencji. Dziękujemy wszystkim tym, którzy dbają w naszym imieniu o środowisko naturalne! Więcej o osiągnięciach naszej szkoły w zakładkach LUDZIE W SZKOLE.


2 lutego 2015

Aż 36 fotorelacji zanotowaliśmy w grudniu w naszej fotogalerii. Najciekawszym zdjęciem w sondzie wybrano ujęcie uczniów SU Gimnazjum przygotowujących świąteczne paczki dla potrzebujących.

W styczniu fotorelacji mieliśmy tylko 9, co i jest wynikiem i tak bardzo dobrym, zważywszy na fakt, że w szkole byliśmy tylko 8 dni… Ale „Zdjęcia stycznia” nie będziemy wybierać. Zamiast tego dodamy styczniowe sesje do lutowych i wybierzemy „Zdjęcie stycznia i lutego”. O szczegółach będziemy informować. Tymczasem – wszystko o zdjęciach miesiąca w zakładce „Fotografia Roku” (kat. Ludzie w szkole).