31 grudnia 2016

W listopadzie 2016r. odbyła się w naszym liceum ewaluacja zewnętrzna. Badane były dwa obszary pracy szkoły:

Czy w szkole kształtowane są postawy i respektowane normy społeczne?
Czy szkoła wspomaga rozwój uczniów z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji?

Liceum zostało ocenione bardzo wysoko, spełnia wszystkie wymagania stawiane szkołom przez państwo na poziomie wysokim. Wiemy, że nasze liceum zawsze było i jest dobrą szkołą pod wieloma względami, ale cieszy fakt, że inni również je tak widzą.

Dopóki raport z ewaluacji jest niedostępny publicznie (a będzie opublikowany na stronie www.npseo.pl), prezentujemy najogólniej sformułowane wnioski poewalucayjne. Aby zapoznać się z krótkim dokumentem należy kliknąć na grafikę powyżej. Zachęcamy!


31 grudnia 2016

Na świąteczny czas mamy dla Was wydanie Kefiru – gazetki szkolnej. Z artykułów w niej zawartych dowiecie się np. jaka jest ulubiona książka p. Moniki Książczak, jakie hobby – oprócz gotowania – ma Pan Paweł (nasz szkolny kucharz), do czego może zainspirować próbny egzamin gimnazjalny, a nawet o co chodzi z… imprezami zwierząt w dżungli (to w kąciku biologicznym).
Dla tych, którzy nie mieli okazji być na spotkaniu z p. Anną Marią Wesołowską, mamy informacje o tym wydarzeniu z pierwszej ręki. Zapatrzeni w kulturę też znajdą coś dla siebie.
Zapraszamy do lektury!
Redakcja


30 grudnia 2016

To ostatnia porcja zdjęć z wigilii klasowych, które otrzymaliśmy od naszych uczniów. Dzisiaj zaglądamy do klasy 2a gimnazjum i do klasy 2 LO. Zapraszamy do fotogalerii!


30 grudnia 2016

Agnieszka Trybel (3LO) i Natalia Chorążyk (3LO) zakwalifikowały się do części pisemnej etapu wojewódzkiego z XLIII Olimpiady Geograficznej, która odbędzie się w Jeleniej Górze. Komisja okręgowa pozytywnie zweryfikowała ich 30-stronnicowe opracowania wybranych przez siebie tematów. Nauczycielem geografii w naszej szkole jest p. Magdalena Krakowska. Serdecznie gratulujemy!


30 grudnia 2016

Cieszymy się, że udało nam się pozyskać tak wspaniałego patrona dla naszego konkursu przyrodniczego, jakim jest HYDROPOLIS. Cóż bardziej trafnego dla obecnej edycji, która nosi tytuł „Kropla wiedzy, czyli wszystko o wodzie”!

Przy okazji, ważne przypomnienia dotyczące konkursu:
konkurs teoretyczno-praktyczny, dla gimnazjów: zgłoszenia do 20 stycznia 2017
konkurs fotograficzny, dla szkół podstawowych i gimnazjów: termin nadsyłania prac 25 stycznia 2017
Szczegóły na stronie konkursu – zapraszamy!


29 grudnia 2016

Trzecia to i ostatnia już wigilia naszych najstarszych gimnazjalistów. Zapraszamy do galerii fotograficznej, gdzie podejrzymy trzecioklasistów wraz z wychowawczynią, p. Joanną Dobiech, podczas ich spotkania opłatkowego. Dziękujemy Oli Mosznińskiej za zdjęcia!


29 grudnia 2016

Już 11 stycznia będziemy mieli przyjemność wzięcia udziału w kolejnym wykładzie z uznanym prawnikiem. Gościem spotkania będzie p. Katarzyna Sobańska-Laskowska, Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich we Wrocławiu.

Na wykład, zorganizowany we współpracy z Interdyscyplinarne Studenckie Koło Rozwoju Administracji ISKRA, zaprosiliśmy uczniów kilku gimnazjów wrocławskich.
Warto przypomnieć, że wspaniałym prelegentem inaugurującym serię wykładów prawniczych była Sędzia Anna Maria Wesołowska.


