30 września 2013

Nie przestajemy pomagać Oli i jej rodzicom! Ola, uczennica naszego Gimnazjum, uległa na początku roku poważnemu wypadkowi i od tamtej pory jest w stanie śpiączki. Obecnie znajduje się w Klinice Budzik w Warszawie, gdzie jest pod stałą opieką specjalistów, którzy pomagają jej powoli wracać do zdrowia. To wszystko wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego ponownie apelujemy o pomoc. Wszelkie szczegółowe informacje znajdziemy klikając na grafikę powyżej, która od dzisiaj będzie widniała także po prawej stronie naszej witryny.

Jednocześnie chcielibyśmy przypomnieć o naszych drobnych akcjach charytatywnych, które przeprowadziliśmy na wiosnę, a których celem była pomoc Oli. Uwaga – udało nam się zebrać w sumie 1445 złotych! Dziękujemy wszystkim!


30 września 2013

Wprawne oko pewnie już dostrzegło – u góry strony, po prawej, pojawiły się dwie małe grafiki sygnalizujące możliwość bezpośredniego podpatrzenia w specjalnych „tabach” (zakładkach), co się dzieje na naszych kontach Twittera i Facebooka. Informacje na naszych profilach tych popularnych portali społecznościowych pojawiają się regularnie i, co ciekawsze, częściej niż na oficjalnej stronie. Teraz bierzemy myszkę, jedziemy kursowem na ikonki „T” i „F” i sprawdzamy!

+

Dla rodziców i uczennic: publikujemy kolejne Przedmiotowe Systemy Oceniania – jakie oceny otrzymacie w jakich okolicznościach? Zaglądamy do DOKUMENTY (kat. sekretariat+)


28 września 2013

Jedna sobota we wrześniu już od kilku lat zarezerwowana jest przez nas na Dzień Patriotyczny. Zazwyczaj wybieramy się w podróż do miejsca ważnego historycznie dla naszego narodu. W tym roku jednak zdecydowaliśmy zostać w mieście, by odkrywać tajemnice „średniowiecznego Wrocławia” przez uczestnictwo w grze terenowej. Ponad czterdzieści osób stawiło się około dziewiątej rano przed szkołą, skąd udano się do Muzeum Archidiecezjalnego na Ostrowie. Tam czekał na nas ks. prof. Józef Pater, dyrektor muzeum, z niezwykłymi publikacjami wydawniczymi sprzed kilkuset lat, na czele ze słynną „Księgą henrykowską”. Po krótkim pobycie w muzeum dziewczyny zostały podzielone na pięć grup, których zadaniem było odwiedzenie dziewięciu stanowisk, rozsianych po Ostrowie Tumskim i Rynku, z zadaniami historycznymi. Drużyny otrzymywały punkty za swoją pracę, a zwycięzców poznamy wkrótce. Zadania i organizację konkursu przygotowały s. Agata Stężowska i p. Alicja Dubaj przy pomocy uczennic. Dodatkowo, grupami podczas konkursu opiekowali się p. Wanda Milewska, p. Dorota Kuźniewska i p. Piotr Sołodyna. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę!
zapraszamy do galerii

+

Pozostając w muzealnych klimatach – wczoraj uczennice 2b Gimnazjum wzięły udział w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym. Dziewczynom towarzyszyła p. Joanna Chuderska-Jendraszczyk.


27 września 2013

Dzień Wspólnoty w Gimnazjum jest dwugodzinną sesją gier i zabaw wymyślonych i przeprowadzonych przez Samorząd Gimnazjum na dwóch ostatnich godzinach lekcyjnych po to, aby umożliwić dziewczynom lepsze poznanie się, w szczególności między klasami. Dlatego też prace, zadania, czy zabawy wykonywane są przez zespoły wymieszanych uczennic wszystkich klas. Pierwsza godzina wspólnego przebywania upłynęła na zabawach integracyjnych w sali gimnastycznej. Następnie podzielone na pięć zespołów dziewczyny zostały zaprowadzone przez samorządowiczki na stanowiska, gdzie miały do wykonania bardziej lub mniej angażujące umiejętności pracy zespołowej zadania. Wśród nich były: wspólne układanie puzzli, zespołowe ćwiczenia na sali gimnastycznej, zbiorowe przedstawianie zadanych sytuacji poprze pantomimę, kolektywna twórczość artystyczna i selekcjonowanie ziaren roślin strączkowych. Przy okazji Dnia Wspólnoty klasy wykonały projekt, polegający na stworzeniu kolaży na bazie wywiadów przeprowadzonych z uprzednio wylosowanymi uczennicami; te, zebrane, zawisły na drzwiach sal klasowych. Zapraszamy do galerii na fotorelcję.


