Julia Porczyńska i Ewa Załupka decyzją społeczności szkolnej gimnazjum, uczniów i nauczycieli, zostały odznaczone najwyższym odznaczeniem Sic Itur Ad Astra (Tak się kroczy do gwiazd), przyznawanym osobowościom naszej szkoły. Ogłoszenie wyników plebiscytu odbyło się podczas uroczystości pożegnania trzeciej klasy.
Odznaczenie przyznawane jest uczniom, którzy codzienną postawą realizują szczytne idee Serviam, hasał flagowego szkół urszulińskich. Sic Itur Ad Astra jest kontynuacją dotychczasowej „Urszulanki Roku”. Tegoroczny wybór jest bezprecedensowy – regulamin zakłada, że odznaczeniem honoruje się jedną osobę – nigdy dotąd dwie kandydatki nie zdobyły takiej samej ilości głosów.
Ostatni miesiąc roku szkolnego to nie tylko intensywna nauka ujęta w tradycyjnej szkolnej formie. Grupa uczniów naszej szkoły – wraz z p. Joanną Dobiech – brała udział w Europejskiej Nocy Literatury, która miała miejsce we Wrocławiu. Zdobyliśmy autograf Hanny Krall – znanej reportażyki i uczestniczyliśmy również w spotkaniu z pisarką; słuchaliśmy fragmentów literatury światowej w wykonaniu m.in. M. Bohosiewicz, M. Ostaszewskiej, E. Lubosa (serialowego Pluskwy z „Ojca Mateusza”) i Mariusza Kilijana.
Uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2014/2015. Dzisiejsze spotkanie w auli szkolnej, poprzedzonej Mszą św. celebrowaną przez o. Kazimierza Tyberskiego, składało się z dwóch części: z uhonorowania wyróżnionych w nauce i zachowaniu uczniów nagrodami, wręczanymi przez wychowawczynie i s. Agnieszkę Młynarczykowską (najwyższe średnie w szkole: Katarzyna Hołodnik 5,77, Ewa Załupka 5,71 i Ewa Wróblewska – 5,61 – wszystkie 3G) oraz podziękowań składanych na ręce Siostry Dyrektor, która kończy pracę w naszej szkole, składanych przez uczniów, rodziców i przedstawicielki byłych wychowanek. Żegnano także i dziękowano siostrze przełożonej, Klemensie Misiurewicz oraz nauczycieli , którzy kończą pracę w naszej szkole w tym roku szkolnym: p. Alicji Bobrańskiej-Kuś, p. Katarzynie Ochman i p. Ewie Olszowy.
Po raz kolejny Narodowe Forum Muzyki przyznaje nam oficjalnie status Przyjaciela NMF. Dziękujemy!
Turniej siatkówki, który został zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego, dowiódł, że jak dotychczas, nauczyciele nie mają sobie równych w tej dyscyplinie; najpierw pokonali Gimnazjalistki 2:0, a potem Licealistki 2:1. Drugie miejsce przypadło Licealistkom, które wygrały z młodszymi koleżankami w stosunku 2:0.
Dzisiaj przed południem uczestniczyliśmy w imieninach s. Klemensy Misiurewicz, przełożonej domu sióstr urszulanek we Wrocławiu. Świętowanie rozpoczęliśmy w kościele, uczestnicząc we Mszy św. w intencji Solenizantki. Po życzeniach w auli składanych przez młodzież, nauczycieli i przedstawicieli rodziców, uczennice i uczniowie przedstawili krótki program artystyczny specjalnie przygotowany na tę okazję – koło teatralne zaprezentowało interpretację fragmentów „Małego księcia”, w reżyserii s. Karoliny Duraj, zespół klasy drugiej wykonał utwór muzyczny, a całości dopełnił występ chóru szkolnego, pod kierunkiem p. Pauliny Bogdańskiej. Po uroczystości goście zostali obdarowani deserem lodowym, a nauczyciele przeszli do jednej z sal, gdzie odbyła się plenarna rada pedagogiczna.
