31 grudnia 2015

W II połowie grudnia uczniowie naszej szkoły włączyli się w pomoc w organizacji Szlachetnej paczki dla jednej z potrzebujących rodzin. Koordynatorem akcji była M. Szela oraz klasa II gim.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję. Dzięki tej pomocy jedna z rodzin, które potrzebują wsparcia materialnego, będzie mogła przeżyć godnie ten świąteczny czas.


31 grudnia 2015

W czwartek, 17 grudnia klasa IA gimnazjum udała się do Muzeum Narodowego na lekcję języka polskiego poświęconą Biblii i mitologii w sztuce. Kustoszka Muzeum oprowadziła uczennice i uczniów po salach muzealnych, pokazując i omawiając szczegółowo m. in działa Michaela Willmanna, siedemnastowiecznego malarza, zwanego „śląskim Rafaelem”. Wyjście zorganizowała nauczycielka języka polskiego, ucząca w klasie IA, Anna Molasy.


30 grudnia 2015

Zuzanna Gwiazda (1aG) Została zwyciężczynią XXI Edycji Konkursu Fotograficznego pt. MUZYKA, organizowanego przez Samorząd Uczniowski Gimnazjum. W nagrodę Zuzia otrzymała przez siebie wybraną ksiażkę. GRATULUJEMY!


30 grudnia 2015

Nieco stare zdjęcia, ale przecież z świątecznym klimacie 🙂

W klimacie mikołajkowo – świątecznym w pierwszej połowie grudnia w klasie II gim odbyły się klasowe mikołajki. Prawdziwy św. Mikołaj rozdawał grzecznym uczniom oraz ich wychowawczyni różne prezenty. Okazało się, że wszyscy zasłużyli na podarunek od św. Mikołaja.


29 grudnia 2015

Pomagamy! Przed Świętami przygotowaliśmy 4 paczki żywnościowe, które przekazaliśmy czterem rodzinom w potrzebie z naszej parafii (pw. Najświętszego Imienia Jezus). Środki na zakup produktów zostały zgromadzone podczas naszych Kiermaszów Charytatywnych. Paczki przygotowały dziewczyny z SU Gimnazjum. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w organizację kiermaszów – dzięki Wam udało nam się pomóc kilkunastu osobom! Więcej o owocach naszej świątecznej akcji charytatywnej w styczniu!


29 grudnia 2015

Małgorzata Rodzewicz (2G) zakwalifikowała się do drugiej rundy konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia.”, organizowanego przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Nauczycielem historii Gosi jest s. Agata Stężowska. GRATULUJEMY!

W konkursie „Najpiękniejsza Szopka Betlejemska 2015” organizowanym przez MDK „Śródmieście” Julianna Kępowicz (1bG) otrzymała wyróżnienie. Nauczycielką plastyki jest p. Joanna Otlewska.


28 grudnia 2015

Zapraszamy do galerii, gdzie opublikowaliśmy spotkanie opłatkowe w 3G, klasie p. Anny Tracz-Molasy. Dziękujemy za zdjęcia!


28 grudnia 2015

Publikujemy nowy plan lekcji, obowiązujacy od 4 stycznia. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem i wydrukowania (wersja do wydruku w pdf). Zaglądamy do PLAN LEKCJI (kat. Ludzie w szkole).


24 grudnia 2015

Życzenia dla naszych drogich Przyjaciół od Siostry Dyrektor, Zuzanny Filipczak, i Zespołu Szkół Urszulańskich we Wrocławiu.


24 grudnia 2015

Serdecznie zapraszamy do naszego wirtualnego kiosku, gdzie opublikowaliśmy świąteczny numer szkolnego periodyku KEFIR. Przyjemnego, świątecznego zaczytywania się! Do kiosku wejdziemy przez PRASA SZKOLNA (kat. Ludzie w szkole).


