31 marca 2014

Od 24.03 do 28.03. 2014 pięć uczennic z naszej szkoły: N. łebek, J. Majczak z 3 L0, E. Sadowska, W. Zielińska, E. Załupka z 2G pod opieką p. D. Kuźniewskiej i s. A. Młynarczykowskiej wyjechały do Turcji na spotkanie w ramach projektu Comenius. Tematem tego spotkania była Woda i jej użytkowanie w krajach, z których byli uczestnicy następujących państw: Turcja, Finlandia, Włochy, Francja, Niemcy i Polska. Program pobytu w Turcji był bardzo bogaty: młodzież pracowała w grupach, przedstawiając materiały związane z tematem projektu, które przygotowali na to spotkanie, następnie był czas na zwadzenie miejsc takich jak malownicze jezioro Egirdir, powulkaniczne jezioro Golcuk, starożytne ruiny w górach Taurus w miejscowości Sagalassos, najstarszy młyn wodny do dziś pracujący w Burdur, spotkanie z tradycyjną muzyka turecką, odwiedzenie uniwersytetu Süleymana Demirela w Isparcie, uczestniczenie w zajęciach „Art of Water”. Uczennice mieszkały u rodzin tureckich, gdzie miały okazje poznać różne tamtejsze tradycje. Spotkały się z ogromną gościnnością tych rodzin.

Kolejny wyjazd tym razem do Turcji w ramach Comeniusa pokazuje, że oprócz możliwości poćwiczenia języka angielskiego, jest to również spotkania z inną kulturą, tradycjami, ludźmi. Takie wyjazdy pomagają łamać różnego rodzaju stereotypy i ubogacają o nowe spojrzenie na państwo, które nie zna się tylko z mapy i przewodników podroży, ale z własnego doświadczenia.
Zapraszamy do fotogalerii.


31 marca 2014

Oblicze totalitaryzmu. (Gość Niedzielny, 29.03.2014)
Czy płk Kukliński to narodowy bohater? Co pomogło przetrwać czasy komunistycznego terroru? PRL – państwo własne czy obce? To tylko część tematów, które zainteresowały […].

Dalszą część artykułu z najnowszego numeru Gościa Niedzielnego oraz kilka innych nowych doniesień prasowych o naszej szkole znajdziemy w zakładce W MEDIACH (kat. Szkoła w środowisku). Zapraszamy do zapoznania się z materiałami!


29 marca 2014

Siostry Urszulanki zapraszają rodziny na wspaniały wypoczynek w Borach Tucholskich. Szczegóły na plakacie (można kliknąć, aby powiększyć).


29 marca 2014

Serdeczne i stokrotne podziękowania:

Gimnazjalistkom, które przygotowały przepiękne ozdoby świąteczne i przepyszne babki, babeczki, ciastka i inne kulinaria na kiermasz charytatywny.
Samorządowi Gimnazjum, mimo iż zdziesiątkowany wyjazdami chorobami, za czas i energię poświecone na przygotowanie kiermaszu, miłą obsługę i charakterystyczny sobie wdzięk.
Klientom, drogim rodzicom i nauczycielom, którzy zjawili się tłumnie przy stoisku i zostawili na cele charytatywne kilkaset złotych.

To drugi w tym roku szkolnym świąteczny kiermasz charytatywny, który odbył się tradycyjnie podczas konsultacji rodziców z nauczycielami. W tym roku wspomożemy fundację „Mam marzenie”, a wyboru „marzenia” dokonają samorządowiczki w porozumieniu z Siostrą Dyrektor. Będziemy oczywiście o tym informować.
Zapraszamy do galerii fotograficznej.


28 marca 2014


28 marca 2014

Słuchacze naszej trzeciej autorskiej audycji w Radio Rodzina mieli okazję wraz z naszymi redaktorkami, Agnieszką Żurek (3G), Emilią Janas (3G), Asią Szubert (2L) i Sarą Grocholską (2L) i p. Anną Tracz-Molasy, zastanowić się nad stosunkiem człowieka, w szczególności młodego, do przeszłości i historii.

Poniżej przedstawiamy zapis audio audycji –

W pierwszej części audycji rozmawialiśmy o wspomnieniach z dzieciństwa, odwiedziliśmy przedszkole oraz nawiązywaliśmy do twórczości Ryszarda Kapuścińskiego.

