Biblioteczne sytuacje:
1) „Biblioteka z klasą”. Kasia Lech i Ola Kuźma w imieniu klasy 3 Liceum podarowały bibliotece książkę „Więzień labiryntu” Jamesa Dashnera.
2) S. Elżbieta systematycznie uzupełnia elektroniczny katalog zbiorów bibliotecznych. Najnowsza aktualizacja dostępna TUTAJ.
3) Najwięcej wypożyczeń w szkole Pawła Wojciechowskiego. Zapomnieliśmy, uzupełniamy – statystyki czytelnictwa za poprzedni miesiąc – listopad – dostępne w „W BIBLIOTECE” (kat. Ludzie w szkole).
Przed Świętami odbyły się eliminacje do gimnazjalnego konkursu Liga Naukowa, organizowanego przez Zespół Szkół nr 14. Obok Zdolnego Ślązaka Gimnazjalisty jest to drugi konkurs, którego laureaci zwolnieni są z egzaminów gimnazjalnych.
Nasza szkoła będzie reprezentowana przez dwa zespoły: matematyczny – Zuzanna Bar, Paweł Wojciechowski, Małgorzata Rodzewicz (wszyscy 1G), Kamila Sproska (2G), i humanistyczny – Julianna Solik (2G), Ewa Wróblewska, Ewa Sadowska i Weronika Zielińska (wszystkie 3G). Życzymy im powodzenia w drugim etapie!
Z radością udaliśmy się 24 grudnia do auli PWT na Ostrów Tumski, aby pomóc organizować wigilię dla potrzebujących i bezdomnych. Na początku wieczerzy wprowadziliśmy przybyłych gości w atmosferę Świąt kolędami. Życzenia złożyli dyrektor Caritasu, ks. Dariusz Amrogowicz, oraz Metropolita Wrocławski, ks. abp Józef Kupny. Na wigilię przybyło ponad 300 gości, więc po krótkim występie świątecznym wzięliśmy się do pracy, najpierw roznosząc potrawy wśród przybyłych, a potem sprzątając po posiłku. Z naszymi uczniami na Ostrów udały się s. Agnieszka Młynarczykowska, s. Katarzyna Niemiec i p. Anna Goliat.
W poniedziałek jedziemy, reprezentacja uczniów naszej szkoły, do Pragi, na europejskie spotkanie w duchu Taize. Nowy rok przywitamy wraz z młodzieżą z innych krajów, w atmosferze skupienia i radości. Przed wyjazdem współorganizowaliśmy wraz z DA Maciejówka spotkania modlitewne w naszym Mauzoleum. Ostatnie takie odbyło się 10 grudnia.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy życzyć sobie i wszystkim naszym przyjaciołom ciepła rodzinnego w gronie najbliższych. Aby Nowonarodzony Chrystus wszedł do naszych otwartych serc i umocnił nas swoim pokojem. Byśmy mogli Go rozdawać, wszędzie tam, gdzie jest niepokój i dać świadectwo naszej wiary. Niech Gwiazda Betlejemska zwiastuje nam w sercu Narodziny naszego Zbawiciela i aby nowy rok był jeszcze lepszy od poprzedniego i przyniósł nam wiele zdrowia, szczęścia i Błogosławieństwa Bożego.
W wigilijnym klimacie. Dzięki środkom zebranym podczas ostatniego Kiermaszu Charytatywnego mogliśmy przed Świętami pomóc czterem potrzebującym rodzinom z naszej parafii (nasza szkoła jest w obrębie parafii pw. Imienia Jezus). W porozumieniu z ks. proboszczem, Arkadiuszem Krżiżokiem, przygotowaliśmy 4 duże paczki, które reprezentantki SU zaniosły w szesnastu reklamówkach na plebanię. Mamy nadzieję, że tym sposobem damy potrzebującym choć trochę radości w tym pięknym czasie. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim, którzy przygotowali ozdoby na kiermasz i tym, którzy je nabyli.
