31 października 2015

W ubiegły czwartek uczniowie liceum oraz najstarsza klasa gimnazjum uczestniczyły w wykładzie prof. Wacława Leszczyńskiego, emerytowanego nauczyciela akademickiego Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Spotkanie o nader frapującym tytule, „Tajemnice ziemniaka”, zostało zorganizowane przez p. Jadwigę Leszczyńską-Kazuro, której, prywatnie, profesor jest ojcem.


31 października 2015

W naszej październikowej audycji w Radio Rodzina (26.10.15) zaproponowaliśmy naszym słuchaczom rozważania na trudny temat wyborów ścieżek przyszłych karier. W studiu gościliśmy p. Paulinę Bastę, przez lata szefową działu rekrutacji dużych światowych korporacji, obecnie kierowniczkę ds. personalnych i blogerkę. W naszej rozmowie dotykaliśmy takich zagadnień jak idealny pracownik i idealne zawody, trendy w wybieraniu przyszłych karier i pojęcia „powołania” do konkretnego zawodu. Nasz gość doradzał nam, co robić, aby dobrze dopasować się do zawodu, który chcemy wykonywać, po jakie programy, czy projekty sięgać, które pozwolą nam odkryć w sobie predyspozycje do wykonywania określonych zawodów.


30 października 2015

Otrzymaliśmy zaproszenie od Oddziału Wrocławskiego
Polskiego Towarzystwa Filologicznego na zebranie, podczas którego nadano tytułu członka honorowego Panu Profesorowi Stanisławowi Wilczyńskiemu, emerytowanemu wieloletniemu nauczycielowi Prywatnego Żeńskiego LO Sióstr Urszulanek UR.

W zebraniu uczestniczyły obecne uczennice zespołu Szkół Urszulańskich, niedawne absolwentki i byłe uczennice profesora, także nasze absolwentki oraz nauczyciele, p. Małgorzata Wróblewska i p. Piotr Skowroński. Na początku spotkania głos zabrała p. dr Katarzyna Ochman, która wygłosiła referat pt. „O powołaniu nauczycielskim według traktatu Józefa Juwencjusza SI „De ratione discendi ac docendi” (1707).


30 października 2015
W minionym tygodniu odbyła się lekcja otwarta z języka polskiego w kl. 2 gimnazjum na temat „Wśród biblijnych bohaterów – drama.” Zajęcia przygotowała p. Joanna Dobiech, a zebrani w auli uczniowie prezentowali wybrane postaci z „Pisma św.”, opowiadając o ich losach, charakterach i sposobie wykorzystania biblijnych motywów w twórczości literackiej, malarskiej, filmowej. Były więc scenki teatralne ułożone według autorskich scenariuszy, monologi, twórczość poetycka młodzieży. Przedstawiono wiele sławnych postaci w sposób niestandardowy, dbając jednocześnie o wierność biblijnemu przekazowi.


29 października 2015

Karolina Lis (3G ) i Marta Obiegło (3G) z p. Jadwigą Leszczyńską-Kazuro zawiozły do ośrodka TVP przy ulicy Karkonoskiej 8 we Wrocławiu. znicze przeznaczone na kresowe cmentarze. Akcja była prowadzona pod patronatem Telewizji Wrocław i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Po przeliczeniu przyniesionych przez uczniów naszej szkoły zniczy okazało się ,że jest ich 91. Za włączenie się do akcji serdecznie dziękujmy.


28 października 2015

Z inicjatywy sióstr zaplanowano wyjazd dla pracowników szkoły do Warszawy, do Muzeum Powstania Warszawskiego. Wycieczka odbyła się w ostatnią sobotę, a oprócz Muzeum odwiedziliśmy także Cmentarz Powązkowski i grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki.