W drugiej części audycji wysłuchaliśmy sondy z ulic Wrocławia. Respondenci odpowiadali na pytanie „Jak młodzież postrzega przeszłość?”. W studiu temat komentowały nasze redaktorki.

Marika z. Maleo Reggae Rockers z utworem „Idziemy w noc” rozpoczęli kolejną część słuchowiska, w którym przedstawiliśmy reportaż z debaty historycznej, „PRL oblicza totalitaryzmu”, którą organizowaliśmy wraz z Gimnazjum nr 29.
Po dyskusji w studiu na temat debaty, w części końcowej przedstawiliśmy krótką relacja z tego, co ciekawego odbyło się w naszej szkole w marcu i zapowiedź wydarzeń kwietniowych.

Audycję, oprócz prowadzących, przygotowywały także: Dominika Milewska, Weronka Zielińska, Ewa Załupka (wszystkie 2G) i Ola Mikos oraz Michalina Osieleniec (3G).


27 marca 2014

Wiedza, kompetencje czy zdolności to dobry fundament, aby odnieść szeroko pojęty sukces zawodowy. Jednak kluczem do sukcesu jest w obecnym świecie także forma, w jakiej umiemy je zaprezentować. Dlatego niezwykle ważna jest umiejętność skutecznej autoprezentacji. „Wykaż się i pokaż się – wizerunek kontrolowany” to temat warsztatów, w których wzięły udział uczennice kl. II LO we wtorek 25 marca. Warsztaty poprowadziła dla nas p. psycholog Justyna Kujawińska, trenerka umiejętności psychospołecznych z Centrum Edukacji Społecznej.


27 marca 2014

Zdjęcie lutego. Bal przebierańców w szkole (13.02.2014), s. Agnieszka i s. Jana. Zostawiamy bez zbędnego komentarza.

Zdjęcie lutego dołącza do poprzednich zdjęc miesiąca i wraz z kolejnymi będzie rywalizowało w czerwcu o tytuł Zdjecia roku 2014. Więcej o zdjęciu roku w zakładce FOTOGRAFIA ROKU (kat. Ludzie w szkole).


26 marca 2014

Agnieszka Żurek z kl. 3 Gimnazjum od ubiegłego roku szkolnego jest stałym bywalcem uroczystej gali zDolnego Ślązaka. W tym roku szkolnym zdobyła tytuł laureatki Konkursu Historycznego z elementami WOS (nauczyciel – p. Alicja Dubaj) oraz Konkursu Polonistycznego z elementami sztuki (nauczyciel – p. A. Tracz-Molasy). Agnieszka jest również finalistką Konkursu Matematycznego (nauczyciel – p. D. Witrykus) i Konkursu z Fizyki (nauczyciel – p. M. Książczak). Medale i dyplomy w Auli Leopoldina UWr wręczała Kurator Oświaty p. Beata Pawłowicz. Podziękowania otrzymały również osoby, które przygotowują i sprawdzają zadania konkursowe. Wśród nich jest nasza nauczycielka j. francuskiego – p. Anna Goździewicz. Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym gratulujemy!


25 marca 2014

Kościół przeżywa dzisiaj uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Tradycyjnie tego dnia podejmujemy trudne, ale jakże piękne dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. O 7:30 spotkaliśmy się w kościele klasztornym, gdzie uczestniczyliśmy w krótkim nabożeństwie, podczas które uczennice i nauczyciele złożyli u stóp Maryi dar serca i wypowiedzieli słowa przyrzeczenia. Nabożeństwo celebrował ks. Grzegorz Tabaka.

Zapraszamy na podstronę poświęconą naszej Duchowej Adopcji. Znajdziemy tam listę osób, które zobowiązały się do codziennej modlitwy w intencji zagrożonych nienarodzonych dzieci. Link znajdziemy w kat. „Ludzie w szkole”.


