S. Agata Stężowska zaprasza do udziału w konkursach historycznych:
– „Żołnierze wyklęci – bohaterowie niezłomni”
– 33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
– VI edycja wojewódzkiego konkursu „Losy Polaków na Wschodzie w latach 1939-1956”
Kilka dni po najbardziej uroczystym święcie sezonu, wspomnieniu św. Urszuli, spotkaliśmy się z naszymi słuchaczami w Radio Rodzina, aby poświęcić godzinę czasu antenowego na rozważaniu świętości, męczeństwa, poświęcenia i służby ludziom. Mieliśmy okazję wysłuchać wywiadu z s. Agatą Stężowską, nauczycielem historii w naszej szkole, która starała się odpowiedzieć na pytania dotyczące samej świętej oraz swoich refleksji jako siostry zakonnej na temat św. Urszuli. Nasi redaktorzy zastanawiali się czy nasza patronka jeszcze pasuje do naszych czasów oraz czy ideały, którymi żyła (odwaga, męstwo), są uniwersalne w dzisiejszym świecie i czasach. W kolejnym fragmencie przywołaliśmy hasło szkół urszulańskich, SERVIAM, chcąc zastanowić się, że ideały bezinteresownej służby są wciąż obecne i uzasadnione w świecie, gdzie wszystko jest, dzięki technologii, na wyciągnięcie ręki. W ostatniej części audycji wysłuchaliśmy reportażu na temat uroczystość św. Urszuli, zrealizowanego przez naszych redaktorów w terenie na gorąco, 21 października. Audycję prowadziły Ewa Załupka, Weronika Zileińska (obie 3G), Asia Szubert (3LO), debiutująca Basia Wyrzykowska (1LO) oraz ich opiekunka, p. Anna Tracz-Molasy. Ponadto, w realizacji uczestniczył Przemek Świderski (1LO).
Zapis audio drugiej audycji znajdziemy w „RADIOWCY!” w kat. „Ludzie…”
Drugi rok z rzędu Liceum staje do jesiennej rywalizacji sportowej. Podobnie jak w ubiegłym sezonie i w tym rywalizowano w piłkę siatkową. Mistrzami zostały maturzystki – gratulujemy! Trzeciokalsistki pokonały drugoklasistki (2:0) i pierwszoklasistów (2:0). Co trzeba zauważyć – w zespole pierwszej klasy zadebiutował chłopak, Mateusz Mikszta. Czy to pomogło im wygrać z drugoklasistkami (2:0)? Mecze sędziowała p. Ewa Herman.
Marta Zaręba (2g) zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym „Ginąca fauna”, organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody. Nauczycielem plastyki Marty jest p. Joanna Otlewska. Zapraszamy do „Osiągnięcia” w kat. LUDZIE.
Klasa I liceum (grupa rozszerzona z języka polskiego) odbyła lekcję w Muzeum Narodowym. Temat zajęć brzmiał: Jak czytać dzieło sztuki? Kustoszka muzeum, p. Jasińska, w sposób ciekawy i zajmujący udzialała wskazówek, jak zinterpretować dzieło malarskie. Zajęcia z pewnością przydadzą się podczas nowej ustnej matury. Wyjście zorganizowała A. Molasy.
Bardzo ciekawy projekt gimnazjalny naszych uczennic, wykonany na lekcji techniki, pod okiem p. Adama Wasilewskiego. Zachęcamy do odwiedzenia specjalnej strony intenetowej opisującej działania naszych młodych techników! (udostępniamy także w zakładkch w kat. EXTRA!)
S. Agata Stężowska z grupą Gimnazjalistów i Licealistów udała się na szkolenie (przyszłych) pocztów sztandarowych. Spotkanie odbyło się na terenie 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia przy ul. Trzmielowickiej. Zgłoszone szkoły i placówki uczestniczyły w szkoleniu z zasad Ceremoniału Wojskowego. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.
Szturmujemy zDolnego Ślązaka Gimnazjalistę! Mamy już wyniki z części humanistycznej i powody poczwórnej radości. Katarzyna Hołodnik, Ewa Sadowska, Ewa Wróblewska i Weronika Zielińska (wszystkie 3G) zakwalifikowały się do drugiej rundy tego prestiżowego konkursu. Gratulujemy dziewczynom i nauczycielom przedmiotów humanistycznych!
