31 stycznia 2015

Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły (X) – tam prezentujemy najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, których byliśmy uczestnikami w styczniu, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie. Wydrukowana werska „Iksa” jest prezentowana przy furcie.

Natomiast w TERMINARZ plan pracy na ostatni w pełni zimowy miesiąc – luty.


30 stycznia 2015


Nowy plan lekcji jeszcze ulegał drobnym poprwkom w trakcie ferii, ale prawdopodobnie już nic się w nim nie zmieni. Dlatego publikujemy jego najnowszą wersję w „Plan lekcji” (kat. Ludzie w szkole). Zapraszamy!


29 stycznia 2015

Zespół Szkół Urszulańskich we Wrocławiu ma zaszczyt zaprosić Uczniów Szkół Podstawowych do wzięcia udziału w III Międzyszkolnym Konkursie Mitologicznym.

Celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie pasji w poznawaniu świata antycznego, na którym opiera się cała europejska cywilizacja.

Pragniemy, aby zdolni uczniowie zmierzyli się z konkursowymi zagadnieniami, zdobyli cenną wiedzę i świetnie się bawili, rywalizując z przedstawicielami innych szkół.

Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem.
Liczymy na Państwa udział w Konkursie.

Szczęść Boże,

s. Agnieszka Młynarczykowska
Dyrektor Zespołu Szkół Urszulańskich
we Wrocławiu

Ważne terminy:
do 13.02.2015 – zgłoszenia do konkursu
27.02.2015 – I etap konkursu – przeprowadzany w szkołach podstawowych
13.03. 2015 o godzinie 8.30 – II etap konkursu – przeprowadzany w Publicznym Gimnazjum Sióstr Urszulanek

Dokumenty pobierzemy ze strony konkursu – prosimy kliknąć grafikę powyżej.


28 stycznia 2015


Mszą św. w intencji tegorocznych maturzystek z naszej szkoły i tradycyjnym „Polonezem” rozpoczęła się studniówka 2015 w naszej szkole. Po wielotygodniowych przygotowaniach czas na wspólne świętowanie. Jak minęły pierwsze chwile tej uroczystości? Sprawdzimy w naszej galerii internetowej – zapraszamy!


20 stycznia 2015


Gazeta Wrocławska zestawiła wyniki egzaminów gimnazjalnych z trzech ostatnich lat. W tym rankingu nasza szkoła zajmuje obecnie piąte miejsce, co jest wynikiem świetnym, tym bardziej, że gimnazja z miejsc 1-4 reprezentują uczniowie po egzaminach wstępnych oraz uczący się języka obcego w wymiarze godzinowym 8+. Pozdrawiamy nasze gimnazjalne Absolwentki z lat 2012, 2013 i 2014! Życzymy dalszych sukcesów w nauce!


19 stycznia 2015


Tak niewiele potrzeba, by innym i sobie sprawić radość…. dobre intencje, trochę wysiłku i życzliwego słowa.14 stycznia nasza szkolna grupa teatralna pod opieka s. Karoliny Duraj odwiedziła Dom Opieki Społecznej im. Św. Rodziny prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek przy ul. Św. Marcina 10 we Wrocławiu. Już na początku naszych odwiedzin byliśmy miło zaskoczeni atmosferą tego miejsca, a przede wszystkim nasza widownią składającą się ze starszych pań, które wspólnie z s. Hiacyntą nazaretanką podjęły nas z radością i z wielkim wzruszeniem. To właśnie dla nich zagraliśmy Misterium jodłowe, czyli przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej . Potem było wspólne kolędowanie, podziękowania i prezenty. Panie podarowały nam własnoręcznie wykonane aniołki i życzyły dalszych sukcesów teatralnych. Okazało się, że wystawiona sztuka, wspólne śpiewy, rozmowy, pochwały, a nawet nawet sesja zdjęciowa dały dużo radości nie tylko wyjątkowej widowni , ale także początkującym artystom i z pewnością każdy z nas chciałby ponownie odwiedzić to szczególne miejsce – Dom św. Rodziny.


