Dobra lektura: „Korea Północna – Dziennik Podróży”

72

Wakacje za pasem, być może część z Was myśli o azjatyckich podróżach, np. do Korei. Jak wiadomo, są dwie Koree: Południowa i Północna, z tym, że jedna z nich (Korea Północna) jest trudna, jeśli chodzi o podróżowanie… jednak dla fanów dobrej książki, przekraczanie granic nie stanowi problemu! P. Joanna Kwiatkowska rekomenduje świetną książkę o tym tajemniczym kraju –  

Korea Północna – państwo okryte tajemnicą, zamknięte przed większością turystów. To komunistyczne państwo jest całkowitym przeciwieństwem sąsiadującej Korei Południowej, zdominowanej przez nowoczesność, a co najważniejsze – wolność. Jak wygląda codzienność w tym kraju rządzonym przez Kim Dzong Una, jakie panują zasady?

W maju 2018 roku Michael Palin – niegdyś członek grupy Monty Pythona, a dziś nałogowy, nieustraszony, a przy tym przesympatyczny globtroter – wybrał się wraz z ekipą filmową do Korei Północnej. Michael Palin spędził dwa tygodnie w tajemniczej Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej – odcięty od internetu i telefonu, w kraju, w którym na wsi rozpościera się rolniczy krajobraz bez śladu mechanizacji, a w stolicy górują lśniące drapacze chmur.

Ten dziennik, pełen charakterystycznego dla Palina ciepła i dowcipu, odsłania przed czytelnikiem kraj pełne osobliwości, kraj zupełnie innym niż wszystkie, gdzie mieszkańców stolicy co rano budzą emitowane z miejskich głośników dźwięki hymnu Gdzie jesteś, Drogi Generale, i gdzie dopuszcza się wyłącznie piętnaście oficjalnie zatwierdzonych fryzur.

Joanna Kwiatkowska