W 2018 będzie piękna studniówka! Skąd wiemy? Bo mieliśmy ubiegłej soboty przedsmak tej przyszłorocznej uroczystości. Klasa p. Doroty Kuźniewskiej, 2LO, zorganizowała „półmetek” – bawiono się pysznie, o czym możemy przekonać się zaglądając do galerii – zapraszamy!
Ferie, ze względu na rozpiętość czasową oraz bardzo emocjonalny do nich stosunek społeczności szkolnej, zdominowały terminarz pracy lutego w naszej szkole. Choć dni nauki będzie niewiele, to jednak wystaczy spojrzeć na listę wydarzeń, by przekonać się, że pracy znowu mamy ponad miarę. I to chodzi 🙂 Chodzi o to, by nasze życie szkolne pulsowało 🙂
Zapraszamy do TERMINARZ u góry strony.
Mamy zaproszenie dla Gimnazjalistów do bardzo ciekawego konkursu!
Zapraszamy do udziału w III edycji Konkursu Wiedzy o Ukrainie NADDNIEPRZAŃSKA EPOPEJA. Organizatorami konkursu są: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań kulturą i historią Ukrainy. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie z dolnośląskich szkół gimnazjalnych.
Ważne terminy:
10.02.2017 – ostateczny termin zgłoszeń
08.04.2017 – ostateczny termin przesyłania prac
05.2017 – finał?
Dodatkowe informacje dostępne u p. Alicji Dubaj. Zachęcamy do pobrania regulaminu konkursu.
W niedzielę 22.01. odbyły się uroczystości związana z obchodami 154. rocznicy powstania styczniowego. Poczet sztandarowy gimnazjum brał udział w uroczystej Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety. Następnie, pod tablicą znajdującą się na głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, odbyły się przemówienia, apel pamięci i salwa honorowa. Obchody zorganizował Związek Piłsudczyków Oddział we Wrocławiu.
Uroczystość św. Anieli Merici / Festiwal Serviam
Od lat nieodłącznym elementem uroczystości św. Anieli jest Festiwal Serviam. „Serviam”, czyli niesienie pomocy, postawa służby, leży u podstaw działalności naszych szkół urszulańskich. W tym roku chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na wartość postawy wdzięczności. Dlatego wszystkie klasy gimnazjalne i licealne wzięły udział w warsztatach na temat wdzięczności, autorstwa s. Jany Krogul. Podczas zajęć nasi uczniowie zastanawiali się nad swoimi relacjami rodzinnymi, relacjami z przyjaciółmi, czy są wdzięczni szkole za trud nauczycieli i pracowników administracyjnych, oraz, wreszcie, czy potrafią zauważać i doceniać swoją wartość.
Po krótkim wstępie i prezentacji o św. Anieli Merici w wykonaniu s. Jany, przedstawiciele klas za przy użyciu pomocy wizualnych zaprezentowali owoce swojej pracy grupowej. W dalszej części Festiwalu mieliśmy przyjemność gościć p. Małgorzatę Korman i p. Danutę Pomogier, na co dzień w swojej pracy posługujące społeczności uczniowskiej, i przeprowadzić wywiad. To było bardzo cenne doświadczenie – wielu z nas mogło przekonać się, z jak wspaniałymi ludźmi stykamy się na co dzień, nie mając tego świadomości.
Na koniec ogłoszono zwycięzców Wielkiego Quizu o Życiu św. Anieli Merici, który miał miejsce kilka dni wcześniej. Najlepszy wynik osiągnęła klasa 1aG. Gratulujemy! W nagrodę klasa z wychowawcą (p. Piotrem Sołodyną) uda się do kina na wybrany przez siebie film.
I miejsce – klasa 1aG – śr. 13,9/20 pkt
II miejsce – klasa 2bG – śr. 13,71 pkt
III miejsce – klasa 2LO – śr. 13,45 pkt
IV miejsce – klasa 2cG – 12,5 pkt
V miejsce – klasa 2aG – śr. 11 pkt
VI miejsce – klasa 3LO – śr. 10,5 pkt
VII miejsce – klasa 1LO – śr. 9,6 pkt
VIII miejsce – klasa 1bG – śr. 9,52 pkt
IX miejsce – klasa 3G – śr. 9,15 pkt
Najlepsze wyniki indywidualne
20 – Milena Orłowska 1aG
20 – Marek Słowik 2bG
19 – Julia Czech 1aG
19 – Monika Bajko 2LO
19 – Oliwia Frączek 2LO
19 – Zuzia Gajda 2bG
Festiwal Serviam został przygotowany przez s. Janę Krogul i p. Piotra Sołodynę, przy wydatnej pomocy Samorządwó Gimnazjum i Liceum.
