„Ostatki” różańcowe, czuwanie zaproponowane klasom przez samorządowiczki z Gimnazjum, zgromadziły uczennice i nauczycieli w auli dzisiejszego poranka. Tajemnice światła różańca były inspiracją do rozważań nad kondycją naszej wiary. Zastanawiano się nad owocami Eucharystii w życiu, nad jednością w rodzinach, relacją osobową z Jezusem, znaczeniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz świadectwem wiary w życiu codziennym. Gimnazjalistki z Samorządu Gimnazjum zaproponowały klasom formułę czuwania oraz rozdysponowały zadania dotyczące organizacji poszczególnych tajemnic. Każda z nich została przedstawiona za pomocą żywego obrazu oraz wyjaśniona za pomocą rozważań autorstwa uczennic. Na koniec dziewczyny złożyły kwiaty (róże) u stóp obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Dziękujemy dziewczętom z Samorządu Gimnazjum za koncepcję nabożeństwa oraz klasom i wychowawczyniom za piękne przygotowanie. Oraz wszystkim obecnym za skupienie i atmosferę modlitwy. Więcej podziękowań na wwwSU (EXTRA!). Zapraszamy do galerii foto.
Nie było w tym roku wyjścia do kina w październiku – dla odmiany wybraliśmy kulturalną wizytę w Operze Wrocławskiej. Na przedstawieniu „Joanna d’Arc” Giuseppe Verdiego w eleganckich strojach zawitały uczennice i nauczyciele wszystkich klas Gimnazjum i LO, oprócz maturzystek. (Niech się dziewczyny uczą.) Zapraszamy do galerii.
+
Kolejna, przedostatnia już, odsłona zDolnego Ślązaka miała miejsce wczoraj. Gimnazjalistki zasiadły do komputerów, aby rozwiązywać test językowy z niemieckiego.
Kolejny krok do skompletowania zakładek w naszym serwisie poczyniony – dzisiaj oddajemy do użytku całą kategorię „SZKOŁA W ŚRODOWISKU” – zapraszamy do zajrzenia na podstrony znajdujące się w tej sekcji.
+
Jutro pierwszoklasistki, zarówno gimnazjalne i licealne, mają zastępstwa na lekcjach psychoedukacji. Zapraszamy do „zastępstwa”.
Zaszła pomyłka! Psychoedukacja figuruje w planie we środę, a nie we wtorek, więc zastępstwa obowiązują na pojutrze, nie jutro. Przepraszamy za błąd.
Zapraszamy do „uczennice”, gdzie zamieściliśmy nadesłane nam przez Gimanzjalistki materiały z życia ich klas (notki i zdjęcia). Dzisiaj publikują: 1AG, 2G i 3G.
Zapraszamy do nawego miejsca na naszej www. IKS (X), to Internetowa Kronika Szkoły, gdzie co miesiąc będziemy podsumowywać mijające 30 dni w słowno-obrazkowej formie. IKS będzie także drukowany i wieszany na projektowanej na nowo tablicy przy furcie, u wejścia do szkoły. IKS znajdziemy w linkach w górnej sekcji witryny.
O konkursach. Mamy sukcesy! W konkursie Ligi Ochrony Przyrody, którego kołem w naszej szkole opiekuje się p.Jadwiga Leszczyńska-Kazuro, zarówno Gimnazjalistki, jak i Licealistki, zajmują wysokie lokaty. Dzisiaj miał miejsce Sejmik Ekologiczny w Nadleśnictwie Ruszów, podczas którego nasze laureatki: Zosia Nowakowska (1GA), Kasia Nowakowska (3G), Kamila Filończyk (1L) i Karolina Lizunov (2L) odebrały dyplomy i nagrody. Oprócz tego był też czas na poznawanie przyrody w terenie pod kierownictwem specjalistów od leśnictwa. Jesienna pogoda, piękny dzień, urocze krajobrazy, niezapomniany wyjazd. Zapraszamy do galerii.
W tym tygodniu kontynuowaliśmy naszą przygodę ze zDolnym Ślązakiem Gimnazjalistą. W środę dziewczyny pisały test z przyrody, wczoraj natomiast z przedmiotów humanistycznych. Teraz czekamy na wyniki.
+
Ponownie zapraszamy do „zastępstwa” – spójrzmy, których nauczycieli jutro zabraknie w szkole i kto ich zastąpi.
Apel fizyczny, przygotowany w ciekawy sposób przez trzecioklasistki licealne, był dobrą okazją dowiedzenia się paru faktów na temat fenomenu czarnych dziur. Dziewczyny nakręciły film stylizowany na „mockument”, w którym „ekspert” z dziedziny astronomii wypowiadał się na zagadnienia związane z tematem apelu.
