31 stycznia 2016

W pierwszym etapie (28 stycznia) brało udział 42 uczniów z 9 szkół podstawowych Wrocławia. Po rejestracji, nasi goście udali się do auli, gdzie przywitała ich Siostra Dyrektor Zuzanna Filipczak, a następnie nasi uczniowie: Dagmara I Franek krótko przedstawili, co dzieje się w czasie roku szkolnego w naszym gimnazjum. Potem rozpoczęła się zasadnicza część konkursu czyli 60 – minutowy test. Gdy uczniowie pisali, ich opiekunowie i nauczyciele przyrody spotkali się przy kawie i rozmowie. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, o czym świadczą wyniki (maksymalnie można było uzyskać 45 punktów). Sześciu najlepszych weźmie udział w drugiej – praktycznej części konkursu 17 lutego. Finaliści będą walczyć o nagrody ufundowane przez Dyrekcję Zespołu Szkół Urszulańskich oraz Żieloną Brygadę – biuro turystyczne z Wrocławia, organizujące wyjazdy wzbogacone o elementy edukacji ekologicznej.

Do finału Konkursu zakwalifikowali się następujący uczniowie – otwórz plik.

Wszystko o konkursie w zakładce KONKURSY (kat.Szkoła w środowisku).


30 stycznia 2016

Ostatnimi czasy na języku polskim wiele się dzieje. Uczniowie klasy II LO (poziom podstawowy) i I LO (poziom rozszerzony) sądzili bohaterów literackich. Na ławie oskarżonych zasiedli: Jacek Soplica (bohater naszej narodowej epopei) oraz Kreon (z dramatu Antygona Sofoklesa). Jak na prawdziwy sąd przystało byli więc sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, świadkowie, ława przysięgłych; głos zabierali również oskarżeni. Zajęcia prowadzone były pod kierunkiem p. Joanny Dobiech.


29 stycznia 2016

Zwycięzcami pierwszego Wielkiego Quizu o św. Anieli Merici Została KLASA 1B Gimnazjum, klasa s. Moniki Tomaszewskiej, z gospodarzem Frankiem Gajdą. GRATULUJEMY!

Najlepsze wyniki indywidualne:

100%
Zuzia Gajda (1bG)
Tomek Sołoducho (2G)
96%
Marek Słowik (1bG)
Tomek Jadczyk (1bG)
91%
Kasia Burdzy (2LO)
Gosia Szewczyńska (3LO)
Sara Florczak (1LO)
Marysia Pilat (1LO)
Dagmara Dziwak (3G)
Łucja Gaj (2G)
Hiacynta Peregudowska (2G)
Martyna Nejman (1LO)
Teresa Rybska (3G)
Ania Stajniak (1aG)


29 stycznia 2016

Po Poznaniu, Kórniku i Brzegu nad Odrą obieramy kurs na kolejne historyczne miejsce w tym roku szkolnym. S. Agata Stężowska zaprasza na wycieczkę historyczną do Gniezna, do grobu św. Wojciecha, z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Oprócz Archikatedry gnieźnieńskiej zwiedzimy też Muzeum Początków Państwa Polskiego i pospacerujemy po starówce. Kiedy jedziemy? 12 marca 2016. Ile to kosztuje? Dla dorosłych 63 zł, dla młodzieży: 58 zł. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym planem wyjazdu!


28 stycznia 2016

Festiwal Serviam / Uroczystość św. Anieli Merici & Imieniny Siostry Dyrektor i Siostry Przełożonej (część 2).
Wspomnienie św. Anieli Merici było w naszej szkole w tym roku bardziej uroczyste niż zwykle, ponieważ tego dnia obchodziliśmy także imieniny Siostry Dyrektor, Zuzanny Filipczak, i Siostry Przełożonej, Joanny Łątki. W następstwie porannych warsztatów Serviam, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i goście udali się do kościoła na Mszę św. w intencji Solenizantek oraz wszystkich Sióstr Urszulanek. Po Eucharystii, koncelebrowanej przez ks. Arkadiusza Krżiżoka i o. Pawła Adamika OP, zebrani obejrzeli w auli szkolnej przedstawienie o św. Anieli w wykonaniu koła teatralnego i w reżyserii s. Karoliny Duraj. Życzenia Siostrom kolejno składali przedstawiciele: Samorządów Uczniowskich Gimnazjum i Liceum, nauczycieli i pracowników szkoły, Rady Rodziców i Stowarzyszenia Byłych Wychowanek Urszulańskich. Po gorących podziękowaniach za pięknie przygotowaną uroczystość, S. Joanna i s. Zuzanna zaprosiły gości na imieninowy obiad.


