We wtorek 30 maja odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu Iskra w szkole. Jednostka w systemie społecznym. Organizatorami byli WPAE UWr i nasza szkoła. Piąte spotkanie z cyklu miała charakter debaty eksperckiej, której moderatorką i jednocześnie pomysłodawczynią była dr hab. Magdalena Tabernacka. W spotkaniu wzięli udział: sędzia Anna Maria Wesołowska, mec. Monika Drela, sędzia Agnieszka Kantczak – Makowska, mec. Agnieszka Templin, prof. Adam Sulikowski i prokurator Paweł Mysłowski. Eksperci odpowiadali na wcześniej nadesłane przez młodzież pytania, które dotyczyły: prawa konstytucyjnego, prawa karnego, prawa cywilnego, prawa administracyjnego, czy też prawa podatkowego. Na zakończenie spotkania najlepsze pytania do ekspertów zostały nagrodzone. Wsród wyróżnionych uczniów z naszej szkoły byli: Julia Wartalska, Julianna Solik, Marcelina Rząca, Karolina Lis. Spotkanie uznajemy za bardzo ciekawe i pouczające.
OSTATNI MIESIĄC NAUKI! Będzie obfitował w wydarzenia, a długa ich lista dostępna jest do wglądu w TERMINARZ (linki u góry witryny). Zapraszamy!
W tym tygodniu Gimnazjaliści rozpoczynają trzydniowe rozgrywki sportowe. W tym roku społeczność uczniowska wybrała koszykówkę i ta dyscyplina właśnie będzie królować przez najbliższy czas. Rozgrywki, organizowane przez Samorząd Uczniowski, będą miały miejsce w dniach 01-02.06 i 08.06. Dodatkowe informacje, jak szczegółowy terminarz rozgrywek, składy zespołów zgłoszonych do turnieju oraz punkty do Ligi Klas będą publikowane codziennie na stronie Samorządu Gimnazjum – zapraszamy!
W ubiegłym tygodniu gościliśmy w naszej szkole p. Bolesława Langa, który organizuje grupy młodzieży wyjeżdżające na Kresy wschodnie porządkować zapomniane groby Polaków. Nasz gość we wzruszający sposób opowiedział o losach polskich cmentarzy po 1945 roku, o trudnościach, z jakimi borykają się polscy wolontariusze. W jednym z takich przedsięwzięć wzięła udział Agnieszka Andrzejewska (1LO), która zapowiedziała gościa i opowiedziała o swoim doświadczeniu pracy na Wschodzie i zachęciła do udziału w kolejnych letnich wyjazdach.
We wtorek nasi najstarsi gimnazjaliści obchodzili imieniny swojej wychowawczyni, p. Joanny Dobiech. Po Mszy św. celebrowanej przez ks. Arkadiusza, uczniowie wraz z wychowawczynią udali się do kina na projekcję filmu długometrażowego.
Wybraliśmy „Fotografię kwietnia”: Pożegnanie klasy 3LO w internacie (27.04.2017), na zdjęciu s. Elżbieta pokazuje, jak duże szanse na sukces naukowy mają nasi tegoroczni maturzyści. (Tak naprawdę nie wiemy, co s. Elżbieta pokazuje 🙂
Uwaga! PO RAZ OSTATNI W TYM ROKU do pobrania deklaracja korzystania z obiadów w stołówce. Klikamy na grafikę powyżej, drukujemy, wypełniamy i oddajemy s. Katarzynie Niemiec, im szybciej tym lepiej.
Już po raz szósty młodzież z całej Polski i zagranicy spotka się w ten weekend na Urszulańskich Dniach Młodych w Poznaniu. W programie: warsztaty, w tym muzyczne dla scholi, konferencje, koncert, uwielbienie i inne atrakcje. W tym roku z Wrocławia wyrusza grupa ponad 50 osób – naszych uczniów, absolwentów i studentów.
Jak było w poprzednich latach zobaczcie sami 🙂
Spotkania z uznanymi prawnikami przygotowywane i prowadzone przez Wydział Prawa UWr i Liceum Sióstr Urszulanek okazały się wielkim sukcesem i już teraz wiemy, że będą kontynuowane w przyszłym roku szkolnym. Ostatni wykład, czwarty w sezonie, dotyczył niezwykle zajmującego zagadnienia zbrodni (przestępstwa) i kary i został przybliżony młodym słuchaczom przez znakomitych gości: prof. Tomasza Kalisza, dr hab. Magdalenę Taberncaką i prokuratora Tomasza Błaszczyka. Oprócz uczniów naszego Liceum i Gimnazjum w wykładach mieli okazję uczestniczyć uczniowie z wrocławskich gimnazjów: nr 14, 23, 28, 29 oraz szkoły muzycznej I i II stopnia.