Podczas spotkania w auli dowiedzieliśmy się także, któ został wybrany w demokratycznych wyborach na stanowisko Przewodnicząej SU LO. Została nią Ida Sosnowska z klasy drugiej. Daria Zimoch będzie sprawowała funkcję wiceprzewodniczącej, a Sara Grocholska skarbnika. Marta Raer będzie sekretarzem SU. Na szczególną uwagę, i pochwałę, zasłguje frekwencja wyborcza podczas głosowania – do urny przystapiło ponad 91% wyborców!
+
Natomiast wczorajszy, środowy, apel tematyczny przygotowały dziewczyny pod kierunkiem s. Agnieszki Młynarczykowskiej. Uczennice i nauczyciele zebrani w auli mieli okazję zapoznać się z informacjami dotyczącymi tegorocznego Roku Wiary oraz dowiedzieć się w skrócie o świętych patronach pierwszego miesiąca Roku Wiary: bł. Klarze Luce Badano i św. Teresie Benedykcie od Krzyża (Edycie Stein). (kilka zdjęć w galerii)
Demokracja w działaniu – Licealistki wybierały Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Już od pierwszej przerwy dziewczyny pojawiały się w „śniadaniówce”, aby oddać swój głos na swoją kandydatkę. Przypomnijmy, kto ubiegał się o tę zaszczytną funkcję: z klasy pierwszej Sara Grocholska, Marta Raer i Marcela Łataś oraz z klasy drugiej Ida Sosnowska i Daria Zimoch. Jutro poznamy wynik wyborów. Dzisiaj poznamy zdjęcia w galerii.
+
Będą jutro zastępstwa nauczycielskie – sprawdzamy w „zastępstwa”.
Dzisiaj, w samo południe, została odsłonięta przy Panoramie Racławickiej tablica pamiątkowa poświęcona ś.p. Pani Janinie Natusiewicz-Mirer, absolwentce naszego Liceum, współtwórczyni Panoramy Racławickiej, która zginęła śmiercią tragiczną podczas lotu 10 kwietnia 2010 roku, będąc członkiem delegacji na uroczystości w Smoleńsku. Tablica została ufundowana z inicjatywy Wydziału Kultury UM Wrocławia. Delegacji uczennic LO, na czele z pocztem sztandarowym, towarzyszyła Siostra Dyrektor. Zap[raszamy do galerii na krótką fotorelację z tego ważnego dla naszej społeczności wydarzenia.
+
Po południu natomiast odleciała na Węgry delegacja naszej szkoły, uczestnicząca w międzynarodowym programie Comenius. Uczennice Liceum, Alicja Dziatkiewicz, Elżbieta Grzeszczuk, Anna Wyrzykowska i Joanna Mróz oraz nauczyciele, p. Agnieszka Markowska i p. Dorota Kuźniewska, będą brać udział w zajęciach przygotowanych przez kolegów i koleżanki z Węgier do piątku.
Przeżywaliśmy dzisiaj w szkole najbardziej uroczysty dzień roku szkolnego, jakim jest wspomnienie św. Urszuli, patronki szkół urszulańskich na całym świecie. Uroczysta Eucharystia zainaugurowała nasze dzisiejsze świętowanie – Mszę odprawili o. Maciej Niedzielski i ks. Arkadiusz Krziżok. Po odprawieniu liturgii Siostra Dyrektor wezwała zebrane pierwszoklasistki Gimnazjum i LO do złożenia przyrzeczeń sztandarowych. To bardzo ważny moment w życiu uczennicy naszej szkoły – od dzisiaj dziewczyny stały się po prawie dwóch miesiącach nauki oficjalnie „urszulankami”. Dalsza część uroczystości, już w auli, poprowadzona przez Przewodniczące SU Gmn i LO, Emilię Janas i Miriam Dawidowicz, rozpoczęła się życzeniami dla Sióstr Urszulanek oraz Siostry Przełożonej, Jadwigi Łaciak, która tego dnia obchodzi imieniny. Ciepłe słowa, wyraz myśli wszystkich obecnych na sali, popłynęły kolejno od uczennic, nauczycieli, przedstawicieli rodziców oraz byłych wychowanek, a wraz z nimi kwiaty i upominki dla sióstr. Uwieńczeniem uroczystości był spektakl poetycki przygotowany przez koło teatralne pod kierunkiem s. Karoliny Duraj, przygotowany we współpracy z chórem szkolnym, prowadzonym przez p. Paulinę Bogdańską. Nie obyło się bez poczęstunku – Siostry zaprosiły gości na pyszne ciasta i kawę. A jak ciasto, to wiadomo – placek urszulański!
Zapraszamy do galerii fotograficznej.
