Mieliśmy wczoraj przyjemność gościć w naszej szkole uczniów szkół katolickich województwa dolnośląskiego, którzy przybyli do nas na warsztaty dziennikarskie, które organizowaliśmy z  wrocławskim oddziałem tygodnika Gość Niedzielny. Zajęcia, które rozpoczęły się o 9:00, odbyły się w ramach Akademii Merici.

W pierwszej odsłonie tego pracowitego dnia zaprosiliśmy uczniów naszego liceum, głównie klasy o profilu humanistycznym, na spotkanie z redaktorami Gościa Niedzielnego, którzy w dalszej części dnia będą prowadzili dziennikarskie. Redaktor Karol Białkowski, kierownik wrocławskiego oddziału tego tygodnika, poprowadził rozmowę z innym znakomitym redaktorem Gościa Niedzielnego – Marcinem Jakimowiczem. Wątki, które były w jej trakcie poruszane oscylowały wokół zawodu pracy dziennikarza, początków pracy red. Jakimowicza i red. Białkowskiego, źródeł inspiracji i metod pracy. 

Po krótkiej przerwie uczniowie ośmiu szkół, które zgłosiły się do wzięcia udziału w warsztatach, zostały podzielone na dwa zespoły, każdy po ok. 25 osób, które pod kierunkiem dziennikarzy będą miały za zadanie przygotować informację na stronę internetową swoich szkół o zajęciach, w których brały udział. 

Podczas krótkiej przerwy zapraszamy gości na poczęstunek – słodką bułkę i herbatę, po czym uczestnicy warsztatów udali się z powrotem do auli na spotkanie z p. Piotrem Zającem, specjalizującym się w fotografii sportowej, podróżniczej i portretowej, który osłonił im arkana sztuki wykonywania ciekawej i poprawnej technicznie relacji fotograficznej. 

Na koniec dnia kilka słów do uczestników warsztatów skierowała siostra dyrektor liceum, Katarzyna Niemiec, która podziękowała im za przyjęcie zaproszenia i za udział oraz wręczyła przedstawicielom szkół certyfikaty uczestnictwa.

Szkoły, które wzięły udział w warsztatach:

– Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy Śląskiej
– Niepubliczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek  im. Jana Pawła II we Wrocławiu
– Ogólnokształcące Liceum Salezjańskie we Wrocławiu
– Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Henrykowie
– Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Szkół Katolickich w Dębniku
– Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa w Polkowicach
– Zespół Szkół Katolickich u św. Pankracego w Jeleniej Górze
– Salezjańska Szkoła Podstawowa im. św. Dominika Savio w Lubinie
– Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu