30 czerwca 2014

UWAGA. Wiadomość dotycząca pracy ksiegowości.
W wakacje księgowość będzie nieczynna 3 lipca i w okresie od 7 do 16 lipca.


30 czerwca 2014

Podczas ostatniego, plenarnego, zebrania Rady Pedagogicznej nauczyciele podziękowali siostrze dyrektor, Blandynie Boch, za pięć lat pracy w naszej szkole, z czego cztery na stanowisku kierującego najpierw Liceum, a potem Zespołu Szkół. Kilka ciepłych słów na pożegnanie skierowano także do p. Anny Janickiej, p. Jadwigi Bednarz oraz p. Eweliny Kozioł, dla których odchodzący był ostatnim rokiem pracy w naszej szkole. W galerii znajdziemy zdjęcia z posiedzenia.


28 czerwca 2014

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Po Mszy św. pod przewodnictwem naszego szkolnego kapelana, ks. Grzegorza, udaliśmy się do auli, by pozwolić rokowi szkolnemu 2013/2014 wyczerpać się, ku uciesze wypełniających pomieszczenie uczennic i nauczycieli. Były podziękowania, były kwiaty, przemowy, wręczono nagrody i wyróżnienia najwybitniejszym z naszych uczennic – podniosły nastrój i skupienie.

Musimy odnotować kilka bardzo ważnych wydarzeń, które miały miejsce podczas tej uroczystości. Po pierwsze przyznano honorową Odznakę Serviam dla prof. Zofii Urbanyi-Krasnodębskiej, wychowanki Żeńskiego Liceum Ogólnokształcącego, wybitnej i zasłużonej dla naszej szkoły i Polskiego Stowarzyszenia BYŁYCH WYCHOWANEK URSZULAŃSKICH. Odznakę przyznaje się nie tylko kończącym naukę w polskich liceach Urszulańskich, lecz także wychowankom, którzy swoją postawą na co dzień dają świadectwo ideałom zawartym w zawołaniu „Serviam”.

Innym istotnym punktem programy było podziękowanie kończącym pracę w naszej szkole: p. Annie Janickiej, odchodzącej na emeryturę, która pracowała w Liceum od 2001 roku, p. Jadwidze Bednarz, także odchodzącej na emeryturę, która pracowała w Liceum od 1997 roku i p. Ewelinie Kozioł, która pracowała zastępując p. Annę Przybylską przez ostatnie pół roku.

Najbardziej zaskakujące pożegnanie przyszło jednak na koniec – dzisiaj dowiedzieliśmy się, że w Poznaniu od nowego roku będzie realizować swoją posługę urszulańską Siostra Dyrektor, Blandyna Boch, kończąc w ten sposób okres czteroletniego zarządzania naszą szkołą. Specjalnie dla siostry uczennice przygotowały krótki program artystyczny, będący wyrazem wdzięczności za trud i zaangażowanie włożone w pracę, a szczególnie w przełomowe dla naszej szkoły śmiałe decyzje o utworzeniu zespołu szkół i wprowadzenia koedukacji w Gimnazjum i Liceum. W programie artystycznym zawarto krótkie przedstawienie przygotowane przez klasę pierwszą Gimnazjum, występ chóru szkolnego Serioso_Giocoso oraz układ choreograficzny pierwszoklasistek z Liceum. Do podziękowań dołączyli się także rodzice i absolwentki Liceum.

Zapraszamy do naszej fotogalerii.


27 czerwca 2014

POŻEGNANIE TRZECIEJ KLASY GIMNAZJUM

W tradycji naszej szkoły żegnanie najstarszej klasy gimnazjalnej jest opatrzone pewnym rytuałem. Klasa trzecia pieczołowicie przygotowuje przedstawienie, prezent pożegnalny dla młodszych koleżanek i pedagogów, obdarowuje tych drugich drobnymi upominkami, a pierwsze ryzą papieru kancelaryjnego, na przyszłe pisanie prac przed egzaminem gimnazjalnym. Wczorajsze przedstawienie, autorstwa Michaliny Osieleniec, a także jej sióstr, Kariny i Zuzi (nasze absolwentki 2006 i 2010 – serdecznie pozdrawiamy!), czerpiące z głębokiego dziedzictwa antyku i mitologii, w dowcipny sposób ukazywało rolę bogiń na Olimpie.

