Od tego roku szkolnego weszliśmy w międzynarodowy projekt, skupiający ponad 50 szkół urszulańskich. Od stycznia weszliśmy w naszą szkolną fazę jego realizacji, tytuł naszego przedsięwzięcia to „Drugie życie rzeczy”.

Pierwszym korkiem w realizacji było przeprowadzenie ankiety w społeczności szkolnej na temat ponownego użycia odpadów. Wyniki zaskoczyły wszystkich, a podsumowanie mogliśmy usłyszeć na porannym apelu, przygotowanym przez uczennice klasy 3c. Kilka faktów i wniosków zamieszczamy poniżej:

  • Badania dowodzą, że przeciętny Europejczyk produkuje około 500 kg śmieci rocznie, a ilości ciągle rosną. Polska znajduje się na szczycie listy europejskich krajów, które produkują najmniej śmieci. Przeciętny Polak produkuje ich około 350 kg rocznie, czyli o wiele mniej od Duńczyków, którzy produkują ich ponad 800 kg.
  • W Unii Europejskiej i USA jest produkowanych około 90 milionów ton tekstyliów rocznie, jest to ok. 80 miliardów sztuk ubrań, z tego co roku na wysypiska lub do spalarni odpadów trafia 20 mln ton. Niestety tak się dzieje, mimo że 95 proc. tych wyrzucanych ubrań nadaje się do przetworzenia.
  • W 2019 roku uzbierało się na świecie ponad 53 mln ton elektrośmieci. Ponad 7kg przypada na jednego człowieka. Niestety, jedynie około 17% elektroodpadów na świecie poddanych zostało recyklingowi. Według szacunków w 2030 r. roczna produkcja elektrośmieci wyniesie prawie 75 mln ton, czyli wzrośnie o około 50%.
  • Mieszkańcy Unii Europejskiej wyrzucają około 90 mln ton żywności rocznie, a w Polsce w koszu ląduje jej ok. 9 mln ton, to tyle, ile 200 000 ludzi jest w stanie zjeść razem w ciągu całego swojego życia. Jednak w tym samym czasie na świecie głoduje ok. 870 milionów ludzi. Dane Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, wskazują, że na świecie marnujemy rocznie ok. 1,3 miliarda ton jedzenia, co stanowi ok. 1/3 produkowanej żywności.
  • W 2019 roku wyrzuciliśmy łącznie 931 milionów ton żywności – czyli ok. 17% tego, co było dostępne na sklepowych półkach, za pośrednictwem usług gastronomicznych i w naszych prywatnych domach. Spośród odpadów żywnościowych, aż 61% pochodzi właśnie z prywatnych koszy na śmieci, więc ważne jest świadome zapobieganie marnowania żywności.
  • Według statystyk polskie firmy wykorzystują około 11 mln ryz papieru A4 rocznie, czyli 68 mld kartek.

    Daje to w przeliczeniu na jednego pracownika 7,7 tys. stron papieru rocznie. Przeprowadzone badania wykazały, że w firmach marnowane jest ok. 8,2% wydruków, co w skali całego kraju daje 5,5 mld niepotrzebnie wydrukowanych kartek papieru rocznie.

    Z jednego, ściętego drzewa powstaje około 8 tys. kartek A4. Choć liczba ta nie wydaje się być duża to roczne zużycie papieru tylko w amerykańskich biurach, które wynosi ponad 12 kwintylionów kartek rocznie i stale rośnie.