27 października 2015

Rozpoczynamy trzecią edycję cieszącego się popularnego w naszej szkole projektu „Biblioteka z klasą…”. W skrócie: klasa umawia się i wspólnie z wychowawcą wybiera książkę, którą zakupuje dla biblioteki. Po napisaniu specjalnej dedykacji, gospodarz (umawia się z fotografem szkolnym i) zaprasza s. Elżbietę na poranny apel i wręcza jej książkę w imieniu klasy. Tego samego dnia zazwyczaj książka trafi Ana półkę, gdzie jest natychmiast rozchwytywana.
„Biblioteka z klasą 2 gimnazjum” Kasia Rakoczy i Karolina Bronkowska podarowały bibliotece w imieniu klasy 2 Gimnazjum książkę „Władczyni snów” autorstwa Niny Blazon.

Listę dotychczasowych książek objętych programem „Biblioteka z klasą…” znajdziemy w zakładce „W BIBLITECE” (kat. Ludzie w szkole”).


26 października 2015

Róże w kolorze różowych okularów, aby patrzeć na rzeczywistość jak przez różowe okulary, gdy będzie ciężko i kłosy zboża – symbol zasianego ziarna wiedzy wśród uczniów, które wyda plon w swoim czasie – to dary, jakie otrzymała dziś s. Dyrektor z rąk Stowarzyszenia Byłych Wychowanek Urszulańskich w czasie dzisiejszej uroczystości. Świętowanie rozpoczęło się Mszą Św., po niej nastąpiły przemówienia, życzenia i relacja z Międzynarodowego Spotkania Wychowanek Urszulańskich w Grecji. Oczywiście nie mogło też zabraknąć urszulańskiego placka i chwili na wspólne rozmowy i wspominanie przeżytych razem chwil w murach szkoły. Dodajmy jeszcze na koniec, że Stowarzyszenie Byłych Wychowanek obchodzi w tym roku 15 rocznicę swego istnienia w Polsce.


26 października 2015

Do pobrania deklaracja korzystania z obiadów w stołówce w miesiącu listopadzie. Do pobrania (klikamy na grafikę powyżej), wypełniamy i ostrzymy apetyty.


24 października 2015

Jeszcze niedawno, wiosną, uczestniczyliśmy w apelu, w którym nasi uczniowie zaprezentowali różne odmiany skautingu, w które aktywnie się na co dzień angażują. W ubiegły piątek mieliśmy okazję przyjrzeć się szczegółowo Skautom Europy, których Gimnazjalistki z klasy pierwszej i drugiej zebranych w auli opowiedziały o genezie, głównych ideach i działaniach ruchu. Spotkanie zostało przygotowane pod okiem s. Klary Pyzy.


24 października 2015

Pogaduchy w dobrym tonie.
Już w poniedziałek będziemy słuchać drugiej w tym sezonie naszej autorskiej audycji w Radio Rodzina, a rozmawiać będzimy o trudnej sztuce wybierania zawodu. „Kim być, żeby dobrze żyć, czyli o poszukiwaniu zawodów marzeń” – na dobre pytanie będziemy się starać znaleźć jeszcze lepszą odpowiedź.

Dotychczasowe audycje w Radio Rodzina odnajdziemy w zakładce RADIOWCY! (w kat. Ludzie w szkole). Zapraszamy do posłuchania!


23 października 2015

Aż 73% członków społeczności szkolnej przystąpiło do prawyborów parlamentarnych, które odbyły się w naszej szkole w ubiegły czwartek. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 52% głosów. Poniżej podajemy szczegółowe wyniki:

frekwencja
G A – 80% / I G B – 96% / I G C – 50% / II G – 22% / III G – 96% / I LO – 69% / II LO – 52% / III LO – 100% /


wyniki głosowania
1. KW Prawo i Sprawiedliwość – 52% / 2. KW KORWIN – 14% / 3. KW Nowoczesna Ryszarda Petru – 7% / 4. KKW Zjednoczona Lewica – 6% / KW Platforma Obywatelska RP – 6% / 5. KWW Kukiz 15 – 5% / 6. KW Razem – 3% / 7. KW Polskie Stronnictwo Ludowe – 2% / Głosów nieważnych – 4%