Po przedstawieniu trzecioklasistki naręczami kwiatów i ciepłymi słowami dziękowały siostrze dyrektor, Blandynie Boch, i nauczycielom za trzy lata nauki i troski, których mogły doświadczyć w naszym Gimanzjum. Piękne upominki, specjalnie dedykowane każdemu z nauczycieli, zostały przygotowane przez same uczennice. Specjalne podziękowania trafiły do wychowawczyń, p. Magdaleny Jezierskiej i s. Moniki Tomaszewskiej oraz Siostry Dyrektor. W słowie do zebranych, Siostra Dyrektor podsumowała wyniki osiągnięte przez uczennice klasy trzeciej, w tym roku wyjątkowo imponujące, ze świetnymi rezultatami egzaminów gimnazjalnych. Najwyższe średnie ocen uzyskały Agnieszka Żurek (5,67) i Emilia Janas (5,61); także one zdobyły 100% z czterech części egzaminu końcowego.
W chwili przeznaczonej dla Samorządu Uczniowskiego Przewodniczące ogłosiły zwycięzców X Edycji Ligi Klas, a zostały nimi uczennice klasy pierwszej, wychowanki p. Anny Molasy. Samorządowiczki podziękowały opiekunowi, p. Piotrowi Sołodynie, za współpracę. Opiekun z kolei podziękował dziewczętom wchodzącym w skład Rady SU za bezgraniczne zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły.

Ostatnim akcentem uroczystości było ogłoszenie zwyciężczyni wyników głosowania na Urszulankę Roku 2014. Głosami uczennic i nauczycieli zaszczytu otrzymania tego najwyższego odznaczenia w Gimnazjum dostąpiła Emilia Janas. Gratulujemy!

Na koniec trzeba odnotować jeszcze jeden ważny fakt – podczas Mszy św. celebrowanej przez ks. Grzegorza Tabakę, nastąpiło zaprzysiężenie nowego pocztu sztandarowego. Zaszczytnej roli chorążanki dostąpiły Jagoda Rakoczy i Paula Dutkowska; przybocznymi będą Julia Chwał i Julia Ryszczyk.
Zapraszamy do naszej fotogalerii.


26 czerwca 2014

Emilia Janas zostaje uznana przez koleżanki, uczennice Gimnazjum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu, oraz Grono Pedagogiczne tej Szkoły za
Urszulankę Roku 2014. Gratulujemy!

Wkrótce zaprezentujemy profil naszej nowej Urszulanki Roku w serwisie URSZULANKA ROKU (kat. Ludzie w szkole).


26 czerwca 2014

Ostatnia relacja z serii ciekawych i inspirujących spotkań. Zarówno Gimnazjalistki, jak i Licealistki, spotkały się o różnych porach z ekspertami od diety (p. Anna Reszuta), zdrowia (p. Ewa Czekańska), stylistyki (p. Pamela Uszyńska). Wszystkie dziewczęta wzięły też udział w mini-kursie tańca z instruktorką, p. Natalią Kozik. W galerii obejrzymy kilkanaście (na razie z Gimnazjalistkami).


26 czerwca 2014

Trzy dni przed zakończeniem roku szkolnego przeznaczamy tradycyjnie na ciekawe spotkania, wykłady i warsztaty. W tym czasie uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez p. Ewelina Krupowicz i p. Katarzynę Buchman z Centrum Edukacji Społecznej, które spotykały się w klasach z Gimnazjalistkami i Licealistkami. Zakres zagadnień realizowanych podczas warsztatów była różnorodny i obejmował następujące tematy: „SMS Słowa Muzyka Serca”, „Jak oni się wkurzają?” (o przemocy i agresji), „Naucz się uczyć” i „Wykaż się i pokaż się, czyli wizerunek kontrolowany (o autoprezentacji)”. Zapraszamy do galerii.


25 czerwca 2014

Trzy dni przed zakończeniem roku szkolnego przeznaczamy tradycyjnie na ciekawe spotkania, wykłady i warsztaty. W tym czasie uczestniczyliśmy w dwóch wykładach. W pierwszym z nich, w poniedziałek, dr hab. Małgorzata Cebrat z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, członkini Akademii Młodych Uczonych i Artystów, spotykając się z Licealistkami przedstawiła prezentację pt. „Genetyczne skutki in vitro”. W drugim, dzisiaj, dr Magdalena Modelska, kierownik Pracowni Geologii Środowiskowej i pracownikiem Zakładu Hydrogeologii Podstawowej w Instytucie Nauk Geologicznych na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego, absolwentka naszego LO, przedstawiła w swoim wykładzie przejmującą historię powolnego zanikania Morza Aralskiego, katastrofy ekologicznej, będącej skutkiem kontrowersyjnych decyzji dygnitarzy dawnego Związku Radzieckiego. Zapraszamy do galerii.


25 czerwca 2014

Pani Jadwiga Leszczyńska-Kazuro zaprasza uczennice Gimnazjum i Liceum do wzięcia udziału w inspirujących konkursach wakacyjnych pod patronatem Ligi Ochrony Przyrody.

KONKURS PLASTYCZNY PT. „GINĄCA FAUNA”
termin dostarczenia prac – 15 września 2014 r.
KONKURS FOTOGRAFICZNY PT. „NASI SĄSIEDZI – PTAKI”
termin dostarczenia prac – 15 września 2014 r
KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ pt. „Znaczenie remiz śródpolnych dla ekosystemów”
termin dostarczenia prac – 20 października 2014 r.

Szczegółowych informacji zasięgniemy klikając tutaj.


