31 maja 2014

Po dwuletniej przerwie spowodowanej remontem auli powróciliśmy z jedną z większych uroczystości roku szkolnego, Dniem Wdzięczności. IX Dzień Wdzięczności rozpoczął się tradycyjnie nabożeństwem majowym, prowadzonym przez dziewczęta z SU Gimnazjum, ks. Grzegorza Tabakę i zespół muzyczny pod kierunkiem p. Pauliny Bogdańskiej.

Po krótkim czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem, rodzice, siostry urszulanki i nauczyciele udali się do auli, gdzie samorządowiczka zaprosiły uczennice i rodziców do wspólnej zabawy. W pierwszej części programu rozrywkowego obejrzeliśmy quiz pt. „Jak dobrze znasz swoją córkę?”, w drugiej sześcioosobowe zespoły rodziców i dzieci rywalizowały ze sobą w konkurencjach muzycznych (mini-playback show – wygrana rodzic ów / karaoke – wygrana dziewczyn) i sprawnościowych (13-piętrową wieżę z kubeczków, najwyższą, ustawili rodzice).

Podziękowania rodzicom, siostrom i nauczycielom, za codzienny trud wychowania, to stały i piękny punkt programu uroczystości, w następstwie którego dzieci wręczają zaproszonym kwiaty. W tym roku Samorząd Uczniowski zorganizował charytatywny wernisaż prac artystycznych podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Mrągowie. Dochód ze sprzedaży obrazów zostanie przekazany na letni wypoczynek dla podopiecznych ŚDS. Wystawę poprzedziła prezentacja wierszy poetów tego ośrodka napisanych do obrazów Marcina Sztejny.

Prowadzące uroczystość, Ewa Załupka i Emilia Janas, na koniec zaprosiły zaproszonych gości na poczęstunek przygotowany przez Gimnazjalistki. Serdecznie dziękujemy gościom za przybycie i wspólnie spędzony czas.


30 maja 2014

Już pojutrze będziemy aktywnie uczestniczyć w Festynie z okazji Dnia Dziecka, który współorganizujemy z innymi szkołami katolickimi w okolicy. Program imprezy jest arcyciekawy i obfituje w wydarzenia, których jesteśmy animatorami. Co do nas będzie należało? Zaprezentujemy i postaramy się nauczyć przybyłych zabawę „Cup song”, nasze uczennice, Kasia Knotz (2G) i Natalia Mielniczek (1LO) wystąpią z choreografiami baletowymi, nasz chór szkolny pod kierunkiem p. Pauliny Bogdańskiej wykona kilka piosenek, a także zaprosimy wszystkich zebranych, wraz z p. Andrzejem Kusiem, na sesję tańców lednickich. Oprócz tego będziemy dzieciom malować twarze i zaprezentujemy naszą szkołę przy specjalnym stoisku.

Nasze propozycje to nie jedynie programu imprezy, więc, jak widać, będzie się naprawdę dużo działo. Zachęcamy do przyjścia całymi rodzinami – serdecznie zapraszamy na plac przy kościele garnizonowym, nieopodal wrocławskiego Rynku, w Dzień Dziecka w godzinach 13-17.


30 maja 2014

Na początku maja dostaliśmy od zaprzyjaźnionego mazurskiego Środowiskowego Domu Samopomocy i charytatywnej Stacji Brata Gerarda prośbę mniej więcej następującej treści:

Czasu mamy niewiele, ale zrobić możemy coś bardzo dobrego włączając się do akcji pomocy dla 11-letniego Michała z miejscowości Karwie/koła. Jego jedynym marzeniem jest posiadanie własnego roweru! Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach rower powinien być rzeczą łatwo dostępną dla każdego 11-latka, ale niestety nie jest tak w przypadku Michała. Wychowuje go jego mama – Pani Barbara, która choruje na chorobę nieuleczalną (Ca) i jest podopieczną Stacji Pomocy Brata Gerarda w Mrągowie, działającej przy Parafii Rzymskokatolickiej pw Św. Wojciecha. Michał w wieku 9 lat przystąpił do I Komunii Świętej i właśnie wtedy mama obiecała mu, że kupi mu rower. Niestety plany mamy pokrzyżowała jej nieuleczalna i bardzo ciężka choroba, która wymaga wielu poświęceń, w tym też finansowych. Pani Barbara nie jest w stanie dotrzymać danej dziecku obietnicy i cierpi z tego powodu, bo cóż jest ważniejszego niż szczęście własnego dziecka i patrzenie na jego radość? Apelujemy więc do ludzi wielkiego serca – zróbmy niespodziankę tej rodzinie i kupmy rower.