29 grudnia 2016

NOWY PLAN LEKCJI, który będzie obowiązywał od 2 stycznia 2017 znajdziemy w „Plan lekcji” (kat. Ludzie w szkole).
Tam też nowy harmonogram dzwonków. Zapraszamy!


28 grudnia 2016

Spotkanie opłatkowe u najmłodszych gimnazjalistów – zapraszamy do galerii na „wigilię” do klasy 1aG!


28 grudnia 2016

Hania Prorok (2LO) i Łucja Orłowska (3LO) zakwalifikowały się do eliminacji okręgowych Olimpiady Historycznej, której organizatorem jest Polskie Towarzystwo Historyczne. Olimpiada składa się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego. Etap pisemny odbędzie się 14 stycznia. Gratulujemy!


27 grudnia 2016

Dzięki Krzyśkowi Bagińskiemu (fot.) zaglądamy do klasy pierwszej licealnej i podpatrujemy, jak uczniowie i nauczyciele (wychowawczyni p. Anna Molasy i zaproszony p. Pustowaruk) świętowali wigilię klasową.


27 grudnia 2016

Wydaje się, że najtrudniejszy czas za nami. Długi jesienny okres bez przesadnie długich przerw w nauce minął; teraz, kiedy dni będą już coraz dłuższe, wciąż ciesząc się Świętami, będziemy wypatrywać ferii zimowych, niebawem potem Wielkanocy, itd.

Wyczekując ferii musimy zrealizować harmonogram stycznia. A co mamy zaplanowane? Sprawdźmy – klikamy na odnośnik!


24 grudnia 2016

Serdeczne życzenia dla naszych drogich Przyjaciół od Siostry Dyrektor, Zuzanny Filipczak, i Zespołu Szkół Urszulańskich we Wrocławiu.


24 grudnia 2016

„Cicha Noc, Święta Noc…” jest już tuż, tuż, na wyciągnięcie ręki. Mogli się o tym we wtorek przekonać podopieczni Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego ss. Boromeuszek, słuchając kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz SP58 przy akompaniamencie wiolonczeli oraz gitary. Zachęceni przez dzieci i młodzież starsze Panie i Panowie przyłączyli się do kolędowania. Gdy „Bóg się rodzi”, zapalają się światła choinek, rozpalają serca ludzi, odchodzi ból i cierpienie, nastaje radość, przekazujemy sobie znak miłości, pokoju… oraz prezenty. Tak też było i tym razem. Ciepłe słowa, które usłyszeliśmy w ośrodku, są naszą motywacją do kolejnych działań i odwiedzin.


23 grudnia 2016

Ostatni dzień szkoły przed Świętami Bożego Narodzenia tradycyjnie obfituje w uroczyste wydarzenia. Od rana klasy spotkały się w swoich salach, gdzie wraz z wychowawcami uczniowie organizowali spotkania opłatkowe. Po nich, w auli szkolnej, uczniowie, nauczyciele i siostry mieli okazję obejrzeć jasełka przygotowane przez koło teatralne, w reżyserii s. Jany Kogul, oraz przyjąć życzenia świąteczne od Samorządów Uczniowskich, s. Zuzanny Filipczak, dyrektor szkoły i s. Joanny Łątki, przełożonej wrocławskich sióstr urszulanek. Nauczyciele otrzymali od uczniów świąteczne upominki.

W drugiej części dnia, kiedy uczniowie udali się już do domów, nauczyciele zebrali się, by podczas spotkania rady pedagogicznej przedstawić śródroczne wyniki uczniów gimnazjum i liceum. Następnie, wraz z pracownikami administracyjnymi i technicznymi szkoły, wzięli udział w nabożeństwie Słowa Bożego, prowadzonym przez ks. Arkadiusza. Na koniec świętujący udali sie do salki jadalnej, gdzie składano sobie życzenia, delektowano się barszczem, krokietami i śpiewano kolędy.


23 grudnia 2016

Mamy finał! Tomasz Magierowski (1bG) zakwalifikował się do finału konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista z języka angielskiego! Konkurs jest organizowany przez DODN. Nauczycielem Tomka jest p. Agnieszka Markowska. Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!


22 grudnia 2016

Pamiętamy o potrzebujących…
Klasa III gim – wraz z wychowawczynią p. J. Dobiech – przygotowała w grudniu paczkę świąteczną dla jednej z podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Mielżynie. Placówkę prowadzą Siostry Dominikanki.