Podczas posiedzenia rady nauczyciele podziękowali za lata pracy i poświęcenia siostrze dyrektor, Agnieszce Młynarczykowskiej, oraz nauczycielom, dla których ten kończący się rok szkolny jest ostatnim w naszej szkole: p. Alicji Bobrańskiej-Kuś, długoletniemu nauczycielowi fizyki, p. Katarzynie Ochman, nauczycielowi łaciny oraz p. Ewie Olszowy, która prze ostatnie pół roku uczyła w naszym gimnazjum fizyki.
Dnia 18 i 19 czerwca kilka dziewczyn, które biorą udział w konkursie Jestem Europejczykiem. Rola Parlamentu Europejskiego w moim życiu miało okazję uczestniczyć w dwóch szkoleniach, które miały na celu pomoc w przygotowaniu konkursowych scenariuszy do filmu o Parlamencie Europejskim. Pierwsze, czwartkowe spotkanie dotyczyło całokształtu funkcjonowania tego międzynarodowego organu władzy oraz jego roli w Polsce. Poprowadził je przedstawiciel Biura Informacyjnego PE we Wrocławiu- Łukasz Kempara. Piątkowe natomiast dotyczyło samej techniki pisania scenariuszy. Uczestniczyło w nim trzech reżyserów filmów dokumentalnych, między innymi Maciej Żurawski. Panowie podzielili się swoim dorobkiem filmowym, bogatym doświadczeniem oraz przydatnymi dla młodzieży uwagami i radami.
W sobotę 20 czerwca dziewczyny z 3 gimnazjum (L.Malczyk, J.Ryszczyk, J.Rakoczy, E.Wróblewska, W.Zielińska) zakończyły zajęcia laboratoryjne na PWr w ramach projektu edukacyjnego Młody chemik eksperymentuje”. Na zajęcia chodziły przez cały rok, samodzielnie wykonywały pracę badawczą, przygotowywały sprawozdania, prezentacje, postery naukowe, pisały kolokwia. Na uroczystym zakończeniu były władze Wydziału Chemicznego PWr m.in. prof Andrzej Trochimczuk (dziekan wydziału), prof. Piotr Drożdżewski (prodziekan), dr Zygmunt Sadowski (prezes wrocławskiego oddziału PTCh). Dzieczyny wysłuchały wykładu plenarnego prof. Bogdana Szczygła o powłokach metalowych, a także obejrzały prezentację swoich kolegów o chemicznym kameleonie. O realizacji projektu mówili pani mgr Krystyna Gans i pan dr Tomasz Chmielewski. Dziewczyny były również na sesji posterowej, a następnie otrzymały zaświadczenia o ukończeniu zajęć, które wręczał im dziekan, prof. Trochimczuk. Następnie były zaproszone na poczęstunek w gmachu głównym politechniki. Dziewczynom towarzyszyła p. Małorzata Wróblewska, szkolny koordynator projektu.
Zapraszamy do zapoznania się z listą podręczników obowiazujących w gimnazjum i liceum w roku szkolnym 2015/2016. Uwaga – lista podręczników do języków obcych zostanie podana we wrześniu, po utworzeniu grup językowych.
Samorządy Uczniowskie Gimnazjum i Liceum spędziły wraz z opiekunami, p. Piotrem Sołodyną i s. Katarzyną Niemiec, weekend w Bardzie Śląskim. Wyjazd miała charakter roboczy (podsumowywano mijający rok szkolny i planowano wydarzenia nadchodzącego) i wypoczynkowy. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody udało się zaplanować wyjście na długi spacer oraz ognisko. Podczas wspólnej sesji samorządy zaplanowały uroczystość Dnia Nauczyciela, którą tradycyjnie przygotowują pospołu.