W wigilijnym klimacie. Dzisiaj pomagamy wrocławskiemu Caritasowi przy wieczerzy wigilijnej dla bezdomnych i potrzebujących. Klkunastosoobowa ekipa najpierw uświetni spotkanie z ks. Arcybiskupem anielskim śpiewem, a potem pomoże roznosić posiłek i zebrać naczynia.
To nie pierwsza akcja z Caritasem w tym miesiącu. 12 i 13 grudnia uczestniczyliśmy podczas zbierania żywności w jednym z wrocławskich supermarketów. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli poświęcić swój wolny czas na pomaganie!
Gościliśmy z obiektywami na spotkaniach opłatkowych w klasach gimnazjalnych i licealnych. Zapraszamy dzisiaj do 1G, klasy p. Joanny Dobiech.
Gościliśmy z obiektywami na spotkaniach opłatkowych w klasach gimnazjalnych i licealnych. Byliśmy także na opłatku u samorządowców gimanzjalnych, którzy świąteczny czas spedzali z opiekunem, p. Piotrem Sołodyną. W tym przypadków upominków nie było – młodzi za to przygotowywali paczki dla 4 potrzebujących rodzin z parafii.
Drugi w tym naszym sezonie teatralnym Skecz Śniadaniowy przypadł w udziale klasie 3G. Krótka forma o typach partnerów do tańca była. Publiczność oceniła skecz bardzo wysoko (5+), także i komisja oceniająca występ do Ligi Klas Gimnajum (53/60).
Gościliśmy z obiektywami na spotkaniach opłatkowych w klasach gimnazjalnych i licealnych. Zapraszamy dzisiaj do 2G, klasy p. Anny Tracz-Molasy i 2LO, klasy s. Katarzyny Starek.
Święta za pasem, choinki nabywają bombek i łańcuchów, karpie jeszcze nieświadome swojego losu, a my o Świętach właśnie rozprawiać podczas naszej ostatniej w tym roku audycji w Radio Rodzina. PO CO NAM ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA? Zadaliśmy to pytanie w sondzie przedszkolakom z przedszkola św. Józefa („Józefitki”) we Wrocławiu. Jakie były odpowiedzi? Dowiemy się już dzisiaj wieczorem. Komercjalizacja Świąt – do czego sprowadzamy Boże Narodzenie? Do uproszczeń, nierozumienia znaczeń i symboli związanych ze świętami? Podczas audycji wysłuchamy wywiadu z ks. Andrzejem Siemińskim od Księży Misjonarzy. Na koniec zastanowimy się, jak przeżywają Boże Narodzenie emigranci, w rozłące z rodziną w tym wyjątkowym czasie oraz ludzie samotni. Audycję poprowadzą Ewa Załupka, Weronika Zielińska (3G), debiutujący Dagmara Dziwak i Marysia Sławuska (2G) oraz ich opiekunka, p. Anna Tracz-Molasy.
Naszej audycji odsłuchamy na stronie Radia Rodzina lub przy tradycyjnych radioodbiornikach – 92,0 fm. Zapraszamy o 21:30!
Gościliśmy z obiektywami na spotkaniach opłatkowych w klasach gimnazjalnych i licealnych. Zapraszamy dzisiaj do 3LO, klasy p. Małgorzaty Wróblewskiej.
Gościliśmy z obiektywami na spotkaniach opłatkowych w klasach gimnazjalnych i licealnych. Zapraszamy dzisiaj do 3G, klasy s. Agaty Stężowskiej.
Rozalia Kazienko (1G) otrzymała wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsza szopka betlejemska 2014”, organizowanym przez MDK Śródmieście we Wrocławiu. Nauczycielem plastyki Rozalii jest p. Joanna Otlewska. Dyplom Rozalii obejrzymy w „OSIĄGNIĘCIA” (kat. Ludzie).