25 marca 2014

Zapraszamy rodziców naszych uczennic w piątek do szkoły. Powody są ważne: po pierwsze będzie okazja porozmawiać z nauczycielami o postępach uczennic w drugim semestrze nauki (konsultacje) oraz spotkać się z wychowawcami. Ponadto, będzie można zakupić piękne ozdoby świąteczne, które samorządowiczki przygotowują specjalnie na tę okazję. I przysmaki wielkanocne. Kiermasz świąteczny jest charytatywny – wszystkie środki przekażemy na szczytny cel.

od 16:00 Kiermasz Charytatywny / 16.30 – spotkanie z wychowawcą / 17.00 – konsultacje indywidualne z nauczycielami / spotkanie Rady Rodziców


24 marca 2014

Wiele osób kojarzy salę potocznie zwaną „matematyką przechodnią” z działaniami wybitnie nie kulinarnymi. W tym roku jednak to miejsce jawi się nam jako jeśli nie świątynią, to co najmniej kaplica pysznych posiłków. A jeśli Poniedziałkowe Śniadanie przygotowują nauczyciele, to na bank musi być: zdrowo, pożywnie, efektownie i SMACZNIE : I tak było właśnie dzisiaj. Zobaczmy w galerii.


24 marca 2014

W sobotę po raz pierwszy otworzyliśmy drzwi dla gimnazjalistów do naszego Liceum. Dziękujemy młodym, którzy przyszli zbadać nasze klimaty oraz ich rodzicom, którzy także stawili się w naszej szkole. Licealistki pięknie oprowadziły kandydatów i kandydatki po naszym nietuzinkowym budynku, a s. Monika Tomaszewska, p. Katarzyna Ochman i p. Joanna Dobiech poprowadziły krótkie zajęcia z wybranych przedmiotów (biologia, łacina i język polski). Na koniec wizyty kandydaci i rodzice (już w auli) mogli zadawać pytania dotyczące funkcjonowania szkoły, na które odpowiadała Siostra Dyrektor. Zapraszamy do naszej fotogalerii.

+

Druga seria drzwi otwartych będzie miała miejsce w przyszłym miesiącu: 5 kwietnia do Gimnazjum i 12 kwietnia do Liceum. Przewiduje się przeprowadzeni innych zajęć – w związku z tym zapraszamy także osoby, które nas odwiedziły w marcu!


24 marca 2014

Już dzisiaj będziemy słuchać nowej audycji naszej produkcji w Radio Rodzina. Jesteśmy już gotowi – naszymi ustami będą Emilia Janas (3G), Aga Żurek (3G), Asia Szubert (2L) i p. Anna Tracz-Molasy. Tytuł dzisiejsze audycji to „Urszulanka – uczennica a historia. Młodzież a przeszłość.” Bądźcie z nami. (Radio Rodzina – 92,0 fm).

Więcej o naszych audycjach w zakładce RADIOWCY! (kat. Ludzie w szkole).


22 marca 2014

Zapraszamy do galerii na fotorelację z pierwszego dnia wiosny w Gimnazjum. Gimnazjalistki rozpoczęły swoje wiosenne świętowanie w auli grami integracyjnymi oraz warsztatami rękodzieła (fot. 1-51), w trakcie których miały wykonać modele kwiatów, pszczół oraz zainscenizować moment zapylania kwiata. Po integracji przyszedł czas na specjalnie wcześniej przygotowane przez klasy skecze pt. „Wiosna w swoim żywiole” (fot. 52-80), które były oceniane przez jury nauczycielskie. Po przedstawieniach temperatura nieco wzrosła, ponieważ na scenie zaprezentowały się kandydatki na Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego: Laura Malczyk (2G), Ewa Załupka (2G), Karolina Szymańska (1G) i Dagmara Dziwak (1G) wraz ze swoimi sztabami wyborczymi, w czego następstwie doszło do głosowania (fot. 81-104). Po obiedzie spotkaliśmy się ponownie w auli, aby obejrzeć klasowe występy w mini-festiwalu piosenki żywiołowej (fot. 105-112) oraz usłyszeć z ust członków komisji wyborczej wynik wyborów: Ewa Załupka (2G) została ponownie wybrana na Przewodniczącą SU, co jest precedensem w piętnastoletniej historii Gimnazjum – po raz pierwszy wybiera się Przewodniczącą na drugą kadencję – gratulujemy!


22 marca 2014

Nasze Licealistki rozpoczęły rozbijać zimową rutynę stawiając się na pierwszej przerwie w lokalu wyborczym. Dziewczyny kultywowały demokrację głosując na trzy kandydatki: Natalię Mielniczek (1 LO), Kamilę Filończyk (2 LO) lub Marcelę Łataś (2 LO). Wynik głosowania poznamy w poniedziałek, na apelu porannym.
Po trzeciej lekcji, zmobilizowane, w bojowych nastrojach, uczennice udały się na poligon, by wziąć udział w ekscytującej sesji paintballa. Podzielone na cztery zespoły, po okiem profesjonalnych instruktorów, walczyły do ostatniej kropli farby.