26 września 2013

Otrzymujemy bardzo miłą informację! Ola Kuźma (2L) dostała się do ścisłego finału (tylko dziesięciu finalistów) konkursu „Chemia na co dzień”, organizowanego przez Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Z Olą pracuje p. Małgorzata Wróblewska.

+

OGŁASZAMY KONKURS FOTOGRAFICZNY o tematycze sportowej!
„Moje wspomnienie z aktywnych wakacji/ferii 2013”. Prace (wydrukowane zdjęcia) oddajemy do p. Ewy Herman do 31. października. (Więcej szczegółowych informacji u p. E. Herman).


26 września 2013

Całkiem niedawno zaprezentowaliśmy podstronę w naszym serwisie poświęconą nietuzinkowym uczennicom naszego Liceum, uhonorowanym Odznaką Serviam. Także i Gimnazjalistki miały swoje miejsce w sieci prezentujące wybitne osobowości – Urszulanki Roku. Dzisiaj prezentujemy naszym drogim internautom Urszulankę Roku 2013 – Barbarę Mikę. Zapraszamy do zapoznania się z profilem Basi (są zdjęcia!)


25 września 2013

PRZYPOMNIENIE:

Gra miejska – Średniowieczny Wrocław

Kiedy? 28. 09. 2013 r.
Gdzie? zbiórka pod szkołą(8.45) – miejsca zadań na Ostrowie Tumskim i na Starym Mieście – ogłoszenie wyników pod szkołą.
Przewidywany czas trwania? 8.45 – 11.00
Liczba uczestników? 50
Koszt? 5 zł (wejście do Muzeum Archidiecezjalnego)

Zapraszamy!


25 września 2013

Tradycyjnie na tydzień przed październikiem startujemy z co środowymi „10” różańca w kościele. Dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie, jak zwykle na przerwie śniadaniowej, na którym stawiło się ponad 20 osób. Zapraszamy za tydzień!

+

Dzisiaj także samorządowiczki gimnazjalne udały się na fragment godziny wychowawczej do pierwszoklasistek, aby naświetlić dziewczynom zasady funkcjonowania Ligi Klas w Gimnazjum. To będzie już 10. edycja tej trwającej cały rok rywalizacji. Liga zaczyna się w następnym tygodniu.


24 września 2013

Za tydzień październik, miesiąc poświęcony Maryi i modlitwie różańcowej. Tradycyjnie, my zaczynamy manifestować nase przywiązanie do tej pięknej modlitwy tydzień wcześniej. Od jutra będziemy spotykać się co tydzień, we środę o 10:35, w kościele na „dziesiątku różańca”. Pięciominutowe spotkania modlitewne będzie prowadzić Sekcja Modlitewna SU, której liderem jest Dominika Milewska (2bG). Widzimy się jutro w kościele – zapraszamy!

+

Kończymy naszą prezentację zdjęć klasowych publikacją fotografii klasy 2b Gimnazjum. Zapraszamy do UCZENNICE („Ludzie w szkole”).


23 września 2013

Wspaniała akustyka wnętrza kościoła św. Jadwigi jakby stworzona została do koncertów kameralnych, takich, jak choćby wczorajszy, który meiliśmy przyjemność przeżywać wieczorem. Drugi rok z rzędu Robert Bachara, doktor Akademii Muzycznej we Wrocławiu i asystent w klasie skrzypiec w Akademii Muzycznej w Łodzi, wraz ze swoimi przyjaciółmi, także doskonałymi muzykami: Karoliną Kężelewską, Agatą Jeleńską i Karolem Lipińskim-Brańką, odkrywali przed słuchaczami piękno muzyki G. P. Telemanna, J.-P. Rameau i W.A. Mozarta (program koncertu). Występ miała charakter charytatywny – artyści zagrali na rzecz naszej szkoły, za co składamy im serdeczne podziękowania. Naszą wdzięczność adresujemy także do tych melomanów muzyki klasycznej, którzy przybyli na koncert i zechcieli wesprzeć nasze szkoły. Dziękujemy!
Fotorelacja w galerii.


