Powieść Zbigniewa Domino opisuje losy polskich rodzin żyjących przed wojną na Kresach na tle dramatycznych politycznych przemian. Ukazuje narastającą wrogość ukraińskich sąsiadów z jednej strony i wzruszającą wierność  w łonie polsko-ukraińskich małżeństw; napaść sowiecką oraz wyczerpującą podróż na Syberię. Utwór doczekał się ekranizacji, ale powieść znacznie dobitniej obrazuje trudy długiej i często tragicznej podróży, a potem dramat ludzi, którzy utracili cały dorobek życia i których los jest ciągle zagrożony śmiercią z głodu i zimna.

 

… dalszy ciąg losów bohaterów Syberiady polskiej.  Ciekawostka: drogi syberyjskich zesłańców pod koniec wojny poprowadzą na Dolny Śląsk, a więc: jest to kartka z historii naszego regionu, mająca odniesienia do rodzinnych wspomnień Waszych bliskich.

Są to wspomnienia Babci NASZEJ pani profesor od biologii – i to już wystarczy, żeby chcieć je przeczytać. Ukazują kobietę pełną pasji, świetną obserwatorkę, opisująca swoje doświadczenia ze swadą, a nierzadko i z humorem, mimo że jej losy były dramatyczne. Już na początku wojny samotnie musiała troszczyć się o los rodziny, bo jej mąż został internowany przez ZSRR, a potem przeszedł szlak bojowy Armii Andersa. Ona sama w 1942 roku została aresztowana przez Gestapo i osadzona w Oświęcimiu, a potem w innych obozach hitlerowskich…

To antyutopia – gatunek literacki ostatnio coraz bardziej popularny. Kształt świata opisany w powieści wydaje się być bliski naszemu doświadczeniu: świat zdaje się zmierzać w tym kierunku i dlatego warto poznać powieść Huxleya. Liberalna rzeczywistość, poddana swoistej wersji poprawności politycznej, której hasła bardzo są podobne do idei obecnie najbardziej popularnych… a reszta jest chyba kwestią czasu, i to może nawet niezbyt długiego…

 

Warto obejrzeć: ze zbiorów Ninateki

  • Syberyjska Lekcja; reż. Wojciech Staroń
  • Michał Heller – wywiady o biograficznej tematyce, obejmujące syberyjski etap losów księdza Hellera, znanego filozofa i kosmologa
  • Tajemnice Uzbekistanu – warto obejrzeć, choćby dlatego, że jest w szkole Koleżanka, która przyjechała z Uzbekistanu…
  • Polska Kronika Filmowa nr 52: o spotkaniu po latach rodzeństwa rozdzielonego przez wywózkę na Syberię

Biblioteka