23 grudnia 2015

Obchody Bożego Narodzenia w naszej szkole miały trzy części: poranne spotkania uczniów gimnazjum i liceum ze swoimi wychowawcami w klasach, uroczystość gromadząca uczniów i nauczycieli w auli oraz spotkanie nauczycieli i pracowników szkoły na nabożeństwie Słowa Bożego i wspólnym uroczystym posiłku. Społeczność szkolna podczas uroczystości w auli miała okazję obejrzeć zabawne i mądre przedstawienie „1-0 dla nieba” w wykonaniu koła teatralnego w reżyserii s. Karoliny Duraj, wysłuchać wykonania kolędy niemieckiej w wykonaniu zespołu trzecioklasistek z gimnazjum, zdobywczyń II miejsca podczas VII Przeglądu Świątecznej Piosenki Niemieckojęzycznej, przyjąć życzenia świąteczne od uczniów, za pośrednictwem przewodniczących samorządów uczniowskich, reprezentantów rady rodziców oraz siostry dyrektor, Zuzanny Filipczak. Zapraszamy do galerii, gdzie publikujemy zdjęcia z drugiej i trzeciej części imprezy. Spotkania w klasach pojawią się na stronie po Świętach.


23 grudnia 2015

Lubimy pomagać i staramy się wszelkimi sposobami dawać innym odrobinę radości. W ostatni piątek ludzie z GCh Serce udali się do SP 58, gdzie brali udział w mikołajkach dla dzieci z Fundacji Rosa. Wraz z uczniami z SP 58 wystawiliśmy świąteczne przedstawienie, poczym był czas na wspólne zabawy. Na koniec grzeczne dzieci odwiedził Św. Mikołaj 🙂


22 grudnia 2015

Grupy, wspólnoty, a nawet mikro-wspólnoty naszej szkoły spotykają się przed Świętami, by składać sobie życzenia, śpiewać kolędy, by poczuć atmosferę nadchodzących dni. W poniedziałek miały miejsce specjalne sesje Samorządów Uczniowskich Gimnazjalistów i Licealistów.
Zapraszamy do naszej fotogalerii – tam znajdziemy dwie fotorelacje ze spotkań.


22 grudnia 2015

Grudniowa odsłona naszego projektu „Biblioteka z klasą…” Tym razem s. Elżbietę na apel zaprosiły trzecioklasistki gimnazjalne, które podarowały bibliotece książkę „Dziewczyna z pomarańczami” Josteina Gaardera. Książka jest już na półce – zapraszamy do wypożyczania!

Listę dotychczasowych książki w projekcie znajdziemy pod linkiem „W bibliotece” (kat. Ludzie w szkole) – zapraszamy!


21 grudnia 2015

Kamila Sproska (3G) zajęła I miejsce w konkursie „Najpiękniejsza Szopka Betlejemska 2015” organizowanym przez MDK „Śródmieście”. Nauczycielką plastyki jest p. Joanna Otlewska. GRATULACJE!


21 grudnia 2015

Wigilia w internacie. Internat daje nam ten szczególny przywilej spotkania się na kilka dni wcześniej przy wigilijnym stole w gronie dobrze nam znanych twarzy szkolnych koleżanek oraz Drogich Sióstr Urszulanek.

Świętowie rozpoczęłyśmy Mszą Św. celebrowaną przez o. Kazimierza Tyberskiego, który podczas homilii zachęcał nas , abyśmy zadbały o nasze dusze, bo święta Bożego Narodzenia bez Boga nie mają wartości. Jezus Chrystus jest tak delikatny jak bezbronne dziecko, które wyciąga do nas swe ręce, i to od naszej woli zależy, czy zaprosimy Go do naszego czystego serca.