W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyło się spotkanie opłatkowe z abp. Józefem Kupnym. Na początku spotkania przeczytano fragment z Ewangelii św. Łukasza, a następnie metropolita wrocławski oraz wiceprezydent Wrocławia, Adam Grehl, złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Na spotkaniu naszą szkołę reprezentowały Dominika Milewska, Julia Porczyńska, Ewa Załupka, Weronika Zielińska (wszystkie 3G) oraz Wiktoria Fiszer (1LO) wraz z s. Agnieszką Młynarczykowską. Po części oficjalnej Przewodnicząca SU Gmn, Ewa Załupka, złożyła życzenia arcybiskupowi w imieniu wszystkich szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Po podzieleniu się opłatkiem wszyscy otrzymali od księdza arcybiskupa świąteczne bombki. Spotkanie było otwarte dla wszystkich Wrocławian.
Spotkanie opłatkowe w internacie.
Przed Bożym Narodzeniem w internacie mają miejsce gruntowne porządki oraz dyżur w kuchni, gdzie bierzemy udział w kulinarnej sesji lepienia uszek. Uszka, staropolska potrawa, przygotowywane są na wigilię, która odbywa się w internacie w ostatni wieczór przed wyjazdem do domów na Święta.
Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w wielkiej akcji pomocowej i wesprzeć działalność charytatywnej fundacji „Mam marzenie”. Ze środków, które zebraliśmy podczas kiermaszów świątecznych w ubiegłym roku szkolnym, zaadoptowaliśmy marzenie 15-letniej Andżeliki, która przyjechała nas ze swoją mamą i przedstawicielami Fundacji „Mam Marzenie” na uroczystość bożonarodzeniową. Na koniec spotkania w auli głos zabrała p. Krystyna Skowera, pracownik fundacji, która w kilku słowach opisała działanie tej organizacji oraz zachęciła uczniów naszej szkoły, do zasilenia szeregów wolontariuszy. Następnie przedstawicielki samorządu gimnazjum, organizatora kiermaszów, podarowały Andżelice laptopa. Jak przeczytaliśmy na stronie internetowej fundacji, pasją Andżeliki jest pieczenie, dlatego życzymy, aby pomógł jej w poszukiwaniu kulinarnych przepisów, tak jak to sobie wymarzyła!
Bardzo świątecznie zakończyliśmy długi, jesienny, rozdział uczenia i uczenia się w naszej szkole. Spotkanie opłatkowe miało swój początek w sześciu salach lekcyjnych, gdzie klasy wraz z wychowawcami, spędzały czas przy „wigilijnym” stole, śpiewając kolędy, spożywając wspólny posiłek i obdarowując się upominkami. Oficjalna część uroczystości, w auli, rozpoczęła się autorskim przedstawieniem teatralnym, przygotowanym przez klasę 2 LO, w reżyserii Agnieszki Burdzy (2LO). Po przedstawieniu przewodniczące Samorządów Uczniowskich Gimnazjum i Liceum złożyły uczniom i nauczycielom życzenia świąteczne, poczym głos zabrały siostra przełożona, Klemensa Misiurewicz, i siostra dyrektor, Agnieszka Młynarczykowska. Na koniec byliśmy świadkami wzruszającego wydarzenia, w imieniu społeczności szkolnej, przedstawicielki samorządu gimnazjum podarowały laptopa Andżelice, która przyjechała do nas ze swoją mamą i przedstawicielami Fundacji „Mam Marzenie” – był to finał akcji charytatywnej, w którą zaangażowaliśmy się ubiegłej jesieni.
Przygotowujemy się do grudniowej audycji w Radio Rodzina. PO CO NAM ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA? To pytanie będzie nam przyświecać podczas poniedziałkowej audycji. Zadaliśmy je najpierw dzieciom w przedszkolu św. Józefa (u „Józefitek”) we Wrocławiu, potem ks. Andrzejowi Siemińskiemu (Księża Misjonarze), który spotkał się z naszymi reporterami w siedzibie Radia Rodzina.
Zapraszamy do radioodbiorników w najbliższy poniedziałek, o 21:30. Mówić do nas będą Ewa Załupka, Weronika Zielińska (3G) i debiutujące Marysia Sławuska i Dagmara Dziwak (2G). Wspierać je będzie p. Anna Tracz-Molasy.