Z radością i dumą czytamy i podajemy do wiadomości wyniki egzaminów gimnazjalnych, nadesłanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Nasze uczennice uzyskały (tradycyjnie) doskonałe rezultaty – dziękujemy Wam za trzy lata wspaniałej pracy! Dziękujemy także nauczycielom uczącym dziewczęta – bez ich wysiłku i poświęcenia osiągnięcie takich wyników nie byłoby możliwe!
część humanistyczna (j. polski): 78,3% (miasto: 67, 3% / województwo: 61,5%)
część humanistyczna (historia): 77,8% (miasto: 70, 3% / województwo: 63,2%)
część mat-przyr (matematyka): 77,0% (miasto: 57, 2% / województwo: 46,8%)
część mat-przyr (przyrodnicze): 73,8% (miasto: 56, 8% / województwo: 49,0%)
część językowa (ang. podst.): 91,8% (miasto: 77, 1% / województwo: 66, 6%)
część językowa (ang. rozsz.): 82,7% (miasto: 60, 5% / województwo: 49, 2%)
Jako ostatnia w tym roku szkolnym obchodziła imieniny swojej wychowawczynni najmłodsza klasa w szkole – 1G. Po Mszy św. sprawowanej w intencji solenizantki, wychowankowie zaprosili p. Joannę Dobiech do klasy, gdzie po życzeniach zaprezentowano krótki koncert muzyczny. Raczono się także przysmakami. Wszystkiego najlepszego!
Dzisiaj o poranku samorządy uczniowskie gimnazjum i liceum udały się do Barda Śląskiego na weekendowe obrady robocze. Tymczasem samorząd uczniowski gimnazjum spotkał się po raz ostatni podczas tradycyjnego środowego spotkania. Tym razem praca polegała głównie na otwieraniu napojów i paczek niezdrowej żywności.
Wczoraj i dziś członkowie społeczności szkolnej mieli okazję zagłosować na Fotografię Roku 2015. Wybór ograniczał się do ośmiu zdjęć miesiąca, które wybieraliśmy od września do maja. Wyniki głosowania zostaną ujawnione za tydzień.
Uczennice z I i II LO mające rozszerzoną biologię udały się wraz z s. Moniką Tomaszewską do Muzeum Przyrodniczego. Tam uczestniczyły w zajęciach: „Zagrożone i ginące gatunki w Polsce i na świecie (CITES)”. Najpierw była cześć teoretyczna, a po niej prowadzący pokazał zwiedzającym gatunki zagrożone, ginące, wymarłe, które jako eksponaty znajdują się w Muzeum. Zajęcia prowadził dr Tomasz Maltz.
O trudnym czasie dojrzewania rzecz była, o burzliwych relacjach międzyludzkich, o pułapkach związanych z Internetem, o naruszaniu dóbr osobistych i łamaniu prawa. Kilka cennych wskazówek mogliśmy usłyszeć podczas przedstawienia w wykonaniu trupy krakowskich aktorów teatru „Moralitet”, którzy odwiedzili nas na zaproszenie p. Katarzyny Snarskiej.
Ewa Załupka (3G) została zwyciężczynią trzyetapowego szkolnego konkursu z języka angielskiego dla gimnazjalistek The Best Reader 2015. Konkurs został przygotowany przez p. Piotra Sołodynę. Dyplom Ewy w OSIĄGNIĘCIA (kat. Ludzie w szkole).
Wybraliśmy ostatnie „Zdjęcie miesiąca” w tym sezonie. Najciekawsze zdjęcie maja wykonano po rozgrywkach koszykarskich w gimnazjum, podczas celebracji zwycięstwa przez trzecią klasę. Wszystkie dotychczasowe fotografie miesiąca znajdziemy w FOTOGRAFIA ROKU (ka. Ludzie w szkole) – zapraszamy!
Jutro i w czwartek będziemy wybierać Fotografię Roku 2015. W tym roku wyboru dokonujemy w szkole, przez społewczność szkolną, na przerwach. Wynik głosowania poznamy podczas zakończenia roku szkolnego.
Na poniedziałkowym apelu miało miejsce wręczenie nagród i dyplomów grupie 10 osób z klasy 1G, które osiągnęły wysokie lokaty w ogólnopolskim konkursie. Małgorzata Rodzewicz zajęła I miejsce i otrzymała grawerowany dyplom laureata oraz książkę; Hiacynta Peregudowska zajęła 8 miejsce, a Magdalena Rebizant – 12 miejsce i również dyplom laureata. Dyplomy udziału w konkursie otrzymali: Aleksandra Mosznińska, Rozalia Kazienko, Hanna Mika, Joanna Mazur, Michał Fąfara, Jakub Miłuch, Dominika Pilat. Osoby te zajęły miejsca pomiędzy 20 a 34 – na ponad 240 osób. Opiekunem grupy jest Joanna Dobiech, nauczyciel języka polskiego. Gratulujemy!