22 października 2015


22 października 2015

Jesteśmy w trakcie pisania szkolnego etapu konkursu Zdolny Ślązak Gimnazjalista. Wszystkie dotychczasowe testy, które piszemy w kultowej uczelni, cieszyły się dużym powodzeniem. Dotychczas przeprowadziliśmy konkursy z bloków: humanistycznego, matematyczno-fizycznego, i przyrodniczego. Przed nami jeszcze języki obce. Życzymy powodzenia naszym zdolnym uczniom!


21 października 2015

Święta Urszula – nasza patronka uczy nas swoim życiem jak kochać i uwielbiać Boga. Życzymy wszystkim Siostrom, aby tak jak Urszula nigdy się nie poddawały i zawsze miały zaufanie w Bogu. Drogie Siostry, dziękujemy Wam za to, że jesteście przy nas w tych złych i tych radosnych chwilach, że uczycie nas żyć życiem nie tylko czystym, ale też radosnym i otwartym, że otwieracie nam oczy, abyśmy tak jak Wy, dostrzegali drugiego człowieka, oraz za to, że zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc i wsparcie. Niech Wasze życie, które całkowicie zawierzyłyście Jezusowi i Maryi, będzie pełne radości i satysfakcji z pełnionej posługi oraz pokoju ducha.

Życzenia kierujemy również w stronę naszych drogich nauczycieli. Mimo, że nie jesteśmy idealni i często sprawiamy kłopoty, to Wy pomagacie nam wzrastać w dojrzałości i opiekujecie się nami. Niech Święta Urszula będzie dla Was wzorem męstwa, byśmy mogli powielać tę chrześcijańską postawę. Życzymy pogody ducha i cierpliwości na każdy dzień pracy w naszej szkole.


21 października 2015

Wspomnienie św. Urszuli, święto patronalne naszej szkoły, jest najważniejszą uroczystością roku szkolnego. Wtedy właśnie nowi uczniowie szkół urszulańskich, w tym naszej, składają przyrzecznie sztandarowe, stając się w pełni uczniami „urszulanek”. Wyjątkowo, dzisiejsza uroczystość w całości miała miejsce w kościele uniwersyteckim, a zaczęła się krótkim wykładem s. Darii Klich o życiu i dziele św. Anieli Merici, założycielce Towarzystwa św. Urszuli. Po uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez ks. Arkadiusza Krziżoka i o. Pawła Adamika OP, życzenia Siostrom Urszulankom złożyły Przewodniczące Samorządów Uczniowskich w imieniu uczniów, przedstawiciele Grona Pedagogicznego oraz pracowników szkoły, reprezentanci Rady Rodziców, a także absolwentki reprezentujące Stowarzyszenie Byłych Wychowanek Urszulańskich. Po uroczystości w kościele wszyscy goście, uczniowie, pracownicy szkoły, absolwentki i przyjaciele szkoły zostali zaproszeni na tradycyjny placek urszulański.


20 października 2015

Czuwanie przed uroczystością św. Urszuli, które na stałe zagościło w naszym kalendarzu szkolnym od kilku lat, cieszy się wśród młodych dużą popularnością. Pomimo iż spotkanie zazwyczaj trwa kilka godzin, zaproszeni przez siostry uczniowie bez trudu trwają w radosnej modlitwie. Podczas wczorajszego czuwania gościliśmy ks. Dominika Jezierskiego, oraz młodych ludzi, którzy przyszli do nas ze swoimi świadectwami zmagania się ze słabościami i uzależnieniami. Podczas spotkania był czas na pieśni uwielbienia, adorację Najświętszego Sakramentu, a także na spowiedź. Czuwanie zostało przygotowane przez siostry katechetki.