W bieżącym tygodniu będziemy mieć trochę zamieszania z nieobecnościami nauczycieli, głównie przez wyjazd ekipy „comeniusowskiej” na Węgry. Zaglądamy do „zastępstwa” na najbliższe dwa dni.
Dzisiaj kilka komunikatów: pierwszy: zapraszamy do TERMINARZ, gdzie uzupełniliśmy plan pracy o kilka wydarzeń: wyjście do opery, spotkanie Absolwentek oraz zmieniliśmy termin nabożeństwa różańcowego; drugi: nabożeństwo różańcowe jest zaplanowane przez SU Gmn, ale realizowane przez wszystkie klasy w szkole. dokładne wyty6czne w sprawie realizacji zadań w sprawie nabożeństwa znajdziemy na wwwSU (EXTRA!); trzeci: Samorząd Uczniowski Gmn ogłasza konkurs plastyczny dla wszystkich uczennic na „interpretację” (przeróbkę) znanego obrazu w formę komiksową; uznane dzieło nie może być o charakterze sakralnym. Więcej szczegółów na wwwSU. Jednocześnie przypominamy o konkursie fotograficznym „Przemijanie”, który został ogłoszony przez Samorząd Gmn we współpracy z grupą „comeniusową”. Szczegóły także na wwwSU, w zakładce KONKURSY/konkurs fotograficzny.
+
W „uczennice” dodaliśmy materiały nadesłane nam przez Gimazjalistki: fotorelacje (1a i 2) oraz notki (1b). Za każde opublikowane materiały klasy dostają punkty do Ligi Klas. Ile? To można sprawdzić na wwwSU. Zapraszamy!
Zespolone siły drugiej i trzeciej klasy Gimnazjum spędziły sobotnie przedpołudnie na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Ślężnej, porządkując jesienne alejki tego pięknego muzeum. Odwiedzanie i praca na cmentarzu jest naszą długą tradycją, zapoczątkowaną co rocznymi wyjściami SU Gimnazjum (w 2005 roku). W 2007, kiedy wrocławskie gimnazja podpisywały deklaracje opieki nad miejscami historycznymi, my jedynie sformalizowaliśmy to, co już było w naszym zwyczaju. W tym roku szkolnym będziemy porządkować cmentarz wiosną jeszcze trzy razy. Zapraszamy do galerii.
Pierwsze „Zdjęcie miesiąca” wybrane! Dziękujemy internautom za wzięcie udziału w naszej zabawie. Zwyciężyło zdjęcie z pierwszoklasistkami gimnazjum w parku, podczas ich dnia integracyjnego. „Zdjęcie września” weźmie udział w konkursie na „Zdjęcie Roku 2013”, które wybierzemy w czerwcu 2013.
Wszystkie zdjęcia miesiąca będą od dzisiaj publikowane w „fotografia roku”, w sekcji „LUDZIE”. Bystry obserwator zauważy podobieństwo nowej podstrony do FOTOROKU, zakładki na wwwSU. Wybór Zdjęcia Roku 2013 jest kontynuacją tradycji strony internetowej gimnazjum – poprzednio wybieraliśmy zdjęcia roku od 2008. Podobieństwo jest zamierzone. Czyste lenistwo nie pozwoliło nam wymyślić nowej szaty, ale stara chyba spełnia swoją funkcję…
: )
Czuwanie modlitewne przed św. Urszulą – nowość dla Gimnazjalistek, to był wieczór spotkania z Bogiem w Najświętszym Sakramencie, modlitwy i głębokiej refleksji. Pomimo iż spotkanie trwało ponad 4 godziny (sic!) , czuło się chęć przeżycia tego czasu we wspólnocie najpełniej.
Wieczór rozpoczął się od konferencji psychologa, p. Małgorzaty Kramarz, która w swoim ciekawym wystąpieniu poruszała kwestie wyborów w życiu, potrzeby samoakceptacji (szczególnie słabości) i konsekwencjach jej braku. Po wspólnej kolacji nastąpił czas adoracji, w której przeżyciu pomagał zebranym o. Krzysztof Piskorz. W czasie modlitwy korzystano z sakramentu pokuty – na czuwanie przybyło kilku kapłanów, którzy w mauzoleum umożliwiali czuwającym pojednanie się z Bogiem.
+
Zawiązała się dzisiaj w naszej szkole nowa grupa robocza, której zadaniem jest realizowanie drobnych akcji w trakcie trwania Roku Wiary. Chcielibyśmy zaproponować uczennicom i nauczycielom chwilę refleksji nad kondycją naszej wiary w nadchodzącym roku. A także za pośrednictwem www – naszym internautom, gdyż planujemy utworzenie specjalnego serwisu „Nasz Rok Wiary”. Szczegóły w swoim czasie. Tymczasem, będą dla nas pracowały Licealistki: Asia Szubert, Natalia Stepień i Sandra Gilka oraz Gimnazjalistki: Weronika Mikorska, Sonia Jakubiak, Weronika Zielińska i Karolina Wójcicka. Dziewczynom pomagają s.Joanna Łątka i p.Piotr Sołodyna.