25 czerwca 2014

Głosami społeczności szkolnej, Fotografoą Roku 2014 wybrano zdjęcie s. Katarzyny Starek z balu karnawałowego. S. Agnieszka i s. Jana w akcji. Gratulujemy modelkom i gratulujemy autorce zdjęcia! Wszystko o Fotografii Roku znajdziemy w odnośniku Fotografia Roku, w kat. LUDZIE W SZKOLE.


24 czerwca 2014

Dzień z wychowawcą – klasa druga Gimnazjum udała się wraz z s. Agatą Stężowską i p. Wandą Milewską na Wyspę Słodową, gdzie dziewzęta spędziły miło czas, piknikując.
Zdjęcia w galerii.


24 czerwca 2014

Dzień z wychowawcą – klasa pierwsza Gimnazjum udała się wraz z p. Anną Molasy do Synagogi Pod Białym Bocianem, aby wziąć udział w zajęciach na temat kultury żydowskiej. Zdjęcia w galerii.


24 czerwca 2014

Głównym punktem programu Dnia Sportu Szkolnego w Gimnazjum był turniej siatkówki, który rozegrały między sobą drużyny reprezentujące poszczególne klasy. Mistrzem 2014 został zespół klasy trzeciej, z Julką Szling jako kapitanem. Gratulujemy! Drugie miejsce zajęły drugoklasistki, a trzecie pierwszoklasistki.

Poziom zawodów był bardzo wyrównany, a najlepszą drużynę wyłoniło liczenie wygranych setów (w toku gry każda z drużyn zwyciężyła w jednym meczu i w jednym uległa przeciwniczkom). Wyniki poszczególnych potyczek wyglądały nastepująco:

G1 : G3 0:2 (11:25 12:25)
G1:G2 2:1 (7:25 25:21 15:13)
G2:G3 2:1 (23:25 25:20 17:15)

Nad całością zawodów czuwali p. Ewa Herman i p. Tomasz Herman. Dziękujemy zawodniczkom i kibicom za zaangażowanie. Zapraszamy do fotogalerii.


23 czerwca 2014

UWAGA! KONKURS!

Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych ogłaszają szkolny wakacyjny konkurs pod hasłem:
„Woda – cudowna substancja”

Prace będą oceniane w trzech kategoriach:
1) ŻYCIE – czyli woda, która daje życie lub jest w niej życie,
2) ZJAWISKO – czyli wszystkie zjawiska fizyczne lub chemiczne dotyczące wody,
3) PIĘKNO – czyli woda jako piękny cud natury.

Podpisane zdjęcia (imię, nazwisko, kategoria konkursu) o wymiarach 21 cm x 25 cm na błyszczącym papierze fotograficznym należy oddać do 15 września 2014 r. pani Małgorzacie Wróblewskiej lub pani Monice Książczak. Liczba prac dostarczonych przez jedną osobę nie może wynieść więcej, niż jedno zdjęcie w danej kategorii (maksymalnie można więc dostarczyć 3 zdjęcia).


23 czerwca 2014

Klasa druga Liceum obchodziła imieniny swojej wychowawczyni, p. Małgorzaty Wróblewskiej. Po Mszy „na opactwie”, celebrowanej przez ks. Grzegorza Tabakę, solenizantka z gośćmi udały się do kawiarni na pyszne lody.

Zapraszamy do galerii.


21 czerwca 2014

14-20.06.2014 Relacja z wycieczki szkolnej Gimnazjalistek i Licealistek do Włoch:

Pierwszy dzień wycieczki – we wczesnych godzinach porannych uczennice wraz z opiekunami udali się w okolice Wenecji, ghdyie odbyli rejs statkiem przez Lagunę Wenecką. A potem całodniowe zwiedzanie miasta – spacer na Plac św. Marka z bazyliką, dzwonnicą oraz Pałacem Dożów (z zewnątrz) i Mostem Westchnień, poteam do dzielnicy Rialto z mostem Rialto. Msza św. oczywiście w Bazylice Świętego Marka.

Najważniejszym punktem poniedziałkowego planu wycieczki do Włoch była wizyta u ojców benedyktynów na MONTE CASSINO. Tam nasi turyści zwiedzili opactwo, po czytm oddali hołd poległym podczas drugiej wojny świoatowej polskim żołnierzom, którzy spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym. Drugim ważnym miejscem, które dzisiaj zwiedziliśmy byłio Sanktuarium w MANOPPELLO, gdzie przechowywana jest chusta ze Świętym Obliczem Chrystusa.

W Rzymie. Dzisiaj nasze uczennice zwiedziły Muzea Watykańskie z przebogatą kolekcją dzieł sztuki, której perłę stanowi Kaplica Sykstyńska udekorowana freskami przez Michała Anioła. Następnie wycieczkowicze „uderzyli” w miasto: Koloseum, Amfiteatr Flawiuszy, wzgórze Kapitol, Forum Romanum, wzgórze Palatyn z ruinami cesarskich pałaców i dawna pogańska świątynia ku czci wszystkich bóstw – Panteon.

