Wczorajsza uroczystość, która miała miejsce w naszej szkole, miała potrójny charakter – tego dnia przeżywaliśmy wspomnienie św. Anieli Merici, Festiwal Serviam oraz imieniny s siostry dyrektor, Katarzyny Niemiec oraz siostry przełożonej, Kingi Klepek.

Ten bogaty w wydarzenia dzień rozpoczął o godz. 9:00 – Festiwalem Serviam, naszym corocznym świętem charytatywności. Festiwal, przygotowany przez uczniów klasy 1b i wychowawcę, p. Piotra Sołodynę, składał się z kilku części, a w pierwszej z nich usłyszeliśmy podsumowanie akcji pomocowych 2022 roku, których odbyło się w naszej szkole ponad trzydzieści. Oprócz tego uczennice tej klasy, Ania Zając i Aniela Przystał, przeprowadziły wywiad ze specjalnie zaproszonymi na spotkanie przedstawicielkami Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, p. Justyną Pater i p. Justyną Stadniczenko. Rozmowa dotyczyła wolontariatu, sposobów realizacji dzieł pomocowych organizowanych i promowanych przez miasto Wrocław, warunków koniecznych do spełnienia, aby zostać wolontariuszem, itd. Czas pomiędzy poszczególnymi częściami festiwalu wypełniały refleksje na temat charytatywności w naszej szkole, które powstały w oparciu o ankietę przeprowadzoną przez uczniów klasy1b w ubiegłym tygodniu, a pytania dotyczyły, na przykład, liczby akcji pomocowych, w których uczniowie wzięly udział w tamtym roku, ulubionych form pomagania, itd. Punktem kulminacyjnym były relacje przedstawicieli wszystkich klas z przeprowadzonych przez nie akcji charytatywnych, których podjęły się w okresie świątecznym. Uczniowie przestawili cele i przebieg swoich przedsięwzięć oraz podzielili się swoimi wrażeniami i odczuciami po przeprowadzonych działaniach.

Drugą część uroczystości wypełniły  refleksje na temat życia św. Anieli Merici, założycielki Towarzystwa św. Urszuli, potem Zakonu Świętej Urszuli. Po obejrzeniu krótkiego filmu uczniowie podzielili się swoimi refleksjami na temat życia naszej patronki, przedstawiając je za pomocą trzech symboli reprezentujących życie tej świętej oraz trzech cech charakteru ją wyróżniających. Ta część spotkania była wstępem do życzeń, które przyjęły z okazji imienin nasze siostry, siostra dyrektor, Katarzyna Niemiec oraz siostra przełożona, Kinga Klepek, a składali je przedstawiciele samorządu uczniowskiego, grona pedagogicznego i rady rodziców. Siostry przyjęły też muzyczne upominki – Maciek Trojniak zagrał temat muzyczny Yanna Tiersena z filmu „Amelia”, a Oliwia Stefanowska wykonała utwór Kasi Kowalskiej „A to, co mam”. Na zakończenie solenizantki podziękowały społeczności szkolnej za życzenia i przygotowanie uroczystości, po czym udaliśmy się do Kościoła Uniwersyteckiego na Mszę dziękczynną. Eucharystia w intencji sióstr solenizantek oraz naszego liceum była koncelebrowana przez ks. biskupa Macieja Małygę oraz ks. Arkadiusza Krżiżoka, proboszcza naszej parafii.

FESTIWAL SERVIAM

IMIENIMY