Odpowiedzieliśmy na ten apel i postanowiliśmy wspomóc Michała i jego rodziców. W galerii zamieszczamy kilka zdjęć i podziękowanie, które otrzymaliśmy pocztą ze Stacji.

Przekazane na rower pieniądze pochodziły z charytatywnych kiermaszów świątecznych, które nasze uczennice organizowały jesienią i wiosną. Dziękujemy wszystkim za wspieranie naszych akcji charytatywnych.


30 maja 2014

Informacja z księgowości: 3 czerwca 2014 księgowość będzie nieczynna.


29 maja 2014

Dzisiaj w naszej szkole odbyła się druga część spotkania z historią najnowszą w ramach cyklu „PRL lata 70. i 80. Oblicze totalitaryzmu”. Spotkanie zostało zorganizowane przez s. Agatę Stężowską i Annę Molasy we współpracy z Anną Sulimą, nauczycielką z Gimnazjum 29 we Wrocławiu. Zaproszonym gościem, świadkiem historii tamtych lat, był Mieczysław Michalak, działacz podziemnej Solidarności fotografujący historyczne zdarzenia z wrocławskich ulic. Dziś główny fotoreporter Gazety Wyborczej. Mieczysław Michalak pokazał uczestnikom spotkania świat utrwalony w zdjęciach, które ciekawie komentował. Była to niezwykła lekcja historii.

Już dziś, w imieniu pana Mieczysława Michalaka zapraszamy na wrocławski Rynek, gdzie 3 czerwca zostanie wystawiona wystawa jego zdjęć w całości poświęcona rocznnicy odzyskania wolności. Serdecznie zapraszamy! Zapraszamy do fotogalerii.


29 maja 2014

Wiemy, że w wyścigu po głosy elektoratu w ostatnich wyborach do Europarlamentu Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość osiągnęly praktycznie taki sam wynik. W naszych prawyborach tak nie było. Poniżej przedstawiamy wyniki głosowania, które odbyło isę 22 maja w naszej szkole (dane sporządziły uczennice 2LO):

Ruch Narodowy – 25%
PiS – 23%
PO – 12%
Solidarna Polska – 11%
Europa Plus Twój Ruch – 11%
Polska Razem – 8%
Kongres Nowej Prawicy – 6%
SLD-UP – 3%
PSL – 1%

Frekwencja – 79%, w tym
– nauczyciele – 86 %,
– IG – 44%,
– IIG – 63%,
– IIIG – 89%,
ILO – 82%,
IILO – 100%.


28 maja 2014

W Poznaniu odbyły się III Urszulańskie Dni Młodych, w których udziała wzięła spora grupa naszych uczennic z Gimnazjum i Liceum. Dziewczynom towarzyszyły s. Agnieszka Młynarczykowska i s. Katarzyna Starek. Zapraszamy do fotogalerii.


27 maja 2014

Dzisiaj na 7 godzinie lekcyjnej, w klasie III Gimnazjum odbyła się lekcja otwarta na temat: O świecie Holdena Caulfielda, amerykańskim śnie i buncie przeciwko rzeczywistości. Dyskutujemy o Ameryce lat 50. w kontekście „Buszującego w zbożu” J. D. Salingera. Zajęcia poprowadzia p. Anna Molasy.
Zajęcia obserwowały doradczy metodyczni-nauczycielki języka polskiego z kilku wrocławskich szkół. Spotkanie było częścią cyklu pt. „Lekcje otwarte źródłem twórczej inspiracji dla nauczycieli”. Zapraszamy do fotogalerii.


26 maja 2014

Na dzisiejszym apelu porannym mieliśmy okazję posłuchać relacji naszych podróżniczek, które niedawno odwiedziły Finlandię w ramach projekty Comenius. Przypomnijmy, były nimi Matylda Sieńko (1 LO), Weronika Derecka, Dominika Opala i Zuzanna Sieradzka (3G) oraz dwie nauczycielki – p. Joanna Kwiatkowska i p. Dorota Kuźniewska. Zapraszamy do fotogalerii.