Drugi dzień w Rzymie – uczestnictwo w audiencji generalnej z Papieżem Franciszkiem, zwiedzanie Wiecznego Miasta: Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie, bazyliki św. Piotra, św. Pawła i św. Jana na Lateranie.

Ostatni dzień wycieczki we Włoszech. Zaglądamy do autokaru – nasze turystki wracają już do domu, do Wrocławia; zmęczone, bo dzisiejszy dzień obfitował w piękne duchowe i kulturalne przeżycia. Po śniadaniu wycieczkowicze udali się do kolebki renesansu – Asyżu, miejsca narodzin św.Franciszka. Tam spędzili cały dzień, zwiedzając miasto, w tym bazylikę św.Franciszka, bazylikę św.Klary i bazylikę Matki Bożej Anielskiej (z porcjunkulą, tj. kaplicą, którą św. Franciszek w XIII wieku otrzymał w darze od benedyktynów i odbudował własnymi rękami.

Zapraszamy do galerii.


21 czerwca 2014

Bardzo ciekawie zapowiada się plan pracy naszej placówki w przyszłym tygodniu. Lekcji według planu, wiadomo, nie ma. Za to czeka nas moc innych zajęć. Czeka nas Dzień Sportu (poniedziałek – turniej siatkówki w Gimnazjum), wyjście do parku linowego (wtorek – Licealistki), warsztaty psychologiczne , spotkania ze specjalistą od wizerunku, dietetyczką, stylistką, genetykiem. Poza tym, sporo czasu przeznaczamy dla dziewczyn, aby jeszcze na koniec roku szkolnego spędziły ze sobą czas w klasach z wychowawcą. Mamy przeczucie, że zaproponujemy naszym wiernym czytelnikom sporo zdjęć w galerii!


20 czerwca 2014

Zapraszamy do zapoznania się z listą podręczników obowiazujących w Gimnazjum i Liceum w roku szkolnym 2014/2015. Uwaga – lista podręczników do języków obcych zostanie podana we wrześniu, po utworzeniu grup językowych. Prosimy ich teraz nie kupować. Lista będzie dostępna po prawej stronie witryny, pod kolorowym banerkiem.
LISTA – wejdź


19 czerwca 2014

Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły (X) – tam prezentujemy najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, których byliśmy uczestnikami w maju, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie.


18 czerwca 2014

Otrzymaliśmy dzisiaj wyniki egzaminu gimnazjalnego, który nasze uczennice pisały w kwietniu. Tradycyjnie, rezultaty są świetne, a wyglądają tak:

wyniki z egzaminu gimnazjalnego z j. polskiego:
nasza szkoła 85.5
miasto 72.1
województwo 65.6

wyniki z egzaminu gimnazjalnego z historii:
nasza szkoła 78.1
miasto 64.5
województwo 57.7

wyniki z egzaminu gimnazjalnego z matematyki:
nasza szkoła 74.7
miasto 57.1
województwo 45.7

wyniki z egzaminu gimnazjalnego z przyrodniczych:
nasza szkoła 71.9
miasto 57.9
województwo 50.9

wyniki z egzaminu gimnazjalnego z języka angielskiego:
POZIOM PODSTAWOWY
nasza szkoła 94.6
miasto 77.6
województwo 66.3

POZIOM ROZSZERZONY
nasza szkoła 83.7
miasto 59.5
województwo 48.5

Dziękujemy dziewczynom i nauczycielom za ich ciężką pracę. Jesteśmy z Was dumni!


18 czerwca 2014

Gimnazjalistki spuentowały rok szkolny, czas ciężkiej pracy, wycieczką klasową do Książa. W czasie, gdy nauczyciele wystawiali ostatnie oceny na zakończenie roku szkolnego, pierwszoklasistki zachwycały się pięknem zamku w Książu i aromatem pieczonych kiełbasek. Opiekę nad dziewczynami roztaczały p. Anna Molasy i p. Anna Goliat. Zapraszamy do galerii.


17 czerwca 2014

Uczennice klasy I LO – Karolina Michalska, Małgorzata Lempart, Małgorzata Szewczyńska zajęły II miejsce w kategorii „Tworzę reklamę multimedialną” w ramach konkursu „Sobótka Językowa”.

Konkurs organizowało Studenckie Koło Językoznawców Uniwersytetu Wrocławskiego. W obradach konkursu wzięli udział pracownicy wrocławskiej polonistyki a przy wręczeniu nagród obecny był prof. Jan Miodek – jeden z największych autorytetów współczesnej polonistyki. Praca uczennic dotyczyła prezentacji Muzeum Piastów Śląskich. Jury doceniło ciekawy pomysł, oryginalną formę, impresywną treść przekazu.

Ogłoszenie wyników miało miejsce w sobotę – 14.06. na Wydziale Polonistyki UWr. Poprzedzone było wieloma wykładami oraz warsztatami o charakterze interaktywnym. Prof. Miodek w interesujący sposób wyjaśniał pochodzenie nazwy Śląsk.

