Otrzymaliśmy zaproszenie od dwóch szkół: z USA –  Ursuline Academy of Wilmington (Delaware, USA) i Australii – St. Ursula’s College Kingsgrove (Sydney), które współpracują, aby stworzyć książkę kucharską zawierającą przepisy nadesłane przez szkoły urszulańskie z całego świata. Celem tej akcji jest wsparcie szkoły w Battambang w Kambodży, założonej przez Siostry Urszulanki w 2018 roku. Szkoła ta pragnie założyć społeczną kuchnię, skupiającą kobiety z lokalnej społeczności. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.

Aby wspomóc ten projekt, wraz z innymi szkołami, które zgłoszą się do projektu, organizatorzy projektu stworzą Książkę Kucharską Szkół Urszulańskich (Ursuline Global Cookbook). Po ukończeniu książka ta będzie sprzedawana w australijskich i amerykańskich społecznościach szkolnych, a cały dochód zostanie przeznaczony, aby wesprzeć kobiety z Kambodży (ich zdjęcie poniżej). Książki kucharskie będą sprzedawane w wersji fizycznej w USA i Australii, ale dostępne będą także w wersji elektronicznej.

Odpowiedzieliśmy na to zaproszenie i poprosiliśmy uczniów o przygotowanie przepisów według określonego schematu: przygotowanie potrawy, udokumentowanie procesu gotowania na zdjęciach i opisania tego w specjalnym formularzu, nadesłanym ze szkoły w USA.

Przedstawiamy pierwszych śmiałków, którzy podjęli się kulinarnego dzieła – Piotrka Najbara i Maćka Trojniaka z klasy 2b. Potrawa narodowa przez nich wybrana to placki ziemniaczane 🙂 Dziękujemy chłopaki za Wasze zaangażowanie!

Odpowiedzi na pytania do formularza:

What is the cultural significance of this recipe? Where is it eaten? How? When? Why

Placki ziemniaczane (potao pancakes) is a popular Polish dish from eastern Poland. It’s a plain meal, so it can be eaten every day, there are no specific traditions associated with it. Nevetless, it’s very tasty!

Please list the ingredients required and amounts/measurements for each one

– 1 egg
– 3 potatoes
– 1 tablespoon of flour
– 1 small onion
– half a teaspoon of salt and pepper

Please write out the steps required to prepare this dish in a numbered list.

1 Peel the potatos and then wash them.
2 Peel the onion.
3 Grate the onion and potatoes with fine grater until a smooth mass is obtained.
4 Pour it all in a bowl, add 1 tablespoon of flour, 1 egg and a half a teaspoon of salt and pepper.
5 Heat the frying pan, add oil, and start pouring the previously created mass onto it, forming it into medium-sized circles.
7 Fry it until golden brown color appears from on sides.
8 Take carefully them from the frying pan and put on a plate.
9 Your potato pancakes are ready to eat! You can add the cream on it for better taste!

What is the significance of Serviam in your community and how do you live it out?

Living with Serviam we learn what selfless help is. We are surrounded with this noble idea – at school we take part in many activities, for example charity events, and at home we help our families with everyday duties. But Serviam means for us more than just helping. It’s also seeing other people and their needs.