28 stycznia 2016

Otrzymaliśmy zdjęcia z bardzo miłego spotkania absolwentek liceum, działających w Stowarzyszeniu Byłych Wychowanek Urszulańskich. We wspólnym kolędowaniu wzięły udział rodziny naszych drogich absolwentek oraz siostry urszulanki. Zapraszamy do naszej galerii fotograficznej.


27 stycznia 2016

Festiwal Serviam / Uroczystość św. Anieli Merici & Imieniny Siostry Dyrektor i Siostry Przełożonej (część 1).
Dzisiejszy dzień obfitował w uroczyste wydarzenia, jak żaden inny dotychczas. Pierwszą część uroczystości rozpoczęliśmy zbierając się w auli szkolnej, gdzie po krótkim powitaniu zebranych przez Dagmarę Dziwak i Gosię pawłów, Przewodniczące Samorządów Uczniowskich Gimnazjum i Liceum głos zabrała s. Zuzanna Filipczak, dyrektor szkoły, która podzieliła się z gośćmi swoimi wrażeniami i doświadczeniem z pobytu i pracy w szkole urszulańskiej w Indonezji.

Hasłem flagowym wszystkich szkół urszulańskich na świecie jest SERVIAM (będę służyć) , stąd corocznie uroczystość św. Anieli Merici, założycielki Towarzystwa św. Urszuli, jest dla nas Festiwalem Serviam. W tym roku postanowiliśmy odświeżyć sobie elementarne idee zawarte w tym najszczytniejszym haśle podczas krótkich warsztatów. W toku dyskusji klasy przygotowały krótkie scenki oraz rebusy, ilustrujące sytuacje wymagające postawy służby w szkole i poza nią. Owoce pracy zostały zaprezentowane na forum publicznym w „uczelni” (Licealistom) i auli (Gimnazjalistom). Zajęcia przygotowali s. Katarzyna Niemiec, p. Piotr Sołodyna i Samorząd Gimnazjum.


27 stycznia 2016

Przygotowując się do uroczystości św. Anieli Merici, założycielki Towarzystwa św. Urszuli zaproponowaliśmy naszym uczniom międzyklasowy quiz na tema życia naszej świętej patronki. W poniedziałek na czwartej lekcji wszyscy uczniowe naszej szkoły rozwiązali test przygotowany na podstawie krótkiego tekstu udostępnionego kilka tygodni wcześniej. Po quizie samorządy gimnazjum i liceum sprawdziły prace, a wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystości św. Anieli.


26 stycznia 2016

W piątek poczty sztandarowe liceum i gimnazjum uczestniczyły w Mszy św. o godz. 12.00 w Kościele Garnizonowym z okazji 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystość zorganizował Związek Piłsudczyków z Oddziału Wrocławskiego. Po Mszy św. odbył się przemarsz pod Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego. Tam pod tablicą upamiętniającą Powstańców Styczniowych odbyły się okolicznościowe przemówienia i odczytany został Apel Poległych. Salwa honorowa oraz złożenie wieńców zakończyło uroczystość. Pocztom sztandarowym towarzyszyła s. Agata Stęzowska, która jest ich opiekunką.


26 stycznia 2016

Piątkowy apel tematyczny przyniósł nam bardzo ciekawą prezentację przygotowaną przez maturzystki na temat działalności społecznej koszalińskiego Domu Miłosierdzia. Opiekę merytoryczną nad apelem sprawowała s. Katarzyna Starek.


