28 lutego 2014

Druga autorska audycja naszej produkcji dla Radia Rodzina dotyczyła tematu, którym żyje ostatnio nasza szkoła – koedukacji. Wieczorową porą, Ewa Załupka, Weronika Zielińska i p. Anna Tracz-Molasy uraczyły nas, słuchaczy radia, ciekawymi refleksjami na temat przyszłosci naszej szkoły, przyszłosci związanej z chłopcami, którzy od września tego roku po raz pierwszy w historii będą przyjęci do klas pierwszych Gimnazjum i Liceum.

Poniżej przedstawiamy zapis audio pierwszej audycji –

W części pierwszej definiowaliśmy pojęcia szkół zróżnicowanych i koedukacyjnych i zastanawialiśmy się, na czym polega zasadnicza różnica w funkcjonowaniu obu systemów. Wysłuchaliśmy sondy przeprowadzonej w szkole na temat chłopaków w naszej placówce, a także odwiedziliśmy uczniów w Gmn 29, którzy zastanawiali się, jak by to było, gdyby ich szkoła była od wrzesnia zróżnicowana.

W części drugiej wysłuchaliśmy wywiadu z p. Łukaszem Gojnym, studentem III roku medycyny w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, absolwentem szkoły w Rybniku, który dzielił się swoimi wspomnieniami ze szkoły urszulańskiej, koedukacyjnej.

W części trzeciej pytania zadawali słuchacze, my na nie odpowiadaliśmy i snuliśmy refleksje w oparciu o zadane pytania. Na koniec, tradycyjnie już, informowaliśmy, co ciekawego działo się w styczniu i na co warto w terminarzu zwrócić uwagę w marcu.

Wszystkie audycje będziemy mogli odsłuchiwać w zakładce RADIOWCY, w kat. „Ludzie…”

+

W GALERIA są do obejrzenia zdjęcia z audycji. Zapraszamy!


27 lutego 2014

Aktualne –
REGULAMIN REKRUTACJI do Publicznego Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu na rok szkolny 2014/2015 oraz
REGULAMIN REKRUTACJI do Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek UR we Wrocławiu na rok szkolny 2014/2015
zostały własnie opublikowane w zakładakch w kat. REKRUTACJA. Szanowne kandydatki i KANDYDACI – zapraszamy!

+

Najbardziej aktualny plan pracy szkoły na nadchodzący miesiąc jest już dostępny w TERMINARZ. Marzec zawsze obfituje w interesujące wydarzenia, nie inaczej jest i tym razem. Zapraszamy do zapoznania się z planem.


26 lutego 2014

Przed feriami finalizowaliśmy projekt fotgraficzny Foto_Aktywnych pt. „Glamour: fryzury”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć fryzur, jakie dziewczyny sobie nawzajem wykonały. Prace publikujemy tradycyjnie na portalu 500px.com – zapraszamy!

Jednocześnie przypominamy o feryjnym projekcie Foto_Aktywnych: „W poszukiwaniu ZIMY lub (jeśli nie nieskuteczne) BIAŁY.” Zachęcamy do uwieczniania zimowych widoków, lub śladów zimy, lub, jeśli to się nie uda, ciekawego BIAŁEGO elementu napotkanego podczas ferii zimowych. Prosimy o sporządzenie najwyżej dwóch fotek i przesłanie ich do nas.
Termin – do 4 marca. Prace przysyłacie na adres info.urszulanki@gmail.com


26 lutego 2014

Wybraliśmy „Zdjęcie stycznia”. Widzimy na nim dzień integracyjny w 2G (30.01.2014), a na zdjęciu Basia Sobków podczas jednej z gier integracyjnych. Autorką tego świetnego zdjęcia jest Gosia Lempart (1LO). Gratulujemy!
Wszystkie dotychczasowe zdjęcia miesiąca w zakładce „Fotografia Roku”, kat. LUDZIE. Zapraszamy.


25 lutego 2014

Obóz narciarski w Bolesławowie dał naszym uczennicom iluzję zimowej normy – jest luty, jest śnieg. Cieszymy się wraz z nimi, bo podczas gdy my wybieraliśmy olejki do opalania, dziewczyny szusowały po ośnieżonych stokach. Wspaniały aktywny wypoczynek został zorganizowany przez pp. Tomasza i Ewę Hermanów. Obozy narciarskie są w naszej szkole formą realizacji 4. godziny wychowania fizycznego. Zapraszamy do galerii.