Ponadto Ewa Sadowska (3G) zakwalifikowała się do drugiego etapu tego samego konkursu z języka francuskiego. Nauczycielem tego języka w naszej szkole jest p. Anna Goździewicz. Także gratulacje!
Życzymy powodzenia na etapie powiatowym.
Przyrzeczenie urszulańskie, które składane jest przez uczniów w uroczystość św. Urszuli włącza ich w wielką rodzinę urszulańską, która, jak to rodzina, spotyka się często by wzmacniać więzi. A lepszej okazji ku temu nie ma, jak święto patronalne. W ostatnią sobotę gościliśmy wraz z Siostrami Urszulankami absolwentki, które przybyły na Pl. Nankiera, by wspólnie uczestniczyć w Eucharystii pod przewodnictwem o. Pawła Adamika OP oraz spotkać się na pogaduszkach przy kawie i placku urszulańskim.
Św. Aniela Merici zakładając stowarzyszenie dla kobiet w XVI wieku obrała św. Urszulę jako patronkę. W sporym skrócie – dzięki św. Anieli mamy możliwość uczęszczania do szkoły, która dla większości uczennic i uczniów jest drugim domem. Dlaczego akurat wybór padł na św. Urszulę? Co wiemy o tej legendarnej świętej? Mamy zamiar dowiedzieć się czegoś ciekawego w poniedziałek, podczas naszej drugiej audycji w Radio Rodzina. Dzisiaj w galerii przedstawiamy fotorelację z nagrania wywiadu w studiu radiowym – gościem specjalnym znana i powszechnie lubiana s. Agata Stężowska. Całość wywiadu w poniedziałek o 21:30 – będziemy słuchać z wypiekami na twarzy!
S. Agata Stężowska i p. Joanan Dobiech zapraszają do wzięcia udziału w konkursie
KONKURS HISTORYCZNY „Moja relacja z pobytu w Muzeum Powstania Warszawskiego.”
Prace można oddawać do 30.10.14 r. NAGRODA GŁÓWNA – bezpłatny wyjazd w przyszłym roku w ramach dnia patriotycznego.
Zachęcamy!
Budynek naszej szkoły jest miejscem historycznym, ale nie tylko to czyni go wyjątkowym. Mauzoleum Piastów Śląskich jest miejscem niezwykłym, przyciągającym nie tylko turystów. Kilka lat temu zaproponowaliśmy szkołom wrocławskim ciekawą lekcję muzealną, prowadzoną przez uczennice najpierw Gimnazjum, a potem Liceum. Sezon na lekcje trwa zazwyczaj wiosną, ale zdarza się, jak dzisiaj, że proszeni przez szkoły, przeprowadzamy lekcję „poza sezonem”. Mieliśmy właśnie przyjemność gościć dzisiaj głodnych wiedzy uczniów klasy szóstej SP 83 we Wrocławiu, którzy dali się ponieść narracji Ewy Załupki i Julii Porczyńskiej (3G). Mamy nadzieję, że lekcja przypadła do gustu naszym miłym gościom!
Lubimy się spotykać w szerokim gronie, przebywać ze sobą, bawić się, ale też wspólnie trwać w modlitewnym skupieniu. Dzisiaj nadarzyła się taka okazja dzięki Samorządowi Uczniowskiemu Liceum, który przygotował w auli szkolnej nabożeństwo różańcowe. Poszczególne części tajemnic światła różańca były odmawiane przez wszystkie klasy gimnazjalne i licealne oraz nauczycieli. Dziękujemy wszystkim za przybycie.
DRUGI SEZON AUDYCJI AUTORSKICH W RADIO RODZINA
Serdecznie zapraszamy na drugą audycję w tym roku szkolnym, którą przygotowujemy dla Radio Rodzina. Tym razem skupimy się na postaci naszej patronki. Ciekawe, szerokie spojrzenie na św. Urszulę zaproponują nam nasze prezenterki (Ewa, Weronika, Asia i Basia), wspierane przez opiekunkę, p. Annę Tracz-Molasy. Urszulanki zapraszają na „Pogaduchy w dobrym tonie” w poniedziałek, o 21:30!