17 stycznia 2015


Przygotowujemy się do Dnia Patriotycznego 2015, który będzie miał miejsce we wrześniu. Po raz pierwszy o miejscu tego ciekawego wydarzenia będą decydować uczniowie i nauczyciele, wybierając je spośród dwóch ofert przygotowanych przez s. Agatę Stężowską. .Wczoraj rano odbył się apel, podczas którego pokrótce przedstawiono ciekawe miejsca historyczne w (oferta pierwsza) Poznaniu i Kórniku oraz (oferta druga) Biskupinie i Gnieźnie. Na przerwie śniadaniowej Samorząd Gimnazjum zorganizował głosowanie, podczas którego uczniowie i nauczyciele decydowali, gdzie chcieliby pojechać jesienią. Wyniki głosowania poznamy po feriach.


17 stycznia 2015


Z Radia Rodzina:
Skąd się wzięła studniówka? Tego dokładnie nie wiadomo. Możliwe, że pierwsze bale organizowano na terenie Prus już w XIX wieku.
Polska tradycja balów studniówkowych jest bogata. Przez te wszystkie lata zmieniały się sposoby ubierania sali, miejsce do zabawy, jedzenie, czy stroje balowe. Ale jedno pozostało to samo – polonez, który łączy pokolenia. O studniówkowych zwyczajach we wrocławskich liceach, z gośćmi w studio Radia Rodzina rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Odsłuchaj materiału.


16 stycznia 2015


W Niemczech też mają karnawał. Na dówód tego grupa uczniów przygotował poranny apel tematyczny z języka niemieckiego, pokazujący tradycje karnawałowe naszych sąsiadów zza Odry. Opiekę merytoryczna nad wydarzeniem sprawowała p. Wiesława Jurasz.


15 stycznia 2015


Imieniny Siostry Dyrektor są jednym z ważniejszych tradycyjnych uroczystości w kalendarzu szkół urszulańskich. S. Agnieszka Młynarczykowska swoje święto obchodzi w tym roku podczas ferii zimowych, stąd dzień dyrektorski wyznaczono właśnie na dzień dzisiejszy. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy Mszą św. w intencji błogosławieństwa Bożego dla Solenizantki, celebrowanej przez ks. Grzegorza Tabakę. Część artystyczna w auli szkolnej została przygotowana przez uczniów gimnazjum i liceum, pod kierunkiem p. Anny Tracz-Molasy i s. Katarzyny Niemiec. W ramach programu kulturalnego zostaliśmy przeniesieni do Warszawy z okresu w XX-lecia międzywojennego, do kawiarni Adria, gdzie młodzi artyści wykonywali piosenki i skecze z bogatego kanonu polskiej kultury. Życzenia s. Agnieszce składały Przewodniczące Samorządów w imieniu uczniów, przedstawiciele Grona Pedagogicznego oraz Rady Rodziców. Po uroczystości w auli goście udali się na poczęstunek, zaproszeni przez Solenizantkę.


14 stycznia 2015


Jak co roku, w stanie najwyższej gotowości przyjęliśmy ks. Grzegorza Tabakę, który zawitał do nas z wizytą duszpasterską. Ksiądz poświęcił wszystkie pomieszczenia w szkole, odmówił błogosławieństwo i, jak to ma w swoim zwyczaju, skorzystał z okazji, aby sobie z nami pożartować. Dziękujemy!


13 stycznia 2015

Powoli przygotowujemy się do Dnia Patriotycznego 2015, który będzie miał miejsce we wrześniu. Zważywszy na czasem odległe terminy rezerwacji dla grup zorganizowanych, nasze działania podejmujemy już teraz.

W piątek, na przerwie śniadaniowej, odbędzie się głosowanie – będziemy wybierać miejsce, w które udamy się we wrześniu. Przygotowaliśmy dwie oferty:

Wyjazd do Biskupina, gdzie będzie można zwiedzić osiedle obronne ludności kultury łużyckiej, jest to najstarsze zachowane osiedle na terenie Polski. W ramach tego wyjazdu będzie możliwość zobaczenia Gniezna najstarszej stolicy Polski oraz katedry z drzwiami, na których zostało opowiedziane życie i śmierć św. bp. Wojciecha.

zobacz
zobacz

Wyjazd do Poznania, gdzie będzie można zobaczyć tzw. Fort VII, był to obóz koncentracyjny dla Polaków z Wielkopolski w czasie II Wojny Światowej. Będzie można również zobaczyć Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, miejsce upamiętniające historię najnowszą, pierwszy protest robotników w Polsce komunistycznej. Poznań to także ciekawe Muzeum Armii „Poznań”, czyli umundurowanie oraz różnorodne rodzaje broni, będzie można również zobaczyć sprzęt wojskowy pochodzący z okresu II Wojny Światowej. Dodatkowo, będzie również można zwiedzić zamek w Kórniku, czyli rezydencję Tytusa Działyńskiego: pięknie zdobione sale, bibliotekę oraz wozownię.

zobacz
zobacz
zobacz
zobacz

W piątek na porannym apelu usłyszymy jeszcze kilka ciekawych uwag na temat tych miejsc. Potem głosujemy. Zapraszamy już teraz do głosowania!


