We wtorek w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Eugeniuszem Siemaszko. P. Eugeniusz był harcerzem, członkiem Szarych Szeregów,  a później żołnierzem AK (pseudonim „Bil”). Uczestniczył w akcjach dywersyjnych i sabotażowych oraz zdobywaniu broni. Był współtwórcą konspiracyjnej organizacji Polska Organizacja Młodzieżowa AK (POMAK) na terenie Bydgoszczy, brał udział w najtrudniejszych akcjach dywersyjnych. Aresztowany 01.11.1946 w Tczewie, 14.02.1947 został skazany przez WSR w Gdańsku na karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek mienia. Na mocy amnestii karę śmierci w 1947 roku zamieniono na 15 lat więzienia oraz utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze. Zwolniony został w 1956 r.

Podczas spotkania z młodzieżą Gość opowiadał o doświadczeniach z czasów wojny, o zdobywaniu broni oraz o losach powojennych. Szczególnie przejmujące było świadectwo pobytu w celi w oczekiwaniu na karę śmierci, kiedy słyszał jak zostają wykonywane wyroki na innych więźniach. Jednocześnie zwrócił się do młodzieży z apelem, aby szukali i dążyli do prawdy, do zdobywania wiedzy i mądrości.  (fot. Łukasz Magierowski)