Klasa włączyła się w akcję, którą przy Kościele Ojców Dominikanów we Wrocławiu podjęła grupa wolontariuszy. Zakupiono ubrania potrzebne do codziennego użytku, jak i płytę CD z muzyką K. Bednarka. Zasada kompletowania paczki polegała na kupnie rzeczy wskazanych przez osobę potrzebującą. Dziękujemy za wielkie serce!


22 grudnia 2016

UWAGA KONKURS! Lubisz poezję, historię, świetnie recytujesz wiersze i marzysz o zwycięstwie? Ta informacja jest dla Ciebie! Weź udział w I Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych”.

Szczegółowe informacje (w tym listę przykładowych wierszy) można znaleźć na stronie internetowej: http://www.pamiecsybiru.wroclaw.pl lub u p. Alicji Dubaj, do której należy zgłosić udział w konkursie do dnia 3 stycznia 2017 r. Bardzo zachęcamy!


21 grudnia 2016

„Wigilia wigilii”, czyli pierwsze uroczyste spotkanie opłatkowe w naszej szkole zawsze ma miejsce w internacie. Poprzedzone przygotowaniami, ma ono uroczysty charakter; w tym roku rozpoczęło się Mszą św. celebrowaną przez ks. Arkadiusza, po czym uczennice i siostry wychowawczynie przeniosły się do klasztornego refektarza. Tam składano życzenia, posilano się (barszczem z uszkami) i śpiewano kolędy.


20 grudnia 2016

18 grudnia, w niedzielę, reprezentacja naszego gimnazjum pierwszy raz w historii szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w korfballu. Turniej rozegrano w kuźni polskiego Korfballu jakim jest Koło – reprezentacja tego miasta jest wielokrotnym Mistrzem Polski w różnych kategoriach wiekowych. w turnieju wzięły udział następujące reprezentacje:
UKS Maratończyk Koło, UKS Czwórka Bydgoszcz, UKS Cirkus Konstancin, LUKS Olympic Słupia oraz Urszulanki Wrocław.

Nasza drużyna mimo bardzo wielkiego zaangażowania nie wygrała żadnego meczu chociaż grając z Czwórką Bydgoszcz prowadziliśmy prawie przez cały mecz ale w końcówce przeciwnicy zdobyli zwycięskiego kosza i przegraliśmy 2:3. Dla nas ten turniej to było zbieranie doświadczenia tak abyśmy w mogli powalczyć z tymi przeciwnikami w majowym turnieju, który będzie decydował o klasyfikacji końcowej Mistrzostw Polski. Chce bardzo podziękować naszym uczniom za wolę waliki i godne reprezentowanie naszej szkoły. Opiekunami naszego zespołu są p. Tomasz Herman i p. Ewa Herman, którzy opiekowali się młodymi podczas turnieju.


20 grudnia 2016

Uwaga! Do pobrania deklaracja korzystania z obiadów w stołówce w styczniu. Klikamy na grafikę powyżej, drukujemy, wypełniamy i oddajemy s. Katarzynie Niemiec, najlepiej jeszcze do czwartku.


19 grudnia 2016

Do Świąt wprawdzie jeszcze kilka dni, ale już we wtorek na szkolnym korytarzu rozbrzmiewały anielskie głosy. Przy akompaniamencie wiolonczeli, gitary, bębnów i marakasów grupa naszych uczennic oraz zaprzyjaźnieni uczniowie z SP 58 ćwiczyli wspólnie kolędy i pastorałki, przygotowując się do występu, który odbędzie się już za kilka dni w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym SS. Boromeuszek. Ponieważ Gwiazdorek ma przed świętami ręce pełne roboty, postanowiliśmy Mu pomóc i dodatkowo przygotowaliśmy drobne upominki dla chorych osób. Wszystkim zaangażowanym w naszą akcję serdecznie dziękujemy.


19 grudnia 2016

W dniach od 23 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017 w szkole ma miejsce przerwa świąteczna, w związku z czym sekretariat będzie nieczynny.