Przygotowania do Świąt trwają w naszej szkole już od jakiegoś czasu. Od tygodnia przystrajano sale lekcyjne i korytarze. Mamy kilka zdjęć w galerii ilustrujących fragmenty dekoracji, co więcej, udało nam się „przyłapać” trzecioklasistki z Gimnazjum, które były w trakcie przygotowywania dekoracji na korytarzu „starego gimnazjum”.
Dużo wysiłku włożyliśmy w przygotowywanie naszych materiałów promocyjnych tej jesieni. W tym sezonie prezentujemy kalendarz na rok 2015, z mnóstwem zdjęć naszych pięknych modelek i przystojnych modeli. Oprócz tego zachęcamy do napicia się gorącej herbaty lub kawy z mlekiem i cynamonem z nowego kubka naszego oryginalnego projektu. Nowości można obejrzeć w szkole lub na furcie – zapraszamy!
Wczoraj nasza szkoła spędziła prawie dwie godziny z historią najnowszą. Wzięła bowiem udział, w kolejnej z cyklu rozpoczętego w zeszłym roku szkolnym, debacie historycznej poświęconej wydarzeniom czasów PRL-u. Tym razem gościem programu był Władysław Frasyniuk, który niezwykle zajmująco opowiadał o swojej przeszłości opozycyjnej. Spotkanie rozpoczął znany już nam z zeszłych debat Mieczysław Michalak.
Spotkanie zorganizowało Gimnazjum nr 29 wraz z naszą szkołą. Koordynatorkami akcji poznawania historii były: s. Agata Stężowska i p. Anna Molasy.
Całkiem niedawno odwiedził nasze internistki (kolejny) Święty Mikołaj. Po raz trzeci, bo chciał się upewnić, czy ich zachowanie bez zarzutu nie uległo zmianie. Wszystko odbyło się pomyślnie i chyba możemy już liczyć na prezenty pod wigilijną choinką!
W czwartek 11.12 przedstawiciele naszej szkoły, SP Nr 58 oraz Fundacji Rosa udali się do Domu Pomocy Społecznej SS Nazaretanek, aby zanieść iskierkę radości Jego podopiecznym. Wspólne śpiewanie kolęd i obdarowywanie własnoręcznie przygotowanymi prezentami poruszyło serca osób chorych i często samotnych. Pamiętajmy przez tych kilka ostatnich dni adwentu o takich drobnych gestach. Nas to niewiele kosztuje, a dla nich ma wartość nieocenioną.
DRUGI SEZON AUDYCJI AUTORSKICH W RADIO RODZINA
Dość prowokacyjny tytuł najnowszej audycji zaproponujemy naszym drogim radiosłuchaczom – „Po co nam Boże Narodzenie?” Serdecznie zapraszamy na czwartą audycję w tym roku szkolnym, którą przygotowujemy dla Radio Rodzina. Nasi prezenterzy tego dnia to Ewa Załupka, Weronika Zielińska oraz debiutujące Dagmara Dziwak i Marysia Sławuska. Młodych wesprze tradycyjnie opiekunka, p. Anna Tracz-Molasy. Urszulanki zapraszają na audycję w poniedziałek, o 21:30!
Poprzednie audycje odsłuchamy w zakładce RADIOWCY! w kat. „Ludzie”.
Posiłkiem włoskim, dość nieortodoksyjnym, rozpoczęli nauczyciele swoje czuwanie adwentowe w piątek po południu. Uczta jeszcze w szkole, ale ta duchowa już na Ostrowie Tumskim, gdzie nauczyciele mieli okazję przestąpić progi kościoła św. Idziego, najstarszego w całości zachowanego kościoła (i budynku) we Wrocławiu. Tam odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Msza św., celebrowana przez o. Marcina Mścisławskiego OP. Po niej, zebrani wzięli udział w ciekawym wykładzie p. Ewy Pikul, ikonografii, która opowiadała na wybranych przykładach o zasadach pisania ikon.