Grupa nazywa się „Credo”.
„Otrzęsiny” pierwszoklasistek w Gimnazjum, przygotowane przez ich o rok starsze koleżanki, były dość łagodną formą „obrzędu przejścia” – czyli, innymi słowy, pierwszaki nie zmęczyły się tak bardzo, jak to bywało w latach poprzednich. Co nie znaczy, że było nieciekawie. Drugoklasistki podzieliły uczennice klasy „a” i „b” na kilka zespołów, którym wyznaczono zadania w dziewięciu punktach kontrolnych. Każdy z nich charakteryzował się inną specyfiką narodowościową: był kącik niemiecki, francuski, japoński, hiszpański, „teksański”, itp. Pierwszoklasistki dzielnie stawiały czoła często podstępnym zadaniom, nieźle radząc sobie z ich wykonaniem. Na koniec nastąpił tradycyjny rytuał: nadanie nazwy nowym klasom: 1a jest od wczoraj „Sowami”, a 1b „Wiewiórami”. Nadawanie nazw roślinno-zwierzęcych sięga roku 2004, kiedy to pierwsza klasa została spontanicznie okrzyknięta „Stokrotami”. Klasy przy tym otrzymują symboliczne pluszaki, które towarzyszą im do końca szkoły. Warto nadmienić, że obecne trzecioklasistki to „Żyrafy”, a drugoklasistki – „Truskawy”.
+
Brygida Dębowska, ucznnica drugiej klasy Gimnazjum, zostaje wyznaczona (oczywiście za swoją zgodą) do pełnienia funkcji fotografa szkolnego. Jest ona trzecim, oprócz Wiktorii Tyczyńśkiej i Karoliny Lizunovej z Liceum, fotografem szkolnym, wspomagającym budowanie kolorytu naszej strony internetowej. Dziękujemy dziewczynom za zaangażaowanie. Ręce pełne aparatów – tyle jeszcze fotografii przed nami!
+
Sporo zastępstw czeka nas jutro na zakończenie tygodnia nauki >> zaglądamy do „zatępstwa”!
16.10.2012 Brazylijczycy pokonali Japończyków 4:0. Piękne gole, fascynujący atleci, futbol na światowym poziomie. My widzimy to na własne oczy, na żywo, z biletami ulgowymi w cenie promocyjnej w dłoniach, dzięki staraniom p. Tomasza i p. Ewy Hermanów. Wszystko piękne, niezapomniane, tylko pogoda ociupinkę nie wyjściowa. Lepiej jednak przyjechać do Wrocławia na mecz, który się odbywa, niż do Warszawy obejrzeć na żywo padający deszcz. (zapraszamy do galerii)
+
Gimnazjalistki rozpoczeły zmagania w konkursie zDolny Ślązak Gimnazjalista. Pierwszym etapem jest szkolny i dzisiaj dziewczyny pisały część matematyczną. Postaramy się o zgrabną fotorelację ilustrującą ich wysiłek.
Zwyciężczynią konkursu „CZAS JEST JAK…………..” została uczennica klasy III Gimnazjum WERONIKA GWIAZDA. Gratulacje! Oto metafora uznana przez czteroosobowe jury za najlepszą:
Czas jest jak człowiek, ponieważ możesz go podporządkować i na niego wpływać, ale nigdy go całkowicie nie opanujesz.
Oprócz powyższej pracy, wyróżniono dodatkowo 11 metafor. Wszystkie one będą elementem naszego kalendarza szkolnego 2012, nad którym pracujemy w chwili obecnej. Wyróżnione metafory:
Czas jest jak wiatr, ponieważ nie można go zobaczyć, ale można poczuć jego działanie. /Natalia Romek, IaG/
Czas jest jak dar Boży, ponieważ możemy wykorzystać go jak najlepiej. /Forysiak Małgorzata IaG/
Czas jest jak myśl, ponieważ raz umyka szybko, nie zostawiając po sobie śladów, raz wlecze się, naprzykrza i doprowadza do szału. /Szewczyńska Małgorzata IIIG/
Czas jest jak rzeka, ponieważ wciąż płynie i ucieka, czasem szybciej, czasem wolniej, lecz zawsze nieubłaganie. /Janas Emilia IIG/
Czas jest jak płomień, który topi świece życia /Szkodzińska Aleksandra IaG/
Czas tracimy, tylko próbując go odzyskać. /Szkodzińska Aleksandra IaG/
Czas jest jak ból i cierpienie, ponieważ będziemy pamiętać jakie było, najbardziej przeżywamy jakie jest teraz i nie wiemy, jakie będzie ani kiedy się skończy. /Fojtar Maja I LO/
Czas jest jak złodziej, ponieważ zabiera nam wszystko co jest dla nas ważne i ucieka ile sił w nogach. /Dziatkiewicz Alicja III a LO/
Czas jest jak stary kaznodzieja, ponieważ uczy swoim doświadczeniem. /Piesiak Barbara IIG/
Czas jest jak czekolada, ponieważ zawsze jest go za mało. /Zielińska Weronika IaG/
Liczmy się z czasem, ponieważ czas nie liczy się z nami. /s. Zofia Cipkowska/
+
Licealistki za tydzień będą wybierać nowy Samorząd Uczniowski. Na wczorajszym apelu porannym oficjalnie przestawiono kandydatki ubiegające się o funkcję Przewodniczącej SU LO. Są nimi: z klasy pierwszej Sara Grocholska, Marta Raer i Marcela Łataś oraz z klasy drugiej Ida Sosnowska i Daria Zimoch.