Potem przeszłyśmy do refektarza sióstr, aby przełamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia, a także obdarować prezentami .Wieczerza wigilijna przy nakrytych bałem obrusem stołach i blasku płonących świec jakoś szczególnie smakuje, zwłaszcza barszcz z uszkami oraz kapusta z grzybami… niektóre z nas brały dokładkę. Nie zdążyłyśmy dojeść deseru, gdy s. Jana mocnym głosem zaintonowała pierwszą kolędę, po czym rozpoczęło się wspólne śpiewanie ulubionych kolęd oraz pastorałek. Atmosfera była tak radosna, ze niektóre z nas chciały śpiewać i tańczyć aż do rana. (s. Karolina)


21 grudnia 2015

Uczennice pierwszej klasy liceum zainteresowały zebranych na porannym piątkowym apelu zagadnieniami dotyczącymi ludzkiej pamięci. Prezentacja została przygotowana we współpracy z s. Moniką Tomaszewską, nauczycielem biologii.


19 grudnia 2015

Drodzy uczniowie i nauczyciele! Zapraszamy na nową podstronę w naszej domenie – KONKURSY! Nowe miejsce poświęcone jest organizowanym przez naszą szkołę konkursom. Znajdziemy tam informacje na temat tych konkursów, do których zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół Wrocławia i okolic, a także tych, do których udziału zachęcamy uczniów tylko naszej szkoły. Jak tam trafić? Są dwa sposoby – albo klikamy na kolorowy baner „konkursy” po prawej stronie witryny, u góry, albo poprzez link w kat. SZKOŁA W ŚRODOWISKU. Zapraszamy do częstego zaglądania do tego zakątka!


19 grudnia 2015

15 grudnia 2015 r. na godzinę wychowawczą do klasy 1 LO przyszła socjolingwista p. dr Monika Wołoszyn – Domagała (mama Karoliny). Opowiadała o swojej pracy zawodowej związanej z nauczaniem języka i kultury polskiej rodzimych mówców języka polskiego w Stanach Zjednoczonych.


19 grudnia 2015

Grupa naszych uczennic wraz z uczniami z SP 58 i podopiecznymi Fundacji Rosa udała się w czwartek do podopiecznych ośrodka prowadzonego przez SS. Boromeuszki. Przedstawienie Bożonarodzeniowe, własnoręcznie wykonane prezenty i wspólne śpiewanie kolęd sprawiły, że w oczach starszych, schorowanych ludzi pojawiły się iskierki szczęścia. Magia świąt znowu podziała!


18 grudnia 2015

W sobotę, 12 grudnia na Wydziale Filologii Polskiej odbył się ogólnopolski finał konkursu Ojczyzna Polszczyzna dla uczniów szkół podstawowych. W finale wzięło udział 43 uczniów z różnych zakątków Polski. Uczestnicy zmagali się najpierw (w piątek) z częścią pisemną finału, a w sobotę z częścią ustną – opowiadaniem zakończonym puentą wyrażoną przysłowiem.
W organizacji finału pomagały nasze uczennice: Teresa Rybska, Paulina Sperling, Asia Wójcik (wszystkie z IIIG) oraz Anna Molasy, członkini stowarzyszenia Ojczyzna Polszczyzna.


18 grudnia 2015

Zespół wokalny w składzie Julia Redzicka, Karolina Szuflet, Karolina Szymańska (wszystkie 3G) i Hiacynta Peregudowska (2G) zająą II miejsce w VII Edycji Konkursu Niemieckojęzycznych Piosenek Świątecznych. Nauczycielką muzyki w naszej szkole jest p. Adrianna Likwiarz-Górska.


17 grudnia 2015

Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy gościć w murach naszej szkoły utalentowane dzieci i młodzież, które przybyli do nas wraz z wychowawcami, by wziąć udział w VII Edycji Konkursu Niemieckojęzycznych Piosenek Świątecznych. We środę, 16 grudnia, przyszedł czas na zespoły i solistów reprezentujących szkoły ponadpodstawowe, startujące w jednej kategorii wiekowej. Tym razem na podium stanęły zespoły muzyczne – pierwsze meijsce zdobyło sąsiednie Gimnazjum Nr 29 we Wrocławiu (piosenka „Stern ueber Bethlehem”), drugie miejsce Gimnazjum Sióstr Urszulanek („Dezembertraeume”), a trzecie Prywatne Gimnazjum Językowe „Parnas” („Letzte Weihnacht”); wyrożniene przypadło Michalinie Święcickiej („Eine Muh, eine Maeh”). Serdecznie gratulujemy!