19 października 2015


19 października 2015

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. W związku z powyższym zachęcamy całą społeczność szkolną do przyłączenia się do akcji „Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia”, organizowaną prze Dolnośślaśkiego Kuratora Oświaty i TVP Wrocław. W jej ramach zbieramy znicze (białe i czerwone) dla naszych przodków pochowanych na Kresach. Znicze przynosimy do śniadaniówki do wtorku 27 października. Potem pojadą do siedziby TVP Wrocław, a stamtąd na mogiły Kresowiaków.


19 października 2015

12 i 13 października grupa uczennic z klasy 3 liceum biorąca udział w konkursie „Jestem Europejczykiem. Rola Parlamentu Europejskiego w moim życiu” (Natalia Mielniczek, Julianna Walczak, Ola Majewska i Gosia Szewczyńska) w towarzystwie ekipy gimnazjalistów, pod okiem dwóch profesjonalistów: operatora kamery oraz kamerzysty, objechała Wrocław, nagrywając zdjęcia do filmu według napisanego wcześniej scenariusza. Dziewczyny do udziału w niektórych scenach zaprosiły uczniów z młodszych klas naszej szkoły. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody i ten etap ich pracy został pomyślnie zakończony, teraz pozostaje im czekać tylko na montaż. (G. Szewczyńska)


18 października 2015

Na trzy dni przed uroczystością św. Urszuli zapraszamy do kontemplacji nad życiem naszej patronki z muzyką autorstwa św. Hildegardy. Przed nami piękna płyta „Chants for St. Ursula”, w wykonaniu żeńskiego kwartetu wokalnego Anonymous 4.

Św. Hildegarda z Bingen, ksieni klasztoru benedyktynek, wielka reformatorka kościoła w średniowieczu, filozof, teolog, badaczka medycyny i biologii, pisarka, mistyczka, uzdrowicielka, polimat, doktor kościoła. Hildegarda była także kompozytorką, której dzieła zachowały się do dzisiaj i której repertuar jest dzisiaj jednym z największych zbiorów muzyki średniowiecza.


17 października 2015

Małymi kroczkami zbliża się Święto Niepodległości. Z tej okazji zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w poniższych konkursach:

* Polscy wynalazcy, konstruktorzy, myśliciele – dla gimnazjum
* Planszowa gra patriotyczna – dla gimnazjum
* Bransoletka patriotyczna – dla gimnazjum i liceum
* DNA kamieni, ziemi, piasku – projekt o miejscach ważnych dla polskiej tożsamości – KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI – gimnazjum i liceum.

Szczegóły u p. Alicji Dubaj lub na stronie internetowej WCDN. Prace konkursowe przynosimy do p. A. Dubaj do 27 października.


17 października 2015

16 października – w drugim miesiącu pracy klasy gimnazjalne tradycyjnie prezentują swoje nowe samorządy klasowe. Prezentacje przybierają różne formy, zazwyczaj małych form artystycznych.


16 października 2015

W dniach 16 – 17 października, na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego została zorganizowana międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona mediacji jako podstawowemu narzędziu rozwiązywania sporów. Prelegenci uświadomili uczestnikom konferencji, jakie umocowanie w prawie ma mediacja i jak wielkie jest jej znaczenie we współczesnym świecie. Wykłady uzupełniały zajęcia warsztatowe poświęcone chociażby terapii śmiechem czy też sposobom rozładowywania agresji.
Gościem specjalnym spotkania była sędzia Anna Maria Wesołowska, która w bardzo ciekawy i wciągający sposób opowiedziała o swoim prawniczym zawodzie. W konferencji uczestniczyły p. Katarzyna Snarska i p. Anna Molasy.


15 października 2015

W ubiegłym tygodniu uczennice naszego liceum, Ola Majewska, Natalia Mielniczek, Julianna Walczak i Gosia Szewczyńska, wzięły udział w szkoleniu na temat realizacji filmu na konkurs „Jestem Europejczykiem. Rola parlamentu Europejskiego w moim życiu”.


