Wczoraj dwie klasy gimnazjum, II i III, pod opieką s. Katarzyny Niemiec i p. Anny Molasy udały się do Synagogi pod Białym Bocianem na przedstawienie muzyczne pt. „Modrechaj Gebirtich. Bądź mi zdrów, Krakowie”. Na spektakl składały się autentyczne piosenki Mordechaja Gebirticha, które przeniosły widza w świat przedwojennego Krakowa zamieszkiwanego m.in. przez polskich Żydów. Niektóre z utworów dotyczyły dzieciństwa, inne miłości, a jeszcze inne okrutnego Holocaustu.
Wszystkim przedstawienie bardzo się podobało, a niejedną z nas wzruszyło. Wyjście zorganizowała p. Anna Molasy.
Bardzo ciekawe projekty gimnazjalne zostały zaprezentowane przez drugoklasistki na apelu porannym. Wycieczka do Londynu oraz plan wymarzonego pokoju – zapraszamy do galerii!
Bardzo ciekawe projekty gimnazjalne zostały zaprezentowane przez drugoklasistki na apelu porannym. Wycieczka do Londynu oraz plan wymarzonego pokoju – zapraszamy do galerii!
Zapraszamy do zapoznania się z harmogramem sesji maturalnej. Pierwszy egzamin w poniedziałek o godz. 9:00. O pozostałych dowiemy się kilkając na grafikę powyżej lub po prawej stronie witryny.
Przypominamy naszym drogim abiturientkom o stawianiu się na egzaminach na pół godziny przed oficjalnym rozpoczęciem.
Lekcje języka polskiego to nie tylko żmudna lektura, notowanie, dyskusje…
Część uczniów klasy 1 liceum uczestniczyła w zajęciach prowadzonych w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Tematem była sztuka barokowa. Prowadząca spotkanie przedstawiła również, jakie barokowe utwory zostały zgromadzone w Ossolineum. Mieliśmy też okazję podziwiania barokowych wnętrz budynku i obejrzenia Wrocławia z tarasu widokowego, który znajduje się w muzeum.
Klasa I gimnazjum po raz kolejny uczestniczyła w lekcji prowadzonej metodą dramy. Tym razem temat dotyczył bajek I. Krasickiego i motywów zwierzęcych w literaturze i sztuce. Uczniowie wcieli się w rolę komentatorów rożnych motywów, a niektórzy z nich odgrywali bohaterów zwierzęcych. zajęcia odbyły się w auli. Lekcje przygotowała Joanna Dobiech.
Karolina Michalska (2LO) zakwalifikowała się do finału konkursu „Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej”, organizowanego przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Finał odbędzie się w Niepokalanowie. Nauczycielem religii Karoliny jest s. Katarzyna Starek.
Zapraszamy do galerii na stronę PWT.
Oficjalnie 10 dni wolnego mają nasze maturzystki na odpoczynek i/lub ostatnie powtórzenia przed egzaminem dojrzałości, który już dokładnie za tydzień. W piątek odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla naszych najstarszych uczennic. Po Mszy św. celebrowanej przez o. Michała Trausa uczniowie liceum, nauczyciele, rodzice, siostry i goście udali się do auli, gdzie dyrektor, s. Agnieszka Młynarczykowska, i wychowawczyni, p. Małgorzata Wróblewska, rozdały przyszłym abiturientkom świadectwa ukończenia szkoły. Po części oficjalnej był też czas na odrobinkę rozrywki – trzecioklasistki wzięły udział w „Familiadzie”. Teraz jest czas na wyciszenie przed egzaminami. Życzymy Wam powodzenia i mamy Was w naszej modlitewnej pamięci!
Aleksandra Kuźma otrzymała z rąk siostry dyrektor i siostry przełożonej, s. Klemensy Misiurewicz, najwyższe odznaczenie szkół liceów urszulińskich w Polsce – Odznakę Serviam. Serdecznie gratulujemy – to najwyższy zaszczyt i honor!
Podczas Mszy św. zaprzysiężono nowy poczet sztandarowy, w skład którego weszły: Julianna Walczak, Natalia Mielniczek, Agnieszka Burdzy i Karolina Kacprzak.
