Czwartek, 17 marca 2022r., był w naszej szkole bardzo uroczystym dniem. Zaraz po lekcjach spotkaliśmy się w kościele, gdzie rozpoczęliśmy spotkanie wspominkowe z okazji Jubileuszu 75-lecia Liceum Urszulańskiego, które zatytułowaliśmy „Przynieś zdjęcie, wspomnienie…”. Naszym gościem honorowym był rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego i Metropolitalnego Seminarium Duchownego, ks. prof. Włodzimierz Wołyniec. Na uroczystość przybyli wychowanki reprezentujące Polskie Stowarzyszenie Byłych Wychowanek Urszulańskich., absolwentki, absolwenci, a także emerytowani nauczyciele, którzy niegdyś uczyli w naszej szkole. Nie mogło zabraknąć naszych sióstr urszulanek, na czele z przełożoną s. Kingą Klepek, dyrektorką s Katarzyną Niemiec, reprezentantów grona pedagogicznego i społeczności uczniowskiej.

Uroczystość miała wiele odsłon, a rozpoczęliśmy wspomnieniem o śp. s. Józefie Jezierskiej, długoletniej dyrektorce liceum, której pamięć wciąż trwa  żywa wśród społeczności absolwenckiej i tej części grona pedagogicznego, które miało zaszczyt współpracować z s. Józefą. Siostrę na forum publicznym wspominały s. Daria Klich, p. Beata Stagierowicz (emerytowany nauczyciel) i p. Jolanta Kardela (absolwentka). Po ciepłych słowach wspomnień zebrani przenieśli się na korytarz na przeciwko biblioteki, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej s. Józefie Jezierskiej. Tablica, poświęcona przez  ks. prof. Włodzimierza Wołyńca, została ufundowana przez Polskie Stowarzyszenie Byłych Wychowanek Urszulańskich, których reprezentantki dokonały jej odsłonięcia.

W kolejnej części popołudniowej uroczystości zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu naszych uczniów, którzy zaprezentowali utwory z repertuaru muzyki klasycznej i popularnej (program zostanie podany na końcu relacji). Niespodzianką był występ absolwentki liceum z roku 2016 roku, p. Kamili Dutkowskiej, która wykonała 3 utwory operowe przy akompaniamencie p. Anity Tashnikovej: Walc Musetty z opery “La boheme” Giacomo Pucciniego, “Liebe, du Himmel auf Erde”, czyli “Miłość to niebo na ziemi” – aria Elisy z operetki “Paganini” Franza Lehara oraz “O mio babbino caro” – aria Lauretty z opery “Gianni Schicchi” Giacomo Pucciniego.

Po koncercie nadszedł czas na realizację celu spotkania zawartego w nazwie „Przynieś zdjęcie, wspomnienie…” Tę część programu poprowadziła p. Agata Sala, absolwentka liceum, która podzieliła się swoimi wspomnieniami z nauki w naszej szkole, po czym zaprosiła do zabrania głosy osoby, które wyraziły chęć podzielenia się wspomnieniami na forum publicznym, a były nimi p. Irena Lorenc, p. Teresa Toborek, p. Alicja Bobrańska-Kuś, nauczycielka fizyki w latach 1994-2017, p. Jadwiga Jankowska oraz p. Weronika Derda. Miłym gestem wykazały się wychowanki skupione w Polskim Stowarzyszeniu Byłych Wychowanek Urszulańskich, które przygotowały emerytowanym nauczycielom pamiątkowe dyplomy i którym wręczyły kwiaty.

Na zakończenie uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele udali się do „uczelni”, aby spędzić czas na rozmowach i delektowaniu się ciastem, sałatkami i gorącymi napojami.

REPERTUAR KONCERTOWY:

1. Mateusz Prędki – Forever z repertuaru zespołu Queen.
2. Lilli Dunin-Mikulska – Nocturne F moll ,,La Separation”, którego autorem jest Mikhali Glinka
3. Kasia Janiczek zagra temat z filmu „piraci z Karaibów” autorstwa Hansa Zimmera
4. Maja Olczyk – Experience autorstwa Ludoviko Einaudi
5. Jan Hruszczak – „Tango en skali” Rolanda Dyensa
6. Faustyna Kowalik (pianino) i Hanna Kaniewska (śpiew) temat z filmu Titanic skomponowany przez Jamesa Hornera do słów Willego Jenningsa
7. Kwartet: Hanna Mikos, Teresa Smidoda, Magdalena Głowacka i Michał Skrzypczyński – wiązanka tematów z filmów „Pianista” i „Trędowata” autorstwa Wojciecha Kilara
8. Kamila Dutkowska (przy akompaniamencie Anity Tashnikovej): Walc Musetty z opery “La boheme” Giacomo Pucciniego, “Liebe, du Himmel auf Erde”, czyli “Miłość to niebo na ziemi” – aria Elisy z operetki “Paganini” Franza Lehara oraz “O mio babbino caro” – aria Lauretty z opery “Gianni Schicchi” Giacomo Pucciniego.