12 stycznia 2015


Coroczne kolędowanie z rodzicami to doskonała okazja by spotkać się w szerokim gronie i spędzić czas w miłym towarzystwie uczniów, nauczycieli i rodziców właśnie. Wczoraj słuchaliśmy kolęd w wykonaniu chóru szkolnego Serioso-Giocoso, zespołu wokalnego złożonego z rodziców i nauczycieli oraz duetu złożonego z s. Agnieszki i p. Pauliny Bogdańskiej. W programie artystycznym nie zabrakło akcentu teatralnego – rodzice mieli okazję obejrzeć przedstawienie klasy 2 Liceum. Po spotkaniu artystycznym w auli spotkaliśmy się przy ciastku i herbacie w uczelni.
Spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnie – wspólną Mszą św. w naszym kościele, celebrowaną przez ks. Grzegorza Tabakę. Dziękujemy wszystkim za przybycie i za piękne śpiewanie!


10 stycznia 2015


Ciekawy apel tematyczny przedstawiły nam drugoklasistki z Liceum w piątkowy poranek. Dziewczyny przedstawiły zebranym zagadnienie komórek macierzystych i ich nie tylko zbawiennym wpływie na proces leczenia wielu chorób, ale także potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia. Apel biologiczny został przygotowany pod kierunkiem s. Moniki Tomaszewskiej.


9 stycznia 2015


W dniach od 29 grudnia do 02 stycznia dwie siostry Katarzyny z naszej szkoły udały się wraz z kilkoma uczennicami do Pragi w Czechach, gdzie odbywało się Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez braci z Taize. Do stolicy Czech przyjechało ok. 32 tys. młodych ludzi z różnych krajów, nie tylko europejskich. Polaków było 6,5 tys. Czyli jak zawsze najwięcej. Po dotarciu na Hale wystawowe EXPO na Letniany czekaliśmy jakiś czas na przydzielenie parafii i miejsca noclegowego. Czekanie opłaciło się, bo nasza grupa podzielona na dwie mniejsze otrzymała dobre noclegi jak na praskie warunki. Pięć dni wypełniły nam spotkania w międzynarodowym gronie, modlitwa kanonami Taize, oraz zwiedzanie Pragi. Ważnym punktem spotkania był Sylwester. Ten dzień spędziliśmy podobnie jak wcześniejsze. Wieczorem natomiast odbyło się nabożeństwo na zakończenie roku, a po nim święto narodów. Każda z narodowości w danej parafii miała za zadanie przedstawić jakiś program artystyczny lub zabawę. Nasze święto narodów zakończyło się o godz. 03.40. trwałoby pewnie dłużej, gdyby nie poranna Msza Św., na którą większość z nas się wybierała. Zabawę noworoczną rozpoczęli Polacy. Czym? Tu niespodzianka 😉 – Polonezem, potem prym wiedli Włosi, Francuzi, Gruzini, Słoweńcy, Hiszpanie, Czesi i Słowacy.


8 stycznia 2015


JUŻ W NIEDZIELĘ zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli oraz rodziców i rodziny na wspólne kolędowanie! Rozpoczynamy Mszą św. o godzinie 16:00 w naszym szkolnym kościele. Potem śpiewamy oraz weselimy się przy rozmowach, herbacie i słodkościach.


8 stycznia 2015


Paweł Wojciechowski (1G), Hiacynta Peregudowska (1G) i Ewa Załupka (3G) zostali laureatami ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z matematyki Olimpus (Sesja Jesienna). Nauczycielem matematyki w Gimanzjum jest p. Dorota Witrykus. Zapraszamy do OSIĄGNIECIA (kat. Ludzie w szkole)


7 stycznia 2015

PRZYPOMINAMY O KONKURSIE COMENIUSOWSKIM!

UWAGA!!! KONKURS!!!
Stwórz projekt identyfikatora, który będzie używany (zarówno przez nauczycieli jak i przez uczniów) podczas spotkania grupy Comenius w Polsce.
Temat spotkania – „Slow down, slow food – you are what you eat.”- How to improve our bodies and health in terms of food.