24 lutego 2014

Kolejna w tym roku szkolnym pozycja wydawnicza w naszym wirtualnym kiosku. W czasie, gdy przed feriami w „realu” została rozpowszechniona zimowa edycja angielskojęzycznej AimHigh, my publikujemy na naszej stronie poprzedni numer (tym razem jesienny). Gazetka jest wydawana przez uczennice Gimnazjum, pod redakcyjnym okiem p. Piotra Sołodyny. Najnowszy numer w zakładce PRASA SZKOLNA (znajomość angielskiego na przyzwoitym poziomie wymagana 🙂


22 lutego 2014

Już pojutrze będziemy mogli posłuchać naszej drugiej autorskiej audycji w Radio Rodzina. Tym razem ze słuchaczami spotkają się Ewa Załupka (2G), Weronika Zielińska (2G), Sara Grocholska (2LO) i ich opiekunka, p. Anna Tracz-Molasy. Tematem rozmów będzie koedukacja (w naszej szkole), a w ramach audycji wysłuchamy ciekawych rozmów (między innymi z absolwentEM szkoły urszulańskiej w Rybniku oraz uczniami jednej z klas drugich Gmn 29 we Wrocławiu) i opinii; mamy nadzieję także na ciekawy dialog ze słuchaczami.

Tymczasem zapraszamy naszych internautów do nowego miejsca w naszej domenie, poświęconemu audycjom w Radio Rodzina. W zakładce „Radiowcy” (kat. LUDZIE) znajdziemy to co najważniejsze – relacje z przebiegu poszczególnych audycji oraz linki do materiału audio. Zapraszamy!


22 lutego 2014

Pan Jacek Pacyna jest pasjonatem pajęczaków, których w domu hoduje około trzystu. Z czasem młodzieńcza pasja przerodziła się w pracę na pełny etat – p. Jacek jest wystawcą i podróżnikiem – jego zwierzęta są wystawiane w całej Europie, a on sam towarzyszy wyprawom naukowym, badającym zwyczaje i nowe gatunki pajęczaków. O jednej z takich wypraw do Azji mieliśmy okazję dowiedzieć się podczas wizyty p. Pacyny w naszej szkole na dzień przed feriami. Ale nie to było gwoździem programu, a możliwość obejrzenia na żywo wielkich ptaszników, ba!, a nawet – dla ludzi o mocnych nerwach – wzięcia okazu takiego pająka do ręki. Okazuje się, ze mocne nerwy to forte naszych uczennic i (nauczycieli), bo większość z nich, podekscytowana, nie wahała się otworzyć dłoni w zapraszającym geście przed włochatym ptasznikiem. Na dowód mamy sporo zdjęć w naszej galerii fotograficznej. P. Jacek Pacyna jest tatą Dominiki, uczennicy 1LO.


21 lutego 2014

Samorządy Uczniowskie apelują –
Za miesiąc odbędą się wybory na Przewodnicząca SU Gimnazjum i Przewodnicząca SU Liceum. Przed feriami zachęcono uczennice 1 i 2 klasy zarówno Gimnazjum i LO do rozważenia i podjęcia decyzji o ubieganiu się o te zaszczytne funkcje. Kandydatki wraz ze sztabami wyborczymi przeprowadzą kampanię, która rozpocznie się po feriach.

Ważna informacja dla Gimnazjalistek: Regulamin SU stanowi, iż klasa pierwsza i druga zobowiązane są wystawić do ubiegania się o stanowisko Przewodniczącej co najmniej po 2 kandydatki. Więcej nt. wyborów w Gimnazjum – http://www.samorzad.ownlog.com/


21 lutego 2014

Samorząd Uczniowski apeluje –
28 marca 2014 organizujemy kolejny Świąteczny Kiermasz Charytatywny. W naszej charytatywnej tradycji jest to dopiero drugi kiermasz wielkanocny; pierwszy okazał się sukcesem, mamy nadzieję na zebranie niezłych funduszy i w drugim.

