liceum wrocław Cieszymy się, że wpisując w wyszukiwarkę Liceum Wrocław trafiłeś właśnie na stronę naszej szkoły. Od dobrych kilku już lat uczniowie naszego liceum uczestniczą w spotkaniach radiowych, prowadząc audycję w Radiu Rodzina. Nasze Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu stawia bardzo mocno na pozalekcyjną aktywność swoich uczniów. Poniżej znajdziecie transkrypcję z audycji, jaka została nagrana jeszcze w styczniu. Jej motywem przewodnim było właśnie nasze hasło: „Urszulanki to więcej niż szkoła”

Zachęcamy do lektury!

Dziś nasze studio odwiedzili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek we Wrocławiu. Podobno Urszulanki to coś więcej niż szkoła.
Co przez to rozumiecie i dlaczego tak jest?

Jest to na pewno niepowtarzalna atmosfera, którą da się wyczuć już na pierwszy rzut oka. Wszyscy się znamy i nie ma tu anonimowości. Myślę, że to naprawdę wyróżnia naszą szkołę. Każdego możemy znać z imienia, a sami nauczyciele również mogą nas zapamiętać. Myślę, że jest to duża wartość, jeśli czujemy się tutaj jak rodzina.

Ważne jest to, że w naszej szkole jesteśmy wychowywani. Nie tylko jest kładziony nacisk na to, żeby być nauczonym, ale też żeby być dobrym człowiekiem.

Dzięki temu, że wszyscy się znamy, czujemy się bezpiecznie. Zawsze możemy otrzymać pomoc i nie zostaniemy zostawieni samym sobie.

Przede wszystkim też jest fajna zabawa. Widać to chociażby u nas na przerwach, kiedy z radiowęzła jest puszczana muzyka. Widać, jak ludzie grają w piłkarzyki. I nawet dzisiaj tańczyli sobie na przerwie!

Na mnie przede wszystkim duże wrażenie robi barokowy budynek i te piękne obrazy na korytarzach, które są zaraz obok automatów z kanapkami i napojami.

Wspomnieliście o tym, że w waszej szkole jest wyjątkowa i niepowtarzalna atmosfera. Co się na nią składa i co na nią wpływa?

Na pewno sam budynek, który ma swoją historię i klimat, który tak naprawdę jest dla wszystkich mocno rozpoznawalny.

Również tradycja i atmosfera, bo jednak Urszulanki to stara szkoła i tak naprawdę całe pokolenia się tutaj wychowały. Można to poczuć w atmosferze i we wszystkim, co się w niej dzieje.

Cały czas widać wpływy minionych czasów. Uśmiechnięci ludzie i to, że każdy jest otwarty na drugiego, to są znaki naszej szkoły.

Mamy też wiele zajęć dodatkowych, są różne kółka, zajęcia sportowe. Każdy może rozwijać swoje pasje i umiejętności.

Ewenementem na skalę Wrocławia jest to, że posiadamy lekcje łaciny i to dwie tygodniowo.

Podobno bardzo ciekawą rzeczą jest to, co uczniowie Liceum Wrocław Sióstr Urszulanek robią na przerwach?

Oprócz piłkarzyków można wymieniać naprawdę bardzo wiele. Są również  akcje wolontaryjne, w postaci sprzedaży ciast.

Bardzo dużo się dzieje. Nasz samorząd działa bardzo prężnie i ma mnóstwo kreatywnych pomysłów. Mamy przerwę śniadaniową z herbatą dla każdego, i nie można zapomnieć o kanapkach!

Dlaczego wybraliście właśnie Liceum Wrocław Sióstr Urszulanek?
Co was przyciągnęło do tej szkoły?

Ja wybrałam to liceum i wcześniej jeszcze gimnazjum, do którego uczęszczałam, głównie ze względu na właśnie tę niepowtarzalną tradycję, której ciężko szukać w innych szkołach.
Ale też sam klimat szkoły, tak jak wspominaliśmy, ten niepowtarzalny budynek…
Jak zobaczyłam tę wspaniałą społeczność, która się tworzyła, to stwierdziłam, że do innej szkoły nie mogę już pójść.

Ja wybrałam tę szkołę, ponieważ zawsze chciałam działać więcej dla ludzi i móc wiele zrobić dla innych. Widziałam na stronie szkoły w co się angażują Urszulanki. I to mnie najbardziej zachęciło, abym w końcu mogła się i ja w coś zaangażować.