25 stycznia 2016

W niedzielę 17 stycznia grupka uczniów z Ib gimnazjum wystawiła w kościele parafialnym krótki montaż słowno-muzyczny na temat Bożego Narodzenia. W śpiewaniu kolęd wspomogła naszych uczniów parafialna scholka dziecięca – „Maciejki”.


25 stycznia 2016

Zapraszamy dzisiaj do odsłuchania naszej pierwszej w nowym roku audycji w Radio Rodzina! Tytuł dzisiejszego programu to „Smog nas zabija!”. Podczas będziemy zajmować się istotnymi zagadnieniami z dziedziny ochrony środowiska. Gościć w studiu będziemy Krzysztofa Smolnickiego, współtwórcę i prezesa zarządu Fundacji Ekorozwoju FER. W naszej sondzie zadamy wrocławianom pytanie, czym jest smog i czy zdają sobie sprawę z jego niszczycielskiego wpływu. W programie będziemy się zastanawiać, dlaczego tak niewiele wiemy o smogu i dlaczego nasza wiedza jest ogólnikowa. Postaramy się także poszukać wspólnie źródeł problemu powstawania smogu. Co najważniejsze, porozmawiamy o tym, co zrobić, aby było lepiej – wysłuchamy wskazówek eksperta, aby polepszyć jakość oddychania wrocławskim powietrzem. Audycję poprowadzą Marysia Sławuska (3G), Marta Obiegło (3G), Gosia Szewczyńska (3LO) oraz ich opiekunka, p. Anna Tracz-Molasy.

Naszej audycji odsłuchamy na stronie Radia Rodzina lub przy tradycyjnych radioodbiornikach – 92,0 fm. Zapraszamy o 21:30!


23 stycznia 2016

Zapraszamy na fotorelację z balu karnawałowego, przygotowanego przez Samorządy Gimnazjum i Liceum. Część uczestników imprezy przebrała się za przedstawicieli służby zdrowia. Huczna zabawa trwała od 16:00 do 21:30, a następnego dnia zauważono utykających na korytarzach tancerzy, wskutek zakwasów.


23 stycznia 2016

W środę gościliśmy w naszej szkole p. dr hab. Monikę Bronkowską, która zachęcała obecnych w auli do zdrowego odżywiania się. W ciekawym wykładzie pt. „Czy „diety cud” są cud?” wzięli udział uczniowie klasy 3G i Licealiści. Wykład zaaranżowała p. Jadwiga Leszczyńska-Kazuro.


22 stycznia 2016

Dzień Bliźniaka! w naszej szkole zainspirowany pięcioma parami bliźniąt w pierwszych klasach okazał się dużym sukcesem. Na apel Samorządu Uczniowskiego LO całkiem spora część społeczności szkolnej przeistoczyła się w (jednojajowe) rodzeństwa. Zajrzymy do galerii 🙂


22 stycznia 2016

Pierwszoklasiści licealni świętowali w środę imieniny swojej wychowawczyni, p. Doroty Kuźniewskiej. Po Mszy świętej, której przewodniczył ks. Bartłomiej Kot, uczniowie złożyli solenizantce życzenia i mile spędzili czas w klasie, między innymi, uczestnicząc w wokalnej sesji karaoke. Dołączamy do życzeń – 100 lat!


21 stycznia 2016

42% głosów oddanych na tę fotografię grudnia: Mikołajki w Liceum (04.12.2015), s. Katarzyna i s. Klara przypadkowo wchodzą w drogę św. Mikołajowi 🙂 (fot. M. Marcinkowska)

Więcej zdjęć miesiąca i wszystko o Fotografii Roku 2016 znajdziemy w FOTOGRAFIA ROKU (kat. Ludzie w środowisku) – zapraszamy!


21 stycznia 2016

WSZYSTKIM NASZYM BABCIOM ŻYCZYMY DUŻO SIŁ I ZDROWIA, MIŁOŚCI NAJBLIŻSZYCH, A PRZEDE WSZYSTKIM WNUCZĄT!