Apel do uczennic – prosimy, byście już teraz zaczęły powoli myśleć nad wytwarzaniem ozdób, które wystawimy na kiermaszu. Info dla Gimnazjalistek: tradycyjnie, wszystko co zrobicie pozwoli Wam zasilić konta klasowe w Lidze Klas Gimnazjum. Więcej – http://www.samorzad.ownlog.com/


20 lutego 2014

Serdecznie zapraszamy uczniów klasy szóstej szkół podstawowych oraz uczniów klas trzecich gimnazjów do Zespołu Szkół Urszulańskich na bezpłatne lekcje muzealne w Mauzoleum Piastów Śląskich, które będą odbywały się od 10 marca do 30 maja 2014.

Lekcja muzealna trwa 45 minut. W jej ramach nasze uczennice opowiedzą nie tylko historię Mauzoleum, lecz także przybliżą kolegom i koleżankom życiorysy Piastów, którzy spoczęli po śmierci właśnie w tym miejscu. Gwarantujemy ciekawie spędzony czas!

Szczegóły (terminy, dane kontaktowe) znajdziemy na nowej podstronie „Lekcja w Mauzoleum” w kat. SZKOŁA W ŚRODOWISKU – zapraszamy!


19 lutego 2014

Przygotowujemy się do drugiej w pełni autorskiej audycji w Radio Rodzina, której tematem będzie koedukacja. Jak wiemy, od tego roku będziemy przyjmować chłopców do Gimnazjum i Liceum, więc jest to dla nas temat bardzo na czasie. Podczas audycji usłyszymy wywiad z p. Łukaszem Gojnym, studentem III roku medycyny w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, absolwentem szkoły urszulańskiej w Rybniku. Nagranie zostało zarejestrowane przed feriami, a kilka zdjęć publikujemy w galerii – zapraszamy.


18 lutego 2014


17 lutego 2014

Zapraszamy do wysłuchania naszej drugiej w pełni autorskiej audycji w Radio Rodzina. Pierwszy wystąpienie w radiu okazało się dużym sukcesem, tym razem też nie zawiedziemy naszych słuchaczy. Tym bardziej, iż temat będzie gorący – „Koedukacja u Urszulanek”. Spotkajmy się za tydzień (24.02) przy radioodbiornikach, o 21:30.


15 lutego 2014

W galerii publikujemy ostatnią porcję zdjęć z czwartkowego balu. Zapraszamy do zaglądnięcia!


15 lutego 2014

Pozwoliliśmy sobie przygotować specjalny serwis koedukacyjny, gdzie będziemy publikować wszelkie materiały i nasze działania związane z rewolucyjną zmianą w naszej szkole. Od września 2014 chłopcy mogą uczyć się w naszym Gimnazjum i w naszym Liceum. Ale już chyba o tym wspominaliśmy. Serwis jest dostępny przez linka w kat. LUDZIE W SZKOLE lub przez małą grafikę w górnych partiach naszej strony internetowej. Zapraszamy do przejrzenia zawartości.


14 lutego 2014

Są dni, kiedy nie idzie pracować. Tak jak dzisiaj – kiedy jeszcze wspominano wczorajszy bal (który zakończył się przed 22), poranek przyniósł nowe atrakcje, które następowały jedne po drugich przez większość ostatniego przed feriami dnia.
14 lutego 2014 – „ostatnie takie walentynki”. Za rok o tej porze do naszej szkoły będą chodzić chłopcy, tak więc „walentynki” mogą być całkiem na serio, z dramatami i szlochami 🙂 Ale dzisiaj jeszcze samorząd, tradycyjnie, przygotował serię niepoważnych akcji, których kulminacją był Festiwal Piosenki Miłosnej, w którym wystąpiły zespoły muzyczne wszystkich klas (więcej o działaniach samorządowiczek przeczytamy na blogu SU). Od razu po „festiwalu” odbyło się spotkanie z p. Jackiem Pacyną, hodowcą, wystawcą i fascynatem pajęczaków, o czym napiszemy szerzej już wkrótce. A teraz zapraszamy do galerii na fotorelację w wydarzeń walentynkowych.


13 lutego 2014

Na gorąco – przedstawiamy pierwszą porcję zdjęć z dzisiejszego balu karnawałowego. Obiecujemy więcej – już wkrótce! Zdjęcia w galerii – zapraszamy!

Seria druga – więcej zdjęć w galerii!


13 lutego 2014

Jutro w naszej szkole Samorząd Uczniwoski Gimnazjum organizuje happeningi walentykowe pod hasłem „ostatnie takie walentynki”. Dzisiaj prezentujemy poniżej projekt Foto_Aktywnych, wykonany specjalnie na tę okazję – quiz-układanka. Rozwiązanie jutro na naszym profilu Facebooka.