Po rocznej przerwie wraca pod nasz dach Konkurs Niemieckojęzycznych Piosenek Świątecznych, który organizujemy we współpracy z Instytutem Austriackim we Wrocławiu, Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego, Biblioteką Austriacką we Wrocławiu oraz Konsulatem Honorowym Republiki Austrii. 8 i 9 grudnia gościliśmy w naszej szkole dzieci i młodzież, reprezentujące szkoły podstawowe, gimnazja i licea województwa dolnośląskiego. Soliści i zespoły wykonujący kolędy i piosenki świąteczne przygotowali sie do konkursu bardzo starannie, stąd jurorzy mieli nie lada kłopot wyłaniając zwycięzców kategoriach „szkoła podstawowa” i „szkoły ponadpodstawowe”. Ostatecznie wyniki przedstawiają się następująco:
I MIEJSCE
Nagrodę główną w postaci bonów na warsztaty w Instytucie Austriackim otrzymały następujące szkoły:
Przedszkole nr 113 we Wrocławiu
Szkoła Podstawowa nr 118 we Wrocławiu
Zespół wokalny dziecięco – młodzieżowy Canzonetta z Minkowic Oławskich
Szkoła Podstawowa w Kobiernie
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głogowie, I LO
Gimnazjum nr 2 w Głogowie im. Ireny Sendler
II MIEJSCE
Zespół Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie
III MIEJSCE
I Liceum Ogólnokształcące w Ostrzeszowie
WYRÓŻNIENIA
Przedszkole nr 71 we Wrocławiu
Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Świdnicy
Z testami Operonu zmagały się nasze Licealistki – na początku grudnia przyszedł czas na Gimnazjalistki. Trzecioklasistki zakończyły we czwartek sesję testów zmęczone, choć w dużej mierze też ze swojej pracy zadowolone. Sprawdziany są oceniane przez naszych nauczycieli, wyniki wpisywane do ogólnopolskiego rejestru danych, a w styczniu dostajemy zestawienie porównawcze z innymi szkołami w mieście, województwie i kraju. Wypadniemy w nim jak zwykle nieźle 🙂
Jesteśmy dumni z naszej uczennicy, Karoliny Michalskiej, która odebrała dyplom i stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej. Uroczysta gala, na którą Karolina udała się w towarzystwie s. Agnieszki Młynarczykowskiej, miała miejsce w siedzibie Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu.
Serdeczna prośba od naszego wrocławskiego Caritasu
Tradycją naszej szkoły jest uczestnictwo w wigilii dla bezdomnych i potrzebujących i pomoc w jej organizacji. To bardzo wzruszające i ubogacające wydarzenie ma miejsce w południe 24 grudnia, gdzie gospodarzem spotkania jest ksiądz Arcybiskup. Liczymy na wielkie ruszenie serc – zapisujmy się, by nieść ludziom radość i nadzieję. Krótka godzina śpiewu i pracy to wspaniały pomysł na rozpoczęcie wigilijnego świętowania!
Drodzy rodzice – liczymy na wyrozumiałość! 🙂
Dwa ciekawe wydarzenia z życia klasy pierwszej Gimnazjum:
03.12.14 Lekcja, którą w całości przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. Joanny Dobiech. Każdy z obecnych wcielił się w wybraną postać z mitologii greckiej i prezentował jej losy, charakter, dokonania. Były scenki teatralne, część uczniów ułożyła wystąpienia w formie wierszy. Wiele osób przygotowało rekwizyty. Lekcja była doskonałą formą przypomnienia i uzupełnienia wiadomości na temat mitologicznych postaci i związanych z nimi historiami.
05.12.14 Do klasy przybył św. Mikołaj – z workiem prezentów. Na spotkaniu klasowym wszyscy otrzymali wymarzone podarunki.
Zapraszamy do głosowania na „Zdjęcie listopada”. 10 najciekawszych zdjęć ubiegłego miesiąca zamieściliśmy w panelu do głosowania po prawej stronie witryny – prosimy się im przyjrzeć i zagłosować na najciekawsze. Uwaga – można oddać jeden głos dziennie.