Dużym plusem jest internat, bo osoby z daleka mogą po prostu dojeżdżać do szkoły i mieszkać tu na miejscu. Są też lekcje łaciny, tak jak już wcześniej zostało powiedziane.

Na to pytanie zawsze odpowiadam żartobliwie, że właśnie dla tych darmowych kanapek. Jednak myślę, że takim przeważającym argumentem, który pozwolił mi wybrać tę szkołę, było to, że tu są lekcje historii na żywo, bo tak naprawdę uczymy się właśnie w tym starym budynku. Lekcje są prowadzone w taki sposób, że wychodzimy przykładowo na historii poznawać konstrukcje, style architektoniczne, to wszystko mamy przed sobą.

No dobrze, tak zachwalacie szkołę i mówicie o niej w samych superlatywach. Bardzo mnie to oczywiście cieszy, ale chciałam was zapytać o wasze plany na ferie, które rozpoczynają się już niedługo. Myślę, że dużo osób jedzie na narty, tak jak ja na przykład.

To na pewno, ale myślę, że też, aby spotkać się ze znajomymi, których mamy dzięki Liceum Wrocław Urszulanek.

Ja jadę na obóz jeździecki pod Wrocław, żeby się przygotować do odznaki. Również jak już było wcześniej powiedziane spotkam się ze znajomymi, bo pomimo, że w szkole mogę z nim dużo rozmawiać, oni są tacy super, że nadal mi ich brakuje.

Ja planuję w trakcie ferii dalej kontynuować lekcje pianina, które niedawno zacząłem. A to tylko dlatego, że właśnie w szkole mam do dyspozycji aż cztery pianina i jeden fortepian.

Myślę, że kluczowym jest odpoczęcie od wszelkiej nauki, ale myślę, że też to jest taki czas, żeby rozwinąć swoje pasje, zastanowić się nad tym, co nas naprawdę tak umacnia.

Życzę Wam udanych ferii i zapraszam też na wędrówkę po naszym radiu. A za chwilkę usłyszą państwo drugą grupę uczniów, która dziś odwiedziła nasze Studio.

———-

A w naszym Studio druga grupa uczniów, a właściwie uczennic z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek.
Wasi koledzy i koleżanki opowiedzieli trochę o tym, co tworzy atmosferę w waszym liceum, o tym, jak spędzacie czas na przerwach i to też dla wielu z nas mogło być zaskakujące.
Was chciałam zapytać o to, jakie macie możliwości zajęć pozalekcyjnych?
Co możecie zrobić?
Co proponuje liceum?

Mamy Koło Caritas, dzięki któremu angażujemy się w różne akcje charytatywne. Pomagamy biednym ludziom. Współpracujemy również z Wydziałem Prawa UWr., mamy różne wykłady prawnicze.

Mniej więcej raz na tydzień klasa prawnicza, która jest w naszej szkole (humanistyczna) wychodzi na Wydziału Prawa, gdzie możemy słuchać mądrych wykładów, które są przygotowywane i prowadzone specjalnie dla naszej szkoły. Bardzo często w naszej szkole odbywają się specjalnie dla nas wykłady dotyczące różnych dziedzin prawa.

Także nasza szkoła bierze udział w projekcie Erasmus Plus. Bierzemy udział w tym projekcie już od kilku lat i cały czas działamy. Można o tym przeczytać na naszej stronie Erasmus Team.

Jest też wiele wymian, nie tylko z Erasmusa, a na przykład z Hiszpanią, czy ze szkołą urszulańską w Londynie. Tak jak miało to miejsce w tym roku po raz pierwszy.

A w co wy się angażujecie?
Jakie są wasze pasje i zainteresowania pozalekcyjne?

Ja na przykład, chodzę średnio raz na miesiąc do Radia Rodzina prowadzić
autorskie audycje. To jest moja zdecydowana pasja i bardzo chciałabym związać z nią swoją przyszłość. Jak będzie, zobaczymy, ale jak na razie moja szkoła otworzyła mi właśnie drogę do tego, bo nigdzie indziej nie miałabym okazji się tak realizować jak tutaj.
Ja z moją przyjaciółką chodzimy na zajęcia Korfballu, które się odbywają dwa razy w tygodniu w tej szkole. Są to zajęcia, których nie ma w innych szkołach.
One też bardzo rozwijają. Bierzemy udział w rozgrywkach na poziomie ogólnopolskim.

Klasy ścisłe, które są w naszej szkole, czyli na przykład biologiczno-chemiczne w tym przypadku, one raz na jakiś czas wychodzą na Wydział Biotechnologii, gdzie uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych, laboratoriach, czyli po prostu całą wiedzę sprawdzają w praktyce.
Właśnie poprzez różne doświadczenia i wykłady.

Współpracujemy także z Honorowym Konsulem Indii oraz innymi konsulatami. Dzięki temu mogliśmy wspomagać organizację Dnia Paszportów, który cieszył się ogromnym powodzeniem.

Wiem też, że jutro w waszym liceum odbywać się będzie Festiwal Serviam.
Co to za wydarzenie?

To może trzeba zacząć od tego, że hasłem, naszym mottem przewodnim naszej szkoły jest „Serviam”, co oznacza „Będę służyć”. Jak więc możemy się domyślić, Festiwal Serviam to będzie wydarzenie, które będzie miało na celu przybliżenie i pokazanie, w jaki sposób możemy służyć drugiemu człowiekowi. Będzie to wiele akcji, wiele pomysłów, które będą nam pokazywały, w jaki sposób możemy służyć drugiemu człowiekowi i w jaki sposób stawać się po prostu lepszym człowiekiem.
Święto to jest też powiązane z naszą drugą patronką – świętą Anielą Merici, która pokazywała nam i dalej pokazuje, jak właśnie możemy pomagać.

Na koniec chciałam was też zapytać o to, dlaczego wybraliście właśnie Liceum Sióstr Urszulanek i co dla was jest najcenniejsze w tej szkole?

Hasło naszej szkoły „Urszulanki to więcej niż szkoła” i zdecydowanie się z tym zgadzam, ponieważ w naszej szkole przede wszystkim jest atmosfera. To jest niesamowity kontakt uczniów z nauczycielami, nauczycieli z uczniami, wiele pól do rozwoju nie tylko takiego zwykłego, tradycyjnego, jakie są w innych szkołach, a również przez różne aktywności pozalekcyjne dodatkowe i takie, których nie zdobędziemy nigdzie indziej.

Rodzinna atmosfera sprawia też, że każdy z nas zna się po imieniu. Czujemy się z tym dobrze i razem wspólnie możemy działać.

Nasza szkoła też nie jest jakaś wielka, nie jesteśmy typową szkołą jak wszystkie inne wrocławskie. Jest nas naprawdę niewiele, choć jesteśmy szkołą publiczną. Właśnie to wpływa na to, że jest bardzo rodzinnie.

Warto również wspomnieć o tym, że mamy wysoki poziom nauki i tak naprawdę każdy nauczyciel stara się jak najwięcej wnieść do naszego życia i do swojego przedmiotu. Chce nas zachęcić do tego przedmiotu. Naprawdę nasza kadra nauczycielska jest według mnie na bardzo wysokim poziomie.

Nasza szkoła to też szkoła z wartościami i nie możemy o tym zapominać.
Jesteśmy szkołą katolicką, więc wszyscy, którzy chodzimy do tej szkoły, wiemy czego oczekujemy od siebie. To nam bardzo też pomaga utrzymać tą atmosferę, ponieważ wszyscy żyjemy w tym samym duchu w szkole.

Nauczyciele nie uczą nas tylko teorii, a właśnie też przez swoje doświadczenia uczą tego, co powinniśmy robić i czym się kierować.

Mamy w szkole wolontariat, dzięki któremu uczymy się, jak lepiej pomagać innym i możemy pomóc choćby w pakowaniu paczek dla dzieci z Ukrainy. Dzięki temu też czujemy się bardziej wartościowi i potrzebni innym.

Szkoła szkołą, oczywiście jest bardzo ważna, ale przed nami ferie.
Jakie macie plany na ten czas?

Ja na przykład chyba wybiorę się do Włoch w tym roku. Będę podziwiała górskie widoki i może uda się wreszcie wyskoczyć na narty.

Ja tak samo jak koleżanka, do Włoch, ale właśnie na narty na pewno.

A ja w nasze polskie góry, też na narty, ale zostajemy w Polsce.

Ja natomiast wyjeżdżam na obóz ze wspólnotą. Dzięki temu też mogę lepiej poznać nowych ludzi, korzystać z zimowych sportów.

Ja razem z babcią będziemy cieszyć się feriami.

Plany na ferie różne, niezależnie od tego, czy wyjazdowe, czy nie.
No to życzę wam, żeby to był dobry czas, no i też, żeby to był czas wypoczynku, bo to bardzo ważne. Dziękuję wam za wizytę w naszym studiu radiowym.