12 lutego 2014

Nasz szkolny chór Serioso-Giocoso po dyrekcją p. Pauliny Bogdańskiej został zaproszony do wzięcia udziału w specjalnym koncercie w ramach obchodów Dnia Chorego organizowanego przez CARITAS Wrocławską. Nasz szkolny chór Serioso-Giocoso po dyrekcją p. Pauliny Bogdańskiej został zaproszony do wzięci udziału w specjalnym koncercie w ramach obchodów Dnia Chorego organizowanego przez CARITAS Wrocławską. Występ chóru miała miejsce w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, na Ostrowie Tumskim. Po Eucharystii i konferencji wygłoszonej przez ks. Aleksadnra Radeckiego – nasze uczennice wykonały cztery kompozycje. Wśród utworów znalazły się „Hallo-django” Urlicha Fuhre, „Naucz nas Panie” Edwarda Pałłasza oraz miniaturka muzyczna „Im bardziej pada śnieg” autorstwa ks. Bartłomieja Kota do słów….Kubusia Puchatka ( tj. Alana Milne oczywiście). Utworem który jednak najbardziej spodobał się publiczności była kompozycja Boba Chilcotta „Can you hear me?” – dziewczęta specjalnie do tej właśnie piosenki nauczyły się prostych komunikatów języka migowego. Wśród publiczności zasiadał biskup Andrzej Siemieniewski, ks. Aleksander Radecki – ojciec duchowny Seminarium, ks. Janusz Jastrzębski – dyrektor Caritas. Dla chórzystek jednak najważniejszą publicznością okazały się licznie przybyłe osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami z ośrodków terapeutycznych Wrocławia i okolic. Kilka zdjęć w galerii – zapraszamy!


11 lutego 2014

Pyszne, wykwintne, fantazyjne – takie są nasze Poniedziałkowe śniadania, nawet jeśli podane są we wtorek. Dzisiaj gościliśmy w kulinarnym królestwie klasy drugiej Gimnazjum, której dziękujemy za wspaniałe przyjęcie oraz ich wychowawczyni, s. Agacie Stężowskiej za pomoc w jego przygotowaniu. Zapraszamy na mini-foto-relację do galerii.


11 lutego 2014

Ponownie uruchamiamy procedurę wyboru „Zdjęcia stycznia”. Prosimy o cierpliwość – ze względu na próbę zafałszowania głosowania będziemy głosować mailem:

1) oddaj głos pisząc na adres info.urszulanki@gmail.com

2) w tytule napisz: wybieram zdjęcie nr….. (podaj numer) + PODPISZ MAILA

MOŻNA ODDAĆ JEDEN GŁOS DZIENNIE. ZAPRASZAMY!
Wyniki codziennie na www.twitter.com/urszulanki
Fotografie-kandydatki opublikowane prawej strony witryny.


11 lutego 2014

UWAGA. Księgowość będzie nieczynna od 13 do 20 lutego.

10 lutego 2014

Delegacja naszej szkoły, składająca się z Gimnazjalistek i Licealistek, udała się dzisiaj wraz z p. Alicją Dubaj i s. Agatą Stężowską do Hali Stulecia, by wziąć udział w uroczystej gali rozdania nagród w konkursie „Prawa człowieka nie są nam dane raz na zawsze – rola Parlamentu Europejskiego w umacnianiu praw człowieka”. Ale nie stanowiliśmy atrakcyjnej dekoracji tej uroczystości. Osiągnęliśmy wspaniały sukces za przyczyną Wiktorii Tyczyńskiej (2LO), która uzyskała tytuł laureata i odebrała nagrodę w konkursie fotograficznym (Wiktoria zajęła 5. miejsce na 240 startujących). Także Kamila Filończyk (2LO) przysporzyła nam powodów do dumy, odbierając wyróżnienie w konkursie recytatorskim. Zapraszamy do galerii.

W galerii możemy obejrzeć zdjęcia Wiktorii, które zostały uznane przez jury za jedne z najlepszych w konkursie. Zapraszamy!


8 lutego 2014

P. Paulina Bogdańska, nauczyciel muzyki, zajęć artystycznych i wiedzy o kulturze w naszej szkole, przygotowała artykuł dotyczący 2 rewolucji w naszej szkole: koedukacji i zniesienia czesnego. Materiał został przygotowany z myślą o czasopismach parafialnych. Pierwsza publikacja ma miejsce w Trzebnicy, w parafii św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi. Więcej artykuł i innych doniesień medialnych o naszej szkole znajdziemy na stronie głównej, w zakładce W MEDIACH (kat. Szkoła w środowisku).


