Rod Dreher: Opcja Benedykta
Na okładce dwa ważne napisy: „New York Times Bestseller” oraz cytat z artykułu redaktora naczelnego tego pisma: „Najważniejsza religijna książka dekady”. Sam autor określa swoje dzieło jako książkę „alarmistyczną”, ukazującą trudną sytuację Kościoła i – szerzej- wiary chrześcijańskiej w niechrześcijańskim społeczeństwie. Mowa o kryzysie Kościoła i jego źródłach, z których za najważniejsze Papież Benedykt uznaje zacieranie priorytetu Boga – i o potrzebie stawienia oporu duchowi czasu. Książka na pewno warta polecenia: jedna z tych, na które nie szkoda czasu, by je czytać dwa razy.
Kasie West: Dziewczyna, która wybrała swój los
Addison Coleman na pozór jest zwykłą nastolatką – tyle, że niezwykle często rozważa: co by było, gdyby… Niewielu wie, że posiada moc Sprawdzania – może wejrzeć w przyszłość i poznać skutki swoich decyzji. A właśnie jej życie dociera do kamienia milowego, za którym nic już nie będzie takie samo: rodzice się rozwodzą i Addison musi wybrać, z kim chce pozostać. W tej sytuacji jej zdolności nabierają zupełnie innego znaczenia. Addison widzi wersje swojego życia… ale to już trzeba przeczytać samemu.
John Flanagan: Zwiadowcy 14 – Pojedynek w Araluenie
14 tom przygód komandosów z elitarnej jednostki króla Duncana był wyczekiwany tak bardzo, że zapewne fani cyklu znają zarys treści lepiej, niż bibliotekarze. Powiem tylko, że tym razem niebezpieczeństwom stawia czoła Maggie, uczennica Willa. A skoro jest powieść o uczennicy – to może w przyszłości pojawią się historie, z kolei o jej uczniach.
Agnieszka Krawczyk: Dobre uczynki
Jest to drugi tom cyklu: „Uśmiech losu”. Mieszkańcy Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą musza się zmierzyć z nowymi wyzwaniami. Na jaw wychodzi szokująca tajemnica, która na zawsze zmieni życie Heleny. Czy bohaterowie wyjdą zwycięsko ze zbliżającej się próby?
Renato Serpieri: Siostry
Jane i Diana nie są spokrewnione, ale przychodzą na świat tego samego dnia, w tym samym mieście, mieszkają w tej samej dzielnicy (a więc: często się spotykają), chodzą do tych samych szkół. Jane jest piękna i wysportowana – Diana musi walczyć z chorobą. Jednak Jane czuje się samotna i dlatego rzuca się w Wier imprez, za które trzeba gorzko płacić. Diana mimo ograniczeń stara się żyć normalnie.
Marcin Wicha: Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Jest to zbiór opowiadań wyróżniony Nagrodą Literacką Nike 2018. Narrator porządkuje książki po zmarłej matce (źródło inspiracji dla tytułu), a jednocześnie rekonstruuje jej obraz: mocnej kobiety, która umiała dochować wierności własnym zasadom. Nie pozwalała sobą manipulować. Była trudna i odważna. Równocześnie jest to opowieść o tym, jak odchodzi pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano raj na ziemi.
Adam Zamoyski: Orły nad Europą
Oto kolejna książka o polskich lotnikach, którzy uratowali Wielką Brytanię przed Hitlerem. Jest to bogate studium historyczne, przywołujące wspomnienia Polaków i Anglików, pamiętających tamte czasy. Warto podkreślić swobodny, literacki styl książki, dzięki któremu czyta się ją niemal jak powieść akcji, pełną powietrznych pojedynków i oszałamiających zwycięstw.
Coś dla fanów historii najnowszej:
dar od Stowarzyszenia Solidarność Walcząca i Editions Spotkania
Dwie książki, podejmujące rozrachunek z najnowszą historią Polski oraz okresem przemian po Okrągłym Stole. Interesująco przedstawione zostało wrocławskie środowisko Solidarności. Na pewno jest to cenna i frapująca lektura – polecam!
– Alfred Znamierowski: Niezłomni – Solidarność Walcząca
– Andrzej Gelberg: Klimaty III RP