Na tej uroczystości nasze uczennice reprezentowały: Małgorzata Lempart oraz p. Joanna Dobiech, która koordynowała przygotowania. Po części oficjalnej miały możliwość rozmowy z prof. Miodkiem oraz organizatorami konkursu m.in. w kwestii ściślejszej współpracy naszej szkoły z wrocławską polonistyką.

Wyróżnione uczennice wraz z p. Dobiech dziękują za pomoc w przygotowaniu reklamy siostrze Dyrektor oraz siostrom: Agacie i Katarzynie. Bez ich wskazówek i poświęconego czasu nie byłoby TEGO SUKCESU!

PS Pokonaliśmy szkoły, które mają profesjonalną szkolną telewizję i współpracują z ludźmi mediów!
Zapraszamy do galerii.


17 czerwca 2014

Ruszyły prace remontowe w „starej” części korytarza licealnego. Ekipa remontowa zdemontowała szafki w okolicy sklepiku szkolnego – w tym miejscu powstanie toaleta dla chłopców. Remont całej części korytarza, kapitalny, rozciągnie się od „śniadaniówki” aż do „matematyki przechodniej”. To miejsce po wakacjach zmieni się diametralnie. Czekamy z niecierpliwością.


17 czerwca 2014

Głosami internautów wybraliśmy „Zdjęcie maja”. To już ostatnia fotografia miesiąca, tak więc teraz czeka nas wybór Zdjęcia Roku 2014. Wszystkie dotychczasowe „Zdjęcia Miesiąca” znajdziemy w FOTOGRAFIA ROKU (kat. Ludzie w szkole). W tym roku zmienimy sposób wyboru najciekawszego zdjęcia sezonu, tym razem będziemy głosować w szkole – w najbliższy poniedziałek i wtorek (każda uczennica i nauczyciel będa mieli po dwa głosy do wykorzystania, po jednym w każdy dzień). Wynik zostanie ogłoszony na koniec roku szkolnego.


16 czerwca 2014

Zaproszamy naszych internautów (oraz radiosłuchaczy) na kolejną audycję „Z korytarza”, powstałą przy naszej współpracy z Radiem Rodzina. Tematem kolejnego spotkania, nad którym trwają aktualnie prace, będzie „PODRÓZE”. To będzie ostatnia audycja w pierwszym sezonie naszej owocnej współpracy z Radiem Rodzina.
Spotykamy się w na falach Radia Rodzina, 23.06.2014, o godzinie 21:30. Bądźcie z nami!


16 czerwca 2014

07.06.2014 r. odbyło się XVIII Spotkanie Młodych na Polach Lednickich. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa : „W Imię Syna”. W spotkaniu uczestniczyło kilkanaście uczennic naszej szkoły. Cztery z nich weszły w skład 800 osobowej grupy tancerzy prowadzących słynne lednickie tańce. Na Lednicę przybył abp Konrad Krajewski z Rzymu, bp Edward Dajczak z Koszalina, i bp Grzegorz Ryś z Krakowa oraz nowy Prymas Polski abp Wojciech Polak. Oprócz uczty duchowej w postaci nabożeństwa, Mszy Św. i Adoracji nie zabrakło takich atrakcji jak pokazy samolotowe, skok spadochronowy, przejazd Ułanów na koniach, pokazy ognia, przejście szczudlarzy, balet i wiele innych. Zostaje tylko życzyć sobie, abyśmy w przyszłym roku spotkali się znów na Lednicy w jeszcze większym gronie. Zapraszamy do galerii.


14 czerwca 2014

W kilkunastu miejscach Wrocławia można zauważyć bilboardy reklamujące inicjatywę szkół katolickich naszego miasta, wspólną akcję reklamową portalu www.dobre-szkoly.wroclaw.pl. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na bezdyskusyjną wartość szkół katolickich, wśród których nasza jest jedną z najstarszych. Dlaczego warto zwrócić szczególną uwagę na bilbord? (a) wśród modeli znajdziemy Maję Fojtar (2LO) i Agnieszkę Burdzy (1LO) (b) nazwa portalu jest naszego pomysłu – zaakceptowana przez resztę szkół (c) hasło reklamowe jest naszej koncepcji – zaakceptowane przez resztę szkół (d) projekt bilbordu również naszej propozycji i wykonania p. P.Sołodyny. Zapraszamy do galerii, gdzie znajdziemy kilkanaście zdjęć bilbordów, nadesłanych nam przez agencję reklamową.


14 czerwca 2014

Po roku cotygodniowych, regularnych, wtorkowych spotkań, Rada Samorządu Uczniowskiego spotkała się po raz ostatni w roku szkolnym 2014/2015. Ostatnie spotkanie ma tradycyjnie miejsce w „ogródku Maryjnym”, przy akompaniamencie radosnych śmiechów i szelestu otwieranych paczek chrupków i ciastek. Gościem podczas spotkania była Basia Mika, obecnie absolwentka, samorządowiczka przez dwa lata, Urszulanka Roku 2013. Wtorkowe było ostatnim oficjalnym spotkaniem – dziewczyny będą jeszcze miały okazję zrobić kilka rzeczy wspólnie, o czym poinformujemy. Kilka zdjęć w galerii.