7 lutego 2014

Dzisiejsza Msza św. pierwszopiątkowa była wyjątkowa, ponieważ intencja była niecodzienna. Modliliśmy się za siostry urszulanki, o błogosławieństwo Boże i wstawiennictwo Ducha Świętego w ich dalszej posłudze apostolskiej. Eucharystia była darem dla sióstr, złożonym przez uczennice i nauczycieli podczas obchodów uroczystości św. Anieli Merici. Zapraszamy do galerii.


6 lutego 2014

S. Monika Tomaszewska wraz z projektową grupą licealistek wytrwale pracują promując profilaktykę zdrowotną w programie „Mam haka na raka”. Tegoroczna edycja projektu koncentruje się na chłoniakach, w związku z tym drugoklasistki przygotowały plakaty i ulotki zachęcające do zapoznania się z zagadnieniem, wyszły na ulice Wrocławia, by zwrócić uwagę przechodniów na problem, a także odwiedzają młodsze koleżanki w szkole z prezentacją i prelekcją. Akcja wciąż trwa, ale my już teraz przedstawiamy fotorelację dotychczasowych działań.


5 lutego 2014

Druga klasa Gimnazjum świętowała imieniny swojej wychowawczyni, s. Agaty Stężowskiej. Tradycyjnie świętowanie rozpoczynamy Mszą św. (tę celebrował ks. Grzegorz), po czym udajemy się do klasy na poczęstunek. Po życzeniach, dziewczyny spędziły z Solenizantką dwie godziny, śpiewając, rozmawiając i śmiejąc się, Było bardzo wesoło – relacjonowały dziewczyny. Wszystkiego dobrego Solenizantce! Zapraszamy do galerii.


4 lutego 2014

WRZUTKA DO S.DYREKTOR to korespondencyjny wywiad, którego udzieli s. Blandyna odpowiadając na pytania uczennic dotyczące koedukacji w naszej szkole. Za rok korytarze naszej wiekowej szkoły zaludnią chłopcy. Wiele pytań rodzi się w głowach uczennic. Teraz te pytania przelewamy na papier, wrzucamy do czerwonego pudełka i czekamy na odpowiedzi, które otrzymamy po feriach. Skrzynka na pytania będzie stała naprzeciwko pokoju nauczycielskiego do końca tygodnia.


3 lutego 2014

Tydzień temu, późnym wieczorem odbyła się pierwsza audycja pt. „Z korytarza” na antenie Radia Rodzina prowadzona przez uczennice naszej szkoły (Sarę Grocholską, Asię Szubert, Ewę Załupkę), które wraz z opiekunką Anną Molasy mierzyły się z tematem „Urszulanka – uczennica, absolwentka, kobieta”. Dziewczyny długo przygotowywały się do debiutu antenowego, po to by ostatecznie na żywo mierzyć się z zagadnieniami dotyczącymi kwestii kobiet w dzisiejszym świecie. Poszło im dobrze, z czego wszyscy się cieszymy. Kilka zdjęć w galerii.

Poniżej przedstawiamy zapis audio pierwszej audycji – warto ją sobie odsłuchać jeszcze raz.

W części pierwszej zastanawialiśmy się, czym charakteryzuje się współczesna kobieta:

W części drugiej opisywaliśmy obraz współczesnej kobiety wykreowany w mediach oraz zastanwialiśmy się nad modelem absolwentki szkoły urszulańskiej:

W części trzeciej rozmawialiśmy o św. Anieli Merici, niezwykłej kobiecie renesansu:


3 lutego 2014

Bieżący jest krótkim miesiącem pracy, ale obfitującym w wydarzenia. Zapraszamy do TERMINARZ, gdzie prezentujemy jak najbardziej aktualną wersję przyszłych wydarzeń lutowych.


1 lutego 2014

Uczennice drugiej klasy Gimnazjum spędziły dwie poranne czwartkowe godziny integrując się w ramach swojej klasy w nowym kształcie. Warsztaty zostały poprowadzone przez przedstawicieli firmy Tumi-Tur. Kilka zdjęć w galerii – zapraszamy.


1 lutego 2014