W jury konkursu zasiadły: Konsul Honorowy p. Jolanta Charzewska- Miller, p. Joanna Marzec reprezentująca obecnego Konsula Honorowego Republiki Austrii, p. Dalia Żminkowska, dyr. Biblioteki Austriackiej, p. Aneta Kurowska , dyr. Instytutu Austriackiego, p. Adrianna Likwiarz-Górska, nauczyciel muzyki ZSZ Urszulańskich oraz p. Wiesława Jurasz – germanistka ZSZ Urszulańskich i organizator konkursu w naszej szkole.


17 grudnia 2015

W dniu 15 grudnia 2015 r. koło teatralne odwiedziło starsze panie mieszkające w Domu św. Rodziny Sióstr Nazaretanek przy ul. Św. Marcina 10. Chociaż do Bożego Narodzenia pozostało jeszcze kilka dni, to jednak nasze spotkanie odbywało się w iście świątecznej atmosferze: wystawiliśmy jasełka pt. Jeden zero dla Nieba oraz wspólnie z paniami śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Były też upominki. Panie ofiarowały nam piękne ręcznie robione serduszka, a my poczęstowaliśmy je cukierkami oraz wręczyliśmy im różnorodne podarki przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Na pożegnanie słyszeliśmy wiele dobrych słów i zaproszenie: przyjdźcie jeszcze.


16 grudnia 2015

Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy gościć w murach naszej szkoły utalentowane dzieci i młodzież, które przybyli do nas wraz z wychowawcami, by wziąć udział w VII Edycji Konkursu Niemieckojęzycznych Piosenek Świątecznych. We wtorek, 15 grudnia, do artystycznych zawodów stanęli uczniowie szkół podstawowych. Poziom rywalizacji był bardzo wysoki, ale ostatecznie zwyciężył zespół reprezentujący szkołę z Minkowic Oławskich, wykonujący „Der kleine Trommler”. Drugie miejsce przypadło SP nr 63 we Wrocławiu (piosenka „Lieber guter Weihnachtsmann”), a trzecie SP nr 113 („Schlittenfahrt”) . W młodszej grupie wiekowej jury przyznawało nagrody także solistom. Pierwsze miejsce zajęła Kinga Kornacka ze (SP nr 113), drugie Mateusz Sobala ze SP 24, a trzecie Hanna Zydek (SP 80) oraz Aurelia Duraj z Zespołu Szkół z Niemczy. Wyróżnienia przypadły dla Kasi Wrzesińskiej ze SP 27 w Radwanicach oraz Wiktorowi Pelcowi ze SP w Ratowicach. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom życzymy udanych karier muzycznych!

W jury konkursu zasiadły: Konsul Honorowy p. Jolanta Charzewska- Miller, p. Joanna Marzec reprezentująca obecnego Konsula Honorowego Republiki Austrii, p. Dalia Żminkowska, dyr. Biblioteki Austriackiej, p. Aneta Kurowska , dyr. Instytutu Austriackiego, p. Adrianna Likwiarz-Górska, nauczyciel muzyki ZSZ Urszulańskich oraz p. Wiesława Jurasz – germanistka ZSZ Urszulańskich i organizator konkursu w naszej szkole.


16 grudnia 2015


15 grudnia 2015

Julia Dobrowolska (1aG) zwyciężyła w adwentowym konkursie na najładniejszy lampion roratni. Talon na gorącą czekoladę dla zwyciężczyni i osoby towarzyszącej ufundował organizator, SU Gmn. Gratulujemy!


14 grudnia 2015

Wybraliśmy „Zdjęcie listopada!” Fotografię wykonałą Marysia Sławuska podczas Świątecznego Kiermaszu Charytatywnego (27.11.2015), a widzimy na niej Martę (3G) testującą walory smakowe świątecznych pierniczków. Wszystkie Zdjęcia miesiąca znajdziemy w zakładce Fotografia Roku (kat. Ludzie w szkole) – zapraszamy!