21 marca 2014

Zima odeszła, choć to dość dyskusyjne, czy w ogóle nadeszła. Szukaliśmy jej śladów i dokumentowaliśmy je fotografiami. Jeśłi nie znaleźliśmy tropów, zadowoliliśmy się surogatami – przedmiotami o kolorze białym. Prezentujemy kilka prac w projekcie Foto_Aktywnych pt. „W poszukiwaniu zimy (lub biały)”. Zapraszamy do naszego profilu w serwisie 500 px.


21 marca 2014

Kontynuujemy serię apeli językowych. Dzisiejszy poranek został zagospodarowany przez grupę francuskojęzyczną klasy drugiej Gimnazjum, która pod kierownictwem p. Anny Goździewicz przedstawiła zebranym w auli ciekawe miejsca Francji, a szczególnie tereny Prowansji. Zapraszamy do galerii.


20 marca 2014

Cieszymy się, że Laureatką wrocławskiej edycji XX Ogólnopolskiego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” została m.in. uczennica kl. III naszego Gimnazjum – Aleksandra Mikos. Ola za swoją działalność charytatywną została wyróżniona w kategorii „Ośmiu Wspaniałych Wrocławia”. Uroczyste wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków odbyło się w Sali Sesyjnej RM Wrocławia, w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i Wydziału Edukacji. Oli towarzyszyła Mama, s. dyrektor i . A. Tracz-Molasy. Gratulujemy!
(zapraszamy do galerii)

+

Znamy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego, organizowanego przez Stowarzyszenie Civitas Christiana. którego etap szkolny odbył się w poniedziałek. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowały się Karolina Michalska, Gosia Szewczyńśka (obie 1LO) i Marta Raer (2LO). Dziewczyny do konkursu przygotowuje s. Katarzyna Starek.

+

Wczoraj odbył się pierwszy etep (z trzech) szkolnego konkursu z języka angielskiego dla Gimanzjalistek The Best Reader 2014. Konkurs przygotowuje i przeprowadza p. Piotr Sołodyna.

+

Gimnazjalistki wzięły udział w konkursie także i dzisiaj. Matematyczny Kangur jest administrowany w naszej szkole przez p. Dorotę Witrykus.


20 marca 2014

Wiosną gimnazjalistki rywalizują w rozgrywkach międzyklasowych, nad którymi patronat obejmuje Samorząd Uczniowski i które pomaga organizować p. Tomasz Herman. Tradycyjnie wybór dyscypliny sportowej pozostawiamy uczennicom, które w drodze głosowania „ustalają”, w jakiej dyscyplinie chcą uprawiać.
W tym roku głosowanie odbyło się w ubiegły poniedziałek, a społeczność uczniowska wybrała koszykówkę. Rozgrywki odbędą się w maju. Szczegóły dotyczące głosowania znajdziemy na stronie internetowej SU – zapraszamy!


19 marca 2014

Przygotowania przed wyjazdem do Turcji są już dopięte na ostatni guzik! Jedziemy tam na drugie spotkanie szkół partnerskich projektu Comenius, które odbywać się będzie w dniach 23 – 29 marca. Naszą szkolną delegację reprezentować będą: Natalia Łebek, Justyna Majczak, Ewa Załupka, Weronika Zielińska i Ewa Sadowska oraz s. Agnieszka Młynarczykowska i p. Dorota Kuźniewska. Podobnie, jak w listopadzie we Fritzlar, w Isparcie czeka nas wiele atrakcji przygotowanych przez koordynatorów tureckich. Wraz z uczniami ze szkół z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii oraz Turcji będziemy nie tylko zajmować się tematyką związaną z żywiołami; na pewno nie zabraknie czasu na zwiedzanie ciekawych miejsc oraz dobrą zabawę. Szkoda, że wszystkie urszulanki nie mogą zrobić sobie takich dodatkowych ferii 😉 Nie martwcie się – i tak Wam wszystko opowiemy po powrocie!

