„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Zgodnie z myślą Konfucjusza wraz z doradcą zawodowym w naszej szkole uczniowie już teraz zaczynają poszukiwania wymarzonej pracy. Dlatego odkrywamy wrocławski rynek pracy, szukając najciekawszych ścieżek kariery.

W czołówce największych i najbardziej pożądanych pracodawców w naszym mieście plasuje się Credit Suisse, obecne we Wrocławiu od 2007 roku.

Dlatego niezmiernie ucieszyło nas zaproszenie na warsztaty STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics): Girls to IT, mające na celu m.in. zwiększenie świadomości dziewcząt o możliwości zatrudnienia w branży technologii informacyjnej. Warsztaty zostały zorganizowane przez członków IT Women Champions – grupę zmotywowanych, energicznych pracowników Credit Suisse promującą zdywersyfikowane  i inkluzywne środowisko pracy oraz przybliżającą sylwetki kobiet, które pracują w branży IT i odnoszą w niej niemałe sukcesy.

Warsztaty odbyły się w piątek 13 grudnia w siedzibie firmy. Uczennice miały okazję poznać jej strukturę oraz dowiedzieć się jak szeroka jest działalność tego szwajcarskiego przedsiębiorstwa finansowego. Dynamicznie i ciekawie prowadzone warsztaty, w dwóch językach – po polsku i po angielsku, dotykały takich aspektów jak m.in. plusy pracy w międzynarodowym środowisku. Uczennice dowiedziały się jak umiejętności i kompetencje doskonalone w wielu dziedzinach mogą być z sukcesem wykorzystane w branży technologii informacyjnej. Miały okazję również poznać Amelię – sztuczną inteligencję wspierającą pracowników, oraz zapoznać się z językami programowania używanymi w Credit Suisse. Prowadzący warsztaty wprowadzili nas w świat korporacyjnej terminologii -dowiedziałyśmy się, co oznacza Agile i czym jest Scrum Master.

Warsztaty z pewnością poszerzyły nasze horyzonty, pokazały jak wygląda nowoczesny rynek pracy i na co powinnyśmy stawiać w naszej edukacji, żeby zdobyć pracę marzeń i podbić w przyszłości rynek pracy, nie tylko ten lokalny…

Tekst: Magda Krakowska / Foto: Zofia Łagoda