1) oddaj głos pisząc na adres info.urszulanki@gmail.com
2) w tytule napisz: wybieram zdjęcie nr….. (podaj numer) + PODPISZ MAILA
Nasze maturzystki pod opieką wychowawczyni, p.Małgorzaty Wróblewskiej, i s. Agnieszki Młynarczykowskiej wyjechały na swoje 3-dniowe rekolekcje do Częstochowy. Główny temat rekolekcji dotyczył budowania właściwych relacji z sobą samym i z innymi. Rekolekcje prowadził ks. Grzegorz Pasztelewicz ze wspólnoty Mamre z Częstochowy i s. Jana Krogul. W czasie rekolekcji zaplanowano chwile osobistej modlitwy na Jasnej Górze przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej.
Byliśmy grzeczni w ubiegłym roku, bo Święty Mikołaj zdecydował się zawitać w nasze skromne progi po raz drugi, tym razem by spotkać się z dziećmi pracowników naszej szkoły oraz rodzeństwem naszych uczniów. Podczas spotkania odbyła się prapremiera przedstawienia koła teatralnego, o którym napiszemy więcej (i z którego pokażemy więcej zdjęć) przy innej okazji. Kto wcielił się w postać Specjalnego Gościa? Te okulary są bardzo charakterystyczne.
W środę wieczorem, 3 grudnia grupa 70 uczniów naszej szkoły, gimnazjalistów i licealistów wybrała się do Teatru Współczesnego na przedstawienie „Tajemniczy ogród”. Spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery wzbudził wiele emocji i zachwycił każdego widza czymś innym. Dobrze było zobaczyć niecodzienną i zmuszającą do myślenia adaptację klasycznego dzieła F. H. Burnett. Wyjście zorganizowała p. A. Molasy.
Mamy przyjemność ogłosić, że Katarzyna Hołodnik (3G) zakwalifikowała się do finału konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista z języka polskiego. Nauczycielem Kasi jest p. Anna Tracz-Molasy.
Kasia zakwalifikowała się także to finału historycznego tego samego konkursu. Nauczycielem historii jest s. Agata Stężowska. Gratulujemy Kasi i jej nauczycielom!
Wiecej o sukcesach naukowych w „OSIĄGNIĘCIA” (kat. Ludzie).
Święty Mikołaj, który odwiedził naszą szkołę w ubiegłym tygodniu, miał okazję podziwiać ozdobne łańcuchy świąteczne przygotowane tego dnia przez uczniów Gimnazjum i Liceum. Nasz szanowny Gość, zanim rozdał młodzieży prezenty, miał również okazję wysłuchać różnych wersji językowych popularnej piosenki świątecznej „Jingle Bells”, wykonywanych przez poszczególne klasy (języki zostały wylosowane wcześniej przez przedstawicieli klas). Cały dzień towarzyszyły nam przesympatyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 58 z Wrocławia, które wraz z nami przygotowywały łańcuchy i które zaśpiewały kolędę. Dziękujemy Świętemu Mikołajowi, że znalazł czas, aby nas odwiedzić i że uznał, że byliśmy na tyle grzeczni, aby obdarować nas upominkami!
ZAPROSZENIA! (1/2)
Siostry Urszulanki zapraszają serdecznie absolwentki Gimnazjum i Liceum na czuwanie adwentowe, które będzie miało miejsce w najbliższą sobotę.
ZAPROSZENIA! (2/2)
Siostra Dyrektor zaprasza nauczycieli Gimnazjum i Liceum na czuwanie adwentowe, które będzie miało miejsce w najbliższy piątek.