Wymiary identyfikatora: 70 mm (szerokość) x 100 mm (długość).

Projekt musi zawierać:
– flagę państwa, z którego pochodzi uczestnik,
– napis: the 5th Comenius Meeting – Wrocław,
– datę: 2-6 March 2015,
– miejsce na imię i nazwisko uczestnika.

Reszta to już Twoja wyobraźnia!

Na zwycięzcę konkursu czeka atrakcyjna nagroda! Nie zwlekaj – projektuj!

Termin przesłania prac – 12.01.2015 (d.kuzniewska@onet.eu)


7 stycznia 2015


Mała reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w piątej edycji Orszaku Trzech Króli, który przemaszerował z Ostrowia Tumskiego do Runku, gdzie mieliśmy okazję wraz z tysiącami wrocławian posłuchać świetnego koncertu zespołu Golec uOrkiestra.


6 stycznia 2015

Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły (X) – tam prezentujemy najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, których byliśmy uczestnikami w grudniu, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie. Tym razem było trudno – z 36 fotorelacji ubiegłego miesiąca można było wybrać tylko dziewięć. Wydrukowana werska „Iksa” jest prezentowana przy furcie, tak by zdrożeni wędrowcy, którzy przystają u bram klasztoru, mieli możliwość sprawdzenia, co ciekawego się u nas dzieje.

Natomiast w TERMINARZ plan pracy na krótki, dziewięciodniowy, miesiąc pracy. Styczeń zdominują ferie, ale pomimo to, popracować trochę musimy.


6 stycznia 2015

Głosami internautów wybralismy Fotografię listopada, a na niej: Kiermasz Bożonarodzeniowy (21.11.2014), na zdjęciu swingujący uczniowie obsługujący stoisko kiermaszowe. (fot. E.Załupka).
Wszystkie dotychczasowe (i przyszłe) zdjecia miesiąca możemy oglądać w „Fotografia Roku” (kat. Ludzie w szkole”) – zapraszamy!


5 stycznia 2015

Zaproszenie na konkurs

Zespół Szkół Urszulańskich we Wrocławiu zaprasza uczniów wrocławskich szkół podstawowych do udziału w Konkursie przyrodniczym „Wpisani w przyrodę”.

Konkurs odbędzie się 17 lutego 2015 roku w Zespole Szkół Urszulańskich przy
pl. Nankiera 16 we Wrocławiu.

Zgłoszenia prosimy przesłać do 5 lutego 2015 r. pocztą elektroniczną, listownie lub faksem na adres organizatora:

Zespół Szkół Urszulańskich
pl. Nankiera 16
50 – 140 Wrocław

Fax: 71 372-39-17

e-mail: konkurs.urszulanki@gmail.com
z dopiskiem w temacie : Konkurs Przyrodniczy „WPISANI W PRZYRODĘ”


3 stycznia 2015

PO CO NAM ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA? To pytanie przyświecało nam podczas jubileuszowej, dziesiątej audycji w Radio Rodzina. Zadaliśmy je najpierw dzieciom w przedszkolu św. Józefa (u „Józefitek”) we Wrocławiu, potem ks. Andrzejowi Siemińskiemu (Księża Misjonarze), który spotkał się z naszymi reporterami w siedzibie Radia Rodzina. To i inne ważne zagadnienia dotyczące przeżywania tego najbardziej klimatycznego chrześcijańskiego święta rozważane były przez nasze prowadzące: Ewę Załupkę, Weronikę Zielińską oraz debiutujące Dagmarę Dziwak i Marysię Sławuska. Młodych wspierała tradycyjnie ich opiekunka, p. Anna Tracz-Molasy. W przygotowaniu audycji pomagały Agata Skibińska i Ania Wędrychowicz (obie 2G).

Poniżej przedstawiamy zapis audio audycji


2 stycznia 2015

Wyjęte z „zamrażarki”. W grudniu nasza korfaballowa drużyna męsko-damska wzięła udział w pokazowym turnieju kofrballu, organizowanym w SP 44 na Zakrzowie. Nasz team, choć dopiero w fazie budowy, wygrał jeden mecz, z gospodarzami, a jeden przegrał (z gośćmi z Lubina). Będziemy śledzić losy naszych korfballowców i ich trenera, p. Tomasza Hermana.