26 maja 2014


24 maja 2014

Samorząd Uczniowski i uczennice Gimnazjum zapraszają rodziców, siostry urszulanki i nauczycieli na 9. Dzień Wdzięczności, który odbędzie się 30 maja, o godz. 16:30. Uroczystość rozpocznie się nabożeństwem majowym w kościele klasztornym. Ponadto w programie przewiduje się część rozrywkową i towarzyskie rozmowy przy sałatkach i cieście.

W ramach Dnia Wdzięczności weźmiemy też udział w wernisażu charytatywnym, podczas którego wystawimy prace podopiecznych jednego z domów środowiskowych na Mazurach. Podczas wystawy będzie można zakupić dzieła, a cały dochód będzie przeznaczony na wyjazd dla twórców na letni obóz. Prace warte są należnej im uwagi, a możemy je obejrzeć klikając na grafikę powyżej. Więcej informacji dotyczących ewentualnego przekazania pieniędzy na cel charytatywny można zaczerpnąc pisząc pod adres info.urszulanki@gmail.com. Prace można „zarezerwować” drogą mailową.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


24 maja 2014

Kraj szczęśliwych ludzi. Kraj tysiąca jezior, reniferów i Muminków. Kraj, w którym w każdym domu jest sauna a uczniowie w szkole nie chodzą w butach, tylko w samych skarpetkach:! Jednym słowem – Finlandia.

To właśnie tam od 11 do 17 maja 2014 r. cztery uczennice naszej szkoły – Matylda Sieńko (1 LO), Weronika Derecka, Dominika Opala, i Zuzanna Sieradzka ( 3G) oraz dwie nauczycielki – p. J. Kwiatkowska i p. D. Kuźniewska uczestniczyły w spotkaniu partnerskim projektu Comenius. W malowniczym miasteczku Ristiina, w szkole RISTIINAN YHTENÄISKOULU JA LUKIO uczniowie z 6 państw -Niemiec, Finlandii, Francji, Turcji, Włoch i Polski pracowali wspólnie nad tematami związanymi z projektem. Oprócz tego, wszyscy mieli szansę pouczyć się języka fińskiego, obserwować lekcje, a w niektórych nawet czynnie uczestniczyć!

Popołudniami udało nam się odwiedzić kilka ciekawych miejsc, takich jak fabryka, w której wytwarzane są płyty wielowarstwowe (potocznie nazywane sklejkami) w Pellosniemi, oczyszczalnia ścieków w Mikkeli, gdzie poznaliśmy fińskie standardy uzdatniania wody. Duże wrażenie zrobiły na nas malowidła na skale, które można oglądać na stromym klifie w Astuvansalmi oraz Park Narodowy w Repovesi.

W sobotę okazało się, że dla wielu te 6 dni spędzonych w Finlandii wystarczyło, aby nawiązać przyjaźnie oraz mocno zżyć się z rodzinami goszczącymi – bardzo ciężko było się rozstać. Z niecierpliwością czekamy więc na następne spotkanie!

Zapraszamy do galerii na pokaźną dawkę zdjęć! Wszystko o naszym udziale w Comeniusie znajdziemy w zakładce COMENIUS TEAM (kat. „szkoła w środowisku”).


23 maja 2014

Na ostatnich kilku lekcjach fotografii w ramach zajęć technicznych uczennice kl. 2 Gmn wraz z p. A. Wasilewskim wychodziły na dwór, aby porobić zdjęcia w terenie. Ćwiczenia dotyczyły zdjęć w ruchu oraz makro. Zajęciom, na których uczennice poznały nowe techniki fotografowania, towarzyszyło duże zainteresowanie i skupienie przy wykonywaniu zdjęć. Zapraszamy do galerii..


23 maja 2014

Czynne prawo wyborcze tego dnia przysługiwało wszystkim członkom społeczności szkolnej, pomimo iż znakomita większość idących do wyborów nie była pełnoletnia. Prawybory do Parlamentu Europejskiego w naszej szkole miały uroczystą oprawę, o co zadbały organizatorki, uczennice 2LO wraz z p. Alicją Dubaj. Zajrzyjmy do galerii.


22 maja 2014

Lekcje muzealne w naszym Mauzoleum Piastów Śląskich trwają od marca, ale dopiero dzisiaj udało nam się uchwycić obiektywem aparatu przebieg jednej z nich. Były to zajęcia, które dla szóstoklasistów jednej z wrocławskich szkół podstawowych przeprowadziły Emilia Janas i Aga Żurek (3G). Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem roztaczają p. Alicja Dubaj i s. Agata Stężowska.