17 grudnia 2016

Internat powoli przygotowuje się do spotkania wigilijnego (we wtorek). Kultową czynnością poprzedzającą to ważne wydarzenie jest ceremonia lepienia uszek z wychowawczyniami 🙂


17 grudnia 2016

Asia Mazur (3G) zakwalifikował się do ustnej części powiatowego etapu Olimpiady Historycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne! Gratulujemy jej oraz nauczycielowi historii, s. Agacie Stężowskiej, i życzymy powodzenia w dalszej części konkursu!


16 grudnia 2016

Nowe wpisy w naszej e-kronice. Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły – tam prezentujemy najważniejsze szkolne wydarzenia listopada, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie. Link u góry witryny.

Wydrukowana wersja kroniki jest prezentowana przy furcie, tak by goście, którzy odwiedzają klasztor, mieli możliwość sprawdzenia, co ciekawego u nas się dzieje. A dzieje się sporo.


16 grudnia 2016

Uczniowie 1a gimnazjum zaprosili swoje młodsze rodzeństwo i rodziców na klasowo-rodzinne „Mikołajki”. To niezwykle miłe spotkanie zostało przygotowane i poprowadzone przez uczniów, a w jego programie mieliśmy gry i zabawy dla małych dzieci, poczęstunek dla rodziców oraz spotkanie ze św. Mikołajem. Św. Mikołaj przyniósł dzieciom (rodzeństwu naszych uczniów) małe prezenciki, w zamian za wierszyk. Dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie w to niedzielne popołudnie.


15 grudnia 2016

W ramach projektu gimnazjalnego grupa uczniów klas drugich postanowiła poznać lepiej Wrocław – wykorzystano do tego grę „geocaching”. Ta międzynarodowa rywalizacja polega na poszukiwaniu specjalnych skrytek, ukrytych przez innych uczestników zabawy. Skrytki, czyli tzw. kesze (ang. cache) są starannie zamaskowane i niewidoczne dla przechodniów. Mogą one mieć różne kształty i rozmiary, w każdej znajduje się specjalna książeczka, w której gracze odnotowują znalezienie. Lokalizacje skrytek umieszczone są na stronie internetowej gry – każdy gracz ma tam też swoje konto. Na Dolnym Śląsku na znalazców czeka ponad 5 000 keszy, wiele z nich znajduje się także w okolicach naszej szkoły. Podczas swoich pierwszych poszukiwań nasi uczniowie znaleźli trzy skrytki, wskazujące ważne miejsca w mieście – Ossolineum, Panoramę Racławicką oraz pomnik wrocławskiego wynalazcy Karla Klingerta. W ramach projektu planowane jest również stworzenie pierwszej skrytki „urszulańskiej”.


14 grudnia 2016

Mamy „Zdjęcie listopada”! Społeczność szkolna uznała, że zdjęcie Marty Obiegło jerst najciekawszą fotografią ubiegłego miesiąca. Na nim widzimy rozgrywki sportowe w LO (28.11.2016) i p. Huberta Kastelika grożącego, zapewne żartobliwie, uwieczniającemu go
fotografowi.


13 grudnia 2016

Cieszymy się z sukcesu naszego Gimnazjalisty! Tomek Sołoducho (3G) zakwalifikował się do finału prestiżowego zDolnego Ślązaka z historii! Gratulujemy jemu oraz nauczycielowi historii, s. Agacie Stężowskiej, i życzymy wytrwałości w przygotowywaniu się do finałowej rozgrywki.


12 grudnia 2016

Jutro obchodzimy 35. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego „na obszarze całego kraju”, stąd trzecioklasiści z gimnazjum zaprosili społeczność szkolną na apel tematyczny poświęcony temu bolesnemu dla naszego kraju wydarzeniu z historii najnowszej. Prezentacja została przygotowana we współpracy z s. Agatą Stężowską.