Poprzednie audycje odsłuchamy w zakładce RADIOWCY! w kat. „Ludzie”.
Klasa 3 Gimnazjum wraz z s. Agatą Stężowską otworzyła drugi sezon Poniedziałkowych Śniadań, czyli spotkań raz w miesiącu szkolnej społeczności przy wymyślnych, lekkich i pożywnych porannych posiłkach. Dziękujemy za pyszne śniadanie, a w listopadzie będziemy czekać na zaproszenie od klasy 3 Liceum.
Wybraliśmy pierwszą fotografię miesiąca! Wszystkiego o zdjęciach miesiąca możemy dowiedzieć się wchodząc na podstronę „Fotografia Roku” (w kat. LUDZIE W SZKOLE) – zapraszamy!
Wspomnienie św. Urszuli jest świętem rodziny urszlańskiej: uczniów, nauczycieli, rodziców, absolwentów i, przede wszystkim sióstr. Dzisiejsza uroczystość rozpoczęliśmy Mszą św. w jednej z najpiekniejszych świątyń we Wrocławiu, w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus. Po Eucharystii, której przewodniczyli ks. Grzegorz Tabaka oraz ks. Tomasz Gospodaryk, klasy pierwsze Gimnazjum i Liceum złożyły przyrzeczenie sztandarowe, które także odnowiły uczennice klas drugich i trzecich oraz absolwentki. Po powrocie do szkoły, w auli przewodniczące Samorządów Uczniowskich, Ewa Załupka i Kamila Dutkowska, poprowadziły dalszą część uroczystości, podczas której życzenia siostrom urszulankom składali uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców oraz wychowanki. Kwiatom i prezentom nie było końca. Specjalnym podarunkiem było przedstawienie „Ty mów prawdę, mów śmiało, satyro rzetelna”, będące kompilację bajek Krasickiego, w wykonaniu szkolnego koła teatralnego w reżyserii s. Karoliny Duraj. A „placek urszulański” wypiekany w klasztornej kuchni tradycyjnie stanowi wielki smakowity finał uroczystości.
Samorząd Uczniowski Liceum ma przyjemność zaprosić na czuwanie różańcowe „Tajemnica światła”. Nabożeństwo będzie miało miejsce w auli szkolnej, we czwartek, o 13:55.
Jesteśmy w trakcie sesji testowej etapu szkolnego zDolnego Ślązaka Gimnazjalisty. W ubiegłym tygodniu uczniowie stawili czoła sprawdzianom z części humanistycznej i ścisłej, dzisiaj przyszedł czas na szeroko pojętą przyrodę. Przed nami jeszcze języki obce – czekając na nie zajrzyjmy do fotogalerii, gdzie zamieściliśmy kilkanaście zdjęć w ubiegłego tygodnia.
Piątkowy poranny apel został przygotowany przez s. Katarzynę Starek, która wcześniej uczestniczyła w warsztatach na temat edukacji globalnej. W czasie spotkania siostra podzieliła się z uczniami i nauczycielami wrażeniami z warsztatów oraz samym, bardzo ciekawym, zagadnieniem.
Z okazji 75-lecia powstania Polskiego Państwa Podziemnego w październiku zawitała do naszej szkoły wystawa historyczna pt. „Ostatni obrońcy kresów wschodnich”. Umieszczona na korytarzu św. Klary wystawa jest zwiedzana nie tylko przez uczniów naszej szkoły na lekcjach historii, ale także przez turystów odwiedzających klasztor przy placu Nankiera. Wystawę zorganizowaną przez s. Agatę Stężowską można podziwiać jeszcze przez kilka dni.
Tegoroczne czuwanie przed uroczystością św. Urszuli miało nieco inny charakter. Tym razem część spotkania modlitewnego, pierwsza, miała miejsce na Ostrowie Tumskim, w kościele św. Piotra i Pawła, gdzie młodzi uczestniczyli w drodze krzyżowej w intencji świadków wiary. Po powrocie na plac Nankiera i wspólnej kolacji nastąpił moment rozpoczęcia adoracji Najświętszego Sakramentu podczas czuwania, które prowadził o. Paweł Adamin. W czasie modlitwy i śpiewów była okazja do przystąpienia do sakramentu pokuty.
