Październikowe nowości w bibliotece

64

Ucieszą się drugoklasiści, którzy właśnie na języku polskim omawiają opowiadanie Jacka Dukaja – biblioteka otrzymała 12 egzemplarzy „Katedry”. Warto przeczytać, bardzo dobra fantastyka. Te nowe egzemplarze zawierają tylko to jedno opowiadanie, ale w bibliotece jest także zbiór opowiadań pt.: „W kraju niewiernych”.

Na podstawie opowiadania „Katedra” powstał film Tomasza Bagińskiego pod tym samym tytułem, nominowany do Oscara w 2003 r.

https://www.youtube.com/watch?v=VbcLWGoP1I4

Jacek Dukaj : „Imperium chmur”. Utwór ma bardzo ciekawą poetykę: łączy powieść fantastyczną, miniaturę poetycką i haiku. Odniesienie do japońskiej kultury zostało uwypuklone przez szatę graficzną, która nawiązuje do japońskich drzeworytów. Co ciekawe, jest to sequel  „Lalki” Bolesława Prusa. Wokulski przybywa do japońskiego cesarza, by zaoferować mu technologię opartą na odkryciu Geista – metalu lżejszego od powietrza…

Rod Dreher: „Żyć bez kłamstwa”. Autor znany jest z wcześniejszej, bestsellerowej publikacji pt.: „Opcja Benedykta”.  Podejmuje temat Kryzysu chrześcijaństwa we współczesnym świecie, ujmując go w szerokiej perspektywie kryzysu cywilizacyjnego w ogóle. Dostrzega w nim przejawy duchowej rzeczywistości, którą Biblia określa imieniem Antychrysta i rozważa możliwości przeciwstawienia się jej.

(s. E. Peplińska)