10 grudnia 2016

Mamy przyjemność przedstawić naszym drogim internautom dwoje nowych fotografów szkolnych. Od jakiegoś czasu służą nam swoimi umiejętnościami, czasem (a czasem nawet sprzętem) Julia Jaremczak z klasy 2aG i Krzysiek Bagiński z klasy 1LO. Mamy nadzieję na piękną i owocną współpracę 🙂


10 grudnia 2016

Jesteśmy już po sesji próbnej egzaminu gimnazjalnego z Operonem, Gazetą Wyborczą i British Council. We wtorek nasi uczniowie (po raz pierwszy egzamin gimnazjalny w naszej szkole pisali chłopcy!) zajęli się testami humanistycznymi, w środę rozwiązywali zadania z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, a czwartek sprawdzali swoje kompetencje językowe. Analiza egzaminu na konferencji rady pedagogicznej w styczniu – wtedy też podamy wyniki na naszej stronie internetowej.


9 grudnia 2016

Św. Mikołaj znalazł czas, by (przemykająć w pobliżu pl. Nankiera) na chwilę zalecieć do naszych internistek. To było niezwykłe spotkanie, bo nie często prosi się ś. Mikołaja do tańca! A tenże, niespeszony, wywijał ochoczo po parkiecie auli. Nie obyło się bez prezentów oraz występów artystycznych. Spotkanie przygotowały wychowawczynie internatu, s. Katarzyna i s. Klara.


8 grudnia 2016

Zespół licealny złożony z drugoklasistów, w składzie Paula Dutkowska, Maciek Król, Weronika Krzyścin, Maja Marcinkowska i Hania Prorok, uczestniczył w Wirtualnym Festiwalu Historii Najnowszej. Nasza młodzież zaangażowana była w projekt „Opowiem Ci o wolnej Polsce”, którego celem było poznawanie historii przez relacje świadków. Festiwal jest organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.


8 grudnia 2016

Zespół Szkół Urszulańskich we Wrocławiu serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych miasta Wrocławia do udziału w III edycji Konkursu Przyrodniczego „Wpisani w przyrodę”.
Celem konkursu jest popularyzacja i rozwijanie zainteresowania naukami przyrodniczymi w ujęciu interdyscyplinarnym.

Przebieg konkursu:
I etap – eliminacje wstępne na terenie szkół. O charakterze eliminacji wstępnych decyduje szkoła, która zgłasza maksymalnie pięciu uczniów do finału. Sposób wyłonienia reprezentacji pozostaje w gestii szkoły.

II etap – finał w Zespole Szkół Urszulańskich we Wrocławiu: część pierwsza finału – test teoretyczny przygotowany przez Komisję Konkursową (28 stycznia 2016 r. o godzinie 9.00) i zadania praktyczne z przedmiotów przyrodniczych (17 lutego 2016 r. o godz. 9.00).

Szczegółowy regulamin konkursu, karta zgłoszeniowa oraz wiele więcej można uzyskać klikając na grafikę powyżej – zapraszamy!

WPISANI W PRZYRODĘ – KONKURS FOTOGRAFICZNY

Serdecznie zapraszamy pasjonatów fotografowania, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, do udziału w konkursie „To też jest woda”, organizowanym przez Gimnazjum i Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu.

Konkurs jest adresowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa dolnośląskiego pasjonujących się fotografią. Uczestnicy mają za zadanie wykonać zdjęcie, którego istotnym elementem jest woda (mogą to być rosa, lód, śnieg, deszcz, szadź itd.) w zależności od fantazji i pomysłu fotografującego.

Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie jednego zdjęcia na papierze fotograficznym w formacie 21×15 cm, w dowolnym układzie.
Termin nadsyłania prac – 25 stycznia 2017r.

Szczegóły konkursu, jak wyżej, na podstronie pod grafiką powyżej – zapraszamy!


7 grudnia 2016

Św. Mikołaj, ku radości uczniów, obdarował społeczność szkolną nowiuteńkim stołem do piłkarzyków. Nowa atrakcja stoi obok pokoiku samorządowego, a chcący z niej skorzystać (tradycyjnie) wypożyczają piłeczkę z sekretariatu. Dziękujemy, św. Mikołaju!


7 grudnia 2016

I do gimnazjalistów św. Mikołaj nie zapomniał skierować swoich oreniferowionych sań. Spotkanie z Gościem odbyło się w auli, a nasi młodzi (pięknie!) przygotowali Mikołajowi krótkie programy artystyczne – piosenki, wierszowane życzenia i świąteczne kulinarne dzieła od każdej z sześciu klas. Na koniec zaprezentowali komiks pt. „Św. Mikołaj uczniem w urszulankach”. Gość, wyraźnie ukontentowany, obdarował gimnazjalistów prezentami. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy za rok!