13 czerwca 2014

„Rotmistrz Witold Pilecki. Ochotnik do Auschwitz” to tytuł wystawy historycznej, którą możemy oglądać w korytarzu św. Klary, na parterze budynku przy Nankiera. Ekspozycja, która zagościła w naszej szkole dzięki staraniom s. Agaty Stężowskiej, będzie dostępna także dla gości spoza szkoły do końca miesiąca. Kilka zdjęć w galerii.


13 czerwca 2014


12 czerwca 2014

Piękna pogoda inspiruje do nietypowych lekcji poza szkołą, takich jak ta wczoraj z udziałem Licealistek. Pierwszoklasistki , zachęcone przez S. Agatę Stężowską udały się na lekcję historii do Muzeum Archeologicznego. Zapraszamy do galerii.


11 czerwca 2014

Wczoraj w kinie Helios odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie „Dzieli nas pół wieku” organizowanym przez XII LO we Wrocławiu. Naszą szkołę reprezentowała spora ilość nagrodzonych uczennic, które udały się do kina pod opieką p. Anny Molasy. Zapraszamy do galerii.


11 czerwca 2014

Raz do roku, przed wakacjami, samorządy uczniowskie Gimnazjum i Liceum udają się na weekendową sesję roboczo-wypoczynkową. W tym roku Gimnazjalistki i Licealistki spędziły ostatni weekend w Bardzie Śląskim, gdzie grupy pracowały nad planem działania na nowy rok szkolny. Podczas wspólnej sesji samorządy opracowały Dzień Nauczyciela i Mikołajki, tradycyjnie wspólnie przygotowywane. Oprócz pracy znalazł się czas na mnóstwo rozmów, spacery, ognisko i gry sportowe. To był już jedenasty z rzędu wyjazd samorządowy na obrady robocze. Dziękujemy Siostrze Dyrektor za częściowe sfinansowanie wyjazdu oraz opiekunom, p. Piotrowi Sołodynie i s. Elżbiecie Peplińskiej, za opiekę nad młodzieżą. Zapraszamy do galerii.


10 czerwca 2014

Na zaproszenie s. Moniki Tomaszewskiej odwiedziła nas dzisiaj dr Maria Stasiuk z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiej. Licealistki miały okazję wysłuchać ciekawego wykładu pt. „Podwójne oblicze światła, czyli o barwach i ciemności”.


9 czerwca 2014

Agnieszka Żurek (3G) została zwyciężczynią trzyetapowego szkolnego konkursu z języka angielskiego dla gimnazjalistek The Best Reader 2014. Konkurs został przygotowany przez p. Piotra Sołodynę.
Wszystkie osiągnięcia naszych uczennic znajdziemy w OSIĄGNIĘCIA (kat. Ludzie w szkole).


9 czerwca 2014

Od czwartku do soboty we Wrocławiu odbył się Wielki Finał Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzna Polszczyzna dla szkół podstawowych. Do naszego miasta zjechało się 44 najzdolniejszych uczestników tego polonistycznego turnieju, by zmierzyć się z pisemnymi i ustnymi zadaniami. W piątek, po części testowej dla wszystkich konkursowiczów i ich opiekunów zorganizowane było zwiedzanie miasta połączone z grą terenową, a po obiedzie warsztaty. Na każdym etapie konkursowych atrakcji uczniom szkół podstawowych towarzyszyły nasze urszulanki (Maja Marcinkowska, Kasia Hołodnik, Julia Ryszczyk i Karolina Wójcicka) wraz z opiekunką Anna Molasy. Zapraszamy do fotogalerii.


7 czerwca 2014

6 czerwca odbyła się w naszej szkole uroczystość przyjęcia sakramentu bierzmowania przez uczennice III klasy Gimnazjum i jednej uczennicy Liceum. Eucharystii przewodniczył Arcybiskup ksiądz Józef Kupny, a koncelebrowali proboszcz parafii naszej szkoły, ks. Arkadiusz Krziżok, i duszpasterz szkoły, ks. Grzegorz Tabaka. Dziewczęta do sakramentu przygotowywała s. Agnieszka Młynarczykowska. Życzymy im, aby przyjęte przez nich dary Ducha Świętego wydały owoce w ich życiu i aby były wiarygodnymi świadkami żywego Chrystusa w świecie. Zapraszamy do fotogalerii.


7 czerwca 2014

Majowe rozgrywki w koszykówkę w Gimnazjum wygrała drużyna klasy drugiej, Dzikie Koty. W czwartek na porannym apelu miała miejsce dekoracja zwycięzców – przedstawicielki drużyny odebrały puchar, który został im wręczony przez p. Ewę Herman, nauczycielkę w-fu w naszej szkole. P. Piotr Sołodyna, opiekun SU Gimnazjum, wręczył nagrodę w postaci piłki (tym razem do siatkówki) najlepszemu strzelcowi turnieju – Julii Szling z klasy trzeciej. Nagrody ufundowane zostały przez Samorząd Uczniowski, który tradycyjnie obejmuje rozgrywki swoim patronatem. Zapraszamy do fotogalerii.


