W poniedziałek odbędzie się wyjątkowy kiermasz charytatywny na rzecz szkoły podstawiowej w Kenii. Będzie można złożyć darowiznę w zamian za biżuterię wykonaną przez dzieci z tej afrykańskiej szkoły, a także przez dzieci z sąsiadującą z nami SP 29.

Dlaczego akurat SP 29? Ponieważ oni nawiązali współpracę z himalaistą i podróżnikiem Januszem Kalinowskim i zaangażowali się w pomoc kenijskiej szkole i zaprosili nas do współpracy. Z chęcią przystaliśmy na tę propozycję, ponieważ uwielbiamy pomagać!

W poniedziałek i wtorek w śniadaniówce będą wystawione produkty – koniecznie przyjdźcie!

Słowo od organizatorów:

Kiermasz charytatywny to akcja zorganizowana przy współpracy z himalaistą i podróżnikiem Januszem Kalinowskim. Zebrane pieniądze zasilą budżet szkoły w Junju na bieżące i pilne potrzeby. Cel zbiórki to 40 000. Zbiórka odbywa się też przez portal zrzutka.pl. Tam można poczytać o całym projekcie.

Szkoła Podstawowa w Junju w Kenii to szkoła rządowa. Zlokalizowana jest w hrabstwie Kilifi, na północ od Mombasy, z dala od asfaltowej drogi. Została utworzona w 1952 roku, a w obecnej lokalizacji mieści się od 1962 roku. W tym to regionie działalność pomocową i humanitarną prowadzi od 2019 roku sekcja „podróżuję i pomagam” Klubu Sportowego Polskie Himalaje z siedzibą w Krakowie. Z początkiem 2022 roku, po kolejnej wizycie grupy podróżników, szkoła w Junju została włączona do programu wsparcia przez darczyńców.

Aktualnie uczy się w niej około 1050 uczniów pochodzących z bardzo ubogich rodzin. Mieszkańcy tego regionu nadal żyją w tradycyjnych domach z gliny piaskowej, pokrytych makuti (dach z liści palmowych). Większość nie ma prądu i bezpośredniego dostępu do wody pitnej. W przeważającej części przynajmniej jedno z rodziców jest bezrobotne. Pozostali trudnią się głównie uprawą roli lub drobnym handlem.

Generalnie dzieci jedzą jeden posiłek dziennie, a bardzo uboga w składniki odżywcze dieta bazuje na herbacie i owsiance z prosa lub ugali – papka z mąki kukurydzianej. Większość nie stosuje odpowiednich środków higieny, gdyż na ich zakup rodzice nie mają pieniędzy.

Położony na wzniesieniu teren o kształcie prostokąta ogrodzony jest drutem kolczastym. Zabudowania szkolne (klasy i inne budynki) rozmieszczone są wzdłuż ogrodzenia, środek stanowi boisko szkolne (w tym obszar do gry w piłkę nożną i siatkówkę). Do dyspozycji dzieci jest 17 klas o wymiarach 7×8 metrów. Na jedno pomieszczenie przypada ponad 60 uczniów.

Część budynków jest bardzo stara i w słabej kondycji, a liczba pomieszczeń i udogodnień jest niewystarczająca. Na ten moment pod względem konstrukcyjnym (budowlanym) największym problemem jest nie wystarczająca liczba toalet i ich stan techniczny. Konieczna jest więc modernizacja infrastruktury sanitarnej. Na wszystkich uczniów szkoły przypada łącznie 5 toalet (12 stanowisk – dziur w ziemi).

Na co będą przeznaczane zebrane środki w łącznej kwocie około 40.000 zł? Przede wszystkim na:

1) zakup niezbędnych artykułów (ołówki, długopisy, gumki, strugaczki itd.) dla uczniów, których status materialny nie pozwala na ich nabycie;

2) wykonanie wewnętrznej instalacji elektrycznej w budynkach szkolnych z podłączeniem kablowym do złącza głównego (aktualnie prąd jest poprowadzony wyłącznie w jednym budynku);

3) wykonanie i montaż okien oraz drzwi w ośmiu pomieszczeniach (klasach);

4) zakup i montaż dwóch nowych pojemników na wodę pitną o pojemności 5000 litrów każdy.