+
Jak doskonale wiemy, zakładka „uczennice” zawiera zdjęcia grupowe wszystkich klas i ich opisy. Oprócz tego, gimnazjalistki mają osobną sekcję, gdzie osoby wybrane przez klasy będą nadsyłały notki oraz fotografie dotyczące ważnych wydarzeń z życia ich małej społeczności. Za każdą opublikowaną notkę klasy otrzymują 5 pkt do Ligi Klas Gimnazjum, a za każdą fotorelację 25 pkt. Pierwsze notki i fotki mamy już opublikowane w Ia i II. Zapraszamy.
Zawiązała się Modlitewna Eskadra Ratunkowa (MER). Nieformalna grupa modlitewna będzie codziennie, do końca roku szkolnego, modlić się „Pod Twoją obronę” w intencjach składanych w szkole w niebieskiej skrzyneczce. Do MERu można dołaczyć w każdej chwili, pisząc maila na adres info.urszulanki@gmail.com. Kto jest obecnie w MERze? 16 osób, a ich lista dostępna od dzisiaj pod banerkiem MER, po lewej stronie witryny.
+
We czwartek, począwszy od godziny 17:00, będziemy uczestniczyć w specjalnym czuwaniu przed uroczystością św. Urszuli. Chcemy, aby to było bardzo ważne wydarzenie dla nas wszystkich, dlatego przygotowujemy się do niego pieczołowicie. Podczas spotkania będzie czas na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź, modlitwę śpiewem, wysłuchanie konferencji, a nawet wspólne posilenie się. Zależy nam, aby uczennice i nauczyciele potraktowali naszą inicjatywę z należytą powagą i zaangażowaniem. Do tego stopnia, że (jak zaplanowano w TERMINARZU), piątek jest dniem wolnym od nie tylko pytania i kartkówek, ale także od zapowiedzianych sprawdzianów.
Plan czuwania:
17:00 – konferencja (p. Małgorzata Kramarz) – aula
18:00 – kolacja (salka)
18:30- WYSTAWIENIE I ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU w Kościele – prowadzi O. Krzysztof Piskorz
W czasie adoracji:
spowiedź dla chętnych
modlitwa śpiewem
modlitwa wstawiennicza
modlitwa uwielbienia
Zakończenie czuwania ok. 21.00
+
W związku z rozpoczętym „Rokiem wiary” zwracamy się do naszych drogich uczennic o pomoc. Chcielibyśmy utworzyć (doraźnie) małą grupkę ochotniczek, które zechciałyby pomóc nam przeprowadzać drobne akcje związane z zadaniami apostolskimi, wyznaczonymi na każdy miesiąc. Grupa „Credo” nie będzie miała regularnych (obciążających czas i energię) spotkań. Zgłaszamy się do s. Joanny Łątki lub p.Piotra Sołodyny. Spotkanie orgaznizacyjne w piątek na jednej z przerw.
W planach specjalny serwis na naszej www poświęcony „Rokowi wiary” w naszej szkole.
+
UWAGA – jutro mamy zaplanowane zastępstwa! Zapraszamy do zakładki obok.
Kilka ogłoszeń: uruchamiamy dzisiaj zakładkę „Misja i Wizja” w kategorii SZKOŁA INNA NIŻ WSZYSKIE (bo jest!). Wiemy, że dodawanie kolejnych miejsc w naszej wirtualnej przestrzeni nie idzie w takim tempie, jakiego byśmy chcieli, ale pracy w szkole jest tyle, że tak to będzie musiało wyglądać. Poza tym, przypominamy, iż nasze strony satelickie (w EXTRA!), nie mniej ważne, również wymagają atencji. Prosimy o cierpliwość – będziemy mieć na pewno jeszcze kilka niespodzianek.
