28 marca 2023 r.  w Liceum Urszulańskim we Wrocławiu odbył się  zorganizowany przez II Dzień Naukowca. W wydarzeniu wzięło udział około 300 uczniów ze wszystkich klas  oraz goście specjalni, którymi były  dr hab. Katarzyna Biernacka-Licznar, profesor UWr. (dyrektor Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych), dr hab. Agnieszka Kotlinska-Toma ((absolwentka liceum) oraz dr Katarzyna Ochman, adiunkt w Zakładzie Filologii Łacińskiej Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych UWr. (absolwentka liceum).

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:00 w auli szkolnej pozdrowieniem zebranych przez dr hab. Katarzynę Biernacką-Licznar, która podziękowała za zaproszenie przedstawicielek Instytutu, po czym zebrani w auli mogli wysłuchać wykładu dr Katarzyny Ochman pt. „Szósty renesans w filologii klasycznej.” W swoim wystąpieniu prelegentka przedstawiła problem szóstego renesansu w filologii klasycznej, omówiła między innymi różnice i podobieństwa pomiędzy kolejnymi renesansami oraz starała się wykazać, że współcześnie człowiek przechodzi kolejną fazę tego procesu.

W drugiej części Dnia Naukowca w rolę prelegentów wcielili się uczniowie naszego liceum, którzy  zaprezentowali wystąpienia przygotowane wraz ze swoimi opiekunami. Po kolei, podejmowali następujące tematy: Emilia Kochanowicz (klasa 4) przedstawiła temat szoku  kulturowego oraz odwróconego szoku kulturowego, który pojawia się podczas większości podróży. Anastazja Olech (klasa 2) podzieliła się swoją pasją do języka niemieckiego, opowiedziała też o historii swojego zainteresowania oraz o podzieliła się swoimi refleksjami na temat tego języka. Helena Storta  (klasa 2) przygotowała swój wykład w języku angielskim, a traktował on o roli i sytuacji kobiet w wiktoriańskiej Anglii, na podstawie wybranych powieści Jane Austen. Zofia Klimczak (klasa 4) zaprezentowała zebranym temat z dziedziny medycyny – mowa była o  śpiączce, stanie wegetatywnym  i śmierci mózgowej na podstawie książki o. Jacka Norkowskiego OP „Człowiek umiera tylko raz”. Michał Oziembłowski (klasa 2)  zainteresował audytorium tematem historii kościoła pw. Św. Michała we Wrocławiu i jego związku z wrocławskimi urszulankami. Piotr Czado (klasa 1) podzielił się ze słuchaczami swoją pasją, jaką jest numizmatyka – w swoim wystąpieniu opowiedział o ciekawych okazach monet oraz banknotach. Z kolei Jagoda Bąk (klasa 1) podzieliła zaprezentowała swoje hobby, a jest nim fantastyka, i przedstawiła powstanie świata według wielu mitologii. W ostatnim wystąpieniu Hubert Szumski przybliżył słuchaczom sztukę wytwarzania figurek od wypraski do gotowego modelu.

O godzinie 13:15 odbyło się oficjalne zakończenie, podczas którego siostra dyrektor, Katarzyna Niemiec oraz dr Katarzyna Ochman podsumowały wystąpienia prelegentów, podkreślając ich walory i zapraszając na kolejną edycję Dnia Naukowca w przyszłym roku.

To był wyjątkowy dzień dla całej szkolnej społeczności. Dzięki niemu uczniowie mogli się podzielić z kolegami i koleżankami swoimi zainteresowaniami naukowymi oraz nieczęsto spotykanymi zainteresowaniami. Już teraz wyczekujemy następnego spotkania tego typu za rok. II Dzień Naukowca był przygotowany przez zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych, a koordynowany przez p. Joannę Dobiech.

Adam Fuss (klasa 1a)

LISTA PRELEGENTÓW II DNIA NAUKOWCA

  1. Jagoda Bąk (klasa 1c) Moja przygoda z fantastyką – opiekun Joanna Dobiech
  2. Piotr Czado IB Numizmatyka – wartościowe hobby – opiekun Robert Ruszczak
  3. Zofia Klimczak IVB  Śpiączka, stan wegetatywny i śmierć mózgowa na podstawie książki o. Jacka Norkowskiego OP Człowiek umiera tylko raz – opiekun Jadwiga Leszczyńska – Kazuro
  4. Emilia Kochanowicz IVA Szok kulturowy i odwrócony szok kulturowy – opiekun Joanna Dobiech
  5. Anastazja Olech IIB Niemiecki moja pasja – opiekun Justyna Kostrubies
  6. Michał Oziembłowski IIA  O historii kościoła pw. Św. Michała we Wrocławiu i jego związku z wrocławskimi urszulankami – opiekun Joanna Dobiech
  7. Helena Storta IIA Rola i sytuacja kobiety w wiktoriańskiej Anglii na podstawie wybranych powieści J. Austin – opiekun Piotr Sołodyna
  8. Hubert Szumski IIA Od wyprawek do figurek – opiekun Joanna Dobiech