14 października 2015

Dzień Edukacji Narodowej to w naszej szkole uroczystość, podczas której dobrą zabawę mają zarówno uczniowie i nauczyciele. Odpowiedzialne za nią Samorządy Uczniowskie Gimnazjum i Liceum, przygotowują tematyczny program artystyczny. W tym roku pedagodzy byli odkrywcami , żeglującymi statkiem po oceanach odwiedzając kraje południowo-wschodniej części mapy świata. Wpływając do, kolejno, Australii, Chin, Izraela, Japonii i Tajwanu zadawano im pytania „wizowe”, witano ich piosenką, poddawano próbie i częstowano miejscowymi specjałami. Na koniec odkrywcy zostali obdarowani przez przedstawicielki samorządów egzotycznymi owocami i innymi przysmakami z różnych zakątków świata.

Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się Mszą św. celebrowaną przez o. Tomasza Samulnika. Słowa życzeń dla nauczycieli popłynęły od przedstawicieli Rady Rodziców oraz s. Zuzanny Filipczak, dyrektor szkoły. Siostra Dyrektor wręczyła także nagrody dyrektora; w tym roku tego zaszczytu dostąpiły p. Dorota Kuźniewska i s. Gertruda Olszowska.


14 października 2015

W sobotę 10 października rozpoczęła się 29. edycja projektu Młody Chemik Eksperymentuje na Politechnice Wrocławskiej. Uczestniczą w nim 4 uczennice naszej szkoły: Dagmara Dziwak i Nikola Łakomska z kl.3 gimnazjum oraz Jola Jurowska i Basia Wyrzykowska z 2LO. Naucycielem chemii w naszej szkole jest p. Małgorzata Wróblewska.


13 października 2015

MER – czyli Modlitewna Eskadra Ratunkowa – to nieformalna wspólnota uczniów, nauczycieli oraz przyjaciół szkoły, której celem jest „wspólna” modlitwa w intencjach składanych w szkole. Codziennie, o 21:37, MERowicze odrywają się od swoich zajęć, by poświęcić minutę na modlitwę „Pod Twoją Obronę”. I tak już dziewiąty rok z rzędu. Chcesz dołączyć do MERu? Napisz do nas: info.urszulanki@gmail.com
13 października 2015

Klasa 2 gimnazjum będzie uczestniczyć w comiesięcznych warsztatach chemicznych. Zajęcia odbywają się w Instytucie Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. We wtorek 6 października odbyły pierwsze zajęcia, na których uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia pod opieką pracowników instytutu i rozpoznawali typy reakcji chemicznych. Koordynatorem zajęć w naszej szkole jest p. Małgorzata Wróblewska.


12 października 2015

W gimnazjum nr 29 odbył się finał projektów „Naukowa pajęczyna współpracy” i „Siła kreatywności pszczelej rodziny”. W projekcie ” „Siła kreatywności pszczelej rodziny” uczennice naszej szkoły zostały nagrodzone za najlepszą jego realizację; otrzymały nagrody oraz dyplomy. Dziewczętom towarzyszyła s. Monika Tomaszewska.


12 października 2015

Wybraliśmy pierwsze w tym sezonie „Zdjęcie miesiąca”! Na nim widzimy walkę naszych uczennic z grawitacją w trakcie tańców integracyjnych podczas inauguracji roku szkolnego z księdzem Arcybiskupem. Wszystkie „Zdjęcia miesiąca” oraz Fotografie Roku znajdziemy pod linkiem „Fotografia Roku” (kat. Ludzie w szkole).


11 października 2015

Za kilkanaście dni będziemy przeżywać święto patronalne naszej szkoły – uroczystość św. Urszuli. Główne obchody przypadają oczywiście 21 października; wtedy będziemy brać udział we Mszy św. w kościele uniwersyteckim (o 8:30) oraz oficjalnej gali w auli szkolnej. Nie zabraknie oczywiście placka urszulańskiego – serdecznie zapraszamy rodziców naszych drogich uczniów oraz przyjaciół szkoły.