6 czerwca 2014

Klasa I LO uczestniczyła w konferencji z okazji rocznicy 25 rocznicy obrad Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca 1989 r. Uczennice były obecne na pierwszej części spotkania, czyli na wykładach: dr Grzegorza Waligóry – Od Okrągłego Stołu do czerwcowych wyborów Kamila Dworaczka – Między ulicznymi barykadami a wyborczymi wiecami. Rok 1989 we Wrocławiu Łukasza Sołtysika – „3+1” – wokół komitetów obywatelskich „Solidarności” w województwie legnickim w 1989 r. Ewy Chabros – Służba Bezpieczeństwa wobec wyborów 1989 r. na przykładzie województwa wałbrzyskiego.
Spotkanie było bardzo ciekawe.
Zapraszamy do fotogalerii.


6 czerwca 2014

Każde spotkanie z drugim człowiekiem ubogaca; dając coś innym, sami otrzymujemy więcej. Takie właśnie doświadczenie maja dziewczyny z koła teatralnego, które dzisiaj wystawiły sztukę : „Powrót syna marnotrawnego” dla mieszkańców Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego św. Jerzego prowadzonym przez Siostry Boromeuszki przy ul. Rydygiera 22-28 we Wrocławiu.

Przed spektaklem Dominika Opala wykonała utwór na flecie, po czym s. Karolina wprowadziła zebranych w treść i przesłanie dramatu R. Brandstaettera. Podczas spektaklu mogłyśmy dostrzec ogromne skupienie naszej szanownej widowni, czasami przytakiwanie i potwierdzanie słuszności wypowiadanych zdań czy zachowań bohaterów. Takie reakcje ze strony widowni dla nas, młodych aktorów, były zachętą do dania z siebie wszystkiego. Po występie usłyszałyśmy wiele pochwał zarówno od personelu, jak również od mieszkańców tego wyjątkowego miejsca.

Można powiedzieć, że była to dla nas swoista lekcja wychowawcza, lekcja spotkania z ludźmi w podeszłym wieku, doświadczonymi chorobą , cierpieniem, ułomnością , może też samotnością, a przecież tak bardzo otwartymi na życie, na młodych. Wielokrotnie słyszałyśmy: przychodźcie do nas częściej, zapraszamy, dziękujemy. To my dziękujemy, że mogłyśmy popatrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy. (Koło teatralne)
Zapraszamy do fotogalerii.


5 czerwca 2014

To były kapitalne żniwa! Skosiliśmy mnóstwo nagród w konkursie „Dzieli nas pół wieku”, organizowanym przez Liceum nr XII we Wrocławiu. W kategorii FOTOGRAFIA nagrody otrzymały Ewa Załupka (2G) i Wiktoria Tyczyńska (2LO). Wyróżnienia trafiły do: Nicole Andruszków (3G), Klary Daszkiewicz (3G), Mai Marcinkowskiej (2G) i Julii Ryszczyk (2G).
W kategorii PORTRET LITERACKI nagrodę otrzymała Agnieszka Żurek (3G), a wyróżnienia trafiły do Kamili Filończyk (2LO) i Ewy Wróblewskiej (3G).
+
Podajemy wyniki konkursu recytatorskiego, który odbył się dwa dni temu w naszej szkole. W toku rywalizacji na wysokim poziomie, pierwsze miejsce zajęła Asia Szubert (2LO), a drugie Marcela Łataś (2LO). Gratulujemy!


5 czerwca 2014

Maja Fojtar (gospodarz klasy 2LO) i Gosia Pawlińska podarowały bibliotece w imieniu klasy 2 Liceum książkę „Charlie Bone i magiczna kula” Jenny Nimmo. Dzięujemy dziewczynom i p. Małgorzacie Wróblewskiej za włączenie się w naszą inicjatywę.

Zatem wszystkie klasy wził udział w projekcie „Biblioteka z klasą…”. Przypomnijmy, o jakie książki dzięki uczennicom wzbogaciła się nasza szkolna biblioteka (wyboru dokonywały uczennice / książką nie mogła być lekturą szkolną):

„Igrzyska śmierci” Suzanne Collins (2aG)
„Tam, gdzie spadają anioły” Dorota Terakowska (1G)
„Anioł Stróż” Nicholas Sparks (2bG)
„Oskar i Pani Róża” Eric Emmanuel Schmitt (3LO)
„Magiczne drzewko” Andrzej Maleszka (1LO)
„W pierścieniu ognia” Suzanne Collins (3G)
„Charlie Bone i magiczna kula” Jenny Nimmo

Dziękujemy wszystkim! Być może za rok zaproponujemy „Biblioteka z klasą…” 2.0.