6 grudnia 2016

Św. Mikołaj się nie obraża. Choć być może liceliści wydają się sceptyczni, co do jego istnienia, on co roku zaskakuje i zjawia się 6. grudnia z workami pełnymi prezentów 🙂 I dzisiaj odwiedził uczniów w klasach, rozdając hojnie upominki i przyjmując świąteczne życzenia. Zapraszamy za rok, Mikołaju!


6 grudnia 2016

Michał Piórkowski (1bG) zajął I miejsce w konkursie multimedialnym „Dlaczego zwierzęta wkraczają do miast” organizowanym przez LOP. W tym samym konkursie Aleksandra Kołodziej (1bG) zajęła II miejsce, a Wiktoria Fiszer (3LO) wyróżnienie. Opiekunem LOPu w naszej szkole jest p. Jadwiga Leszczyńska-Kazuro. Serdecznie wszystkim gratulujemy!


5 grudnia 2016

Po raz ósmy mieliśmy przyjemność współorganizować Konkurs Na Niemieckojęzyczną Piosenkę Świąteczną oraz Konkurs Na Kartkę Świąteczną dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Oprócz nas konkurs przygotowali Österreich Institut Wrocław, Biblioteka Austriacka i Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego we Wrocławiu.

Drugiego dnia, w piątek, mogliśmy podziwiać uzdolnionych muzycznie i wokalnie uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Gościem specjalnym piątkowych zmagań artystycznych był konsul honorowy Austrii, dr Edward Wąsiewicz.

Wyniki drugiego dnia konkursu:

Szkoły ponadgimnazjalne:
I. miejsce zajęło liceum z Zespołu Szkół Urszulańskich, które reprezentowali: Karolina Szuflet, Agnieszka Stępień i Krzysztof Bagiński z utworem ” So könnte es Weihnachten werden” Uczniowie Wandy Milewskiej.
II. miejsce Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie z utworem ” Oh du fröhliche”
III. miejsce Eryk Wysopal z Technikum im. Kościuszki w Wołowie z utworem ” Fröhliche Weihnacht überall”
Nagrodą były warsztaty językowe dla całej klasy zwycięzców organizowane przez Instytut Austriacki

Gimnazja:
Nagrodę główną ex aequo zdobyły : Maria Głowacka, Weronika Makara (śpiew) Anastazja Kokina i Hiacynta Peregutowska (akompaniament) z gimnazjum z Zespołu Szkół Urszulańskich oraz Julia Szczurek z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Zgorzelcu.

Nasze uczennice przygotowała Wiesława Jurasz.
Nagrodą specjalną jury wyróżniło Gimnazjum nr 29 za piękną świąteczną piosenkę, która przypomina nam o wartości tolerancji, nadzieji, pokoju na świecie, miłości bliźniego i o potrzebie pomocy bliźniemu.

Konkurs kartek świątecznych
1.miejsce Bartosz Tomczuk z kl. VI z Zespołu Szkół w Niemczy ex aequo z Julią Noryńską z Przedszkola nr 113
II. miejsce Wiktoria Kołodziejczyk z kl. IV z Zespołu Szkół w Siekierczynie
III. miejsce Hania Pużyńska z kl. Va SP nr 118 we Wrocławiu

Prace konkursowe zostaną wystawione na sprzedaż, a dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne: na Zakład Opiekuńczo- Leczniczy dla Dzieci w Jaszkotlu.


5 grudnia 2016

W pięknych okolicznościach przyszło nam przeżywać tegoroczne roraty. Po raz pierwszy z lampionami udaliśmy się do Kościoła Uniwersyteckiego, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy odprawianej przez ks. Arkadiusza. U stóp ołtarza postawiliśmy produkty żywnościowe z ostatniej akcji charytatywnej (6 koszy), które zbieraliśmy dla potrzebujących własnie z tej parafii.


3 grudnia 2016

Po raz ósmy mieliśmy przyjemność współorganizować Konkurs Na Niemieckojęzyczną Piosenkę Świąteczną oraz Konkurs Na Kartkę Świąteczną dla przedszkoli, szkół podstwowych, gimnazjów i szkół średnich. Oprócz nas konkurs przygotowali Österreich Institut Wrocław, Biblioteka Austriacka i Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego we Wrocławiu.