21 września 2013

Robocze spotkanie Rad Rodziców Liceum i Gimnazjum. Najpierw pracowały zarządy Rad nad aktualizacją regulaminów i uporządkowaniem zasad gospodarki finansowej – było to konieczne ze względu na powstanie liceum publicznego. W drugiej części spotkania (z udziałem pozostałych rodziców) omówiono bieżący terminarz pracy szkoły z uwzględnieniem udziału rodziców w uroczystościach szkolnych, rozmawiano o promocji szkoły. rodzice wypełnili również ankietę dotyczącą pracy wychowawczej szkoły. Ustalono termin następnego spotkania na 15. 11, g. 16. 00.


21 września 2013

Pozwolimy sobie przypomnieć naszym drogim internatom O i zaprosić NA


20 września 2013

Serdecznie zapraszamy uczennice liceum do udziału w projekcie „Prawa człowieka nie są nam dane raz na zawsze – rola Parlamentu Europejskiego w umacnianiu praw człowieka”, realizowanego przez Gminę Wrocław oraz Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, współfinansowanego ze środków Parlamentu Europejskiego. Projekt ma na celu zwiększenie wiedzy na temat Parlamentu Europejskiego i jego roli w zakresie ochrony praw człowieka.W ramach projektu uczniowie wezmą udział w :
1) w konkursie na najlepszy fotoreportaż na temat praw człowieka;
2) w konkursie na najlepsze wystąpienie publiczne (przemówienie symulujące wystąpienia w PE) na temat: „Co byś powiedziła na temat ochrony praw człowieka i obywatela, gdybyś miał okazję wystąpić na forum PE?”

Organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody, m.in. wycieczkę do Brukseli, aparaty fotograficzne, tablety i nagrody pieniężne. Więcej informacji u p. A.
Dubaj lub na stronach www.prawaczlowieka.eu oraz wcdn.wroc.pl


19 września 2013

Grupa uczennic z klasy III Gimnazjum , I i II Liceum uczestniczyła w XIII Ogólnopolskim Forum Młodych Szkół Katolickich na Jasnej Górze, pod hasłem „Wiara jest światłem na mojej drodze”. Dziewczyny wysłuchały świadectwa ks. bp. Marka Solarczyka biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej, dziennikarza Przemysława Babiarza, Moniki Rybczyńskiej z Biura Prasowego Episkopatu Polski, uczestniczki ŚDM w Rio oraz Dawida Szydło, absolwenta szkoły salezjańskiej. Było też wiele śpiewu na chwałę Pana oraz adoracja przed Najświętszym Sakramentem i Eucharystia. Na zakończenie odbyła się Droga Krzyżowa. Zgromadziło się w tym dniu u tronu Królowej Polski ponad tysiąc uczniów szkół katolickich z całej Polski. Było to wielkie przeżycie dla wszystkich uczestników spotkania. Zapraszamy do galerii.


18 września 2013

Na zdjęciu wyżej widzimy p. Tomasza Hermana, który usiłuje ustawić nauczycieli do wspólnej fotografii podczas rady pedagogicznej. Powiodło się – nowe zdjęcie kadry profesorskiej zostało opublikowane w NAUCZYCIELE (kat. Ludzie w szkole). Zapraszamy!

+

Aktualne Przedmiotowe Systemy Oceniania (PSO) dla przedmiotów w Gimnazjum i Liceum odświeżone i opublikowane w DOKUMENTY (kat. Sekretariat+). Tam trzeba zajrzeć.