Podczas naszej wieczornej audycji w Radio Rodzina będziemy zajmować się bliskim nam wszystkim tematem, czyli przyrodą. Tematem dzisiejszego spotkania jest „Jestem częścią natury!”. Czym jest ekologia, w jaki sposób dba dba się o środowisko, w którym żyjemy? Takie pytania usłyszeli od naszych korespondentów wrocławianie, a w audycji usłyszymy, co sądzą na ten temat. Podczas spotkania ze słuchaczami prowadzący będą zastanawiać się, czy człowiek jest częścią natury i w jakim stopniu, jeśli tak. Zadamy także pytanie, czym jest bioróżnorodność i dlaczego jest ważna w naszym codziennym życiu. Co możemy zrobić, aby zachować różnorodność biologiczną w swoim otoczeniu? Gościem specjalnym audycji będzie p. Przemysław Żelazko, nauczyciel biologii w Gimnazjum 29, który będzie prowadził wraz z nami to przyrodnicze słuchowisko. Audycję poprowadzą Marysia Sławuska, Daga Dziwak (obie 2G), Paulina Szymańska i Przemek Świderski (oboje 1LO) oraz ich opiekunka, p. Anna Tracz-Molasy.
Naszej audycji odsłuchamy na stronie Radia Rodzina lub przy tradycyjnych radioodbiornikach – 92,0 fm. Zapraszamy o 21:30!
Uczennice klasy 2LO udały się na lekcji historii wraz z s. Agatą Stężowską na wykład: „Mysterium mali”. Rzeczywistość niemieckich obozów
koncentracyjnych w XX wieku dr Stanisława A. Bogaczewicza.
Warto podkreślić, że cała uroczystość została przygotowana przez Ewę Rejman, absolwentkę naszego gimnazjum. Ponadto, Małgorzata Szewczyńska (2LO) uczestniczyła w prezentacji poezji obozowej.
DRUGI SEZON AUDYCJI AUTORSKICH W RADIO RODZINA
W siódmej audycji drugiego sezonu naszych występów w Radio Rodzina będziemy zastanawiać się nad miejscem człowieka w pcałym spektrum przyrody. Tytuł programu będzie brzmiał „Jestem częścią przyrody!”. Serdecznie zapraszamy na siódmą audycję w tym roku szkolnym w najbliższy poniedziałek, o 21:30!
Poprzednie audycje odsłuchamy w zakładce RADIOWCY! w kat. „Ludzie” – zapraszamy!
Ostatni poranny apel tematyczny dotyczący zdrowego i aktywnego trybu życia został przygotowany przez Gimnazjalistki pod kierownictwem p. Ewy Herman.
W internacie odbyło się uroczyste pożegnanie maturzystek. Najpierw wyśmienita pizza, potem trochę śmiechu na „Egzaminie Dzwońca”, według Kabaretu Moralnego Niepokoju, karaoke w wykonaniu maturzystek, a potem podziękowania za wspólnie przeżyte lata w internacie i życzenia, by to, co się rozpoczyna obfitowało w Boże błogosławieństwo.
Egzamin gimnazjalny za nami. Napięcie opadło, ze wszystkich. Dziękujemy dziewczętom, które sumiennie przygotowywały się do tego sprawdzianu przez trzy lata; dziękujemy nauczycielom, którzy je w tym czasie przygotowywali, a teraz w profesjonalny sposób przygotowali i przeprowadzili egzamin. Dziękujemy nauczycielom oraz ks. Dyrektorowi z LO Salezjańskiego pomoc w przeprowadzeniu egzaminu. Teraz, spokojni, czekamy do 19 czerwca na wyniki 🙂
Z wizytą w SP 58 (19.03.2015), na zdjęciu uczennice gimnazjum i liceum z małymi gospodarzami. (fot. Gosia Lempart)
Drugie Drzwi Otwarte do liceum zostały tym razem przygotowane przez uczennice pracujące pod kierownictwem s. Katarzyny Starek. Odwiedzający naszą szkoł goście mogli uczestniczyć w lekacjach biologii i języka hiszpańskiego.
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM!
Masz trochę wolnego czasu (lub go znajdziesz ;)? Chciałbyś zrobić coś pożytecznego, uszczęśliwiając tym samym siebie i innych? Koniecznie zostań
wolontariuszem, korzystając z oferty naszej szkoły lub także innych instytucji.
1. Dla gimnazjum i liceum : zabawa z dziećmi w Integracyjnym przedszkolu „Promyk Słońca. Czynne od rana do 16.50 od poniedziałku do piątku.
(okolice dworca PKS)
2. Dla osób pełnoletnich: wolontariat w Fundacji :Promyk Słońca”. Pomoc w wyjściach organizowanych przez fundację dla niepełnosprawnych
dzieci. Możliwość przyznania jednego podopiecznego i pomoc Jego rodzinie w zabawie, nauce, opiece.
3. Dla gimnazjum i liceum: pomoc w nauce uczniom z SP nr 58 (OK. 15 min od naszej szkoły) od poniedziałku do piątku od 14 do 16.