Przed „Urszulą” zapraszamy na specjalne spotkanie modlitewne wprowadzające w tajemnicę tej uroczystości. Czuwanie będzie miało miejsce w następny poniedziałek (19.10), o godz. 17:00 w naszym kościele. Zapraszamy naszych uczniów, nauczycieli, rodziców, a także drogich absolwentów szkoły.

Absolwentom natomiast przygotowujemy specjalne spotkanie bezpośrednio w sobotę po uroczystości , 24 października . Serdecznie Was zapraszamy do wspólnej modlitwy, rozmów „po latach” oraz na placek urszulański! Rozpoczniemy Mszą św. o godzinie 16:00 w kościele św. Jadwigi.


10 października 2015

Hiacynta Peregudowska (2G) zajęła I miejsce w konkursie „Uwaga! Kruchy lód” organizowanym przez Wrocławskie ZOO. Gratulujemy!

Dnia 7 października 2015 roku na terenie wrocławskiego ZOO odbył się konkurs wiedzy dla
uczniów szkół gimnazjalnych pt. „Uwaga! Kruchy lód” poruszający problematykę zmian klimatycznych obszarów polarnych Arktyki i Antarktyki oraz jego wpływu na bioróżnorodność. Uczestniczyli w nim uczniowie z Wrocławia i Dolnego Śląska. Jedną z nauczycielek, której uczniowie brali udział w zoologicznych zmaganiach była absolwentka naszej szkoły Justyna Kamińska.

Hiacynta udała się do zoo pod opieką nauczyciela biologii, p. Jadwigi Leszczyńskiej-Kazuro. Po zakończeniu konkursu, w czasie oczekiwania na wyniki, uczestnicy wysłuchali wykładu pracownika ZOO na temat ciekawostek z życia gadów.
Jedną z nagród w konkursie, jaką otrzymała Hiacynta, była możliwość poznania zaplecza wybiegu uchatek i pingwinów oraz karmienia pingwinów.


9 października 2015

Czym zajmuje się tłumacz przysięgły? Dlaczego musi się dobrze znać zarówno na literaturze, obyczajowości jak i na inżynierii? O tych i innych tematach, związanych z pracą tłumacza opowiadała na spotkaniu z klasą II gim p. Marzanna Jóźwiak-Kotynia – tłumacz przysięgły języka niemieckiego i niderlandzkiego (mama naszej uczennicy, Olgi). Uczniowie mieli też okazję zobaczyć na przykładach, jak różnice językowe i kulturowe wpływają na rodzaj przekładu. Poznali również najdłuższe słowo w języku niderlandzkim, o którym w bardzo ciekawy sposób opowiadał nasz gość. Spotkanie odbyło się w ramach edukacji polonistycznej prowadzonej przez p. J. Dobiech.


9 października 2015

Grupa uczniów naszego gimnazjum i liceum udała się pod opieka nauczycieli do DCF-u na projekcję filmu „Czy naprawdę wierzysz?” w reżyserii Jona Gunna. Według zgodnej opinii nauczycieli i uczniów, film był świetny i warty rekomendacji. Więc rekomendujemy 🙂 Wyjście zorganizowała s. Katarzyna Starek.


8 października 2015

Z lekkim poślizgiem, na godzinie wychowawczej w klasie 2G świętowano Dzień Chłopaka. Z tej okazji były prezenty dla chłopców, pyszne ciasto przygotowane przez dziewczyny oraz zabawy, podczas których nasi panowie wykazywali się różnymi umiejętnościami oraz znajomością savoir – vivre’u .