Leitmotivem tegorocznego balu karnawałowego było „Szpiedzy i agenci”. Dziękujemy, że przyszliście tłumnie na naszą zabawę! Bawiliście się świetnie – być może w tym roku uda się jeszcze coś ciekawego zorganizować? 😉
Uroczystość św. Anieli Merici / Imieniny s. Dyrektor i s. Przełożonej
Liturgiczne wspomnienie św. Anieli Merici, włoskiej kobiety renesansu, założycielki Towarzystwa św. Urszuli, zbiega się w naszej szkole z imieninami Siostry Dyrektor, Zuzanny Filipczak, i Siostry Przełożonej, Joanny Łątki. Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą św. w nieustannie zachwycającym Kościele Uniwersyteckim, po czym udaliśmy się do auli, gdzie w auli był czas na życzenia od uczniów, nauczycieli, rodziców i wychowanek. W części artystycznej obejrzeliśmy przedstawienie i występy muzyczne w wykonaniu uczniów klasy 2bG, przygotowane przy współpracy z s. Moniką Tomaszewską i p. Markiem Pustowarukiem.
Wspomnienie św. Anieli jest najważniejszym świętem dla sióstr urszulanek. Dlatego życzymy im wszelkich łask Bożych, mądrości i miłości w życiu codziennym, w szczególności uczniów i współpracowników w znakomitym dziele wychowania, do jakiego przeznaczyła je św. Aniela.
23 stycznia odbyło się rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego. Zwyciężczynią została, odbierając dyplom i nagrodę książkową z rąk siostry Dyrektor, Maria Głowacka z II GC, drugie miejsce zdobyła Joanna Mazur z klasy IIIG, trzecie Seweryn Savytskyy z klasy IIGC. Wyróżnieniem została uhonowowana uczestniczka finału konkursu Aleksandra Pydo z IIGB
Uwaga! Do pobrania deklaracja korzystania z obiadów w stołówce w lutym. Klikamy na grafikę powyżej, drukujemy, wypełniamy i oddajemy s. Katarzynie Niemiec, najlepiej zaraz po weekendzie.
Wczoraj grupa uczniów z kl. III Gim wybrała się do kina na film „Ukryte piękno”. Film porusza wiele ważnych życiowych kwestii. Kryje w sobie tajemnicę. Nic nie jest w nim oczywiste do ostatnich chwil. Z kina wyszliśmy bardzo zadowoleni. Polecamy obejrzeć go każdemu.
Istnieje jeszcze możliwość zapisania się na wspólne wyjście do kina ze szkoły do najbliższego poniedziałku 30 stycznia. Koszt biletu 11 zł. Zapisy u s. Katarzyny Starek.
Piękne dziewczyny, przystojni chłopcy, szykowne kreacje, uroczyste tańce, pyszne przekąski i zabawa do białego rana. Bal studniówkowy klasy trzeciej liceum, wychowanków s. Katarzyny Niemiec, za nami. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyjątkowego wieczoru, za wszelki trud, rodzicom, nauczycielom i siostrom urszulankom. Teraz pozostaje tylko pięknie zdać egzamin dojrzałości!
20 stycznia na piątkowym apelu nasi uczniowie zapoznali nas z Młodzieżową Wspólnotę HalleluJah, która przy Kościele Piotra i Pawła (ul. Katedralna 4) spotyka się we wtorki o 17.00. Dziękujemy za odwagę, z jaką dzieliliście się swoim doświadczeniem wspólnoty z młodymi ludźmi i z Bogiem. Zdjęcia z apelu w galerii.
