Jak postępować w sytuacji, kiedy zauważymy leżącą, nie dającą znaku świadomości, osobę? Ustawowym obowiązkiem każdego jest niesienie pomocy takiej osobie, jeśli okaże się, że jest nieprzytomna. W szczególności, że jedną z przyczyn utraty świadomości może być nagłe zatrzymanie krążenia.
W ubiegły piątek p. Tomasz Herman przeprowadził wśród nauczyciel naszej szkoły szkolenie, jak postępować w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Ćwiczenia praktyczne odbyły się w ramach WSO.
Jak postępować w razie nagłe zatrzymania krążenia (NZK)?
(zasady postępowania zaczerpnięto z https://swiatzdrowia.pl/artykuly/nagle-zatrzymanie-krazenia-nzk-przyczyny-i-objawy-jak-postepowac-w-przypadku-nzk/)
- Oceń bezpieczeństwo chorego i własne. Usuń ewentualne zagrożenia, a jeśli to konieczne, wezwij odpowiednie służby.
- Oceń przytomność. Jeżeli chory nie reaguje na bodźce, tj. nie odpowiada na wołanie i nie reaguje na potrząsanie czy lekkie szczypanie, przyjmij, że jest nieprzytomny.
- Zawołaj o pomoc. Cały czas bądź obok chorego. Na tym etapie poproś dowolnego świadka zdarzenia o wezwanie pomocy.
- Udrożnij drogi oddechowe. Ułóż ratowanego na plecach i odegnij jego głowę do tyłu oraz unieś żuchwę. Usuń obluzowane protezy zębowe oraz wszelkie ciała obce zalegające w jamie ustnej.
- Oceń oddychanie, wykorzystując do tego wszystkie zmysły. Obserwuj i nasłuchuj oddechu, a także staraj się wyczuć oddech na swoim policzku, nachylając się nad poszkodowanym.
- Wezwij pomoc medyczną, dzwoniąc pod numer 999 lub 112, a następnie przystąp do masażu zewnętrznego serca.
- Uciskaj klatkę piersiową. Ułóż chorego płasko na plecach, na twardym podłożu i uciskaj środkową część mostka na głębokość 5–6 cm, z częstotliwością 100–120/min. U osób dorosłych wykonaj 30 uciśnięć mostka i 2 oddechy ratownicze, a następnie kontynuuj uciskanie klatki piersiowej i wykonywanie oddechów ratowniczych, zachowując proporcję 30:2. Dopuszczalne jest prowadzenie samego masażu bez wentylacji.
Resuscytację prowadź bez przerwy, do momentu, aż ofiara zacznie samodzielnie oddychać lub gdy zastąpi Cię ktoś inny.