7 października 2015

Rozwijamy się i nadajemy nowej prędkości naszej działalności charytatywnej. Utworzyliśmy nową Grupę Charytatywną „Serce”, która będzie się spotykać, by ustalać nowe cele charytatywne. Założylismy specjalny serwis (fanpage) na Facebooku, z którego będziemy na bieżąco czerpać informacje o działaniach grupy. Zapraszamy do polubienia nas na FB, komentowania i dzielenia się naszymi postami ze swoimi znajomymi!
+

Otrzymaliśmy podziękowanie za udaną akcję zbierania zakrętek w ubiegłym roku szkolnym. Wiemy, że wielu naszych uczniów systematycznie zasilało bank zakrętkowy – prosimy o kontynuację także w tym sezoenie!


6 października 2015

W niedzielę grupa siedemdziesięciu osób w towarzystwie rodzin i przyjaciół udała się do Opery Wrocławskiej na przedstawienie pt. „Napój miłosny”. Wyjściu towarzyszył wspaniały nastrój wywołany niezwykłą i subtelną muzyką Donizettiego. Komedia wprowadziła nas w ciepły, jesienny klimat, który postaramy się utrzymać. Już za miesiąc bowiem kolejna komediowa uczta operowa. Tym razem zobaczymy „Cyrulika sewilskiego”. Serdecznie zapraszamy. Wyjścia organizuje Anna Molasy.


5 października 2015

Dzień chłopaka w klasie pierwszej LO p. Doroty Kuźniewskiej – dziękujemy za zdjęcia i dołączamy się do życzeń!


3 października 2015

Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły (X) – tam prezentujemy najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, których byliśmy uczestnikami we wrześniu, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie.

Wydrukowana wersja „Iksa” jest prezentowana przy furcie, tak by zdrożeni wędrowcy, którzy przystają u bram klasztoru, mieli możliwość sprawdzenia, co ciekawego u nas się dzieje.

+

Kto nie miał okazji sprawdzić nowego terminarza, który opublikowaliśmy na nowy miesiąc, zapraszamy do TERMINARZ (u góry strony). Co nas czeka w nadchodzących dniach? Wiele! Sprawdźmy.


2 października 2015

Pierwsza nasza audycja w Radio Rodzina w nowym sezonie za nami. Tytuł programu brzmiał „W moim śnie…”. Podczas audycji zajmowaliśmy się problematyką snu. Gościliśmy w studiu dra Tytusa Gałkę, psychiatrę klinicznego, który nam pomagał wyjaśniać takie skomplikowane zagadnienia, jak czym jest sen, skąd się bierze sen, jakie są jego fazy. Z sondy dowiedzieliśmy się, jak dużo czasu na sen poświęca przeciętny (nasz) gimnazjalista, a także rozmawialiśmy o fizjologicznym znaczeniu snu i jego niedoborach oraz konsekwencjach z tego wynikających (także o zaburzeniach snu). Audycję poprowadziły Dagmara Dziwiak, Marysia Sławuska (3G), Przemek Śiwiderski (2LO) oraz ich opiekunka, p. Anna Tracz-Molasy.

Poniżej przedstawiamy zapis audio audycji


1 października 2015

Mija miesiąc od rozpoczęcia nowego roku szkolnego, rozpoznajemy się na korytarzach, powoli poznajemy swoje imiona, w nowych klasach zawiązują się małe społeczności. Wydarzeniem w gimnazjum zamykającym ten pierwszy okres wspólnej koegzystencji uczniów jest Dzień Wspólnoty, przygotowywany przez Samorząd Uczniowski. W ostatni wtorek, na ostatnich dwóch lekcjach, gimnazjaliści uczestniczyli w grach integracyjnych oraz w krótkich warsztatach teatralno-artystycznych. Zadaniem uczniów, podzielonych na międzyklasowe grupy, było stworzenie kukiełek, napisanie krótkiego scenariusza, przygotowanie efektów dźwiękowych i wystawienie krótkiego przedstawienia. Tradycyjnie gimnazjaliści pokazali niezwykły kunszt improwizacji, szybkiej organizacji pracy i niebywałą kreatywność.