Zachęcamy do zapoznania się z listem Ministra Edukacji Narodowej – prosimy kliknąć grafikę powyżej.
Pogaduchy w dobrym tonie!
Zapraszamy na naszą ósmą, ostatnią już, w tym sezonie autorską audycję w Radio Rodzina. W poniedziałek (22.05) o 21:30 zaproponujemy drogim radiosłuchaczom niezwykle ciekawy program pt. „Być pielgrzymem”, przygotowany przez naszych młodych redaktorów pod opieką p. Anny Tracz-Molasy. W studiu będziemy gościć p. Alicję Dubaj, nauczycielkę w Gimnazjum i Liceum Urszulańskim, oraz ks. Tomasza Gospodaryka, wielkiego fana pielgrzymowania w niekonwencjonalny sposób. W jaki? [psłuchamy, zobaczymy 🙂 W audycji posłuchamy ciekawych opinii na temat religijnych wędrówek, opowieści pielgrzymkowych, a także o pielgrzymowaniu szlakami św. Jakuba. Audycję poprowadzą Rozalia Kazienko, Paulina Pilat, Michalina Urbanowicz i p. Anna Molasy.
Naszej audycji odsłuchamy na stronie Radia Rodzina lub przy tradycyjnych radioodbiornikach – 92,0 fm. Zapraszamy o 21:30!
W sobotę 13 maja w Kole został rozegrany drugi turniej Mistrzostw Polski juniorów młodszych w korfballu. W turnieju wzięła udział drużyna naszego gimnazjum „Team Urszulanki”. Stopniowo zaczynamy odnosić małe sukcesy, bo za taki należy uznać wygraną z zespołem Czwórki Bydgoszcz. W pozostałych meczach ulegliśmy zespołom z Konstancina, Słupi oraz Koła. W końcowej klasyfikacji zajęliśmy 5 miejsce i przywieźliśmy puchar 🙂 Był to pierwszy sezon gry w tego typu rozgrywkach, nabraliśmy doświadczenia i planujemy w przyszłym roku walczyć o wyższe miejsca.
Drużyna grała w składzie: 1. Julia Czech 2. Milena Orłowska 3. Karolina Szklińska 4. Gabriela Tomaszewska 5. Julia Dobrowolska 6. Anna Jakubek 7. Aleksandra Pydo 8. Natalia Hojka 9. Danuta Zielińska 10. Dominika Pilat 11. Katarzyna Rakoczy 12. Bartłomiej Białek 13. Franciszek Cieślik 14. Michał Morga 15. Paweł Skrzypczyński 16. Michał Gruba 17. Mateusz Lesiewicz 18. Paweł Winnik.
W zespole ponadto występują: Zuzanna Gajda, Michał Skrzypczyński, Maciej Dzięgiel oraz Szymon Oleś. Serdeczne podziękowania dla naszych zawodników!
Trenerami naszej drużyny są p. Tomasz Herman (head coach) i p. Ewa Herman (asystent).
Przypominamy o samorządowym konkursie fotograficznym! Tytułem bieżącej edycji jest „TRANSPORT”. Fotografie można oddać do 30 maja do przewodniczącej SU Gmn (Michaliny) lub opiekuna (p. Sołodyny). Prosimy pamiętać o kryteriach:
* można oddać maksymalnie 2 zdjęcia
* format 13×18
* zdjęcia muszą być wydrukowane u fotografa
Nagrodą jest wybrana przez zwycięzcę książka do 40 złotych.