14 grudnia 2015

W czwartek idziemy do domu opieki społecznej Sióstr Boromeuszek do podopiecznych ze świątecznymi życzeniami. W związku z tym przygotowujemy wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 58 mały świąteczny występ, którego próbę obserwowaliśmy ostatnio w naszej szkole.


12 grudnia 2015

Weekendowe czytanie! Zapraszamy do naszego wirtualnego kiosku, gdzie właśnie opublikowaliśmy letni numer anglojęzycznej gazetki szkolnej, którą redagują uczniowie, a którą przygotowuje do druku p. Piotr Sołodyna. Tradycyjnie wydawane są cztery numery na rok szkolny. Zapraszamy do „Prasa szkolna” (kat. Ludzie w środowisku).


12 grudnia 2015

W sobotnie przedpołudnie, 5 grudnia, odbył się adwentowy dzień skupienia absolwentek naszego liceum.


11 grudnia 2015

Prace konkursowe powinny uwzględniać tematykę projektu. „Young Tourism: be sustainable. be entrepreneurial. be creative.” (Turystyka młodych: bądź eco, bądź przedsiębiorczy, miej fantazję.

Projekty mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną lub dostępnymi metodami IT (graficzny program komputerowy).

Szczegółowy regulamin konkursu – KLIKNIJ.
Więcej informacji u p. D. Kuźniewskiej.


11 grudnia 2015

Bardzo zmęczone i z mieszanymi uczuciami zakończyły nasze gimnazjalistki próbną sesję egzaminów gimnazjalnych, przygotowanych przez wydawnictwo Operon. Trzydniowa sesja obejmowała testy z przedmiotów humanistycznych, ścisłych i przyrodniczych oraz języka angielskiego.


10 grudnia 2015

Wielkim plusem życia w społeczności internackiej jest dodatkowa możliwość spotkania Świętego Mikołaja, który tradycyjnie odwiedza uczennice i wychowawców na co dzień mieszkających przy Nankiera 16. Św. Mikołaj znalazł chwilkę czasu w poniedziałek i zawitał z workiem prezentów. W zamian Gimnazjalistki i Licealistki śpiewały piosenki, tańczyły i ujawniały przy tej okazji inne różnorakie talenty.


9 grudnia 2015

Kolejne fascynujące zajęcia laboratoryjne w Instytucie Chemii. Klasa 2 gimnazjum odkrywała włąsciwości gazów oraz spsoby ich otrzymywania. Uczniowie samodzielnie uzyskiwali tlen, wodór i dwutlenek węgla, sprawdzali ich palność i reaktywność.


9 grudnia 2015

Zespół Szkół Urszulańskich we Wrocławiu serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych miasta Wrocławia do udziału w II edycji Konkursu Przyrodniczego „Wpisani w przyrodę”.
Cele konkursu jest popularyzacja i rozwijanie zainteresowania naukami przyrodniczymi w ujęciu interdyscyplinarnym.

Przebieg konkursu:
I etap – eliminacje wstępne na terenie szkół. O charakterze eliminacji wstępnych decyduje szkoła, która zgłasza maksymalnie pięciu uczniów do finału. Sposób wyłonienia reprezentacji pozostaje w gestii szkoły.

II etap – finał w Zespole Szkół Urszulańskich we Wrocławiu: część pierwsza finału – test teoretyczny przygotowany przez Komisję Konkursową (28 stycznia 2016 r. o godzinie 9.00) i zadania praktyczne z przedmiotów przyrodniczych (17 lutego 2016 r. o godz. 9.00).

Szczegółowy regulamin konkursu, karta zgłoszeniowa oraz wiele więcej można uzyskać klikając na grafikę powyżej – zapraszamy!


8 grudnia 2015

W poniedziałek gościliśmy w szkole p. Grzegorza Machowskiego z wrocławskiej Straży Miejskiej. Tematem prelekcji były zasady bezpieczeństwa w sieci i zagrożenia związane z cyberprzemocą. W spotkaniu uczestniczyli na drugiej lekcji Licealiści i na trzeciej Gimnazjaliści.


