W ubiegłym tygodniu mieliśmy niecodzienną okazję gościć w naszej szkole socjoterapeutkę i psychoterapeutkę, która jest również praktykiem racjonalnej terapii zachowania. Pani Cecylia Bieganowska jako międzynarodowy Master Trener Treningu Zastępowania Agresji PEACE – ART prowadzi w całej Polsce specjalistyczne szkolenie ART nauczając pedagogów, nauczycieli, wychowawców, kuratorów sądowych i rodzinnych. Więcej o tym szkoleniu można przeczytać na jej stronie: https://bieganowska.com/szkolenie-art/ 

szkolenie art

Podczas Rady Pedagogicznej w naszej szkole Pani Cecylia przedstawiła naszym nauczycielom kilka niezwykle “gorących” aktualnie tematów dotyczących młodzieży w wieku licealnym. Trening Zastępowania Agresji, w którym się specjalizuje, to jedna z metod, których naucza w swojej firmie. Daje ona konkretne narzędzia do rąk nauczycielom, wychowawcom, pedagogom szkolnym. I nie chodzi tu tylko o odpowiednie wychowanie, czy podejście do młodego człowieka. Okazuje się, że wymierne rezultaty w radzeniu sobie z wszelkiego rodzaju emocjami daje wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego u młodych ludzi. Na to stawia teraz pedagogika światowa i wzorce rodem z tzw.”Wielkiego Świata”. Trening Zastępowania Agresji to uznawana metoda, która z powodzeniem jest stosowana w całej Skandynawii słynącej z bardzo rozwiniętego systemu edukacyjnego.

Podczas spotkania Pani Cecylia Bieganowska nawiązała również do tematu cyberprzemocy zwanej również cyberagresją. Zjawisko to jest aktualnie bardzo na czasie i w samej szkole może występować w bardzo wielu aspektach, których świadomi muszą być zarówno nauczyciele, uczniowie jak i ich rodzice.

Instytucja szkoły spełnia bardzo ważne zadanie w wychowaniu przyszłego, dorosłego człowieka. Niejednokrotnie jest ono usłane znacznymi wyzwaniami. Zawsze jednak szkoła powinna być świadoma czyhających niebezpieczeństw i uświadamiać o ich istnieniu swoich wychowanków.

Co daje szkolenie ART?

Szkolenie ART wg. Pani Cecylii daje konkretną wiedzę i narzędzia nam jako pedagogom.  Musimy być świadomi jakie procesy zachodzą u młodego człowieka, który dojrzewa do dorosłego życia. Wiedzę nabytą podczas szkolenia można z powodzeniem wykorzystywać w pracy z uczniami oraz budowaniu relacji z osobami dorosłymi, w tym rodzicami samych uczniów.

Gdzie odbywa się szkolenie ART?

Rzeczywiście nie ma zbyt wiele możliwości odbycia kursu z tego zakresu u nas w Polsce. Szkolenie ART jest jednak niezwykle popularne w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, oraz krajach skandynawskich. Bardzo wielu nauczycieli ze szkół w całym kraju próbuje więc odbyć szkolenie ART u nas z uwagi na barierę językową, finansową oraz niemożność wyjazdu za granicę. 

Na koniec musimy przyznać, że była to ogromna przyjemność móc gościć u nas w szkole Cecylię Bieganowską – specjalistę Treningu Zastępowania Agresji. Przybliżyła nam ona tak ważny temat w niezwykle przystępny sposób, co nie jest zawsze tak oczywiste. Mamy nadzieję na ponowne odwiedziny u nas w szkole nie tylko w charakterze szkoleniowca, ale również w trochę luźniejszym, na przysłowiową kawę.