Za dwa dni, w czwartek, będziemy gościć w naszej szkole prof. dra hab. Pawła Woźnego z Instytutu Informatyki UWr., który zaprasza nas na prelekcję pod tytułem „Co jest grane?!” Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu wykładów „Już wiem, kim zostanę!”. Właśnie dostaliśmy od naszego Gościa streszczenie wykładu – zapraszamy do zapoznania się z materiałem!

Komputery obecne są praktycznie we wszystkich dziedzinach życia i trudno wyobrazić sobie dalszy rozwój naszej cywilizacji bez ich udziału. Spotykamy je m.in. w bankach, szpitalach, sklepach, samochodach, samolotach i na lotniskach, ale także w pralkach, lodówkach czy kuchenkach. Powierzyliśmy im nasze pieniądze, bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie.
Innymi słowy — bezgranicznie im zaufaliśmy. Ale czy możemy spać spokojnie? Czy komputery zawsze wykonują nasze polecenia w taki sposób, w jaki sobie tego życzymy? Czy możemy wierzyć wynikom ich obliczeń? No cóż, jak się okazuje, z tym bywa różnie.
Łatwo jest się przekonać, że komputer próbuje nas oszukać na każdym kroku. Nie przepuści ku temu żadnej okazji. Trudno w to uwierzyć? A jednak tak jest! Dlaczego? Bowiem – pewnie wielu z Was to zaskoczy — jest on bardzo słabym matematykiem. Nie zna np. podstawowych praw jakie poznajecie na lekcjach. Co więcej, nie potrafi nawet dobrze dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić! Pewnie miałby poważne problemy ze skończeniem szkoły podstawowej, o zdaniu matury nawet nie wspominając. Zdziwieni? No to zobaczycie!

W trakcie wykładu pojawią się przykłady świadczące o tym, że komputer jest rzeczywiście słabym matematykiem. Przekonamy się, że rozwiązywanie przy jego pomocy nawet prostych zadań obliczeniowych może prowadzić do błędnych wyników, czego konsekwencje mogą być dotkliwe, np. dla naszego zdrowia czy portfela. Czy można temu zaradzić? No cóż, dobrze wykształceni informatycy mówią, że potrafią. A może jednak dojdziemy do wniosku, że komputery powinny wylądować na wysypisku śmieci…
Do zobaczenia!
Paweł Woźny