W ostatnią sobotę mieliśmy przyjemność gościć absolwentki licealne, które spotkały się w 50. rocznicę swojej matury. Gości tradycyjnie przywitały siostra przełożona, Klemensa Misiurewicz i siostra dyrektor Agnieszka Młynarczykowska. Wśród obecnych było osiemnaście abiturientek oraz ich nauczyciele, p. Eliza Bator (wychowanie fizyczne) i p. Irena Lorenc-Kubis (biologia). Po Mszy św. i zwiedzeniu szkoły zaplanowano czas na wspólne spotkanie przy kawie i cieście.
Zapraszamy do podstrony „Absolwenci” (kat. Szkoła w środowisku).
8. i 10. 10 odbył się konkurs wiedzy organizowany przez ZOO na temat zwierząt krain polarnych. We środę trzecie miejsce zdobyła Hiacynta Peregudowska (1G) w kategorii „gimnazjum”, a w piątek także trzecie miejsce wywalczyła Katarzyna Lech z III LO. Po konkursie dla wszystkich uczestników odbyło się oprowadzanie po wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Dyplomy dziewczyn znajdziemy w OSIĄGNIĘCIA (kat. Ludzie) – zapraszamy!
Dzień Edukacji Narodowej rozpoczął się w naszej szkole Mszą św. pod przewodnictwem ks. Grzegorza Tabaki, po której zebrani udali się do auli. Tam Samorządy Uczniowskie Gimnazjum i Liceum zaprosiły nauczycieli do wyimaginowanej galerii sztuki, gdzie pedagodzy uczestniczyli w zabawach przygotowanych przez młodzież. Jednym z zadań było ustawienie się taki sposób, jak postacie słynnych dzieł sztuki (m.in Hołdu pruskiego, Myśliciela, Krzyku), innym tworzenie prac z zawiązanymi oczami. W kolejnej części programu uczniowie Gimnazjum i Liceum złożyli życzenia nauczycielom, dziękując za trud wychowania i obdarowali ich pracami artystycznymi. Życzenia złożyli także przedstawiciele Rady Rodziców. Słowo od siostry prowincjalnej na Dzień Edukacji Narodowej, Benigny Kani, przeczytała siostra przełożona, Klemensa Misiurewicz. Na koniec głos zabrała s. Agnieszka Młynarczykowska, dyrektor szkoły, która dziękowała nauczycielom za rzetelną pracę. Specjalne nagrody dyrektora w tym roku szkolnym otrzymali p. Anna Tracz-Molasy, s. Agata Stężowska i p. Paweł Kosiek, który na co dzień zarządza kuchnią i przygotowuje smaczne obiady. Szczegóły dotyczące części artystycznej doczytamy na stronie internetowej Samorządu Uczniowskiego.
Kolejny rok zapraszamy naszych uczniów i nauczycieli na co tygodniowe spotkanie z Liturgią Godzin podczas wtorkowych jutrzni. Jutrznie, prowadzone przez przygotowanych do tego uczniów, będą odbywały się do końća roku szkolnego. Nad grupą czuwa p. Piotr Sołodyna. Nie ma lepszego sposobu na sensowne rozpoczęcie wtorku jak spotkanie modlitewne na opactwie o 7:27 – zapraszamy!
W piątek klasa 2 LO w ramach przygotowania do nowej matury miała lekcję języka polskiego w Muzeum Narodowym. Tematem była sztuka romantyzmu. Uczennice dowiedziały się m. in., czym charakteryzowało się malarstwo I połowy XIX wieku. Poznały także znaczenie i założenia stylu biedermeier, obejrzały niektóre obrazy Artura Grottgera czy Piotra Michałowskiego. Lekcję zorganizowała A. Molasy.
W tym samym czasie nasze maturzystki spędziły godzinę swojego języka polskiego podziwiając eksponaty Muzeum Architektury. Dziewczyny udały się tam pod opieką p. Joanny Dobiech.
P. Alicja Dubaj zaprasza do udziału w konkursach związanych z XIII Edycją Radosnych Obchodów Święta Niepodległości we Wrocławiu.
W tegorocznej edycji można wykonać różne prace:
– plastyczne dotyczące husarii – gimnazjum,
– baner; pasek internetowy lub kartkę w formie cyfrowej o tematyce niepodległościowej – gimnazjum i liceum,
– chmurkę dołączoną do zdjęcia Piłsudskiego i podpis „O czym myślał lub co mógłby powiedzieć Marszałek Piłsudski?” – gimnazjum i liceum,
– felieton lub esej rozwijający myśl Piłsudskiego: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – gimnazjum i liceum
– praca ilustrowana zdjęciami, malarstwem, tekstami pieśni, wspomnieniami legionistów, pamiątkami na temat „Szara piechota” w 100-lecie powstania Legionów Polskich 1914-2014 – gimnazjum i liceum
Prace powinny być opatrzone metryczką: imiona i nazwiska dzieci, opiekuna, adres szkoły, klasa lub wiek ucznia, załącznik nr 1. (metrczka naklejona na odwrocie pracy). Należy także dołączyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu (dostępne razem z regulaminem).
Prace można przekazywać bezpośrednio p. Dubaj do 23.10. Więcej szczegółów TUTAJ
30 września w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w dniu odbyła się konferencja popularnonaukowa „Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego”. Przed częścią naukową wydarzenia odbyło się wręczenie nagród dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z całej Polski, którzy uczestniczyli w konkursie „Epizody niepodległości” poświęconemu „Żołnierzom – tułaczom”. W imieniu wojewody lubelskiego Wojciecha Wilka nagrody wręczył doradca wojewody Michał Sadura. Wśród laureatów była nasza uczennica klasy pierwszej Gimnazjum Rozalia Kazienko. Gratulujemy!
Zapraszamy do „Osiągnięcia” (kat. Ludzie w szkole”), gdzie sukcesem Rozalii inaugurujemy nasze wpisy o osiągnięciach naszych uczniów.
Możemy już głosować na „Zdjęcie września”!
Głosy oddajemy drogą mailową. Panel ze 10 zdjęciami do wyboru po prawej stronie naszej witryny. Wszystko o Fotografii Roku w zakładce „Fotografia Roku” w kat. Ludzie w szkole. Zapraszamy!
Nie jesteśmy nowicjuszami na TWITTERZE. W chwili obecnej mamy ok. 2 700 wpisów na temat tego, co dzieje się w naszej szkole. Nowych natomiast mamy sprawozdawców – cieszymy się, że nasi Licealiści: Przemek Świderski, Basia Wyrzykowska i Wiktoria Fiszer będą nas informować o najnowszych wydarzeniach (pewnie także live), a w szczególności o ważnych ogłoszeniach, których treść poznajemy na porannych apelach (a nie wszystko, niestety, dociera na naszą stronę). Zachęcamy do „obserwowania nas” na Twitterze!
Dzisiaj miała miejsce mini sesja fotograficzna, w wyniku której mamy nowego „awatara” na Twitterze (w roku grafiki powyżej).
+
W ten sposób wykrystalizowała się nam grupa ludzi odpowiedzialnych za przekazywanie informacji naszym drogim internautom:
Administratorzy Twittera: Przemek Świderski, Basia Wyrzykowska i Wiktoria Fiszer
Administratorzy FB: p. Piotr Sołodyna, s. Katarzyna Starek i p. Katzryna Ochman
Administrator strony internetowej: p. Piotr Sołodyna
Administrator strony SU Gimnazjum: Ewa Załupka
Fotografowie szkolni: Paulina Sperling, Ewa Załupka, Gosia Lempart, Wiktoria Tyczyńska, s. Katarzyna Starek i p. Piotr Sołodyna.
Gimnazjaliści mają okazję na początku roku szkolnego zaprezentować swoje klasowe samorządy, co w tym sezonie miało miejsce dzisiaj na apelu porannym. Gala oscarowa, relacja z Olimpu i układ choreograficzny były tłem do zaprezentowania osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie klas. Samorządy klasowe w Gimnazjum: klasa pierwsza – Rozalia Kazienko (przewodnicząca), Dominika Pilat (wice), Kurt Szuwart (skarbnik); klasa druga – Dagmara Dziwak (p), Kamila Jurczyńska (w), Karolina Karska (s); klasa trzecia – Julia Porczyńska (p), Dominika Milewska (w) i Monika Bajko (s).
Klasa 3 Gimnazjum udała się do Muzeum Narodowego na pierwszą lekcję z cyklu „Sztuka współczesna. Od dwudziestolecia międzywojenego do XXI wieku”. Przewodniczka po muzeum opowiadała uczennicom między innymi o malarstwie Makowskiego, Chwistka, Witkiewicza. Już wkrótce ciąg dalszy wycieczki po sztuce współczesnej. Wyjście zorganizowała Anna Molasy.
O tym, że egzamin maturalny w 2015 roku będzie wyglądał całkowicie inaczej niż dotychczas wiemy już od jakiegoś czasu. Właśnie otrzymaliśmy dokument z ministerstwa, który w swojej lakonicznej treści przekierowuje nas na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, gdzie można dowiedzieć się szczegółów na temat nowej matury. Zachęcamy do kliknięcia na grafikę powyżej.
Julka, Kinga, Staszek i Mikołaj zostali zwycięzcami konkursu „Ursus” i „Urszulka”, organizowanego cyklicznie w szkole podstawowej Sióstr Urszulanek w Krakowie. Nagrodą jest wizyta w jednej z wybranych szkół urszulańskich w Polsce, połączona ze zwiedzaniem miasta. W tym roku poproszono nas o pomoc w organizacji czasu dla naszych przyjaciół z Krakowa, a w rolę eskorty towarzyskiej wcielili się uczniowie Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum. Podczas pobytu we Wrocławiu nasi goście wzięli udział zajęciach integracyjnych, zwiedzili szkołę i udali się na długi spacer najpierw na Ostrów Tumski, a potem do Rynku. Oprócz uczniów mieliśmy przyjemność gościć też s. Edytę Kapicę, ich opiekunkę.
25 osób jest w MERze (Modliewnej Eskadrze Ratunkowej) – nieformalnej wspólnocie uczniów, nauczycieli oraz przyjaciół szkoły, której celem jest „wspólna” modlitwa w intencjach składanych w szkole. Codziennie, o 21:37, MERowicze odrywają się od swoich zajęć, by poświęcić minutę na modlitwę „Pod Twoją Obronę”. I tak już ósmy rok z rzędu. Zapraszamy do zakładki MER (kat. Ludzie szkole)!
Niezbyt leniwy jest nurt Nysy Kłodzkiej w okolicach Barda Śląskiego, o czym przekonały się nasze Gimnazjalistki, które wraz z wychowawczynią, p. Anną Tracz-Molasy, wzięły udział w spływie pontonami. Na miejscu wszystkie dziewczyny przeszły krótkie szkolenie pt. „Jak
płynąć, aby dopłynąć do celu?”, a potem podzieliły się na pięć grup i wsiadły wraz z opiekunami do pontonów. Kiedy dziewczyny dotarły do przystani, czekały na nie: kiełbaski z grilla, gorąca herbata i przekąski. Potem krótki spacer po Bardzie oraz zwiedzanie bazyliki. Dzień wolny od nauki był nagrodą za zwycięstwo klasy w ubiegłorocznej Edycji Ligi Klas Gimnazjum. Uczennicom dodatkowo towarzyszyły p. Monika Książczak i p. Bogumiła Sperling.
Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły (X) – tam prezentujemy najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, których byliśmy uczestnikami we wrześniu, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie. Tym razem było trudno – z 29 fotorelacji ubiegłego miesiąca można było wybrać tylko dziewięć.
Wydrukowana werska „Iksa” jest prezentowana przy furcie, tak by zdrożeni wędrowcy, którzy przystają u bram klasztoru, mieli możliwość sprawdzenia, co ciekawego się u nas dzieje.
Piękna jesienna sobota sprzyja spacerom i wycieczkom. Poddaliśmy się temu nastrojowi, wynajęliśmy autokar i udaliśmy się do Stolicy, aby tam przeżywać nasz tradycyjny Dzień Patriotyczny. Siedemdziesiąt lat temu wybuchło powstanie zbrojne przeciwko okupantowi niemieckiemu, stąd w tym roku zdecydowaliśmy zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Oprócz tego niezwykłego miejsca, uczniowie i nauczyciele złożyli krótką wizytę na Powązkach, gdzie oddali hołd powstańcom oraz zwiedzili izbę pamięci oraz grób bł. księdza Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. Wyjazd został zorganizowany prze s. Agatę Stężowską.
