Jakieś plany na czwartek i piątek po Nowym Roku? Zanim wrócimy do szkoły po feriach świątecznych warto udać się na Ostrów Tumski na ul. św. Marcina 12, aby zwiedzić fascynującą wystawę w Zamku Piastów Śląskich.

==================

Wrocław jest miastem liczącym ponad 1000 lat historii. Został założony w początkach X wieku w miejscu, które nazywamy Ostrowem Tumskim, czyli wyspą katedralną (choć nazwę tę zyskało dopiero po roku 1000). Najstarsza część stolicy Dolnego Śląska może pochwalić się wielką liczbą niezwykłych obiektów i związanych z nimi historii. Jednym z takich obiektów, który dopiero w tym roku został wspaniale wyeksponowany i udostępniony do zwiedzania, są pozostałości zamku piastowskiego, zlokalizowane na wielkim obszarze między kościołem Św. Marcina, a Domem Zakonnym Sióstr Szkolnych de Notre Dame.

Aby lepiej zapoznać się z historią tego miejsca – w ramach poznawania historii regionalnej – uczennice i uczniowie klas drugich wyruszyli na wycieczkę w celu zwiedzenia tego arcyciekawego miejsca. Dla wszystkich, którzy nie mieli go jeszcze okazji zobaczyć, największe wrażenie zrobiło nie tylko wykonanie tego obiektu i sposób jego wyeksponowania, ale również same jego rozmiary. Zbudowana przez Bolesława Wysokiego wieża mieszkalna – donżon – była największą tego typu budowlą w Europie. Późniejsze przebudowy, zwłaszcza ta dokonana przez mającego królewskie aspiracje Henryka IV Probusa, były jeszcze bardziej majestatyczne. Niestety, te imponujące budowle były w późniejszych czasach stopniowo rozbierane i zostały z nich tylko fragmenty, fundamenty, ale i wiele pojedynczych elementów konstrukcyjnych, które można oglądać właśnie w Piastowskiej Pieczęci – tak bowiem nazywają się podziemia zamku piastowskiego na Ostrowie Tumskim.

Serdeczne podziękowania dla pana Kamila Krawczyka i całego zespołu Piastowskiej Pieczęci za wspaniałe przyjęcie naszych klas w tym przepięknym obiekcie. Cieszymy się, że na mapie Wrocławia swoją świetność uzyskał kolejny obiekt, związany z historią śląskich Piastów. Jednym z budowniczych zamku piastowskiego był Henryk III Biały, który z kolei spoczywa w naszym Mauzoleum. Zapraszamy zatem serdecznie do zwiedzenia obydwu obiektów. (p. Maciej Molczyk)

https://zamekwroclaw.ssnd.pl/
https://www.urszulanki.edu.pl/mauzoleum-piastow-slaskich-obejrzyj-fascynujaca-wizualizacje/