4. Dla liceum i 3 klasy gimnazjum:
czytanie książek chorym podopiecznym Domu Opieki Społecznej SS Nazaretanek – poniedziałek 10-12, 13.30-14.30, wtorek 13.30-14.30, czwartek 13.30-14.30 (istnieje możliwość ustalenia innych godzin) (Ok. 8 min od szkoły).
Uczniowie liceum, po uzyskaniu zgody od rodziców, mogą uczestniczyć w tym wolontariacie w swoich okienkach między lekcjami.
Zapraszamy do codziennej modlitwy psalmami za nasze gimnazjalne trzecioklasistki, o pomyślność dla nich podczas trzydniowej sesji egzaminacyjnej, o natchnienie Ducha. Zaczynamy Psalmem 91!
Jesteśmy już spokojni o egzamin gimnazjalny naszych trzecioklasistek. Dziewczyny mają duże wsparcie w społeczności szkolnej, co dzisiaj było dało się odczuć podczas czuwania do Ducha Świętego, naszego tradycyjnego spotkania w przeddzień egzaminów, na które przybyła niemała liczba uczennic i uczniów. Nie zabrakło także nauczycieli i sióstr urszulanek. Czuwanie rozpoczęło się w auli szkolnej, gdzie wraz z trzecioklasistkami uczestniczyliśmy w metaforycznej wędrówce po pustyni, po czym udaliśmy się do kaplicy klasztornej, gdzie odbyła się krótka adoracja Najświętszego Sakramentu. Nabożeństwo zostało przygotowane przez Samorząd Uczniowski Gmn.
+
Dzisiaj rano uczestniczyliśmy także w „10 różańca” w intencji pomyślności dla naszych trzecioklasistek na egzaminie. Do modlitwy zaprosiła wszystkich Sekcja Modlitewna SU.
Przyłączamy się do kolejnej akcji charytatywnej! Tym razem w imieniu swoim i fundacji Rerdemptoris Missio prosimy o przynoszenie środków opatrunkowych, strzykawek, rękawiczek jednorazowych, itp. dla szpitali w Afryce. Nasza zbiórka będzie trwać przez kolejne 2 tygodnie, do 4 maja. Zachęcamy do wspierania potrzebujących!
Za niespełna tydzień będziemy żegnać najstarsze uczennice naszej szkoły. Oceny już wystawione, teraz wyczekiwanie egzaminu dojrzałości. Jednym z ostatnich wydarzeń klasowych były imieniny wychowawczyni, p. Małgorzaty Wróblewskiej. Po Mszy św. odprawionej przez ks. Grzegorza Tabakę w intencji solenizantki wychowanki złożyły jej życzenia i zaprosiły do klasy na słodki poczęstunek.
Drugi „Skecz śniadaniowy” drugoklasistek z gimnazjum. Skecze są krótkimi żartobliwymi scenkami, często improwizowanymi, przygotowanymi przez uczniów raz w miesiącu dla zapewnienia rozrywki społeczności szkolnej.
We wtorek Gimnazjalistki rozpoczną trzydniową sesję egzaminacyjną. Tradycyjnie na dzień przed tym ważnym wydarzeniem Samorząd Uczniowski przygotowuje czuwanie do Ducha Świętego w intencji trzecioklasistek i ich egzaminu. Serdecznie zapraszamy społeczność uczniowską, nauczycieli oraz rodziców naszych najstarszych uczennic na nabożeństwo, podczas którego wspólnie będziemy zanosić ich intencje przed ołtarz.. Spotkanie rozpoczniemy w auli, o 14:45, w poniedziałek 20 kwietnia.
Jest tradycja w szkołach urszulańskich świętowania przez klasy imienin swoich wychowawców. Ponieważ imieniny p. Anny Molasy przypadają w wakacje, dziewczyny z klasy 2G obchodziły dwa dni temu jej urodziny. Po Mszy św. celebrowanej przez o. Kazimierza Tyberskiego w kaplicy zakonnej solenizantka i jej goście spędziły czas w jednej z wrocławskich lodziarni.
Na wczorajszym porannym apelu opiekun Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum, p. Piotr Sołodyna, podziękował Ewie Załupce (3G) za dwa lata wspaniałej pracy na rzecz szkoły jako przewodnicząca SU. Ewa została dwukrotnie wybrana na tę funkcję w wyborach, co dotychczas jest precedensem w 16 letniej historii szkoły. Następnie Ewa przekazała „insygnia władzy” nowej przewodniczącej, Dagmarze Dziwak (2G), czyli pokaźnego foldera z notatkami oraz kluczyka do pokoiku zebrań samorządowych. Nowa przewodnicząca otrzymała też od opiekuna notatnik i długopis na dobry początek pracy.
