I oto mamy kolejny rok szkolny. Życzę wszystkim czytelniczkom i czytelnikom, żeby okazał się on spokojny, żeby toczył się normalnie – normalność stała się w ostatnich dwóch latach szczególnie cenną wartością.
Biblioteka szkolna otrzymała właśnie dostawę nowych książek. Są wśród nich tytuły, które w rozmowach cieszyły się zainteresowaniem już w czerwcu.
Książka Grzegorza Uzdańskiego komentuje nasze współczesne doświadczenia w wierszach, naśladujących styl klasyków polskiej literatury. Autor jest pisarzem i twórcą strony na Facebooku: „Nowe wiersze sławnych poetów”. Taki właśnie tytuł nosi również jego zbiór pastiszów. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak sławni poeci z różnych epok polskiej kultury napisaliby np. wiersz Sto lat, sięgnij po tę książkę.
Ks. Wojciech Węgrzyniak jest znanym biblistą; także na YouTubie można znaleźć jego liczne wypowiedzi na tematy związane z katolicką duchowością. Zagadnienie podejmowane książce „Bogaty katolik” rzadko jest ukazywane w naukach Kościoła w taki właśnie sposób. Stanowisko autora najlepiej oddaje tytuł jednego z rozdziałów: Bogactwo jest błogosławieństwem Bożym. Pojęcie bogactwa nie ma tylko materialnego znaczenia, ale dotyczy również wewnętrznego świata człowieka. Wyraża to pytanie wyeksponowane na okładce: Dlaczego Bóg chce, abyś pomnażał talenty i pieniądze? Żeby dopełnić liczbę skrzydlatych myśli, zacytuję jeszcze wyeksponowaną na ostatniej stronie puentę:
Być wolnym od uzależnienia mamoną, dzielić się z innymi, pilnować, żeby dobrze zarządzać tym, co jest i żeby dzięki tym pieniądzom, które są mniejsze czy większe, stawać się lepszym, a nie małym człowiekiem (Ks. Wojciech Węgrzyniak)
Cyklu powieściowego Siedem Sióstr nie trzeba reklamować. Biblioteka otrzymała kolejny tom, zatytułowany „Zaginiona siostra”.
Walter Isaacson zasłynął biografią Leonarda da Vinci, która szybko stała się bestsellerem (także posiadamy ją w księgozbiorze; dar klasy 1A w roku 2020). Książka pt.: „Innowatorzy” jest zbiorem opowieści biograficznych. Autora jednak interesują nie tylko koleje losów uczonych i wynalazców; on sam tak określa jej tematykę:
„Książka, którą czytasz, opowiada właśnie o tych pionierach, hakerach, wynalazcach i przedsiębiorcach. Opisuje, kim byli, jak działały ich umysły i co sprawiło, że byli tak twórczy.”
Agata Puścikowska zasłynęła relacjami o wojennych doświadczeniach sióstr zakonnych, które niosły pomoc wszystkim w potrzebie. Ukrywały Żydów, ukrywały partyzantów, dostarczały im żywność, narażały własne życie dla nieznanych sobie ludzi. W 2021 roku wydany został zbiór podobnych opowieści o góralkach walczących w czasie II wojny światowej: „Waleczne góralki. Nieznane historie bohaterskich kobiet”.
Miłego czytania! s. Elżbieta Peplińska