Zapraszamy grupy szkolne zainteresowane wzięciem udziału w lekcji muzealnej donawiązaniu kontakt z nami https://www.urszulanki.edu.pl/projekty/lekcje_w_mauzoleum.php. Zajęcia odbywają się dla uczniów szkół podstawowych (prowadzone prze Gimnazjalistki) i gimnazjów (prowadzone prze Licealistki). Zapraszamy do fotogalerii.


21 maja 2014

Kiedy w poniedziałek zasiądziemy przed radioodbiornikami, aby wysłuchać nowej audycji w Radio Rodzina naszego autorstwa, w jednym z „wejść” usłyszymy wywiad, który przeprowadzono z p. Adamem Wasilewskim, nauczycielem informatyki i techniki w naszej szkole. W rozmowie poruszano kwestie związane z tematem naszej audycji, czyli rozmawiano o pasjach. Wywiad, jak i wiele innych, będzie czekał na nas w poniedziałek, o 21:30 na falach Radia Rodzina – zapraszamy już teraz! Pięć zdjęć w galerii.


21 maja 2014

Już jutro duża grupa naszych uczennic zamelduje się w Poznaniu, aby wziąć udział w III Urszulańskich Dniach Młodych. Najbliższy weekend spędzą na zabawie, medytacjach i wzajemnym poznawaniu się. Opiekę nad naszymi dziewczynami roztoczą s. Katarzyna Starek (wyjeżdża jutro z grupą animującą liturgię) i s. Agnieszka Młynarczykowska (dołącza z większąścią wrocławskich urszulanek w piątek). Dużo informacji o III UDM na specjalnym serwisie – zapraszamy!


20 maja 2014

W niedzielę. o godz. 18.00 odbyła się uroczysta Msza Św. z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Msza Św. była sprawowana w intencji zmarłych oraz żyjących żołnierzy walczących w 2 Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa. Trzy osoby biorące udział w walkach o Monte Cassino były obecne na tej uroczystości. W obchodach uczestniczyły poczty sztandarowe Wojska, organizacji kombatanckich oraz szkół. W uroczystościach brał udział poczet sztandarowy Liceum. Po Mszy Św. odbył się koncert w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu. Zapraszamy do galerii.


19 maja 2014

Już dzisiaj chcielibyśmy zaprosić naszych internautów (oraz radiosłuchaczy) na kolejną audycję „Z korytarza”, powstałą przy naszej współpracy z Radiem Rodzina. Tematem kolejnego spotkania, nad którym trwają aktualnie prace, będzie „Ursyulanka i jej pasje”.
Spotykamy się w na falach Radia Rodzina, 25.05.2014, o godzinie 21:30. Bądźcie z nami!


19 maja 2014

Mszą św. w intencji Solenizantki, celebrowaną przez ks. Grzegorza Tabakę, rozpoczęliśmy świętowanie imienin Siostry Dyrektor, Blandyny Boch. Po Eucharystii obecni na uroczystości nauczyciele, uczennice, rodzice oraz siostry udali się do auli, gdzie zostali przywitani przez Ewę Załupkę, Przewodniczącą SU Gimnazjum, prowadzącą oficjalną część spotkania. Po życzeniach składanych kolejno przez uczennice, nauczycieli, przedstawicieli Rady Rodziców i Stowarzyszenia Byłych Wychowanek przyszedł czas na program artystyczny przygotowany przez klasę 2 LO i p. Małgorzatę Wróblewską, wychowawczynię. Niespodzianką był niezwykle dynamiczny i pełen uroku koncert w wykonaniu chóru Octopus pod dyrekcją p. Marty Jaroszewskiej. Członkinią chóru jest Kamila Filończyk, uczennica klasy 2 LO, która zadebiutowała z tym zespołem na scenie naszej szkoły. Po podziękowaniach Solenizantki uczennice skosztowały pysznych lodów, a nauczyciele, siostry i rodzice udali się na ciasto i kawę. Zapraszamy do galerii na zdjecia z uroczystości.