20 stycznia 2016

Piękny dzień, rześkie powietrze, urokliwe światło poranka – p. Ewa Herman zabrała Gimnazjalistów (1cG) na lodowisko, gdzie na lekcji wf-u szlifowano trudną sztukę jazdy na łyżwach. Uczniom towarzyszyła także wychowawczyni, s. Klara Pyza.


20 stycznia 2016

Piękne zdjęcia naszej szkoły sprzed lat na portalu dolny-slask.org.pl. Zachęcamy do zaglądnięcia! Na zdjęciu widzimy ławki, które wciąż służą nam w „uczelni” między innymi dp pisani amatur i egzaminów gimnazjalnych. W ostatnich latach dokonano jedynie wymiany blatów.
Znalazł nam p. Piotr Skowroński – dziękujemy!


19 stycznia 2016

Ostatnia wizyta naszych Gimnazjalistów na Uniwersytecie Wrocławskim (na Wydziale Chemii) zaowocowała udanymi doświadczeniami na rozpuszczalność substancji. Podczas zajęć badano wpływ różnych czynników na proces rozpuszczania. Koordynatorem zajęć w naszej szkole jest p. Małgorzata Wróblewska.


19 stycznia 2016

Wyjątkowo w tym roku szeregi naszej społeczności uczniowskiej zasiliło aż pięć par rodzeństwa bliźniaków! Ucieszyło nas to bardzo, ale też i zainspirowało! z inicjatywy SU Liceum 21 stycznia zapraszamy wszystkich naszych uczniów do wzięcia udziału w zabawie polegającej na znalezieniu w miarę podobnej do siebie osoby w szkole, sparowaniu się i dobraniu podobnego stroju (i charakteryzacji!). W czasie przerwy śniadaniowej odbędzie się konkurs na najlepiej dobraną parę 🙂

Nie trzeba dodawać, że osoby, który wezmą udział w konkursie mają „kolorowy dzień”, czyli bez mundurka!


18 stycznia 2016

W miniony czwartek klasa II LO – grupa poziomu podstawowego – omawiała na języku polskim zwyczaje i obyczaje w „Panu Tadeuszu”, starając sie odtworzyć klimat atmosfery staropolskiej gościnności. Gośćmi tej lekcji byli wszyscy jej uczestnicy – uczniowie wraz z nauczycielem – p. Joanną Dobiech.


18 stycznia 2016

Łucja Orłowska (2LO) przeszła do kolejnego etapu w Olimpiadzie Historycznej. Nauczycielem historii Łucji jest s. Agata Stężowska. Gratulujemy i czekamy na dalsze dobre wieści!


16 stycznia 2016

Zespół Szkół Urszulańskich we Wrocławiu ma zaszczyt zaprosić Uczniów Szkół Podstawowych do wzięcia udziału w IV Międzyszkolnym Konkursie Mitologicznym.

Celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie pasji w poznawaniu świata antycznego, na którym opiera się cała europejska cywilizacja.

Pragniemy, aby zdolni uczniowie zmierzyli się z konkursowymi zagadnieniami, zdobyli cenną wiedzę i świetnie się bawili, rywalizując z przedstawicielami innych szkół.

Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem.
Liczymy na Państwa udział w Konkursie.

Szczęść Boże,

s. Iwona Filipczak (s. Zuzanna)
Dyrektor Zespołu Szkół Urszulańskich
we Wrocławiu

Ważne terminy:
do 29.01.2016 – zgłoszenia do konkursu
17.02.2016 – I etap konkursu – przeprowadzany w szkołach podstawowych
do 19.02.2016 – przesłanie wyników I etapu konkursu
do 29.02.2016 – przesłanie / dostarczenie prac w plastycznym konkursie mitologicznym
17.03. 2015 – II etap konkursu – przeprowadzany w Publicznym Gimnazjum Sióstr Urszulanek

Dokumenty pobierzemy ze strony konkursu – prosimy kliknąć grafikę powyżej.


16 stycznia 2016

Przypominamy, iż zgłoszenia do konkursu „Wpisani w przyrodę” można składać do 22 stycznia 2016. Więcej szczegółów dotyczących konkursu przyrodniczego dla szkół podstawowych znajdziemy klikając na grafikę powyżej lub w odnośnik KONKURSY (kat. Szkoła w środowisku) – zapraszamy!


15 stycznia 2016

Bardzo ciekawą prezentację mogliśmy obejrzeć dzisiaj o poranku, kiedy na apelu uczennice z klasy 3G opowiedziały (w języku angielskim) zebranym o Pałacu Buckingham w Londynie. Prezentacja została przygotowana przy współpracy z p. Joanną Kwiatkowską.


14 stycznia 2016

Serdecznie zapraszamy naszych Gimnazjalistów i Licealistów na zabawę karnawałową, która odbędzie się w nastepny czwartek (21.01) w godzinach od 16:00 do 21:30.
O uwarunkowaniach porządkowych znajdziemy w regulaminie przygotowanym specjanie na tę okazję.


13 stycznia 2016

Otrzymaliśmy i przekazujemy zaproszenie od Polskiego Stowarzyszenie Byłych Wychowanek Urszulańskich na specjalny wieczór kolęd. Zachęcamy do uczestnictwa w tym radosnym spotkaniu!


12 stycznia 2016

Radosne kolędowanie jest tradycyjnym spotkaniem poświątecznym, podczas którego uczniowie, rodzice, nauczyciele i rodziny spotykają się, by wspólnie pośpiewać kolędy i porozmawiać przy ciastku i herbacie. W tym roku uroczystość rozpoczęła się Mszą św. celebrowaną przez o. Pawła Adamika OP, po której goście obejrzeli przezabawne przedstawienie koła teatralnego pt. „1-0 dla nieba”, w reżyserii s. Karoliny Duraj. Po występie nadszedł czas na kolędowanie, podczas którego zdolności muzyczne prezentowały różne grupy, między innymi klasy gimnazjalne (drugoklasiści wespół w rodzicami). Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali spotkanie!


11 stycznia 2016

W związku z nowym planem lekcji zmianie ulega termin „dziesiątków” różańca i jutrzni. Od tego tygodnia zapraszamy do kościoła na różaniec we wtorki o 10:35, a na jutrznię w piątki o 7:27, na chór kościelny.


11 stycznia 2016

Ania Wędrychowicz (3G) została zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego olimpiady geograficznej. Nauczycielem geografii Ani jest p. Magdalena Krakowska. Etap wojewódzki odbędzie się 5 marca 2016. Serdecznie gratulujemy Ani oraz p. Krakowskiej i życzymy dalszych sukcesów!

+

Ania Wędrychowicz (3G) zwyciężyła drugi etap szkolnego konkursu z języka angielskiego dla Gimnazjalistów The Best Reader 2016. Do finału ponadto zakwalifikowały się: Dagmara Dziwak, Nikola Łakomska, Hania Mika, Ada Orłowska, Gosia Rodzewicz i Zaręba Marta. Gratulujemy! Finał konkursu w piątek 15 stycznia o 13:45.


11 stycznia 2016

27 stycznia będzie dniem bardzo uroczystym, i to z wielu powodów. Jednym z nich będzie liturgiczne wspomnienie św. Anieli Merici, założycielki Towarzystwa św. Urszuli. W naszej szkole od wielu lat organizujemy tego dnia Festiwal Serviam, poświęcony naszej patronce oraz szlachetnej służbie bliźnim.

W tym roku Samorządy Gimnazjum i Liceum zaplanowały przeprowadzenie międzyklasowego quizu dotyczącego wiedzy na temat życia św. Anieli Merici. Test zostanie przeprowadzony 25 stycznia, na czwartej lekcji. Ponieważ konkurs jest międzyklasowy, zwycięzcę wyłoni się na podstawie sumy wszystkich indywidualnych wyników poszczególnych uczniów w klasach.

Aby przygotować się do quizu wystarczy przeczytać krótki tekst o życiu Świętej. Materiał można pobrać TUTAJ.


9 stycznia 2016

Pierwsze wpisy w naszej e-kronice. Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły (X) – tam prezentujemy najważniejsze szkolne wydarzenia z grudnia, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie.