W tradycji gimnazjum Ewa Załupka jest obecnie senior-przewodniczącą i będzie do końca roku pomagać nowej przewodniczącej sprawnie wejść w tę ważną rolę.
Z lekkim poślizgiem, ale bez szkody dla naszych wysublimowanych podniebień, obchodziliśmy wczoraj Dzień Czekolady. Za sprawą Samorządu LO przeżyliśmy słodkie chwile dwukrotnie – na porannym apelu dziewczyny wylosowały pośród gimnazjalistów i licealistów dziesięć miłych paczuszek ze słodką zawartością oraz na przerwie śniadaniowej zorganizowały słodki bufet ciastowo-muffinkowo-czekoladowy, gdzie dodatkowo serwowano także gorącą czekoladę. Dziękujemy za te słodkie chwile!
Przedostatnie „Śniadanie poniedziałkowe” w tym sezonie to sprawka Licealistów z pierwszej klasy. Jak zwykle smacznie, jak zwykle tłumnie. Dziękujemy za pyszny posiłek uczniom i wychowawczyni, s. Katarzynie Niemiec.
Uczennice klasy I oraz klasy II LO uczestniczyły w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej, ul. Katedralna 4, w spotkaniu z poezją i pieśnią patriotyczną. Spotkanie odbyło się w ramach Ogólnopolskiej Konferencji pt. „Kapłani Zesłańcy – Kapłani wśród Zesłańców” , mającej miejsce w dniach 12.04 – 14.04 2015r. Dziewczynom towarzyszyła s. Agata Stężowska.
Poczty sztandarowe gimnazjum i liceum wzięły udział w uroczystościach związanych 75 Rocznicą Zbrodni Katyńskiej. W ramach obchodów została odprawiona Msza Święta w Bazylice Mniejszej Kościoła Garnizonowego p.w. Św. Elżbiety o godz. 10.00. Następnie pod Pomnikiem Ofiar Katynia w parku przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego miała miejsce dalsza część uroczystości. Po przemówieniach, odczytaniu apelu poległych, salwie honorowej delegacja z naszej szkoły złożyła wiązankę. Pocztom sztandarowym towarzyszyła s. Karolina Duraj.
Wybieramy „Zdjęcie marca”! Dziewięć najciekawszych fotografii ubiegłego miesiąca zamieściliśmy w panelu do głosowania po prawej stronie witryny. Głosujemy drogą mailową do 20 kwietnia. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Po raz drugi, i ostatni, spotkaliśmy się dzisiaj z kandydatami do naszego gimnazjum podczas dnia otwartych drzwi. Piękna pogoda sobotniego poranka skłoniła bardzo dużą grupę młodych ludzi i ich rodziców do przyjścia do naszej szkoły, aby zobaczyć co-i-jak. O atmosferze, o życiu społecznym, o nauce, o imprezach i wielu innych rzeczach opowiadały gościom uczennice z samorządu uczniowskiego, które przygotowały program dnia wraz ze swoim opiekunem, p. P. Sołodyną.
Po Drzwiach Otwartych, by odreagować stres towarzyszący imprezie, ekipa samorządowa udała się tradycyjnie do pizzerii.
Mamy przyjemność zaprezentować nowego szkolnego fotografa. Dziękujemy Gosi Pawłów z klasy pierwszej liceum, która zgodziła się użyczać swojego talentu na potrzeby naszej szkolnej społeczności. Fotorelacje Gosi będą oznaczone następującym „stempelkiem”.
Tym samym Gosia dołącza do grupy uczniów, szkolnych fotografów, w której pracują Paulina Sperling (2G), Ewa Załupka (3G), Gosia Lempart (2LO) i Wiktoria Tyczyńska (3LO).
Uczniowie klasyI Liceum odwiedziły dziś/ w piątek/ Galerie Dizajn. W ramach poznawania nowych praktyk sztuki , mogli – dosłownie – „zakosztować” najnowszego projektu grupy Food Think Tank. Wystawa pod tytułem „Ziemia i woda” przedstawiała bowiem owoc współpracy członków zespołu: plastyków, ceramików, kucharzy, naukowców i rolników. Artyści łącząc bogactwa żywiołów wody i ziemi, poszukiwali nowych smaków, zapachów i produktów spożywczych. Finałem trwającego jeszcze projektu ma być uroczysta kolacja, która odbędzie się 22 kwietnia w podziemnej restauracji budowanej na terenie gospodarstwa w podwrocławskich Milejowicach. Nasi uczniowie szczególnie interesowali się hodowlą chrząszczy mącznika młynarka z którego zrobione będzie jedno z dań oraz degustacją miodu prosto z plastra. Pięknie dziękujemy kuratorom Galerii Dizajn za gościnę, wyczerpującą opowieść o wystawie i historii grupy Food Think Tank. Uczniów na wystawę zabrała p. Paulina Bogdańska.