17 września 2013

Skład Rady SU Gimnazjum uformowany, a dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie. Po zapoznaniu się (3 nowe członkinie), omówiono zakres pracy grupy w nowym roku szkolnym, wyznaczono liderów sekcji SU i przygotowywano Dzień Wspólnoty, który odbędzie się za tydzień. Wiceprzewodniczącą SU wybrano Julię Porczyńską (2aG). Więcej danych dotyczących nowego składu jutro na stronie samorządu (EXTRA!). Tymczasem kilka zdjęć z pierwszego spotkania w galerii.


16 września 2013

Na nasze zaproszenie do szkoły przybył p. Grzegorz Muchorowski, na co dzień pracujący we wrocławskiej Straży Miejskiej. Nasz gość spotkał się z uczennicami pierwszych klas Gimnazjum i Liceum (osobno), by porozmawiać z nimi o funkcjonowaniu w internecie, o zagrożeniach związanych z jego użytkowaniem, prawie autorskim, itp. Wkrótce p. Muchorowski spotka się z nauczycielami podczas konferencji RP. (kilka zdjęć w galerii)

+

Witamy nowego fotografa szkolnego z ramienia Liceum – Gosię Lempart (1L), znaną wszystkim absolwentkę naszego Gimnazjum. Gosia dołącza do pozostałych fotografów: Ewy Załupki (2aG), Brygidy Dębowskiej (3G), Wiktorii Tyczyńskiej (2L) i Karoliny Lizunov (3L), wspomaganych od czasu do czasu przez nauczycieli.


16 września 2013

Przewodnicząca SU Gimanzjum, Ewa Załupka, ogłsiła dzisiaj skład nowej Rady SU, wybranej przez klasy i w wyniku rekrutacji. W tym roku dla szkoły intensywnie pracować będą:

kl. 1: Marysia Sławuska (gospodarz), Marta Zaręba
kl. 2a: Julia Porczyńska (gospodarz), Weronika Zielińska, Olga Szkodzińska, Ewa Załupka (Przewodnicząca SU)
kl. 2b: Dominika Milewska (gospodarz)
kl. 3: Michalina Osieleniec (gospodarz), Emilia Janas (senior Przewodnicząca), Basia Wyrzykowska.

Opiekunem SU jest p. Piotr Sołodyna.


14 września 2013

Gra miejska – Średniowieczny Wrocław

Kiedy? 28. 09. 2013 r.
Gdzie? zbiórka pod szkołą(8.45) – miejsca zadań na Ostrowie Tumskim i na Starym Mieście – ogłoszenie wyników pod szkołą.
Przewidywany czas trwania? 8.45 – 11.00
Liczba uczestników? 50
Koszt? 5 zł (wejście do Muzeum Archidiecezjalnego)

Zapraszamy!


13 września 2013


12 września 2013

Korekta w terminarzu wrześniowym:
16.09 (poniedziałek) spotkanie uczennic pierwszych klas z przedstawicielem Straży Miejskiej (Bezpieczeństwo w sieci) – 3. lekcja w LO i 4. lekcja w Gimnazjum
25.09 (środa) Dzień Wspólnoty w Gimnazjum – 7. i 8. lekcja (odp. Samorząd Uczniowski Gimnazjum)
26-29.09. (czwartek-niedziela) Spotkanie koordynatorów projektu Comenius w Turynie (Włochy) – (p. Agnieszka Markowska)

+

Dzisiejsza z serii publikacji zdjęć klasowych odsłania nam pierwszą klasę Liceum wraz z wychowawczynią, s. Katarzyną Starek. Zapraszamy do UCZENNICE/klasa 1 LO.


11 września 2013

Najmłodsze uczennice zaludniające korytarze naszej szkoły, pierwszoklasistki gimnazjalne, trafiają ze swoim zdjęciem klasowym na naszą stronę internetową. A wsród nich ich wychowawczyni, p. Anna Tracz-Molasy. Zapraszamy do UCZENNICE.

+

Około 80 osób, uczennic, ich rodzin, nauczycieli i przyjaciół spędziło wczorajszy wieczór w Operze Wrocławskiej, delektując się „Weselem Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wyjście zorganizowała p. Anna Tracz-Molasy.