Wydrukowana wersja „Iksa” jest prezentowana przy furcie, tak by goście, którzy odwiedzają klasztor, mieli możliwość sprawdzenia, co ciekawego u nas się dzieje.


8 stycznia 2016

Małgorzata Rodzewicz, Tomasz Sołoducho i Małgorzata Rebizant (3G) zostali laureatami ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej Olimpus z języka polskiego. Nauczycielką języka polskiego trójki laureatów jest p. Joanna Dobiech. Gratulujemy wszystkim!


7 stycznia 2016

Dziękujemy o. Tomaszowi Samulnikowi OP, który odwiedził dzisiaj naszą szkołę podczas wizyty duszpasterkiej. O poranku, na pierwszej lekcji, szkolny duszpasterz spotkał się z naszymi uczniami w klasach i pobłogosławił sale lekcyjne. Na szczęście nie było tradycyjnego podczas kolędowania przepytywania z katechizmu.


6 stycznia 2016

JUŻ W NIEDZIELĘ zapraszamy uczniów, nauczycieli oraz rodziców i rodziny na wspólne kolędowanie! Rozpoczynamy Mszą św. o godzinie 16:00 w naszym szkolnym kościele. Potem pięknie śpiewamy oraz miło spędzamy czas rozmawiając przy herbacie i słodkościach 🙂 Serdecznie zapraszamy!


5 stycznia 2016

Spotkaniem koordynatorów w niemieckim Frizlar rozpoczęliśmy oficjalnie nasze uczestnictwo w międzynarodowym projekcie Erasmus+.

W obecnej edycji (2015-2017) realizujemy temat „Turystyka młodych: bądź eco, bądź przedsiębiorczy, miej fantazję.” (Young Tourism: be sustainable. be entrepreneurial. be creative.) W ramach projektu będziemy angażować naszych uczniów do prac tematycznie związanych z główną myślą przedsięwzięcia. Owoce naszej pracy będą przedstawiane podczas w ramach spotkań z młodzieżą z zaprzyjaźnionych szkół podczas wyjazdów zagranicznych.

Zapraszamy do serwisu Erasmus Team na naszej stronie internetowej, gdzie będziemy przedstawiać kolejne kroki realizacji projektu. Nowe miejsce znajdziemy w linkach w kategorii „Szkoła w środowisku”. Zapraszamy!


4 stycznia 2016

Każde dziecko na święta pragnie uwagi i radości. W związku z tym, z pomocą inicjatywy jednej z uczennic 1a gimnazjum, przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia z wychowawczynią, s. Agatą Stężowską, postanowiła ze swoją klasą nie zapominać także o tych dzieciach z Oddziału Chirurgii Dziecięcej w Szpitalu im. T. Marciniaka we Wrocławiu. W klasie zostały zebrane zabawki, książki, słodycze i drobne upominki, które potem zostały wręczone dzieciom. W sobotę 12 grudnia grupa dziewczyn razem z s. Agatą wybrała się do chorych dzieci i spędziła z nimi trochę czasu, bawiąc się, składając serdeczne życzenia świąteczne oraz rozdając im paczki mikołajowe zrobione przez uczniów. (J. Wartalska, 1aG)


2 stycznia 2016

Zapraszamy do zakładki TERMINARZ (link u góry strony), gdzie prezentujemy plan pracy szkoły na pierwszy miesiąc nowego roku kalendarzowego.


2 stycznia 2016

Piękny śnieg spadł we Wrocławiu z początkiem nowego roku. My już zimę próbowaliśmy przywołać przed Świętami. Drużyna łyżwiarek z internatu piruetowała na lodowisku przy Hali Stulecia, gdzie dziewczyny dotarły wraz z s. Katarzyną Starek.


1 stycznia 2016

Do wypełnienia deklaracja korzystania z obiadów w stołówce w miesiącu styczniu. Prosimy o pobranie jej (klikamy na grafikę powyżej albo link w kat. „Ludzie w szkole”), wypełnienie i oddanie w szkole.


1 stycznia 2016

Spotkanie opłatkowe w 1LO, klasie p. Doroty Kuźniewskiej. Dziękujemy za zdjęcia!