18 maja 2014

Serdecznie zapraszamy na I Festyn Szkół Katolickich, którego jesteśmy współorganizatorami! Pierwsze wydarzenie, będące owocem współpracy sześciu szkół, to festyn z okazji Dnia Dziecka. Teraz już wiemy, że będzie dużo się działo: mnóstwo występów, pokazów, zabaw dla najmłodszych (i nie tylko!) oraz inne atrakcje. Scena będzie rozstawiona na placu przy kościele garnizonowym (kościół św. Elżbiety) w samym centrum Starówki – tam my oraz uczniowie i nauczyciele innych szkół będziemy starali się zachęcić przybyłych gości do dobrej zabawy.

Zaczynamy o 13:00 (oczywiście 1 czerwca), kończymy o 17:00. Zapraszamy – przyjdźcie całymi rodzinami!


17 maja 2014

Finałem każdego ciekawego wyjazdu, w którym uczestniczmy jest spotkanie, podczas którego uczestnicy wydarzenia dzielą się ze społecznością szkolną wrażeniami. W piątek rano bardzo ciekawą prezentację przygotowała Wiktoria Tyczyńska (2LO) , która wraz z p. Alicją Dubaj zdały relację z niedawnej wycieczki do Brukseli , która była nagrodą dla Wiktorii za konkurs fotograficzny „Prawa człowieka nie są nam dane raz na zawsze – rola Parlamentu Europejskiego w umacnianiu praw człowieka”. Zapraszamy do galerii.


17 maja 2014


16 maja 2014

W tym roku szkolnym, na bazie porozumienia z Salezjanami, nasze maturzystki piszą egzaminy maturalne Liceum Salezjańskim wraz z tamtejszą młodzieżą. Nasi nauczyciele pełnią tam także obowiązki członków komisji egzaminacyjnych. Udało nam się zdobyć kilka zdjęć z sesji egzaminacyjnej – dziękujemy ks. Jerzemu Babiakowi za zezwolenie na ich umieszczenie na naszej stronie. Zapraszamy do galerii.


16 maja 2014

25 maja w całej Europie odbędą się wybory do Europarlamentu. Niestety, dotychczas w naszym kraju frekwencję notowano na dość rozczarowującym poziomie. Stąd postanowiliśmy w jakiś sposób (na przyszłość) zaradzić tej sytuacji i szczepić w młodych umysłach konieeczność głosowania w wyborach.
Klasa druga Liceum, wraz z p. Alicją Dubaj, zapraszają uczennice Gimnazjum, Liceum oraz nauczycieli na prawybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w nastepny czwartek, 22 maja. Do tego dnia Liceliastki będą codziennie,, na porannym apelu, przybliżać zebranym różne fakty i ciekawostki dotyczące funkcjonowania Parlamentu. Gdzie jak gdzie, ale w naszej szkole liczymy na frekwencję oscylującą wokół 100% 🙂


15 maja 2014

Przy pięknej pogodzie zatańczyliśmy wczoraj na wrocławskim Rynku Fishmoba dla Jana Pawła II z okazji zbliżającego się dnia jego urodzin. Jednocześnie tańce te były zachętą do wybrania się na Lednicę (07.06.2014), aby tam spędzić całą noc w podobnej atmosferze radości. Fotograficzne szczegóły w galerii – zapraszamy!


15 maja 2014

Anna Wędrychowicz (1G) została wyróżniona w konkursie matematycznym „Kangur”, organizowanym przez Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu, Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych i Association Kangorou sans Frontires. Nauczycielem matematyki Ani jest p. Ewelina Kozioł. Dyplom Ani w OSIĄGNIĘCIA (kat. Ludzie).


14 maja 2014

Prace konkursowe z cyklu „Krajobraz”, wykonane podczas warsztatów fotograficznych w Karłowie. Głosami uczestników warsztataów – I miejsce ex aequo Klara Daszkiewicz (3G) i Wiktoria Tyczyńska (2LO). Wszystkie prace konkursowe w galerii – zapraszamy.


14 maja 2014

Uczennice realizujące rozszerzoną biologię w Liceum w klasie I i II wzięły udział w warsztatach na Wydziale Biotechnologii UWr. Temat warsztatów brzmiał „Leki z własnych komórek”. W pierwszej części p. dr Zdzisław Wróblewski przybliżył proces przekształcanie komórek zdrowych w nowotworowe oraz w jaki sposób można leczyć nowotwory i inne choroby dzięki komórkom macierzystym. W drugiej części warsztatów p. mgr Aleksandra Simiczyjew przybliżyła w jaki sposób są hodowane komórki w laboratorium oraz praktyczne zastosowanie tych hodowli w leczeniu chorób, badaniu wpływu kosmetyków na komórki oraz możliwość testowania leków na tych komórkach. Zdjęcia z warsztatów w galerii.