ŚREDNIO
najwięcej książek we wrześniu wypożyczyły maturzystki 1,47/os.
najmniej książek we wrześniu wypożyczono z klasy 2G 0,77/os.
TOP 3
N. Makhmudova 1LO – 8 / J. Kowal 1LO – 7 / N. Chorążyk 1LO – 6
S. Elżbieta Peplińska ponownie nadaje ze swojej przytulnej biblioteki! Statystyki przez cały rok będziemy w „W bibliotece” (kat. „Ludzie w szkole”)
Wybieramy pierwsze „Zdjęcie miesiąca! Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym fotograficznym plebiscycie, którego rozpoczynamy już ÓSMĄ EDYCJĘ!
JAK TO SIĘ ROBI?
(1) Najpierw typujemy e-mailem dziesięć najciekawsze zdjęcia danego miesiąca, które wybieramy z naszych galerii, (2) a następnie głosujemy na jeden z nadesłanych typów wysyłając głosy mailem.
Propozycje i głosy wysyłamy na adres: info.urszulanki@gmail.com.
Od dzisiaj wybieramy „Fotografię września”. NAJPIERW, podajemy lokalizację zdjęcia ALBO kopiujemy je i podsyłamy w załączniku w mailu z dopiskiem w temacie: zdjęcie września.
Kandydatury przyjmujemy TYLKO do 10.10.14! Prosimy o podpisanie się pod swoją propozycją – tylko takie będą publikowane.
Wśród osób zgłaszających zdjęcie wylosujemy coś słodkiego ORAZ na zakończenie roku szkolnego nagrodę główną!
Wczorajsza fotorelacja z otrzęsin pierwszoklasistów była pierwszą naszego nowego fotografa szkolnego, Pauliny Sperling z drugiej klasy Gimnazjum. Paulina dostaje od nas specjalny stempelek, który będzie widniał po jej „zleceniami”. Cieszymy się, że mamy nowego fotografa, który dołączy do naszego zespołu
„Kaczuchy” – od tego tygodnia jest to oficjalny przydomek pierwszej klasy Gimnazjum. Swoisty „chrzest”, lub jako to się określa „otrzęsiny”, miały miejsce w poniedziałek, a tradycyjnie najmłodszym naszym uczniom serię zabaw (i prób) przygotowała klasa druga, czyli Ananasy, wychowanki p. Anny Tracz-Molasy.
„Wielojęzyczna Europa” to tytuł jednego z ostatnich koncertów, kończących obchody Europejskiego Dnia Języków. Wśród zespołów występujących z tej okazji w Synagodze pod białym bocianem, znalazł się też nasz chór „Serioso-Giocoso”. Dziewczęta wykonały dwa utwory: „Vois sur ton chemin” z filmu „Pan od muzyki” oraz utwór Boba Chilcotta „Can you hear me?”. Dziewczyny – jak twierdzi dyrygentka – zaśpiewały naprawę ślicznie, a w drodze powrotnej wykonały krótką sesję zdjęciową.
Drugi sezon audycji radiowych w Radio Rodzina otwarty! Pierwszy wieczór z radiosłuchaczami (22.09.2014) zagospodarowaliśmy rozmawiając o sztuce. Wspólnie zastanawialiśmy się, czym dla nas jest sztuka i co nam w życiu daje – takie pytanie zadaliśmy przechodniom na ulicach. Sztuka czasem może być niebezpieczna, może budzić kontrowersje – jak wyznaczyć jej granice? Czy można? O tym w studiu dyskutowały Ewa Załupka (3G), Weronika Zielińska (3G) i Asia Szubert (3LO) oraz p. Anna Molasy, opiekująca się całym cyklem. W ciekawej rozmowie na temat sztuki usłyszeliśmy wywiad z p. Dorotą Dutkowską, absolwentką LO Sióstr Urszulanek, śpiewaczką operową.
Zapraszamy do RADIOWCY! (kat. „Ludzie w szkole”), gdzie właśnie opublikowaliśmy zapis audio ostatniej audycji. Miłego słuchania!
Dość pokaźne grono miłośników kinematografii zawitało w poniedziałek w Dolnośląskim Centrum Filmowym na projekcji filmu „Ziemia Maryi”. Wyjście zostało zorganizowane przez p. Annę Molasy.