Grupa uczennic pracująca przy projekcie Comenius wykonała w ciągu ostatnich miesięcy szereg prac, których efektami podzieli się wyżej wspomniana delegacja na spotkaniu w Isparcie. Dziewczyny nagrały filmik o szkole, drugi filmik na temat roli wody w codziennym życiu oraz przygotowały prezentacje związane z wodą w naszym regionie w dość szerokim tego słowa znaczeniu. Filmików oraz prezentacji nie możemy Wam na razie pokazać, ale zapraszamy do oglądnięcia małej wystawy zdjęć. W Turcji odbędzie się natomiast większa wystawa fotografii na temat wody i lasów. Każda szkoła ma za zadanie przywieźć w sumie 20 takich fotografii.
Zapraszamy do galerii.


19 marca 2014

Zapraszamy uczniów trzecich klas gimnazjów na nasze pierwsze Drzwi Otwarte do Liceum, które odbędą się w najbliższą sobotę, o 10:00. W programie mamy przygotowane ciekawe zajęcia z łaciny, języka polskiego i biologii. Spotkanie będzie szansą do rozmowy o szkole, zadania pytań, a także obejrzenia imponującej architektury naszego budynku, a także uchwycenia pierwiastka wyjątkowości urszulańskiej szkoły.


18 marca 2014

HISTORIA / cz.2

Tydzień temu nasze Gimnazjalistki wzięły udział w II etapie międzyszkolnego konkursu „Od Solidarności do Trzeciej Rzeczpospolitej”. Agata Nalepa, Weronika Zielińska i Ewa Sadowska, reprezentując naszą szkołę, zajęły miejsce tuż za podium, świetną czwartą lokatę. Gratulujemy!

+

S. Agata Stężowska zaprasza do kolejnego konkursu historycznego:

Zachęcamy nasze ucznnice do wzięcia udziału w konkursie, który ma na celu upowszechnienie wiedzy o miejscach represji Polaków w najbliższej okolicy. jest to okazja do poznania dotąd nieodkrytej historii miejsc zbrodni komunistycznych, oraz szansą do przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Jednocześnie autorzy najciekawszych projektów otrzymają wyjątkowo cenne nagrody. Projekt realizowany jest pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Zapraszamy do przeczytania szczegółów.


18 marca 2014

HISTORIA / cz.1

Dzisiaj w naszej szkole odbyła się debata historyczna pt. „PRL lata 70. i 80. – oblicze totalitaryzmu”, zorganizowaną przez Annę Molasy i s. Agatę Stężowską. Do inicjatywy włączyły nie tylko nasze uczennice, ale również nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu. W spotkaniu uczestniczyli wybitni goście: Leszek Budrewicz – działacz i założyciel wrocławskich struktur solidarnościowych od 1976 r., Iwona Demczyszak – przedstawicielka IPN, Katarzyna Zielińska – świadek tamtych czasów i Jerzy Rudnicki – historyk z Giimnajum nr 29, który poprowadził debatę. Po ciekawych wypowiedziach zaproszonych gości rozpoczęła się seria pytań od uczniów, którzy zaciekawieni przeszłością, konstruowali zaskakujące pytania – problemy.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele mediów: Radia Rodzina, Gościa Niedzielnego, a także Polskiego Radia Wrocław. Echa sprawozdań już dziś mogliśmy usłyszeć na antenie Radia Wrocław, a także Radia Rodzina. Zapraszamy do naszej fotogalerii.

Wczoraj klasa I LO uczestniczyła w lekcji prowadzonej przez p. Iwonę Demczyszak, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej. W czasie lekcji uczennice poszukiwały odpowiedzi na pytanie, czy Polska Rczeczpospolita Ludowa była państwem totalitarnym. Materiały źródłowe, które zostały zaprezentowne w trakcie zajęć pozwoliły ustalić ramy czasowe oraz zakres działania władz. Kilka zdjęć w naszej fotogalerii.


17 marca 2014

W piątek nasze szkoły będą praktykować demokrację. W Gimnazjum i w Liceum odbędą się wybory na Przewodniczące Samorządów Uczniowskich.

By chronologii stało się zadość – pierwsze wybierają Licealistki (o 8:45). Dzisiaj odbyła się podczas apelu prezentacja kandydatek do tej zaszczytnej roli. Klasę pierwszą reprezentuje Natalia Mielniczak, drugą – Marcela Łataś i Kamila Filończyk. W galerii prezentujemy trzy zdjęcia z apelu.