Z przyjemnością przedstawiamy kandydatów do gimnazjalnego odnaczenia Sic Itur Ad Astra, wyłonionych przez zespoły klasowe:
Hiacynta Peregudowska (1G)
Małgorzata Rodzewicz (1G)
Dagmara Dziwak (2G)
Nikola Łakomska (2G)
Anna Wędrychowicz (2G)
Julia Porczyńska (3G)
Ewa Załupka (3G)
Weronika Zielińska (3G)
Zwycięzca zostanie wyłoniony w drodze głosowania: przez Grono Pedagogiczne i Samorząd Uczniowski Gimnazjum. Ogłoszenie wyników plebiscytu odbędzie się 25 czerwca, podczas pożegnania klasy trzeciej gimnazjum.
II Festyn Szkół Katolickich, pod patronatem Arcybiskupa ks. Józefa Kupnego, miał miejsce w samym centrum Starówki, w sąsiedztwie kościoła św. Elżbiety. Organizatorami wydarzenia były szkoły katolickie Wrocławia i Henrykowa. Program artystyczny obfitował w występy naszych uczniów – mogliśmy zobaczyć występy Julii Ryszczyk (3G) i Weroniki Zielińskiej (3G), gitarowy Hani Miki (1G), chóru szkolnego pod kierunkiem p. Pauliny Bogdańskiej oraz pokaz zumby w wykonaniu grupy tanecznej. Podczas festynu służyliśmy informacją o naszej szkole na stoisku, rozstawionym na placu przy bazylice. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację naszej cząstki tego ważnego wydarzenia.
Jest taki jeden dzień w sezonie, kiedy w sposób szczególny chcemy docenić wysiłek, jaki podejmują nasi rodzice, nauczyciel i siostry dokładając starań do naszego wychowania. Dzień Wdzięczności jest ku temu wspaniałą okazją – przez modlitwę, program artystyczny i wspólny posiłek staramy się powiedzieć nasze wielkie „dziękuję!”, bo wiemy, że na co dzień często o tym zapominamy. W tym roku już po raz dziesiąty zaprosiliśmy naszych wspaniałych gości, aby spędzili z nami popołudnie. Po nabożeństwie czerwcowym w kościele wysłuchaliśmy w auli szkolnej krótkiego recitalu w wykonaniu uczennic gimnazjum i liceum, obdarowaliśmy najbliższych kwiatami, po czym delektowaliśmy się sałatkami i ciastami, popijając słodkości lemoniadą. Uroczystość przygotował Samorząd Uczniowski Gimnazjum, przy wsparciu s. Katarzyny Niemiec.
Przyłączamy się do dwóch bardzo ciekawych projektów przyrodniczych. Pierwszy projekt, „Siła kreatywności pszczelej rodziny”, jest finansowany z II edycji konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”; drugi natomiast – „Jeż jaki jest – (nie) każdy wie” jest finansowany z V edycji programu grantowego na realizację projektów ekologicznych, organizowanego przez GAZ-SYSTEM S.A w ramach konkursu Fundusz Naturalnej Energii. Pomysłodawcą projektów jest Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu, a koordynatorem. P. Przemysław Żelazko (którego gościliśmy podczas naszej kwietniowej audycji). Z naszej strony działania pilotowane są przez s. Monikę Tomaszewską.
Drużyna klasy trzeciej gimnazjum, Lekkie 2015, została dzisiaj uhonorowana złotymi medalami za zwycięstwo w rozgrywkach. W skład zespołu weszły: Ewa Załupka (kapitan), Julia Porczyńska, Laura Malczyk, Jagoda Rakoczy, Dominika Milewska, Paula Dutkowska, Monika Bajko, Maja Marcinkowska i Weronika Zielińska. Nagrodą dodatkową, hantlami fitness, za tytuł króla strzelców, została uhonorowana Ewa Załupka (śr. 9,0 pkt za mecz). Dekoracji dokonali p. Tomasz Herman i p. Piotr Sołodyna. Nagrody ufundował SU Gimnazjum, który roztacza patronat nad rozgrywkami.