Adwent to czas oczekiwania na przyjście Chrystusa, czas otwarcia na drugiego człowieka, czas pojednania, niesienia miłości i dobra, czas…, którego nie można przegapić i „przetrwać”, czas, w którym warto dać innym coś najcenniejszego – cząstkę siebie. W związku z powyższym nasza szkoła oraz SP Nr 58 i Fundacja Rosa postanowiły połączyć siły i wspólnie przygotować prezenty dla jednego z domów opieki społecznej. Dzisiaj dzieci z podstawówki i nasi uczniowie spotkali się, aby zapakować podarunki oraz zrobić próbę śpiewania kolęd. Po ciężkiej pracy na wszystkich czekała miła niespodzianka – wizyta św. Mikołaja (oczywiście z prezentami:-)
Korzystając z uprzejmości naszych przyjaciół udajemy się co roku na naszą tradycyjną mszę roratnią do Maciejówki, gdzie liturgię celebruje nasz ks. Grzegorz Tabaka, który jest jednocześnie pracuje ze studentami w tamtejszym duszpasterstwie akademickim. Piątkowe roraty rozpoczęliśmy na korytarzu św. Klary, skąd po krótkim wstępie przeszliśmy ze świecami w dłoniach do kościoła św. Macieja. Ta kilkusetletnia świątynia urzeka swoim klimatem i światłami, szczególnie o brzasku. Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z naszego zaproszenia do modlitwy!
Zawsze możemy liczyć na wysoką frekwencję i smaczne oraz ciekawe dania serwowane przez nasze klasy podczas tradycyjnych już „śniadań poniedziałkowych”. W tym miesiącu zostaliśmy zaproszeni przez klasę drugą Gimnazjum i ich wychowawczynię, p. Annę Molasy. Dziękujemy za pyszny posiłek! Następne śniadanie dopiero w lutym. Zgłodniejemy, ale damy radę poczekać!
Adwentowe oczekiwanie – zachęcamy do uczestniczenia w naszych tradycyjnych formach spotkań modlitewnych, szczególnie w czasie adwentu.
Modlitewna Eskadra Ratunkowa, w skrócie MER, to nieformalna wspólnota uczniów, nauczycieli oraz przyjaciół szkoły, której celem jest „wspólna” modlitwa w intencjach składanych w szkole. Codziennie, o 21:37, MERowicze odrywają się od swoich zajęć, by poświęcić minutę na modlitwę „Pod Twoją Obronę”. I tak już ósmy rok z rzędu.
Zapraszamy do włączenia się do naszej inicjatywy – zapewniamy, że po zakończeniu roku szkolnego (i edycji MERu) będzie Wam tego brakować w wakacje!
W 2017 roku będziemy we Wrocławiu gościć sportowców startujących w igrzyskach World Games, w programie których jest także korfball. Jest to dyscyplina znana w naszej szkole – Gimnazjaliści mają możliwość uczestniczenia w zajęciach tej dyscypliny, prowadzonych przez p. Tomasza Hermana, który jest trenerem korfballu w środowisku uniwersyteckim, a jego zespół AZS Baluff Wrocław zajmował w ostatnich latach pierwsze i drugie miejsce w pierwszej lidze w Polsce.
Piętnastu uczniów Gimnazjum wzięło w ubiegły piątek udział w konkursie rzutów karnych. W toku zaciętej rywalizacji zwyciężyła Monika Bajko (3G), a w ramach nagrody otrzymała gadżety związane z World Games 2017. Turniej został zorganizowany przez p. Tomasza Hermana.
Temat listopadowej autorskiej audycji w Radio Rodzina był nieważki – podejmowaliśmy zagadnienie wolności. Prowadzący audycję szukali odpowiedzi na pytanie czym jest wolność. Takie samo pytanie padło w sondzie ulicznej, a odpowiedzi usłyszmy w materiale przygotowanym przez naszych realizatorów. Czy młodzi ludzie, żyjący w wolnym kraju, doceniają wolność? Czy ma jest patriotyzm? Św. Paweł powiedział: „Wszystko mi wolno, lecz nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, lecz ja niczemu nie oddam się w niewolę.” W świetle tych słów zastanawialiśmy się czym jest wolność, a czym zniewolenie: psychiczne, uzależnienie, czy uleganie słabościom. Mieliśmy także przyjemność wysłuchać wywiadu z ks. Kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem na temat dojrzewania do właściwego pojmowania słowa wolność. Na koniec zastanowiliśmy się, czy (i w jakim stopniu) dom źródłem wartości, miejscem, w którym zaczynamy rozumieć znaczenie nadrzędnych wartości: miłość, WOLNOŚĆ. Audycję poprowadzili Ewa Załupka, Weronika Zielińska (3G), Przemek Świderski (1LO), Asia Szubert (3LO) oraz ich opiekunka, p. Anna Tracz-Molasy.