We wtorek przeniknie nas dreszcz sportowych emocji, i nie mówimy o szkolnych rozgrywkach w siatkówkę albo „dwa ognie” (te dopiero w marcu). Za dwa dni mocna ekipa Gimnazjum i Liceum jedzie na Maślice kibicować Brazylii. Oraz Japonii. Mecz drużyn tych państw zapowiada się ekscytująco, czego gwarantem mają być gwiazdy sportowe najwyższego kalibru (większego nawet niż nasz lokalny Waldek Sobota, a nawet Robert „Lewy” Lewandowski). „Misję maślicką” przeprowadzimy dzięki pp. Hermanom. Liczymy na świetne zdjęcia w galerii.
W piątek odbędą się konsultacje dla rodziców – wszyscy nauczyciele będą czekać w szkole do Państwa dyspozycji przez sześćdziesiąt minut, od 16:30.
+
Aha! Jeszcze jedno: jutro, w poniedziałek 15 października, wyjątkowo Gimnazjum i Liceum ma osobne apele. Gimnazjalistki zapraszamy na korytarz Gimnazjum o 7:50, a licealistki do auli na 7:45.
Do relacji z ostatniego apelu liturgicznego dorzucamy dziewięć zdjęć, tym razem z czwartku. Zapraszamy do GALERIA.
+
Z przykrością informujemy, że nasza internetowa zabawa, plebiscyt na „Zdjęcie września”, została popsuta przez anonimowego (niestety), zinfantylniałego gościa na stronie, który sfałszował wyniki (które my śledzimy na bieżąco). Przez pięć lat udawało nam się żyć w przyjaźni z internautami, którzy znali netykietę i jej przestrzegali. Teraz pozostaje nam spróbować raz jeszcze ustawić głosowanie, a intruzów prosić o nie odwiedzanie naszej witryny.
Dzień Edukacji Narodowej to święto nauczycieli. Celebracja tego wydarzenia w naszej szkole ma charakter szczególny – uczennice, które przygotowują uroczystość, starają się przeniknąć przez tradycyjny wizerunek swoich belfrów, by nieśmiało w nich odszukać i uruchomić nutkę pozytywnego szaleństwa. W tym roku po raz pierwszy nasza szkolna aula zmieściła na jednej imprezie uczennice dwóch szkół, Gimnazjum i Liceum, bo i po raz pierwszy Dzień Nauczyciela miał miejsce w Zespole Szkół. Po Mszy św., celebrowanej przez Ojca Macieja, nauczyciele zostali poproszeni do pokoju nauczycielskiego, skąd poprowadzono ich do auli. Tam, na potrzebę tego szczególnego dnia, zamienili się w gwiazdy srebrnego ekranu biorące udział w gali rozdania nagród, nominowane do nagrody Złotego Muffinka 2012. Prowadzące „show” gimnazjalistki, Emilia Janas i Ola Szczegielniak, zapraszały nominowanych pojedynczo , a ci, przy gorącym aplauzie uczennic, zostali wprowadzeni na miejsce uroczystości, jak się należy, po czerwonym dywanie. W programie dnia przewidziano koncert muzyczny, składający się z pięciu odsłon, a występowały kolejno: Ola Mikos i Basia Piesiak (Gimnazjum, utwór na flety poprzeczne), Klara Kosiek i Agnieszka Fiedeń (Liceum, utwór wokalny „Niech Żyje bal” M.Rodowicz), Zosia Szyńkarczuk (Gimnazjum, fortepian), Marcela Łataś (Liceum, skrzypce) i Weronika Burszta (Gimnazjum, utwór wokalny „Rolling In the Deep” Adele). W kolejnej części, pierwszoklasistki z Gimnazjum, Ewa Załupka i Julia Porczyńska, zaprosiły drużyny uczennic i nauczycieli do wzięcia udziału w lokalnej odsłonie kultowego teleturnieju „Familiada”. Uczennice zwyciężyły. W międzyczasie uhonorowano wszystkich nauczycieli nagrodą główną gali, czyli specjalnie przygotowanymi na tę uroczystość przez Weronikę Bursztę muf finkami. Weronika jest miłośniczką pieczenia i gotowania, więc wypieki okazały się przepyszne. Po części rozrywkowej na scenę weszły licealistki, które złożyły nauczycielom życzenia w imieniu wszystkich uczennic szkoły i podarowały koszyczki z pięknymi wrzosami. Głos zabrała także siostra przełożona, Jadwiga Łaciak, która składając życzenia przeczytała list od siostry prowincjalnej, Marii Jaworskiej. Na koniec siostra dyrektor, Blandyna Boch, podziękowała dziewczynom za przygotowanie uroczystości oraz nauczycielom za trud, jaki wkładają w codzienną pracę nauczania i wychowywania uczennic. Wręczono także nagrody dyrektora dla p. Doroty Witrykus, p. Agnieszki Markowskiej, s. Joanny Łątki, p. Katarzyny Markowskiej, p. Piotra Sołodyny i p. Tomasza Hermana. Dzień Nauczyciela został przygotowany przez Samorząd Gimnazjum, przy wydatnej pomocy s. Katarzyny Wróblewskiej i samorządowi czek licealnych. Zapraszamy do galerii.