10 września 2013

Mieliśmy przyjemność gościć uczennice żeńskiego gimnazjum św. Urszuli z Freiburga. Młodzież spędza tydzień czasu w Polsce zwiedzając Wrocław, Kraków i odwiedzając Auschwitz. Tradycyjnie przy takich okazjach wstępują do naszej szkoły we Wrocławiu z krótką przyjacielską wizytą. Uczennice kl. II LO wraz z p. Wandą Milewską zapoznały je z historią części zabytkowej klasztoru i ze szkołą. Zapraszamy do galerii.

+

Kontunuujemy prezentację naszych zespołów klasowych. Dzisiaj przedstawiamy najstarsze uczennice Gimnazjum – trzecioklasistki s. Moniki Tomaszewskiej znajdziemy na zdjęciu w UCZENNICE/klasa 3 GMN w kat. „Ludzie”. Zapraszamy!


9 września 2013

Przesłuchania do naszego chóru szkolnego Serioso-Giocoso odbędą się w najbliższą środę 11 września o godz.15.40 w uczelni. Zapraszamy wszystkie uczennice które lubią śpiewać, grać i spędzać czas w uroczym, radosnym i pełnym dźwięków gronie. Nasz „casting” odbędzie się w indywidualnie z tylko z dyrygentką. Można przygotować do zaśpiewania lub zagrania swój ulubiony utwór.
Zapraszamy do dzielenia się swoimi talentami!


9 września 2013

Mamy zamiar sukcesywnie publikować zdjęcia grupowe naszych klas, które zostały wykonane na inaugurację roku szkolnego. Zaczynamy od najstarszych – prezentujemy dzisiaj klasę trzecią Liceum. Zapraszamy do UCZENNICE/klasa 3 LO w kat. „Ludzie w szkole”.


7 września 2013

Kiedy już wszyscy o TYM powiedzieli, TO sfotografowali, opublikowali, omówili*, najwyższa pora byśmy i my swój reporterski wkład wnieśli w to, nie bójmy się określenia, historyczne wydarzenie.

U ubiegłą środę byliśmy świadkami montażu zrekonstruowanego hełmu na wieży klasztoru sióstr urszulanek, czyli na budynku naszej szkoły, de facto. Przez ostatni rok śledziliśmy postępy w pracach, codziennie przechodząc obok kształtujących się brył konstrukcji. Mogliśmy także za pośrednictwem strony internetowej sióstr obserwować kolejne kroki postępującej pracy. Dlatego dla wielu z nas środowa „ceremonia” miała ogromne, wręcz emocjonalne, znaczenie. Wraz z nami wysiłek ekipy pracowników obserwował tłum przechodniów, media oraz władze miasta.

Zainstalowana konstrukcja zawiera tubę z dokumentacją remontową i pamiątkami, włożonymi przez siostry, tropami dla przyszłych pokoleń o życiu nie tylko wspólnoty, ale i naszej szkoły – plany lekcji, plakaty reklamowe, zdjęcia. Ostatnio podobną tubę w tym samym miejscu zamykano około 170 lat temu; siostry odnalazły ją po zniszczeniu wieży w 1945. Nie wiemy, kiedy obecna ujrzy światło dzienne – pewne jest, że osoba, która ją otworzy ujrzy uśmiechnięte buzie naszych uczennic 🙂

* manager.money.pl, Telewizja Rodzina, Urszulanki Unii Rzymskiej we Wroclawiu, Wiceprezydent Wrocławia, Adam Grehl, dolny-slask.org.pl, wroclaw.gazeta.pl, Radio Rodzina, Radio Rodzina


6 września 2013

Raz do roku, na wiosnę, wybiera się wśród Gimnazjalistek i Licealistek postaci nietuzinkowe, osobowości stanowiące wzór do naśladowania dla swoich koleżanek, dumę naszej szkoły. Jedyne w swoim rodzaju – Urszulankę Roku w Gimnazjum i uczennice uhonorowane Odznaką Serviam w Liceum.
Zależy nam na promowaniu pięknych postaw w naszym środowisku i poza nim. Dlatego oddajemy do użytku nowe miejsce w przestrzeni wirtualnej poświęcone Licealistkom z Odznaką Serviam na zakończenie nauki w szkole. Na początek zapoznamy się z wyróżnionymi w latach 2000-2013. Nową podstronę będziemy od dzisiaj otwierać poprzez odnośnik ODZNAKA SERVIAM w kat. „Ludzie w szkole”. Zapraszamy tam już teraz!