Nasza czwarta urszulańska audycja w Radio Rodzina w IV sezonie. Dzisiaj będziemy dotykać bardzo ważnego, a szczególnie ostatnio często poruszanego w przestrzeni publicznej, tematu zanieczyszczenia powietrza. W studiu radiowym będziemy gościć Pana Krzysztofa Smolnickiego, działacza, społecznika, ekologa, prezesa Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju, który zapozna nas z podstawowymi definicjami dotyczącymi zanieczyszczeń środowiska, a w szczególności smogu. Dowiemy się, w jaki sposób smog wpływa na zdrowie człowieka, na układ nerwowy, oddechowy, krwionośny, usłyszymy o jego wpływie na dzieci i kobiety ciężarne. Interesującym zagadnieniem będzie problem natężenia zanieczyszczenia powietrza we Wrocławiu. Zasadniecze pytanie będzie brzmiało, czy coś jest realnie robione, zarówno na szczeblu politycznym, czy społecznym, aby poprawiać stan powietrza, które wdychamy. A co my możemy zrobić, aby poprawić jakość powietrza we Wrocławiu? To pytanie zadaliśmy w sondzie ulicznej, a odpowiedzi usłyszymy podczas audycji.
Dzisiejszą audycję poprowadzą Rozalia Kazienko (3G), Hania Prorok (2LO) oraz, debiutujący Jakub Przybylski i Angelika Wajsowicz.
Naszej audycji odsłuchamy na stronie Radia Rodzina lub przy tradycyjnych radioodbiornikach – 92,0 fm. Zapraszamy o 21:30!
18 stycznia odbył się w naszej szkole trzeci eliminacyjny Dolnośląski Mecz Matematyczny. Z tej okazji gościliśmy uczniów z Gimnazjum im. Jana Pawła II ze Środy Śląskiej. Konkurs polegał na rozwiązaniu 10 zadań przez każdą z drużyn w przeciągu godziny. Następnie przeciwnicy nawzajem zadawali sobie kolejne zadania, a ich rozwiązania oceniała komisja. Mecz był bardzo emocjonujący i dał każdemu wiele radości, a także wzbogacił o nowe doświadczenia. Drużyna już teraz zbiera siły na kolejną edycję konkursu!
Wszystkim naszym kochanym babciom i dziadkom życzymy błogosławieństwa Bożego, dużo zdrowia i pociechy z wnuków 🙂
Są projekty na to, by nawiązana w tym roku współpraca z Wydziałem Prawa UWr. przekształciła się w fantastyczny i niezwykle ciekawy projekt w najbliższej przyszłości. Póki co, rozmowy trwają. Tymczasem tydzień temu klasa 1 Liceum, wraz z wychowawczynią p. Anną Molasy, udała się z wizytą na Wydział Prawa, gdzie wzięła udział w wykładzie.
Nastąpiła drobna zmiana. Wielki Test o Życiu św. Anieli będzie miał miejsce we wtorek (24.01), na drugiej lekcji. Przypomnijmy, konkurs jest międzyklasowy, więc zwycięzcę wyłoni się na podstawie sumy wszystkich indywidualnych wyników poszczególnych uczniów w klasach.
Klasa, która zdobędzie najlepszy wynik otrzyma nagrodę – wyjście z wychowawcą do kina (zwolnienie z lekcji) i pokrycie części kosztu seansu dla całej klasy.
Zachęcamy do odświeżenia sobie sylwetki tej wybitnej kobiety, bez której nie mielibyśmy okazji uczyć się w tak wspaniałej szkole 🙂
Dołączamy się d akcji Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, Koła Wrocławskiego i apelujemy o ciepłe ubrania i środki higieniczne, które pozwolą bezdomnych bezpiecznie przetrwać mroźną zimę. Nasza zbiórka będzie trwała od 23.01 do 2.02, a przyniesiona dobra składajmy w „śniadaniówce”.
W dniach od 13 do 15 stycznia grupa osób z naszej szkoły wzięła udział w rekolekcjach organizowanych w Sulistrowiczkach przez Księdza Jakuba Bartczaka pod hasłem: „Złap Ogień”. Chodziło oczywiście o Ducha Świętego, który w Nowym Testamencie przedstawiany jest jak płomień ognia. Przez cały ten czas mogliśmy być bardzo blisko Ducha Św., który rozpalał nasze serca. Czuliśmy Jego obecność podczas modlitwy uwielbienia, tańca i śpiewu. Wiele osób dawało świadectwo o tym, jak zmieniło się ich życie, gdy oddali je Jezusowi. Każdy z nas powrócił z rekolekcji z doświadczeniem miłości Boga. Zapraszamy do galerii i na szkolny kanał YouTube. (s. Katarzyna Starek)
Za tydzień z okładem (we czwartek) będziemy bawić sie na balu karnawałowym. A bawić się potrafimy, co pokazujemy rokrocznie! Tematem zabawy jest „Szpiedzy i agenci”, więc dobrze już teraz wygrzebywać prochowce w szaf. Klasy – pamiętajcie o przyniesieniu każda dwóch ciast na zabawę!