7 grudnia 2015

Przygotowujemy się do Bożego Narodzenia nie tylko przez kiermasze świąteczne, czy „mikołajki”, ale przede wszystkim zgłębiając treści adwentowe, czy to podczas porannych apeli, czy innych wydarzeń. Jednym z takich było czuwanie dla nauczycieli i pracowników szkoły, które miało miejsce 4 grudnia po lekcjach. W programie spotkania były konferencja ks. Arkadiusza Krziżoka, spotkanie, podczas którego dzielono się refleksjami na temat wiary, adoracja Najświętszego Sakramentu i wspólna kolacja (podano pizzę własnej receptury).


6 grudnia 2015

Mikołajki! Święty Mikołaj w piękny grudniowy dzień zawitał w piątek w naszej szkole. Na piątej lekcji Gość odwiedził zawitał do szkolnej auli, gdzie Gimnazjaliści zgotowali mu specjalne powitanie. Po odśpiewaniu „pada śnieg, pada śnieg” każda z klas przedstawiła Mikołajowi tradycyjny taniec lapoński oraz obdarowała słodkim deserem. Przedstawiciele klas przeczytali specjalny list do Mikołaja, po czym ten obdarował młodzież prezentami. Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli wszelkich starań, aby Święty Mikołaj czuł się w naszej szkole wspaniale!


6 grudnia 2015

Mikołajki! Święty Mikołaj w piękny grudniowy dzień zawitał w piątek w naszej szkole. Na czwartej lekcji Gość odwiedził w klasach licealistów, którzy po gorącym powitaniu otrzymali prezenty.


5 grudnia 2015

O świcie, w grudniu, w pierwszym tygodniu adwentu, spotkaliśmy się w naszym kościele, aby uczestniczyć w Mszy roratniej, celebrowanej przez o. Pawła Adamika. Do ołtarza w darach przynieśliśmy także nasze postanowienia adwentowe. Za liturgię tego dnia odpowiadała klasa 1aG. Dziękujemy wszystkim za tłumne przybycie.


4 grudnia 2015

Przypominamy – jeszcze raz zachęcamy do wzięcia udziału w wokalnym konkursie kolęd niemieckojęzycznych oraz plastycznym na najpiękniejszą kartkę świąteczną, który organizujemy wraz z Instytutem Austriackim we Wrocławiu, Biblioteką Austriacką we Wrocławiu oraz Konsulatem Republiki Austrii.

Regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne są na specjalnej podstronie poświęconej konkursowi, gdzie możemy wejść klikając grafikę powyżej. Zapraszamy!


3 grudnia 2015

Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły (X) – tam prezentujemy najważniejsze listopadowe wydarzenia z życia szkoły, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie.

Wydrukowana wersja „Iksa” jest prezentowana przy furcie, tak by goście, którzy odwiedzają klasztor, mieli możliwość sprawdzenia, co ciekawego u nas się dzieje.


3 grudnia 2015

Mamy najnowsze statystyki czytelnicze – s. Elżbieta przysyła nam dane dotyczące ilości wypożyczonych książek i personalia superczytelników. Zapraszamy do W BIBLIOTECE (zakładka: Ludzie w szkole).


2 grudnia 2015

„Skecze śniadaniowe” są krótkimi impresjami para-teatralnymi, jakie klasy gimnazjalne przygotowują i przedstawiają społeczności szkolnej na jednej z przerw śniadaniowych. Ostatnio mieliśmy okazję obejrzeć inscenizację „Kopciuszka” w zabawnej interpretacji klasy 2G. Dziękujemy im za przygotowanie przedstawienia!


1 grudnia 2015

Nauka nauką, ale w grudniu będziemy już oddychać atmosferą Świąt Bożego Narodzenia. Kto nie miał okazji sprawdzić terminarza na nowy miesiąc, zapraszamy do TERMINARZ (u góry strony) – tam odsłaniamy wiele tajemnić 🙂