Na końcówkę wakacji polecam opowiadania Etgara Kereta. „Opowiadanie uzmysławia czytelnikom, że dostępne są nam chwile, a nie czas; miejsca, a nie przestrzeń; człowiek, a nie ludzkość. Przypomina, że obraz świata jest zawsze fragmentaryczny, punktowy i ograniczony” – trafnie zauważył Jerzy Jarniewicz – poeta, krytyk literacki i tłumacz.

W 2017 roku Etgar Keret jechał w pośpiechu na spotkanie autorskie do Bostonu, ale samochód prowadzony przez jego kierowcę zderzył się na autostradzie z innym pojazdem. Opowiadał potem, że całe życie przeleciało mu przed oczami. Kiedy policjant wyciągał go ze zniszczonego samochodu, pomyślał: Moja śmierć to zaledwie usterka na skraju galaktyki. W skali kosmosu przeszłaby niezauważona. Gwiazdy by nie drgnęły, a Ziemia apokaliptycznie by się nie zatrzęsła. Stąd wziął się tytuł nowego tomu opowiadań izraelskiego pisarza.

Bohaterowie zamieszkujący jego opowiadania umiejscowieni są w różnych, czasem nieoznaczonych sceneriach i mierzą się z uniwersalnymi problemami. Ludzka kula armatnia, samobójca na krawędzi dachu, metalowa kostka stojąca w salonie – Etgar Keret z dowolnej postaci czy rekwizytu potrafi wyczarować przewrotną i nieprzewidywalną historię, która bawi i wzrusza.

To co łączy te krótkie historie jest nasza skłonność do widzenia świata w sposób ograniczony, do nieporadnej komunikacji i nieporozumień. Dzięki niezwykłej czułości Kereta, te opowiadania podnoszą na duchu i wprowadzają światło w nasze życie.

Etgar Keret – jeden z najbardziej znanych izraelskich pisarzy, przez krytyków okrzyknięty mistrzem krótkiej formy. Autor bestsellerowych tomów opowiadań, jak na przykład Nagle pukanie do drzwi. Jego proza została przetłumaczona na ponad 40 języków. Keret jest również publicystą, reżyserem oraz autorem scenariuszy i bajek dla dzieci.

Przygotowała p. Joanna Kwiatkowska