5 września 2013

Klika wskazówek o nowych uzupełnieniach na stronie. W sekcji SEKRETARIAT/dokumenty uruchamiamy kategorię „dokumenty Zespołu Szkół”, gdzie dodajemy co następuje: Regulamin internatu, Przepisy BHP obowiązujące w internacie i Zasady funkcjonowania dziennika elektronicznego. Życząc przyjemnej lektury, zapraszamy do zapoznania się z materiałami.

+

Trwa rekrutacja do Rady SU Gimnazjum. W skład Rady wchodzi przewodnicząca SU (wybierana przez społeczność szkolną), gospodarze klas (wybierani przez zespoły klasowe) oraz uczennice, które biorą udział w rozmowie kwalifikacyjnej z przewodniczącą i opiekunem SU. Szczegółowe terminy rekrutacji na stronie samorządowej (zakładki w kat. EXTRA!)


4 września 2013

Po raz kolejny otrzymujemy zaproszenie do wzięcia udziału w audycji transmitowanej w Radio Rodzina. Tym razem p. Katarzyna Ochman wraz z p. Tomaszem Hermanem zdali relację z inauguracji roku szkolnego w Gimnazjum i Liceum oraz opowiedzieli o nowościach w naszej placówce. W audycji wziął udział także Ks. Jerzy Babiak – dyrektor prywatnego liceum salezjańskiego im. św. Dominika Savio we Wrocławiu. Zapraszamy do odsłuchania materiału.


3 września 2013

Mija rok, od kiedy nasza strona internetowa wyłoniła się z niebytu. W tym czasie na liczniku (widocznym pod linkami po prawej) stuknęło ćwierć miliona odwiedzin! Dziękujemy internautom za towarzyszenie naszej stronie i przypatrywanie się codziennym wydarzeniom w Gimnazjum i Liceum. Ciągniemy teraz do pół miliona 🙂
Podziękowania także dla osób „ćwierkających” z naszej szkoły dla Was na Twitterze. Wczoraj zanotowaliśmy tweet numer tysiąc! (przy koncie działającym od listopada) Zachęcamy wszystkich do zakładania profilu na twitterze i śledzenia naszych poczynań – dzisiaj (na przykład) opublikowaliśmy aż 10 mikroinformacji!


3 września 2013

Otrzymaliśmy list od Matki Prowincjalnej zakonu urszulanek, s. Marii Jaworskiej, na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. List dostępny na naszej stronie >>

+

ZASTĘPSTWA >>


2 września 2013

Atmosfera skupienia przepełnia piękną barokową świątynię pw. Najświętszego Imienia Jezus. Za chwilę rozpoczniemy nowy rok szkolny. Nie bez przyczyny inaugurację nazywamy uroczystością, bo właśnie „uroczyście” jest najwłaściwszym słowem opisującym spotkanie po wakacyjnej przerwie, bez nadmiernej ceremonii, zbędnej pompatyczności. Piękne śpiewy, cisze, modlitwy. Tak rozpoczynamy rok szkolny w szkole urszulańskiej.
Zdjęcia w galerii.


2 września 2013

Wczoraj o dwudziestej na Cmentarzu Grabiszyńskim rozpoczęła się uroczystość z udziałem najwyższych władz wojewódzkich, wojskowych i pocztów sztandarowych szkół, upamiętniająca rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą szkołę reprezentowały poczty Gimnazjum i Liceum wraz z siostrami Blandyną Boch i Agatą Stężowską.


1 września 2013

Zaszło słońce nad wakacjami AD 2013. Na ich zakończenie ostatni akcent mijającego lata – dodatkowe zdjęcia z kajaków, którymi przemierzaliśmy mazurskie szlaki wodne. Tym razem zdjęcia Wiktorii Tyczyńskiej (zdjęcia 31-63) – zapraszamy do galerii!