Gimnazjalistki będą oddawały swoje głosy podczas Dnia Wiosny, około południa. Do funkcji Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego aspirują 4 kandydatki: Dagmara Dziwak i Karolina Szymańska (obie klasa 1) oraz Ewa Załupka (starająca się o reelekcję) i Laura Malczyk (obie klasa 2). Poniżej parę słów o kandydatkach (należy kliknąć na grafikę).


17 marca 2014

Kilka ciekawych informacji zaczerpniętych z sesji pytań-odpowiedzi z Siostrą Dyrektor z ostatnich Drzwi Otwartych. Po pierwsze, od nowego roku szkolnego do naszej oferty edukacyjnej dochodzi język hiszpański, zarówno do Gimnazjum, jak i Liceum. W Gimnazjum uczniowie jako drugi język obowiązkowy wybiorą niemiecki, francuski lub hiszpański. Warunkiem powstania grupy językowej jest zgłoszenie się do niej co najmniej siedmiu uczniów.
(W związku z powyższym zostały uzupełnione dokumenty rekrutacyjne w zakładce „Rekrutacja”. Zaleca się zaglądniecie.)

Po drugie, oficjalnie ujawniliśmy krój przyszłych strojów obowiązujących uczniów naszej szkoły (na zdjęciu): granatowa bluza i (wersja light) błękitna koszulka.


15 marca 2014

Cieszymy się, że nasze zaproszenie na Drzwi Otwarte do Gimnazjum spotkało się z szerokim odzewem. Dzisiejsze spotkanie z kandydatami do naszej szkoły zostało zaplanowane przez Samorząd Uczniowski Gmn wraz z p. Piotrem Sołodyną. Do tego, krótkie lekcje pokazowe przygotowały uczennice pod kierunkiem p. Tomasza Hermana (pokaz korfballu) i p. Anny Tracz-Molasy (mini-projekt językowy).

Spotkanie rozpoczęło się w auli zabawami integracyjnymi, dzięki którym goście mogli się nieco rozluźnić w towarzystwie samorządowi czek. Następnie nastąpiło oprowadzanie po naszym okazałym zabytkowym budynku szkolnym, od czasu do czasu przerywane zadaniami dla szóstoklasistów. Za pomocą tych zadań w formie zabaw integracyjnych nasi goście dowiadywali się wielu ważnych informacji na temat funkcjonowania naszej szkoły (np. imprezy szkolne, nauczyciele, itp.). Na końcu, po powrocie do auli, odbyła się luźna rozmowa na temat szkoły, poprzedzona krótkimi osobistymi „świadectwami” samorządowi czek, dlaczego nasze gimnazjum może być dla młodego człowieka świetnym wyborem. Także w tej części programu s. Blandyna Boch, dyrektor szkoły, przedstawiła przybyłym pokrótce zasady funkcjonowania Gimnazjum. Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, szczególnie chłopcom 🙂 .
Dla samorządowiczek nie był to koniec dnia, bowiem po uporządkowaniu szkoły udały się wraz z opiekunem na zasłużoną pizzę 🙂


14 marca 2014

Ogłoszenia do ludzi o dobrym sercu:

Odwiedziła nas absolwentka Liceum, Asia Hadzik, udzielająca się w wolontariacie, i zaprosiła do udziału w zbiórce na rzecz domów dziecka. „Ogólnopolska Zbiórka Darów Kulturalnych!” obejmuje takie dobra, jak książki, przybory szkolne, gry planszowe i komputerowe czy filmy dvd. Akcję pilotuje w naszej szkole GCh Samarytanin. Rzeczy można skaądać w „śniadaniówce”.

+

Ks. Bartłomiej Kot, którego niedawno gościliśmy w naszej szkole, obecnie prowadzi kolejne rekolekcje, tym razem w noclegowni dla mężczyzn. Gorąca prośba od księdza: jeśli macie (niepotrzebe) koce lub śpiwory, którymi chcielibyście się podzielić, prosimy – przynieście je do szkoły. My je przekażemy do Maciejówki, gdzie składowane są zebrane już dary.


14 marca 2014

Odrabianie lutowych zaległości: projekt Biblioteka z klasą… 3LO. Natalia Łebek i Justyna Majczak podarowały bibliotece w imieniu klasy 3 Liceum książkę „Oskar i Pani Róża” Erica Emmanuela Schmitta. Książka już czeka na czytelników na bibliotecznej półce.
W marcu czekamy na propzozycję klasy 1LO.