Licealistki, które w ubiegłym tygodniu wzięły udział w pisemnej częśc „Ojczyzny Polszczyny” (Marta Raer i Sandra Gilka), dzisiaj popołudniem zmierzyły się z częścią ustną.
+
Modlitewna Eskadra Ratunkowa to grupa uczennic, nauczycieli i przyjaciół szkoły, której zadaniem jest raz dziennie, o umówionej porze, łączyć się duchowo w polecanych intencjach. Grupę administruje Sekcja Modlitewna SU, więc więcej szczegółów na wwwSU (EXTRA!) Zapraszamy do przyłączenia się do MER-u!
Długie apele poranne w tym tygodniu, we środę i w czwartek, to owocny czas spędzony na naukę nowych pieśni liturgicznych. Zbliżające się dwa ważne święta, Edukacji Narodowej i św. Urszuli, rozpoczną się Eucharystią, dlatego apele, przygotowane przez p. Paulinę Bogdańską, to dobra okazja doskonalenia sztuki śpiewu. Jutro dodamy zdjęcia do galerii.
+
W godzinach popołudniowych miały miejsca dwa spotkania organów szkolnych: najpierw o 15:30 odbyło się posiedzenie Rady Pedagogicznej, a po niej Rady Rodziców.
Przeglądając niedawny numer Gościa Niedzielnego, wzrokiem napotkamy zdjęcie ze znajomym odcieniem zieleni. Od razu rozpoznajemy w nim charakterystyczną barwę mundurka szkolnego naszych licealistek, które stały się tematem artykułu pod wieloznaczynym tytułem „Elitarne inaczej”. „Elitarne” – jasne, „inaczej” – ? Zapraszamy do zapoznania się z tekstem autorstwa Karola Białkowskiego w naszej nowej zakładce „w mediach”, którą znajdziemy w kategorii SZKOŁA W ŚRODOWISKU. Od dzisiaj będziemy starali się wyszukiwać doniesień medialnych o naszych szkołach i zamieszczać je do wglądu dla odwiedzających to miejsce. Zapraszamy do lektury artykułu!
Udało nam się zdobyć kilka zdjęć z piątkowego wyjścia licealistek na konkurs do ogrodu zoologicznego. Zapraszamy do galerii.
+
Na dzisiejszym porannym apelu zaprezentowano nowy regulamin „szczęśliwego numerka”, który został dopracowany przez Samorządu Uczniowskie Gimnazjum i Liceum i zaakceptowany przez Siostrę Dyrektor. Tekst dostępny TUTAJ.
Wcześniej zapowiadane, przedstawiamy dzisiaj 10 fotografii-kandydatek wybranych spośród wszystkich zdjęć opublikowanych na naszych stronach internetowych. Jedno z nich zostanie wybrane „Zdjęciem września”. Które? Decyzja należy do naszych drogich internautów – zaczynamy głosowanie 🙂
Panel do głosowania po lewej stronie naszej witryny.
Ze strony internetowej Sióstr Urszulanek: Sierpień 2012 r. to znacząca data dla Zespołu Klasztornego Sióstr Urszulanek UR we Wrocławiu przy Placu Bpa Nankiera. Rozpoczął się remont i przebudowa wieży kościelnej z odbudową hełmu. Przypomnijmy: pierwszy hełm nałożono na wieżę w 1696 r. przy przebudowie zespołu klasztornego klarysek w stylu barokowym. W 1841 r. urszulanki dokonały renowacji wieży, która otrzymała nowy hełm z gałką i krzyżem. W lutym 1945 r. na skutek bombardowania i ostrzału ciężkiej artylerii klasztor uległ znacznemu zniszczeniu ; całkowitemu – hełm wieży.
Jest to doprawdy ekscytujące wydarzenie dla każdego, kto w choćby w małym stopniu interesuje się architekturą i sztuką Wrocławia, a co dopiero dla entuzjasty budynku przy Pl. Nankiera 16! Gorąco kibicujemy Panom Dekarzom, modlimy się o dobrą pogodę, a w tak zwanym międzyczasie podglądamy postępy w pracach albo stojąc u stóp wieży, albo (co ciekawsze!) śledząc fotoreportaż na stronie internetowej naszych Sióstr. Po lewej stronie naszej witryny umieśliliśmy grafikę do fotoreportażu – zapraszamy!