Mamy już ostatnie zadanie w arcyciekawym projekcie historycznym przygotowanym dla naszych przez p. Piotra Skowrońskiego. Serdecznie zapraszamy uczniów gimnazjum do wzięcia udziału w Szkolnej Grze Historycznej „Wrocław Zagadkowy”. Celem rywalizacji jest lepsze poznanie dziejów miasta oraz najbliższych okolic naszej szkoły. Dzisiaj prezentujemy zadanie szóste –
REGULAMIN GRY HISTORYCZNEJ
ZADANIE SZÓSTE
Uczniowie Zespołu Szkół Katolickich z Zielonej Góry odwiedzili nasze miasto, by wziąć udział w warsztatach w Centrum Wolontariatu we Wrocławiu. W poniedziałek gościliśmy grupę 26 gimnazjalistów tej szkoły, którzy wraz z opiekunami zwiedzili piękne zakątki naszej szkoły oraz spotkali się z Siostrą Dyrektor w auli szkolnej.
W dniach 11-12 maja troje naszych uczniów: Marika Zając, Paulina Zając i Wojtek Kuźmiński, w towarzystwie s. Katarzyny Starek, uczestniczyło w X Spotkaniu Młodych z Biblią. „Pierwszy dzień spędziliśmy na Jasnej Górze, gdzie mogliśmy zwiedzić różnorodne wystawy od Skarbca po Arsenał. Po południu udaliśmy się do Ośrodka Rekolekcyjnego Święta Puszcza w Olsztynie pod Częstochową. Stamtąd wyruszyliśmy na „Częstochowski Giewont” a następnie spotkaliśmy się przy ognisku, gdzie był czas na integrację z uczestnikami konkursu z całej Polski. Drugi dzień naszego pobytu w Olsztynie poświęcony był warsztatom biblijnym, które prowadzili najlepsi polscy bibliści. Nagrodą główną w konkursie jest pielgrzymka do Ziemi Świętej. Pozostałe nagrody to pielgrzymki do Rzymu i Wilna, a także indeksy na polskie uczelnie – również na kierunki ścisłe.”
URSZULAŃSKA SKRYTKA GEOCACHE JUŻ AKTYWNA
„Byłem pod wrażeniem że jest tutaj tak ładne i ciekawe miejsce, nigdy wcześniej o nim nie słyszałem.” „Bardzo ładny kesz pokazujący nieoczywiste miejsce we
Wrocławiu.” – to tylko niektóre komentarze po publikacji skrytki geocache przy Mauzoleum Piastów Śląskich. Zaczęło się od pomysłu naszej grupy projektowej i podziału zadań. Szymon Oleś zaprojektował logbook, Mateusz Słowik dyplomy dla znalazców, Michał Janek ułożył część opisu, Paweł Winnik zebrał przedmioty na wymianę, Marek Słowik stworzył unikalny przedmiot podróżny. W ten sposób powstał „kesz” upamiętniający nasze mauzoleum. Merytoryczną opiekę nad chłopakami sprawował p. Piotr Sowroński. Zapraszamy do wspólnej zabawy rodziców wraz z uczniami! Cały opis znajdziecie klikając na ten link.
Jeśli jeszcze nie wiecie czym jest geocaching, więcej informacji uzyskacie tutaj (kliknij).
W sobotę mieliśmy przyjemność gościć gimnazjalistów wrocławskich szkół, którzy przyjęli zaproszenie na Drzwi Otwarte do naszego Liceum. W trakcie kilkugodzinnego spotkania pokazaliśmy wszystko co w naszej szkole najlepsze: świetną atmosferę, kapitalnych młodych ludzi, kompetentnych nauczycieli, nietuzinkowe pomysły i niezwykłe rozwiązania. My tak mamy na co dzień – jeśli szukacie bardzo dobrej szkoły, więcej niż szkoły, dołączcie do urszulańskiej rodziny!
Wspaniałe były w tym roku rekolekcje dla nauczycieli w Bardzie Śląskim. Słoneczna pogoda, piękna przyroda, doborowe, wesołe towarzystwo oraz inspirujące konferencje, zajęcia i nabożeństwa przygotowane przez rekolekcjonistę, O. Andrzeja Niczypora. Rekolekcje miały charakter rodzinny, a część nauczycieli zabrała ze sobą współmałżonków i dzieci.
Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły – tam prezentujemy najważniejsze szkolne wydarzenia kwietnia, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie. Link u góry witryny. Wydrukowana wersja kroniki jest prezentowana przy furcie, tak by goście, którzy odwiedzają klasztor, mieli możliwość sprawdzenia, co ciekawego u nas się dzieje.
Drzwi Otwarte do Liceum były zapowiadane już od dawna, ale dopiero dzisiaj przedstawimy plan tego ważnego wydarzenia.