Adwentowe oczekiwanie – zachęcamy do uczestniczenia w naszych tradycyjnych formach spotkań modlitewnych, szczególnie w czasie adwentu.
Tradycja regularnych „dziesiątków różańca” raz w tygodniu na przerwie śniadaniowej sięga roku 2005. Sekcja Modlitewna SU zaprasza na krótką modlitwę maryjną w kościele w intencji prób, które uczniowie i nauczyciele mogą skladać w specjalnym pudełku na korytarzu szkolnym. Kapitalny sposób na zaczerpniecie świeżego duchowego oddechu w środku dnia – zapraszamy w środy o 10:35!
Pięć uczennic z Liceum – B. Delijewska, K.Dutkowska, A. Majewska, A. Raszowska, B. Wyrzykowska wraz z nauczycielami – p. W. Jurasz i p. D. Kuźniewską uczestniczyły w spotkaniu w ramach projektu Comenius. Tym razem odbyło się ono w malowniczym Turynie. Miasto położone u stóp Alp zachwyca od pierwszego wejrzenia.
Nasz pobyt tam wiązał się z intensywną pracą nad projektem. W czasie warsztatów, które odbywały się we włoskiej szkole Gioberti Liceo Classico Statale , uczniowie w międzynarodowych grupach, porównywali, m.in. przygotowane wcześniej wyniki przeprowadzonych ankiet na temat nawyków żywieniowych w poszczególnych krajach. Innym z ważnych tematów poruszanych na warsztatach było zwrócenie uwagi na problem marnowania jedzenia. Celem projektu był wzrost świadomości i poziomu wiedzy wśród uczniów na temat ekologicznych, społecznych i ekonomicznych skutków marnowania żywności. Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, tanecznych oraz muzycznych.
Mimo, że pracy było dużo, to udało się także znaleźć czas na zobaczenie kilku ciekawych miejsc w Turynie. Jednym z nich jest Mole Antonelliana, w którym aktualnie mieści się Narodowe Muzeum Kina. Z muzeum można wyjechać na specjalną platformę widokową, skąd rozpościera się malowniczy widok na Alpy. Byliśmy także w Muzeum Egipskim (Włosi mogą się pochwalić drugą co do wielkości kolekcją sztuki starożytnego Egiptu) oraz Pałacu Królewskim – dawnej rezydencja dynastii sabaudzkiej.
Po sześciu dniach do domu wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, że mogliśmy uczestniczyć w tym spotkaniu. Następne już w marcu 2015 we Wrocławiu!
Adwentowe oczekiwanie – zachęcamy do uczestniczenia w naszych tradycyjnych formach spotkań modlitewnych, szczególnie w czasie adwentu.
Wtorkowe spotkania z liturgią godzin – co tydzień spotykamy się o 7:27 „na opactwie”, aby wspólnie modlić się psalmami w jutrzni. Modlitwa jest recytowana, więc dziesięć minut spotkania ze Słowem Bożym jest wspaniałym sposobem rozpoczęcia dnia.
Zapraszamy też osoby, które chciałyby jutrznię prowadzić (bardzo łatwa sprawa!) – przyjdźcie a my Was nauczymy 🙂
Liga Naukowa, oprócz zDolnego Ślązaka, jest drugim ważnym konkursem dla Gimnazjalistów. Przygotowywany przez LO XIV, konkurs daje laureatom przywilej maksymalnej liczby punktów na egzaminie gimnazjalnym (z danego obszaru przedmiotowego) i gwarantowany wstęp do wybranego liceum w mieście. Właśnie nasi uczniowie pisali test, za pomocą którego uformujemy zespoły szkolne – humanistyczny i przedmiotów ścisłych. Składy drużyn podamy wkrótce.