Rozpoczyna się okres konkursowy. Powoli napływają do nas ciekawe zaproszenia, z większości których oczywiście korzystamy. W tym tygodniu (we środę) Marta Nowak z klasy 2G udała się do pod opieką p. Jadwigi Leszczyńskiej – Kazuro ogrodu zoologicznego na konkurs „Ginące gatunki Azji południowo-wschodniej”. Wersja licealna tego samego konkursu miała miejsce dzisiaj – s. Monika Tomaszewska zabrała ze sobą trzy uczennice: Martę Raer (kl. 1), Emilię Kurzeję i Małgosię Konopkę (kl. 3b). Wczoraj Marta Raer i Sandra Gilka (kl. 1 LO) wzięły udział w szkolnym etapie konkursu dla liceów Ojczyzna Polszczyzna. Warto przypomnieć, że obecna gimnazjalistka klasy drugiej, Aga Żurek, wygrała w tamtym roku finał ogólnopolski. Dziewczynom życzymy powodzenia!
+
Ogłoszenie! Z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości (11 listopada, oczywiście) zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie przygotowanym przez WCDN. A właściwie w czterech konkursach: trzech plastycznych i jednym literackim: (1) „Pierniczki, kołacze na Niepodległość” (2) „Poczet polskich władców, którzy przyczynili się do potęgi państwa polskiego” (3) „Koszulka na Radosne Obchody święta Niepodległości” (4) „Wyliczanki, zgadywanki, rymowanki na temat historii Polski”. Szczegóły znajdziemy klikając na baner u góry strony. Termin przynoszenia prac to 15 października.
Dzisiejszy licealny apel poranny, na który zaproszono także gimnazjalistki, poświęcony był majowym I Urszulańskim Dniom Młodych, które miały miejsce w Poznaniu. Uczestniczki tego arcyciekawego spotkania, zarówno licealistki, jak i gimnazjalistki, podzieliły się wrażeniami oraz zaprezentowały fotografie ze spotkania młodych. (zapraszamy do galerii)
+
UWAGA! –> jutro mamy zastępstwo! (zaglądamy do ZASTĘPSTWA)
Samorządy klasowe w Gimnazjum miały dzisiaj podczas apelu tematycznego szansę zaprezentować składy personalne. Dziewczyny dołożyły starań, aby swoje prezentacje nie tylko informowały, lecz także przyniosły widzom trochę rozrywki. Zapraszamy do galerii.
+
Dzisiaj na przerwie śniadaniowej zaproszeni przez Sekcję Modlitewną SU Gmn uczennice i nauczyciele, w sumie około 20 osób, wzięli udział w pierszym w tym roku szkolnym „dziesiątku różańca”. Tradycja takich mini-nabożeństw, prowadzonych przez uczennice, liczy sobie już siedem lat. Co tydzień, od pażdziernika do czerwca, proponujemy chwilkę modlitewnego oddechu, oderwania się od szkolnej rzeczywistości, i skierowanie swoich myśli i pragnień do Maryi. W tym roku szkolnym będziemy spotykać się w środy. Zapraszamy wszystkich! (w galerii na stronie SU (EXTRA!) kilka zdjęć)
Trzynastego października wyrusza kolejna już Piesza Wrocławska Pielgrzymka do św. Jadwigi do Trzebnicy. Hasło tegorocznej pielgrzymki to „Wierzę w miłosierdzie Boże”. Dołączamy się do grupy nr 3 (idziemy z „Maciejówką”) i chcielibyśmy wziąć w niej udział jako zorganizowana grupa uczennic, nauczycieli i przyjaciół Gimnazjum i Liceum. Wszystkich chętnych do wspólnego z nami uczestnictwa prosimy o kontakt z nauczycielką łaciny, p. Katarzyną Ochman (maila mozna wysłać poprzez „kontakt” w zakładce NAUCZYCIELE).
+
UWAGA! –> jutro dwie absencje nauczycielskie – zaglądamy do ZASTĘPSTWA
Pierwszy miesiąc nauki i pracy za nami, dzisiaj przekroczyliśmy próg października. Zachęcamy do zaglądnięcia do terminarza u góry strony, gdzie podajemy najbardziej aktualny plan pracy naszej szkoły na nowy miesiąc. Będzie to czas celebracji ważnych uroczystości: Dnia Edukacji Narodowej oraz, przede wszystkim, święta naszej patronki – św. Urszuli. Zwracamy też uwagę na ostatnią sobotę miesiąca – tego dnia będziemy się uczyć, odpracowując termin kwietniowy. Więcej ważnych wydarzeń w TERMINARZ – zapraszamy!