13 maja 2014

Już za dwa tygodnie będziemy słuchać piątej audycji naszego autorstwa (z cyklu „Z korytarza”). Tymczasem zapraszamy do odsłuchania nagrania z poprzedniej, która miała miejsce 28 kwietnia. W niej prowadzące, Ewa Załupka, Weronika Zielińska, Asia Szubert i Sara Grocholska nawiązały do obrazu młodego człowieka w filmie „Obietnica” (reż. Anna Kazejak) i dyskutowały na temat wartości w życiu młodzieży. Zastanawiano się, czy jest jakaś alternatywa dla młodych dla świata wirtualnego oraz czy internet oferuje młodemu jakieś wartości. Mieliśmy także okazję wysłuchać wywiadu z Katarzyną Proctor, absolwentką Liceum Urszulańskiego, sinolożką, tłumaczką, znawczynią kultury Chin. Dziewczynom w studiu towarzyszyła p. Anna Tracz-Molasy.

Poniżej przedstawiamy zapis audio audycji (tym razem w jednym kawałku)

Audycję, oprócz prowadzących, przygotowywały także: Dominika Milewska i Julia Porczyńska (obie 2G). Zapis wszystkich audycji w zakładce RADIOWCY, w kat. „Ludzie w szkole”.


12 maja 2014

Po raz pierwszy nasze szkolne warsztaty fotograficzne zawiodły uczestników w góry, konkretnie w Góry Stołowe. Tematem tegorocznych dwudniowych zajęć były „Krajobrazy” oraz poznanie i doskonalenie fotograficznej techniki HDR. Uczestnicy warsztatów w (liczbie 16) spędzili pełen wrażeń weekend, intensywny i inspirujący. Wyjazd został przygotowany przez p. Piotra Sołodynę i p. Adama Wasilewskiego. Dziękujemy za ogromną pomoc w organizacji państwu Dariuszowi i Justynie Gwiazdom z Fundacji Rozwoju Aktywności „Nasze Dzieci Nasz Skarb. Zdjęcia z warsztatów w galerii.


10 maja 2014

Dzikie Koty, drużyna drugoklasistek, została mistrzem świata naszego Gimnazjum w koszykówce. Gratulacje! Dzisiejsze zawody były jednak najbardziej wyrównanymi w historii rozgrywek – każde ze spotkań zakończyło się wynikiem 14:12, a losy każdego meczu ważyły się do ostatniej sekundy. Bardzo dużo emocji, jeszcze więcej krzyku i dopingu – to było elektryzujące popołudnie.

Wyniki poszczególnych meczów:
Dzikie Koty (2) Ananasy (1) 14:12
Dzikie Koty (2) Tacos Team (3) 14:12
Ananasy (1) Tacos Team (3) 14:12

Królem strzelców została Julia Szling (3), z 12 punktami. Więcej szczegółów na temat rozgrywek wkrótce (w tym punkty do LigiKlas Gmn). Zawody sędziował p. Tomasz Herman, a patronat nad rozgrywkami objął SU Gimnazjum. Wkrótce dekoracja zwycięzców. Zdjęcia w galerii.


9 maja 2014

W ramach projektu edukacyjnego „Akademia Uczniowska” uczennice kl. 3 Gimnazjum wraz z nauczycielką matematyki i koordynatorką projektu, p. Dorotą Witrykus wybrały się dziś do Muzeum Przyrodniczego na lekcję poświęconą tematowi „Ziemia – wodna planeta”, którą poprowadził p. Jak Kotusz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Dziewczęta mogły dowiedzieć się m. in. skąd na Ziemi wzięła się ta niezwykła substancja, jaką jest woda, gdzie i w jakiej postaci się ona znajduje oraz przez jakie działania człowieka wodę tracimy. Następnie uczennice zostały podzielone na grupy i otrzymały karty pracy dotyczące świata zwierząt i roślin, owadów, układu kostnego kręgowców oraz nowej, czasowej wystawy pt. „Via Regia – Droga Królewska”, która przybyła do Wrocławia z niemieckiego Goerlitz, a którą będzie można podziwiać tylko do końca maja. Na koniec wizyty w muzeum nastąpił czas na samodzielne zwiedzanie ekspozycji. Zdjęcia w galerii.