4 czerwca 2014

Mamy przyjemność zaprezentować kandydatki, wybrane przez klasy i nauczycieli, do plebiscytu Urszulanka Roku. Wybór Urszulanki Roku 2014 zostanie dokonany w czerwcu, w drodze głosowania przez członkinie Rady Samorządu Uczniowskiego i członków Rady Pedagogicznej. Wynik plebiscytu zostanie ogłoszony 26 czerwca.


4 czerwca 2014

Idea pierwszego Festynu Szkół Katolickich narodziła się wiosną podczas spotkania dyrektorów szkół katolicy funkcjonujących we Wrocławiu (i okolicach). Podczas wielu omawianych zagadnień był też pomysł zorganizowania dzieciom (z okazji Dnia Dziecka) występów i zabaw, animowanych przez przedstawicieli wszystkich szkół. Sprawy później potoczyły się już szybko – konsultacje, plakat reklamowy, sprzęt, program artystyczny i, w końcu, bardzo udana impreza w Rynku, na placu przy kościele garnizonowym.

Z naszej strony przygotowaliśmy stoisko informacyjno-promocyjne i wzięliśmy aktywny udział w programie artystycznym. Nasze uczennice zaprezentowały zebranym „cup song”, z podkładem muzycznym zespołu p. Pauliny Bogdańskiej. Nasz zespół dodatkowo wykonał kilka innych świetnie przygotowanych piosenek. Kasia Knotz (2G), Basia Sobków (2G) i Natalia Mielniczek (1LO) przedstawiły baletowe układy choreograficzne , a na koniec s. Katarzyna Starek wraz z dziewczętami zaprosiły zebranych do spontanicznego udziału w „tańcach lednickich”. Dziękujemy wszystkim naszym uczennicom i nauczycielom, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu festynu. Zapraszamy do galerii, gdzie opublikowaliśmy zdjęcia ukazujące nie tylko nasz udział w imprezie, ale bardzo ciekawe występy przedstawicieli innych szkół katolickich.

Patronem honorowym I Festynu Szkół Katolickich był ks. Arcybiskup Józef Kupny. Patronat medialny roztoczyły Radio Rodzina i Gość Niedzielny.


3 czerwca 2014

Ponad dwadzieścia uczennic Gimnazjum i Liceum stanęło dzisiaj do konkursu recytatorskiego, zorganizowanego przez p. Annę Molasy i s. Elżbietę Peplińską, który odbył się dzisiaj po południu w auli szkolnej. Uczennice interpretowały poezję Tadeusza Różewicza, zapoznając się w ten sposób z dorobkiem tego wybitnego poety. Tak postanowiliśy uczcić pamięć zmarłego niedawno pisarza. W jury konkursu, oprócz organizatorek, zasiadła także p. Joanna Dobiech. Wyniki artystycznej rywalizacji poznamy wkrótce.


3 czerwca 2014

„Droga do wolności” to temat wystawy, którą wrocławianie mogą oglądać na placu przy kościele św. Marii Magdaleny. Wystawa poświęcona jest czerwcowym wyborom 1989 roku, zainstalowana z okazji 25-lecia tego wydarzenia. Dzisiaj nasze Licealistki z klasy drugiej udały się tam na spacer wraz z p. Alicją Dubaj, aby uczyć się historii i WOSu z tej ciekawej ekspozycji ekspozycji. Zapraszamy do galerii.


2 czerwca 2014

Ostatnie „Poniedziałkowe śniadanie” za nami. Dzisiaj na wysokości zadania stanęła klasa 1LO, która wraz z wychowawczynią, s. Katarzyną Starek, przygotowała stół ze składnikami, z których głodna społeczność szkolna przygotowywała sobie sałatki (hasło dnia: „Teraz Ty decyduJESZ”). Dziękujemy za smaczne przyjęcie!

Tegoroczny projekt pomysłu SU Gimnazjum został od razu z ochotą zaakceptowany przez wszystkie klasy Gimnazjum i Liceum, co więcej, także przez nauczycieli. Dotychczas raczyliśmy się przepysznymi śniadaniami przygotowywanymi w kolejności przez: listopad – 3G, grudzień – 2LO, styczeń – 2bG + 3LO, luty – 2G, marzec – nauczyciele, kwiecień – 1G, czerwiec – 1LO. Wejście na śniadanie było płatne – 1,5 zł. Wszystkie środki zostały przekazane na cele charytatywne. Zapraszamy do galerii.


2 czerwca 2014

Tematem piątej audycji w Radio Rodzina naszego autorstwa było „Pasje”. Prowadzące Ewa Załupka, Weronika Zielińska, Sara Grocholska i Asia Szubert, wraz z p. Anną Molasy, zastanawiały się czym jest pasja i jak się rodzi. Ważnym pytaniem, na które szukano odpowiedzi, było czym się interesują młodzi ludzie? Tym razem sonda przeprowadzona została w naszej szkole i dziewczyny odpowiadały o swoich zamiłowaniach. Wywiad tego wydania ukazał nam osobę o wielu pasjach i zainteresowaniach, naszego nauczyciela, p. Adam Wasilewskiego. Zapraszamy do galerii.