Urszulańskie Dni Młodych są radosnym spotkaniem młodzieży w Poznaniu, organizowanym przez siostry urszulanki od 2011 roku. Każda edycja tego eventu jest dużym sukcesem organizacyjnym i przyciąga rzesze młodych ludzi nie tylko ze szkół urszulańskich w Polsce.
Tegoroczne dni będą przebiegać pod hasłem „Zasmakuj życia z Bogiem”. Zapiszmy więc w naszym kalendarzu: 22-24 maja, UDM w Poznaniu – jadę!
W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze robocze spotkanie Samorządu Uczniowskiego Liceum. Dziewczyny (są w nim tylko dziewczyny) poczyniły pierwsze ustalenia co do planów na ten rok szkolny. Czekamy na ciekawe inicjatywy i duchowo wspieramy nowy licealny team! Opiekunem samorządu jest s. Katarzyna Niemiec.
Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły (X) – tam prezentujemy najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, których byliśmy uczestnikami w marcu, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie. Wydrukowana wersja „Iksa” jest prezentowana przy furcie.
W sobotę przed Świętami reprezentacja gimnazjum i liceum udała się na Ostrów Tumski, aby złożyć życzenia wielkanocne księdzu arcybiskupowi Józefowi Kupnemu. Tradycyjnie już, reprezentanci szkół katolickich przyjmowani są w pałacu arcybiskupim, by wspólnie spotkać się z arcybiskupem. Naszym uczniom towarzyszyły siostry Agnieszka Młynarczykowska i Katarzyna Niemiec.
Życzmy sobie nawzajem, abyśmy te święta Wielkiej Nocy spędzili we wspaniałej rodzinnej atmosferze i aby Zmartwychwstanie Chrystusa dokonało się w naszych sercach. Niech Chrystus towarzyszy nam, nie tylko przez okres Wielkanocy, lecz by cały czas wyprowadzał nas z ciemności ku światłu zbawienia. Niech światło Baranka wzmacnia nas i dodaje sił oraz pomaga w czynieniu dobra.
Po raz drugi zapraszamy uczniów klas szóstych szkół podstawowych i klas trzecich gimnazjum do naszych szkół na Drzwi Otwarte. Pierwsze z nich, dla młodszych, odbędą się w sobotę 11 kwietnia o godzinie 10:00; dla kandydatów do Liceum tydzień później, 18 kwietnia, także o godzinie 10:00. Pilnie się przygotowujemy i czekamy na Was!
Na trzy dni przez świętem Wielkiej Nocy spotkaliśmy się w auli szkolnej, gdzie zostaliśmy przywitani przez Przewodniczące Samorządów Uczniowskich Gimnazjum i Liceum. W programie spotkania mieliśmy przyjemność obejrzeć wielkanocną inscenizację w wykonaniu naszego koła teatralnego, w reżyserii s. Karoliny Duraj. Występ był wyjątkowy, ponieważ w jego przygotowaniu pomagał p. Rafał Wesołowski, aktor, który uczestniczył w zajęciach koła teatralnego. Życzenia nauczycielom i siostrom w imieniu uczniów złożyły Ewa Załupka i Gosia Pawłów. Dziewczyny podarowały nauczycielom szkoły drobne świąteczne upominki, po czym s. Agnieszka Młynarczykowska, dyrektor szkoły, oraz s. Klemensa Misiurewicz, przełożona domu wrocławskiego, skierowały do zebranych świąteczne słowo i wielkanocne życzenia.
Uczniowie gimnazjum i liceum wzięli udział w „Wyborach Książki”, które przygotowała w naszej szkole s. Elżbieta Peplińska. Organizatorami tej ciekawej akcji są „Biblioteka w Szkole”, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz redakcja „Biblioteki Szkolne Online”. Po przeliczeniu głosów okazało się, że najpopularniejszą książką wśród Gimnazjalistów okazała się być „Zwiadowcy” Johna Flanagana, a wśród Licealistów „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza. W głosowaniu wzięło udział 46 % społeczności uczniowskiej.