9 maja 2014

8 maja o godz. 12.00 na Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Oporowie przy Pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego odbyły się uroczystości związane z obchodami 69. Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej. Uroczystość została zorganizowana przez Pana Tomasza Smolarza Wojewodę Dolnośląskiego i płk. dypl. Wojciecha Lewickiego, Dowódcę Garnizonu Wrocław. W obchodach wzięły udział oddziały reprezentacyjne oraz poczty sztandarowe szkół. Uroczystości rozpoczęły okolicznościowe przemówienia i apel pamięci. Po salwie honorowej oraz złożeniu wieńców, nastąpiła uroczysta defilada. W obchodach uczestniczyły poczty sztandarowe obu szkół. W galerii fotograficznej opublikowaliśmy kilka zdjęć – zapraszamy.


8 maja 2014

Karolina Szymańska (1G) została laureatką w konkursie grafiki komputerowej „Pod Modrou Oblohou 2014”, organizowanym przez władze Moravskiej Trebovej w Czeskiej Republice. Reprezentacja szkoły w składzie: laueratka, s. Monika Tomaszewska i p. Adam Wasilewski udali się na Morawy na ceremonię wręczania atrakcyjnych nagród i dyplomów zwycięzcom. Zapraszamy do galerii fotograficznej.


7 maja 2014

Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły (X) – tam prezentujemy najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, których byliśmy uczestnikami w kwietniu, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie.

+

W TERMINARZ (u góry strony) zaprezentowaliśmy mnogość wydarzeń, których będziemy uczestnikami w maju. Zajrzyjmy do TERMINARZa, aby zapoznać się z planem pracy szkoły w dopiero co zaczętegym miesiącu. Zapraszamy!


6 maja 2014

Oficjalnie rozpoczynamy Plebiscyt Urszulanka Roku 2014. W tym roku wyłonimy dziesiątą Urszulankę Roku, osobowość roku, w tym jakże ważnym dla nas głosowaniu. Poniżej przedstawiamy terminarz Plebiscytu. Wszelkie szczegóły (opinie, kryteria, regulamin) znajdziemy na naszym specjalnym serwisie poświęconym Urszulance Roku (link w kat. LUDZIE).

W jaki sposób wybiera się Urszulankę Roku? Szczegóły na wwwSU, w kat. EXTRA!
Zapraszamy!

Ważne daty:
07.05. rozpoczęcie Plebiscytu
do 23.05. klasy i nauczyciele zgłaszają kandydatki
10.06. RSU głosuje na Urszulankę Roku spośród kandydatek
17.06. Rada Pedagogiczna głosuje na Urszulankę Roku spośród kandydatek
77.06. ogłoszenie Urszulanki Roku 2014


5 maja 2014

Zaproszenia!
PIERWSZE. Początek wakacji (już niedługo!) oznacza dla nas wypad na Mazury i SPŁYW KAJAKOWY
KRUTYNIĄ. Spływ będzie trwał 10 dni (01-11.07), a koszt wynosi 970 zł (istnieje możliwość zapłacenia w ratach). Co zawiera cena wyjazdu? Między innymi opłaty za wynajęcie i przewożenie kajaków, wyżywienie, noclegi, rezerwacja przedziałów, przejazd PKP i autobusem, ubezpieczenie NNW, wstępy, wypożyczenie pianek do nurkowania, korzystanie z sauny(1x), opiekę pedagogiczną. Przewidujemy dodatkowe atrakcje, takie jak zwiedzanie klasztoru Filiponów w Wojnowie, ogniska, relaks w saunie.
Dodatkowe informacje uzyskamy u p. Tomasza Hermana (tomasher@wp.pl). ZAPRASZAMY!