Klasa I gimnazjum uczestniczyła w drugim spotkaniu projektowym pt. „70 lat później. Od obcego miasta do Europejskiej Stolicy Kultury”, który został przygotowany przez wrocławski oddział Klubu Jagiellońskiego. Spotkanie to odbyło się w budynku Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii UW. Było ono poświęcone działalności opozycji antykomunistycznej we Wrocławiu. Gościem specjalnym był Paweł Kieruzal.
W ramach zajęć odbyły się warsztaty dziennikarskie, które były przygotowaniem do nagrania wywiadu. Wywiad naszej grupy projektowej z gościem specjalnym odbędzie się w najbliższy czwartek.
Na poniedziałkowym apelu s. Katarzyna Starek wręczyła Karolinie Michalskiej (2LO) dyplom za udział w Finale Ogólnopolskiego konkursu biblijnego. Karolina podzieliła się doświadczeniem wyjazdu do Częstochowy na warsztaty biblijne przygotowujące do udziału w finale atmosferą finału, który odbył się w Niepokalanowie pod Warszawą. W Częstochowie uczestnicy warsztatów mieli okazję zwiedzić muzeum kard. Wyszyńskiego, uczestniczyć w Majówce na „Jasnogórskim Giewoncie” oraz wziąć udział w innych atrakcjach. W Niepokalanowie zaś uczestnicy finału konkursu zwiedzali klasztor, w którym żył św. Maksymilian Kolbe oraz uczestniczyli w koncercie wykonanym na instrumentach wspomnianych na kartach Biblii. W przyszłym roku Konkurs ten będzie przeprowadzony z Ewangelii św. Mateusza, Księgi Pieśni nad Pieśniami i Listu do Efezjan. Licealistów obecnych i przyszłych już zachęcamy do czytania tych Ksiąg Pisma Św., bo konkurencja jest duża, a jest o co walczyć. Nagrody w tym konkursie to indeksy na wyższe uczelnie oraz pielgrzymki do Ziemi Św., Rzymu i Wilna.
Przypominamy i jeszcze raz serdecznie zapraszamy Rodziców, Nauczycieli i Siostry Urszulanki na Dzień Wdzięczności, który odbędzie się 12 czerwca o godzinie 16:30. W programie uroczystego spotkania będzie koncert młodych talentów, poczęstunek i czas na rozmowy. Uroczyste spotkanie rozpoczynamy nabożeństwem czerwcowym.
Po raz ostatni wybieramy fotografię miesiąca – mamy tylko tydzień na dokonanie wyboru! Zdjęcia pretendujące do tego miana zamieściliśmy w panelu po prawej stronie witryny. Głosujemy mailem – zachęcamy do wspólnej zabawy!
„Zdjęcie maja” weźmie udział w głosowaniu na „Fotografię Roku”, które w tym sezonie odbędzie się w szkole.
Scalanie więzi międzyludzkich jest słuszną i piękną praktyką. Klasa 3 gimnazjum spędziła dwa dni w Bardzie Śląskim, w otoczeniu pięknej przyrody, przy pięknej pogodzie ciesząc się wspólnym towarzystwem. Dziewczynom towarzyszyła wychowawczyni, s. Agata Stężowska i p. Małgorzata Wróblewska. Do grupy dojeżdżała w piątek i sobotę także p. Joanna Chuderska-Jendraszczyk, z synkiem Jasiem.
Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły (X), gdzie prezentujemy najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, których byliśmy uczestnikami w maju, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie. Wydrukowana wersja „Iksa” jest prezentowana przy furcie.
W czwartek uczestniczyliśmy wraz kilkoma tysiącami osób w centralnych uroczystościach Bożego Ciała we Wrocławiu. Po Mszy św. w katedrze reprezentujący naszą szkołę poczty sztandarowe gimnazjum i liceum oraz trzecioklasistki gimnazjalne (świeżo po bierzmowaniu), udały się z procesją z Ostrowia Tumskiego do kościoła św. Elżbiety.
