Jesteśmy podekscytowani, że możemy wziąć udział w międzynarodowym projekcie Ursuline Global Education, w którym uczestniczymy wraz z 50 szkołami urszulańskimi z całego świata. 100 uczniów, 18 krajów, 50 szkół – w tym wszystkie licea urszualańskie z naszego kraju (Wrocław, Poznań i Rybnik).

Koncepcja projektu powstała z inspiracji wystąpienia Papieża Franciszka, który rok temu wezwał do ponownej refleksji na temat edukacji, w duchu braterstwa, pokoju i sprawiedliwości, a którego główne postulaty zostały zawarte w dokumencie Global Compact On Education – Instrumentum Laboris.

Z radością podjęliśmy się wyzwania uczestnictwa w projekcie i zgłosiliśmy nasza szkołę do współpracy. W pierwszym etapie należało przygotować krótki materiał o naszej społeczności, adresowany do wszystkich uczestników projektu:

Spotkanie wszystkich szkół miało miejsce 15 października, a naszą szkołę reprezntowali Łukasz Magierowski (3a Liceum) i Paweł Skrzypczyński (3e Liceum). Podczas spotkania w naszej szkole byli obecni także uczniowie, którym umożliwiliśmy obserwowanie spotkania w przygotowanej do tego sali, a którzy tworzą zespół wspomagający projekt.

Konferencja składała się z dwóch części: w pierwszej, ogólnej, głos zabrała z Rzymu s. Sue Flood OSU (Matka Generalna), która powitała uczestników spotkania i skierowała do nich słowo wprowadzające do wspólnego projektu.

Po tym był czas na krótką modlitwę – „Ojcze nasz” w językach uczniów biorących udział w projekcie (przygotowaną przez szkołę w Londynie) oraz piosenkę „Insieme”.

W drugiej części międzynarodowa społeczność udała się do 12 grup, gdzie pod przewodnictwem prowadzących nauczycieli młodzież rozmawiała o problemach współczesnego świata. Nasze liceum współpracowało z 4 szkołami: Ursuline High School Wimbledon z Wielkiej Brytanii, College Sainte Ursule z Senegalu, Academy of Mount St. Ursula z USA i Academia Merici z Wenezueli. Co ważne, w następstwie spotkania sprzed tygodnia nasi uczniowie będą realizować wspólny projekt właśnie z tymi szkołami. Spotkania robocze będą odbywać się online, raz miesiącu – pierwsze już w listopadzie. Będziemy na bieżąco informować o postępach.

Materiały wideo od szkół biorących udział w projekcie:

Nasz nauczyciel j. angielskiego, p. Piotr Sołodyna, który jest koordynatorem projektu w naszej szkole, jest także członkiem grupy przygotowującej projekt. Oprócz niego w co miesięcznych spotkaniach organizacyjnych biorą udział nauczyciele z całego świata: S. Agatha Linda Chandra, osu – generalat – Indionezja/Włochy, S. Moekti Gondosasmito, osu – Indonezja, S. Diane Granger,osu – RPA, S. Jeannie Humphries, osu – USA, S. Bogusława Kalinowska, osu – Wenezuela, p. Erin Prada – USA, p. Andrea Raczynski – Chile, S. Lee Veriga, osu – Australia i p. Julia Waters – Wlk Brytania.