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem zabawy i przyniesieniem podpisanej przez rodzica zgody na uczestnictwo (zgoda jest częścią regulaminu i należy ją wydrukować).
Kolędowanie z rodzicami jest jedną z najcieplejszych uroczystości w naszym kalendarzu. W tym roku aula szkolna wypełniona była po brzegi, donoszono i dostawiano krzesełka, a wszyscy zebrali się po to, by wspólnie radować się śpiewając kolędy. Te były wykonywane przez klasy gimnazjalne i licealne, nauczycieli, scholę oraz rodziców – wszystkie wykonania znakomite! Rodzice mieli okazję obejrzeć jasełka, przygotowane przez koło teatralne, w reżyserii s. Jany Krogul. Spotkanie w auli poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. Arkadiusza Krżiżoka.
Wielkimi krokami zbliża się wizyta gości z zagranicznych szkół partnerskich, realizujących z nami projekty w ramach ERASMUS+. W marcu będziemy gościć w naszych domach młodzież z Hiszpanii, Turcji, Niemiec i Szwecji.
Z okazji wizyty ogłaszamy konkurs na projekt identyfikatora (wykonanego dowolną techniką plastyczną lub dostępnymi graficznym programem komputerowym), którym będziemy się posługiwać w marcu.
Prace należy przesyłać do 31 stycznia do p. Doroty Kuźniewskiej na adres d.kuzniewska@onet.eu. Zachęcamy!
+
Przy okazji, otrzymaliśmy linka do artykułu w hiszpańskiej prasie, dotyczącego ostatniej wyjazdu do tego pięknego kraju. Ponieważ nauka hiszpańskiego kwitnie w naszej szkole, klikamy i czytamy! 🙂
Alumnos y profesores de Alemania, Suecia, Polonia y Turquía realizan un intercambio con el IES Vegas Bajas.
We środę zasiedliśmy w wygodnych fotelach Opery Wrocławskiej, by delektować się spektaklem „Skrzypek na dachu” według libretta Josepha Steina. Wyjścia do Opery cieszą się niesłabnącym powodzeniem, a na następne (balet „Dziadek do orzechów”) wychodzimy 20 stycznia (40 PLN). Serdecznie zapraszamy do wspólnego wyjścia!
Luiza Wolbisz (2LO) zakwalifikowała się do drugiego etapu Olimpiady Solidarności, organizowanej przez Fundację Centrum Solidarności. Gratulujemy! Kolejne wyzwanie to etap wojewódzki, który odbędzie się 15 marca.
Zachęcamy wszystkich uczniów gimnazjum i liceum do wzięcia udziału w bardzo popularnym konkursie matematycznym KANGUR. Konkurs polega na rozwiązaniu w określonym czasie testu składającego się z 30 pytań zamkniętych. Koszt udziału wynosi 9 zł. Więcej informacji u nauczycieli matematyki. Zgłoszenia przyjmuje p. Paulina Haręża i p. Dorota Witrykus do poniedziałku 30 stycznia. Zapraszamy!
Wczoraj w naszej szkole odbylo się drugie spotkanie edukacji prawniczej z cyklu „Iskra w szkole. Jednostka w życiu społecznym”. Organizatorami są WydziaŁ Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i nasza szkoła. Tym razem prelegentkami były: prof. Magdalena Tabernacka, która przedstawiła aktualny problem stosowania przemocy wobec dzieci. Zobrazowała, jak przedstawia się zagadnienie na przestrzeni lat, a także jakie rozwiązania trudnych sytuacji daje polskie prawo.
Drugą prelegentką była pani mecenas Katarzyna Sobańska – Laskowska, terenowy pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskim. W swoim wystąpieniu przybliżyła słuchaczom instytucję RPO, uświadamiając nam jednocześnie, że my – jako młodzi obywatele powinniśmy znać swoje prawa i powinniśmy ich bronić.
W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni uczniowie z wrocławskich szkół. Czekamy na kolejny wykład w marcu.
W poniedziałek, 23 stycznia o godz. 8:00, odbędzie się w naszej szkole Wielki Quiz na temat życia św. Anieli Merici, założycielki Towarzystwa św. Urszuli. Konkurs jest międzyklasowy, więc zwycięzcę wyłoni się na podstawie sumy wszystkich indywidualnych wyników poszczególnych uczniów w klasach.
Klasa, która zdobędzie najlepszy wynik otrzyma nagrodę – wyjście z wychowawcą do kina (zwolnienie z lekcji) i pokrycie części kosztu seansu dla całej klasy.
Aby przygotować się do quizu wystarczy przeczytać krótki tekst o życiu Świętej. Zapraszamy do pobrania materiału.
Dzisiaj odbyły się szkolne eliminacje do do I Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych”. Komisja w skłądzie: p. Alicja Dubaj i s. Agata Stężowska zakwalifikowała do konkursu następujących uczniów:
Gimnazjum:
Karolina Baniak (1aG)
Izabela Sawicka (2bG)
Kurt Szuwart (3G)
Liceum:
Marika Zając (1LO)
Angelika Wajsowicz (1LO)
Gratulujemy Wam udanych kwalifikacji – będziemy Was wspierać duchowo 8 lutego!
UWAGA, UWAGA!
Przygotowaliśmy dla Was coś wyjątkowego.
Mówiąc dla Was, mamy na myśli naszych aktualnych uczniów oraz wspaniałych absolwentów gimnazjum i liceum!
Jest to krótka ankieta, której wypełnienie sprawi, że lepiej się poznamy. Podziel się z nami swoją wiedzą. Bardzo nam na tym zależy. Kliknij na grafikę powyżej i wypełnij ankietę. Zajmie Ci to chwilę!
Nasi licealiści rozkręcają się coraz bardziej, odnosząc laury w kolejnych konkursach. Praca Wiktorii Jankowiak-Racko, napisana na konkurs „Porozmawiaj z Babcią, zapytaj Dziadka”, została nagrodzona publikacją na łamach Gazety Wrocławskiej. Gorąco zachęcamy wszystkich do lektury (klikamy na grafikę powyżej). Nauczycielem Wiktorii jest p. Alicja Dubaj.
Prawdziwa kolęda w naszej szkole oczywiście tylko w internacie! Po porannej wizycie duszpasterskiej w klasach, ks. Arkadiusz odwiedził, pobłogosławił i poświęcił pokoje internistek i ich mieszkanki.
Nowe wpisy w naszej e-kronice. Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły – tam prezentujemy najważniejsze szkolne wydarzenia pięknego grudnia, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie. Link u góry witryny.
Wydrukowana wersja kroniki jest prezentowana przy furcie, tak by goście, którzy odwiedzają klasztor, mieli możliwość sprawdzenia, co ciekawego u nas się dzieje. A dzieje się sporo.
Dziękujemy ks. Arkadiuszowi, który odwiedził naszą szkołę z wizytą duszpasterską, eskortowany przez ministrantów i szkolnego fotografa, nasz duszpasterz odwwiedził wszystkich uczniów, błogossławiąc ich oraz pomieszczenia, śpiewając kolędy oraz dowcipkując. Tradycji stałosię zadość – wszyscy otrzymali kolędowe pamiątkowe obrazki.
Na dzień przed wigilią szkolną mieliśmy przyjemność gościć podczas porannego apelu p. Anetę Rawecką, przedstawicielkę biura The World Games 2017. Przypomnijmy, że nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu „Korfball – drużyna przyjaciół”, organizowanego właśnie przez biuro The World Games. Spotkanie było okazją do zaprezentowania uczniom naszej szkoły reprezentacji prowadzonej przez p. Tomasza Hermana, a także przekazania drużynie kompletu nowych strojów.
Sezon w Lidze Klas Gimnazjum składa się z trzech trymestrów. Po każdym z nich „małe punkty” są zerowane, a klasy otrzymują duże punkty. W pierwszym trymestrze 2016/2017 pierwsze miejsce zajęła klasa 1aG, której wychowawcą jest p. Piotr Sołodyna. Na drugim miejscu uplasowała się klasa 3G (wychowawca p. Joanna Dobiech), a trzecie klasa 2bG (wychowawca s. Monika Tomaszewska).
Gratulujemy i wszystkim uczniom gimnazjum dziękujemy za zaangażowanie we wszystkie działania dla społeczności szkolnej.
Zapraszamy na stronę internetową Ligi Klas Gimnazjum.
Gwidon Ambroziewicz (3LO) zakwalifikował się do etapu okręgowego z Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej organizowanej przez COPTIOSH. Nauczycielem historii Gwidona jest s. Agata Stężowska. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej części konkursu!