Biskup ks. Andrzej Siemieniewski udzielił naszym Gimnazjalistkom sakramentu bierzmowania. We Mszy świętej, koncelebrowanej przez ks. Arkadiusza Krżiżoka, proboszcza parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus, wzięli udział rodzice, nauczyciele oraz świadkowie bierzmowanych. Dziewczęta zostały przygotowane do sakramentu przez s. Katarzynę Starek.
W ramach Dnia Dziecka nasi Licealiści spotkali się po południu, aby stoczyć przyjacielską potyczkę siatkarską. W jej wyniku pierwsza klasa LO schodziła z parkietu wesoła (2:0), a druga niespecjalnie smutna 🙂
PRACUJEMY W POCIE CZOŁA! Efektem tej pracy jest kapitalna współpraca z internautami. Kiedy juz na dobre rozgościliśmy się w cyberprzestrzeni, motywowani przez naszych internetowych przyjaciół, przekraczamy kolejne granice. Dziękujemy za zainteresowanie!
Już 800 osób zadeklarowało, że nas lubi 🙂 na FB, a nasza strona internetowa notuje ponad 700 000 tysięcy wejść! Te liczby sprawiają, że nieustannie myśllimy nad ubogacaniem naszej oferty w sieci.
W podziękowaniu dajemy Wam coraz więcej i więcej materiałow, dzięki którym możecie podpatrywać nasze bogate życie. W tym roku szkolnym opublikowaliśmy już 200 fotorelacji z różnych wydarzeń! Czy uda nam się pobić ubiegłoroczną liczbę 212? Z ŁATWOŚCIĄ. Zapraszamy codziennie na naszą stronę – tu zawsze coś się dzieje!
We wtorek, 26 maja w kinie Nowe Horyzonty został rozstrzygnięty konkurs pt „Dzieli nas pół wieku”, który organizuje od lat XII LO we Wroclawiu. Wśród zwycięzców znaleźli się nasi uczniowie: w kategorii praca plastyczna: Julia Szling – I miejsce, Weronika Zielińska – II miejsce, Marta Zaręba – III miejsce; w kategorii fotografia: Maja Marcinkowska – III miejsce, Julia Porczyńska – wyróżnienie; w kategorii praca literacka: Małgorzata Rodzewicz – III miejsce, Łucja Gaj – wyróżnienie.
Opiekunami nagrodzonych uczniów byli: Anna Molasy, Joanna Otlewska i Joanna Dobiech.
Gratulujemy zwycięzcom i ich nauczycielom!
Czerwiec jest dla zmęczonego ucznia tym, czym Księga Objawienia dla przepisującego Biblię skryptora. Ostatnie wydarzenia kończącego się roku szkolnego podane w TERMINARZ – zapraszamy!
Wycieczka do Zakopanego rozpoczęła się pierwszego dnia od zwiedzania zabytków Krakowa. Zobaczyliśmy Katedrę na Wawelu, Krypty gdzie spoczywają Królowie a także Kosicół Mariacki i Sukiennice. Chciałoby się zostać jeszcze ale udaliśmy sie w dalsza drogę do Zakopanego gdzie mieszkaliśmy w hotelu Giewont mając z okna widok właśnie na ten piękny szczyt. Drugiego dnia powędrowaliśmy w raz z naszym przewodnikiem p. Jagą w góry do Doliny Strążyskiej oraz nad Wodospad Siklawica, potem jeszcze Krzeptowki i Kosciół na Jaszczurówce. Zakończyliśmy oczywiście spacerem po Krupówkach. po powrocie do hotelu czekały nas warsztaty malowania na szkle przygotowane przez p. Magdalenę. wieczorem trochę rekreacji basen albo mecz siatkówki do wyboru. Ostatni dzień to wędrówka szlakiem św. Jana Pawła II – odwiedziliśmy Wadowice, muzeum oraz Kościół w którym był ochrzczony, nie zapominając oczywiście o wspaniałych kremówkach.
Nieco ponad tydzień temu, 23 maja, odbyło się w naszej szkole spotkanie absolwentek, które swój egzamin maturalny zdały 20 lat temu. Udało nam się zdobyć dwa zdjęcia z tego wydarzenia. Dziękujemy, że wciąż o nas pamiętacie!