DRUGIE. W nadchodzący weekend wyjeżdżamy w Góry Stołowe na kolejne już warsztaty fotograficzne. W tym roku tematem zajęć będą krajobrazy. Mamy jeszcze dwa wolne miejsca dla naszych uczennic. Zapowiada się świetny wyjazd rekreacyjny, więc tym bardziej zachęcamy do uczestnictwa. Koszt wyjazdu to 105 zł. Warsztaty przygotowują p. Piotr Sołodyna, P. Adam Wasilewski we współpracy z Fundacją Rozwoju Aktywności „Nasze Dzieci – Nasz Skarb”


4 maja 2014

Przerywamy niedzielną ciszę, by zaprosić nasze uczennice i nauczycieli na specjalną modlitwę za maturzystki, które jutro zasiądą do pierwszego testu egzminu dojrzałości. Spotkajmy się jutro o 10:35 w naszym kościele, by wspólnie odmówić litanię do NMP. I tak we wszystkie poniedziałki, przez cały maj. Modlitwę poprowadzi Sekcja Modlitewna SU.


3 maja 2014

Audycja numer cztery w Radio Rodzina naszego autorstwa dotyczyła autorytetów i ich miejsca w życiu młodego człowieka („W poszukiwaniu autorytetów”).W programie udział wzięły Ewa Załupka, Weronika Zielińska (obie 2G), Sara Grocholska, Asia Szubert (obie 2LO) i p. Anna Tracz-Molasy. Naszych radiowców tradycyjnie wspierała s. Elżbieta Peplińska. Zapraszamy do galerii.


3 maja 2014

Rozpoczęliśmy nową kolejkę „skeczy śniadaniowych” w Gimnazjum. Drugą w tym roku inscenizację przedstawiły w ostatnią środę dziewczyny z drugiej klasy. Ocena publiczności – 5+


2 maja 2014

Projekt „Biblioteka z klasą…” powoli zmierza ku końcowi w tym roku szkolnym. W kwietniu swoją książkę bibliotece (na ręce s. Elżbiety) przekazały dziewczyny z klasy 3 Gimnazjum. Gospodarz, Michalina Osieleniec, przekazała przyszłym pokoleniom powieść Suzanne Collins „W pierścieniu ognia”. Książka jest już do wypożyczenia w naszej szkolnej bibliotece.


2 maja 2014

We wtorek 29 kwietnia grupa uczennic z I i II LO uczestniczyła w wykładzie, który odbył się na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Biotechnologii. Wykład „Jak poznać funkcję nieznanego genu” powadziła p. dr Dagmara Jakimowicz. Dzięki wykładowi zostałyśmy wprowadzone w tajniki pracy naukowców pragnących odkryć funkcję nieznanego białka i jego genu. Ludziom znana jest funkcja tylko około połowy białek w każdym organizmie dlatego naukowcy dążą do tego, aby poznać ich funkcje.
Wykład przybliżył również metody pracy dzisiejszych naukowców oraz pokazał jak wiele człowiek jeszcze nie wie i nie rozumie co i dlaczego dzieje się w komórce dzięki białkom i ich genom. Kilkanaście zdjęć w galerii – zapraszamy!


2 maja 2014

Długi weekend – zapraszamy do lektury! W czasie gdy kolportowana jest najnowsza szkolna gazetka angielskojęzyczna AimHigh (#36), my zachęcamy do zaglądnięcia do naszego internetowego kiosku, gdzie opublikowaliśmy poprzedni jej numer, zimowy. Artykuły są autorstwa Gimnazjalistek, pisane pod redakcją p. Piotra Sołodyny. Najnowszy numer w zakładce PRASA SZKOLNA (znajomość angielskiego na przyzwoitym poziomie wymagana 🙂


1 maja 2014

Przedostatnie w tym roku szkolne śniadanie (”Śniadanie poniedziałkowe”) zostało przygotowane przez pierwszoklasistki z Gimnazjum. Dziękujemy dziewczętom za wysiłek, jaki włożyły w przygotowanie tego pysznego posiłku oraz ich wychowawczyni, p. Annie Tracz-Molasy. Za miesiąc stołujemy się dzięki klasie pierwszej Liceum. A tymczasem zapraszzmy do galerii.


1 maja 2014

Zdjęcie Gimnazjalistek wykonane podczas pierwszego dnia rekolekcji wielkopostnych zostało wybrane w drodze głosowania „Zdjęciem marca”. Gratulujemy naszym modelkom.
Zdjęcie marca weźmie udział w plebiscycie na „Zdjęcie Roku 2014”, który będzie miał miejsce w czerwcu. Wszystko o zdjęciu roku i o zdjęciach miesiąca znajdziemy w „Fotografia Roku”, w kat. LUDZIE. Zapraszamy.