Ostatnio biblioteka otrzymała dużo nowych książek. Chodzi zarówno o dużą liczbę egzemplarzy (20x „Lilla Weneda”), jak i liczbę nowych tytułów. Zacznijmy od pozycji naukowych i popularnonaukowych:
Temple Grandin i Debra Moore: „Autyzm” – przewodnik. 9 postaw wspierających rozwój dzieci w spektrum”. Książka kierowana jest przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów, psychologów szkolnych i rodziców. Autorki dzielą się swoim doświadczeniem terapeutycznym, przytaczają autentyczne historie, z którymi się zetknęły. Publikują propozycje czynności terapeutycznych, które mogą stymulować rozwój także osób, które nie zmagają się z autyzmem.
Manferd Spitzer: „Epidemia smartfona”. Książka zawiera cenną wieloaspektową analizę wpływu rewolucji cyfrowej na człowieka i społeczeństwo. Autor dostrzega wartość cyfrowego przełomu, ale mówi także o zagrożeniach i negatywnych konsekwencjach dla umysłowego rozwoju jednostki.
Jan Miodek: „Polszczyzna. 200 felietonów o języku”. Doskonała lektura nie tylko dla miłośników języka, ale także dla wszystkich, którzy lubią czytać teksty inteligentne, dowcipne, lekkie pod względem stylu, a jednocześnie pełne istotnych treści.
Rachela Berkowska: „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum”. Jest to zbiór biograficznych opowiadań o polskich himalaistach: o wyzwaniach, którym stawiali czoła i o ostatnich wspinaczkach. Jest to rodzaj literackiego hołdu tym, którzy swoje życie złożyli na niedostępnych szlakach – a także tym, którzy im towarzyszyli i spieszyli z pomocą.
Stanisław Mędak: „Język polski dla obcokrajowców. Gramatyka i składnia ze 192 ćwiczeniami kreatywnymi”. Książka przeznaczona została do czytelni, żeby z wybranych ćwiczeń mogło skorzystać więcej czytelników. Nieoceniona pomoc w doskonaleniu własnego stylu i podnoszeniu sprawności językowej.
Regina Brett: „Bóg nigdy nie mruga 2”. Czytelników pierwszej części: „Bóg nigdy nie mruga” nie trzeba zachęcać, by sięgnęli po drugą. Nowy zbiór felietonów podejmuje podobną problematykę, ale sytuuje ją w kontekście nowych wyzwań, których nie było jeszcze dziesięć lat temu.
Milena Kindziuk: „Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II”. Jest to powieść biograficzna – portret starszego brata św. Jana Pawła II: ofiarnego lekarza. Pracował na oddziale zakaźnym bielskiego szpitala; tam zaraził się szkarlatyną, co zakończyło się tragicznie. Kiedy odszedł, miał 26 lat.
A teraz – beletrystyka.
Annie Ernaux: „Bliscy” – NOBEL 2022 . Na zbiór składają się trzy autobiograficzne opowiadania. Autorka rekonstruuje losy matki, ojca i siostry – ich pragnienia, ciężar obowiązków. Zastanawia się, w jakim stopniu ci, którzy odeszli określają drogi kolejnych pokoleń.
Delia i Mark Owensowie: „Zew Kalahari”. Międzynarodowy bestseller, nagrodzony w 1985 roku Medalem Johna Borroughsa dla najlepszej książki przyrodniczej. Jest opowieścią o mieszkaniu w dzikich ostępach Afryki, o zagrożonych gatunkach, o życiu blisko dzikiej, nieokiełznanej przyrody.
John Flanagan: „Wilki Arazan” – 17 księga „Zwiadowców”. Miłośnikom literatury przygodowej i fantastycznej nie trzeba przedstawiać tej serii. Will i Madie wyruszają z kolejną misją, do nieprzyjaznej, górzystej krainy. Jej mieszkańcy stali się ofiarą tajemniczych, mitycznych bestii, których istnienie wielu chciałoby włożyć między karty baśni. Bohaterowie przekonują się, że w starych legendach tkwi ziarno prawdy.
Louisa May Alcott: „Dobre żony” – to powieść o dorastaniu. Cztery siostry, nastolatki, znane z tomu „Małe kobietki” , poznają życie: jego uroki i zmartwienia. Sporo w tej książce mówi się o miłości, bo też to jedno z najważniejszych doświadczeń młodych ludzi.
Justyna Leśniewicz: „Grudniowy prezent”. Powieść o szkolnym życiu: nowy uczeń w klasie prowokuje do stworzenia nowych relacji. Wszystko zaczyna się od pewnej nieufności, ale co najlepsze dopiero przed bohaterami…
Małgorzata Lis: „Odzyskać nadzieję”. Alicja i Julia, znane z książki „Wybrać miłość”, decydują się opuścić Warszawę. Przeprowadzają się do podgórskiej wioski i otwierają gospodarstwo agroturystyczne. Okazuje się ono nie tylko początkiem ich nowej drogi, ale także miejscem, w którym można odzyskać nadzieję i znaleźć nową miłość.
Richard Paul Evans: „Świąteczny nieznajomy”. Jest to opowieść o kimś, komu życie rozsypało się z powodu kłamstwa. Głęboki rozczarowanie powoduje że Maggie zamyka się w sobie i w czterech ścianach. Nie chce spotykać się z ludźmi i nie ma ochoty przygotowywać się do świąt. Jednak te właśnie święta wniosą iskrę nadziei w jej życie.