9:30 otwarcie recepcji, snack bar
10:00 powitanie gości, zapoznanie, gry integracyjne
10:30 trzy zajęcia: j. hiszpański, chemia, j. polski
11:30 spotkanie z Siostrą Dyrektor
12:15 lunch w G3
12:30 otwieramy punkty informacyjne
Pamiętajcie – aby zobaczyć pełną ofertę naszej wyjątkowej szkoły, należy przjść od rana i cieszyć sie wszystkimi przygotowanymi przez nas atrakcjami. Na pewno będziecie zadwoleni! Serdecznie zapraszamy!
Dawid Mazur (1aG) zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Matematyczne preteksty” (kat. gimnazja), organizowanym przez firmę Matejuk. Serdecznie gratulujemy! Nauczycielką matematyki Michała jest p. Paulina Zapiór.
Serdecznie zapraszamy uczniów gimnazjum do wzięcia udziału w Szkolnej Grze Historycznej „Wrocław Zagadkowy”. Celem rywalizacji jest lepsze poznanie dziejów miasta oraz najbliższych okolic naszej szkoły. Dzisiaj prezentujemy zadanie piąte –
REGULAMIN GRY HISTORYCZNEJ
ZADANIE PIĄTE
Uroczysty, lecz jakże trudny moment w życiu młodego człowieka – egzamin dojrzałości! Zapraszamy na krótką relację fotograficzną z pierwszego dnia matury w naszej szkole, testu z języka polskiego. Przed nami kilkanaście dni egzaminów – wspieramy naszych młodych – życzymy Wam powodzenia i błogosławieństwa Bożego!
W dniu 25 kwietnia w auli Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu odbył się XXI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej pod hasłem „Poczuj radość Ewangelii”. Reprezentujący nas uczniowie klasy 1LO, Kinga Pełczyńska i Wojciech Kuźmiński, musieli wykazać się znajomością Księgi Daniela i Apokalipsy św. Jana. Dalsze przygody z Biblią będą kontynuować w Częstochowie podczas „Spotkania Młodych z Biblią” w przyszłym tygodniu. Swoją wiedzę pogłębiać będą pod okiem najlepszych biblistów polskich, którzy również przez wiele lat wykładali na uniwersytetach w Ziemi Świętej.
Grupa projektowa Gimnazjalistek zaprezentowała klasie 1LO efekty swojego projektu edukacyjnego pt. „O sztuce reklamy. Tworzymy film reklamowy naszej szkoły.” Dziewczyny z klasy 2aG w skladzie: Zuzia Gwiazda, Zuzia Zając, Hania Chmielarska, Julia Wartalska, Martynka Regulińska przez dwa miesiące przygotowywały się i teoretycznie, i praktycznie, by ostatecznie zaprezentować uczniom szkoły efekty swojej pracy. Projekt został przyjęty brawami. Opiekunką grupy była p. Anna Molasy.
W czwartek przed długim weekendem majowym klasa 1aG spotkała się, by spędzić popołudnie w miłym towarzystwie 🙂 Tym razem nasza młodzież rzuciła się w wir tańca i tym razem chłopaki (większość z nich) dotrzymywali kroku dziewczętom.
Maj stoi pod znakiem matur, oczywiście, ale i wyjazdów, których bogatą serię rozpoczynamy rekolekcjami dla nauczycieli w Bardzie Śląskim (już w ten weekend). Spójrzmy na harmonogram majowych wydarzeń w TERMIANRZ, u góry naszej strony.
HARMONOGRAM EGZAMINU MATURALNEGO 2017
4-19 maja – Pisemne Egzaminy maturalne
9 maja – Ustny Egzamin Maturalny z języka polskiego
10 maja – Ustny Egzamin Maturalny z języka polskiego
10 maja – Ustny Egzamin Maturalny z języka niemieckiego
10 maja – Ustny Egzamin Maturalny z języka francuskiego
11 maja – Ustny Egzamin Maturalny z języka angielskiego
Zanim uroczyście pożegnaliśmy naszych drogich maturzystów w szkole, w „wigilię” tego wydarzenia trzecioklasistki zostały pożegnane przez „rodzinę internacką”. Po wspólnej kolacji obyło się spotkanie w auli, podczas którego licealistki wspólnie spędziły czas w auli, uczestnicząc w programie artystycznym przygotowanym przez młodsze koleżanki.