Mamy nowe książki. Niektórych nie trzeba prezentować, bo seria jest popularna od wielu lat: otrzymaliśmy 15 księgę przygód zwiadowcy Willa i jego uczennicy Maddie (Zaginiony książę). Dużą poczytnością cieszą się także książki Kasie West: biblioteka otrzymała kolejny tytuł tej autorki (Blisko ciebie).

Wielu z Was chętnie sięga po książki Reginy Brett: w listopadzie otrzymaliśmy jej Trudną miłość: mama i ja. Jest to autobiograficzna opowieść. Nie zamilcza trudnych spraw rodzinnych: opowiada o chłodnej relacji między córką i matką oraz o próbie zrozumienia drugiej osoby, już w dorosłości, wobec ciężkiej choroby. Mowa o bólu i o przebaczeniu, a w końcu o niełatwej i przez to właśnie niezwykłej drodze miłości.

Esej Lisy Damour: Pod presją. Twarzą w twarz z epidemią stresu i lęku wśród dziewcząt odpowiada na aktualne wyzwania, z którymi mierzy się młodzież. Autorka relacjonuje i poddaje analizie psychologicznej losy wielu młodych kobiet.

Kwiat wiśni i czerwona fasola Duriana Sukegawy to opowieść umieszczona w egzotycznych realiach dalekiej Japonii. Mówi o trudnej przeszłości – o winie i zadośćuczynieniu, o trudnej drodze przemiany i pięknie prawdziwej przyjaźni.

Hanna Krall jest znana najstarszym uczniom – przynajmniej z listy lektur, na której figuruje jej powieść reportażowa o Holocauście. Ostatni nabytek biblioteki to zbiór miniatur prozatorskich: Synapsy Marii H. Niektóre ukazują zwykła ludzkie sprawy (teściowa przyjeżdża!), inne przywołują ważne wydarzenia polskiej historii (np. stan wojenny 1981 r.). Migawki z dziejów postaci lokują się w Polsce, ale także w rzeczywistości emigrantów, których los rzucił czasami na antypody.

Sylwetka Ericha Marii Remarque nie potrzebuje szczególnej prezentacji – a przynajmniej nie powinna jej potrzebować wśród elity młodej inteligencji, jaką stanowią uczniowie liceum. Znane są przynajmniej dwa tytuły, które ukazują doświadczenia I i II wojny światowej z perspektywy Niemiec (Na zachodzie bez zmian; Łuk tryumfalny – biblioteka posiada obie te książki). Nowo nabyta powieść, to Noc w Lizbonie. „Początek II wojny światowej. Wrogowie Trzeciej Rzeszy muszą jak najszybciej uciekać z Europy, lecz większość dróg ucieczki jest zamknięta.” Lizbona jest ostatnią bramą do bezpiecznego świata, ale bohater nie ma środków, by wejść na okręt, odpływający następnego dnia. Nagle podchodzi do niego człowiek, który chce mu oddać swoje bilety na ten rejs – pod warunkiem, że wysłucha jego opowieści.