Pierwszego dnia, we czwartek, mogliśmy podziwiać uzdolnionych muzycznie i wokalnie przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej. Po dwóch godzinach przesłuchań jury musiało podjąć trudną decyzję – ogłosić zwycięzcę tej artystycznej rywalizacji. Laureatami konkursu zostały (ex aequo) Aurelia Duraj z Zespołu Szkół w Niemczy za wykonanie utworu „Stille Nacht” oraz duet Kinga Kornacka i Martyna Winnicka ze SP nr 113 we Wrocławiu, za wykonanie utworu „Bald ist Weihnachten”. Serdecznie gratulujemy!


3 grudnia 2016

Miło nam zakomunikować, że Marta Kośmider (2LO) awansowała do etapu okręgowego Olimpiady Języka Łacińskiego! Konkurs organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Filologiczne. Nauczycielem łaciny w naszej szkole jest p. Piotr Skowroński.


2 grudnia 2016

Gościem specjalnym naszej listopadowej audycji w Radio Rodzina był Stanisław Srokowski, pisarz, autor wielu książek, między innymi zbioru opowiadań „Nienawiść”. Losy bohaterów „Nienawiści” wplecione zostały w krwawy konflikt, jaki wybuchł podczas II wojny światowej na Kresach pomiędzy Ukraińcami i Polakami, w wyniku którego ukraińskie organizacje OUN, UPA (kolaborujące z Niemcami) bestialsko mordowały Polaków. Na podstawie książki Wojciech Smarzowski napisał scenariusz i wyreżyserował słynny już fil „Wołyń”. Podczas audycji nasz Gość opowiadał o swoim dzieciństwie na Kresach, o obrzędowości i tradycjach tych terenów, o relacjach polsko-ukraińskich tamtego okresu oraz o ich zmianie w wyniku wybuchu II wojny światowej. Autor nawiązywał do dramatu i tragedii wołyńskiej opisanej w książce „Nienawiść” i ukazanej w filmie „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego.
Audycję poprowadziły Rozalia Kazienko, Dominika Pilat (obie 3G), Agnieszka Kleinert (1LO), s. Agata Stężowska oraz p. Anna Tracz-Molasy.


2 grudnia 2016

W ubiegłą sobotę piątka naszych licealistów laureatów konkursu „Barwy Europy, czyli opowieść o jedności narodów” udała się wraz z p. Alicją Dubaj w nagrodę do Brukseli. Stolica Europy zachwyciła wszystkich. Manneken Pis, Jeanneke Pis, Atomium, Cathédrale des Saint Michel et Gudule, Galeries Royales Saint Hubert, Basilique Nationale du Sacré-Coeur to tylko kilka atrakcji, które zobaczyliśmy.

W bajkowy świat przeniosły nas wieczorne iluminacje na najpiękniejszym rynku Europy Grand Place. Poznaliśmy też sekrety Parlamentu Europejskiego dzięki wizycie studyjnej w jego gmachu i spotkaniu z europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim.

Bruksela zauroczyła nas także niesamowitym bogactwem smaków i zapachów. Frytki, gofry i czekolada to prawdziwa uczta dla podniebienia.

Zwiedziliśmy również najbardziej romantyczny zakątek Belgii Brugię, która przyciąga miliony turystów swą wyjątkową średniowieczną architekturą, meandrującymi kanałami i brukowanymi uliczkami. Był też czas refleksji i zadumy w Bazylice Świętej Krwi, gdzie udało nam się dotknąć relikwię Krwi Chrystusa.

Pojechaliśmy także do Gandawy, o której mówi się, że to trochę Paryż, trochę Wenecja, trochę Amsterdam i Bolonia. Należy ona do najstarszych i najświetniejszych miast Europy.


1 grudnia 2016

Jesteśmy dumni z Sary Florczak (2LO), która odebrała z rąk Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Romana Kowalczyka, stypendium Prezesa Rady Ministrów. Gratulacje! Sara udała się na galę wręczenie stypendium w towarzystwie s. Katarzyny Starek.