13 marca 2014

Do II edycji Międzyszkolnego Konkursu Mitologicznego dla szkół podstawowych, której finał organizowaliśmy dzisiaj, zgłosiło się 15 szkół. Reprezentantów szkół oraz ich nauczycieli gościliśmy w naszym Gimanzjum.
Dzień z mitologią rozpoczął się przedstawieniem „Demeter” w wykonaniu uczennic Gimnazjum i Liceum. Po nim finaliści przystąpili do testu pisemnego, po którym najlepsi uczniowie (12 osób) dostąpiło zaszczytu wzięcia w ścisłym, ustnym, finale. W nim uczestnicy mieli za zadanie przygotować opowiadanie z wykorzystaniem motywów mitologicznych. I miejsce zajęła Wiktoria Markiewicz (SP nr 2 we Wrocławiu), II miejsce Jan Zieliński (Zespół Szkół nr 9 we Wrocławiu), a III miejsce przypadło Julii Chabzie (SP nr 3 w Trzebnicy). W międzyczasie uczestnicy konkursu wraz z opiekunami uczestniczyli w lekcji muzealnej przeprowadzonej prze Gimnazjalistki i zwiedzaniu szkoły, a także spędzali czas w kawiarence. Konkurs został przygotowany przez p. Alicję Dubaj i p. Annę Tracz-Molasy.
Zapraszamy do galerii fotograficznej.


13 marca 2014

Drugi dzień rekolekcji z ks. Bartłomiejem Kotem –
W centrum wydarzeń drugiego dnia rekolekcji była adoracja krzyża, podczas której można było skorzystać z sakramentu pokuty. Przed nią uczestnicy wysłuchali konferencji ks. Bartłomieja, a po obiedzie klasy znalazły czas na pracę nad reportażem, do którego materiał zebrały dzień wcześniej podczas spaceru po Starówce. Kilka zdjęć w galerii – zapraszamy!


12 marca 2014

W związku z dość sporą ilością zdjęć z rekolekcji wielkopostnych (a małą ilością czasu), będziemy prezentować je naszym miłym intenautom w częściach. Dzisiaj –

pierwszy dzień rekolekcji z ks. Bartłomiejem Kotem –
Gimnazjalistki i Licealistki uczestniczyły w konferencji będącej wstępem do świętego czasu rekolekcji i warsztatach biblijnych. W drugiej części dnia był czas na modlitewną zadumę przed Najświętszym Sakramentem oraz spacer, podczas którego grupy przygotowywały na Starówce filmiki pod roboczym tytułem „Dobro jest zaraźliwe”.
Zapraszamy do galerii.


12 marca 2014

Zaglądamy na wrocławski rynek miejski. Obok pręgierza natkniemy się na wystawę poświęconą prawom człowieka, zorganizowaną na bazie prac z konkursu „Prawa człowieka nie są nam dane raz na zawsze – rola Parlamentu Europejskiego w umacnianiu praw człowieka”. Można na niej obejrzeć nagrodzone fotoreportaże, w tym Wiktorii Tyczyńskiej (2LO).

+

Wybieramy Zdjęcie Lutego. Na stronie głównej szkolnej prezentujemy 10 zdjęć-kandydatek.

1) oddaj głos pisząc na adres info.urszulanki@gmail.com
2) w tytule napisz: wybieram zdjęcie nr….. (podaj numer) + PODPISZ MAILA

MOŻNA ODDAĆ JEDEN GŁOS DZIENNIE. ZAPRASZAMY!


11 marca 2014

W ubiegłą sobotę, 08.03.2014, Agata Nalepa, Weronika Zielińska i Ewa Sadowska reprezentowały naszą szkołę w II etapie międzyszkolnego konkursu „Od Solidarności do Trzeciej Rzeczpospolitej”. Konkurs odbył się w SP nr 17 we Wrocławiu.


10 marca 2014

Wszyscy pamiętamy akcję pt. WRZUTKA DO S.DYREKTOR. Jest to korespondencyjny wywiad, którego udzieliła uczenicom s. Blandyna, odpowiadając na pytania dotyczące koedukacji w naszej szkole. Ciekawe pytania padły wrzucone na karteczkach do skrzyneczki na korytarzu szkolnym. Odpowiedzi są równie interesujące! Zapraszamy do naszego specjalnego serwisu koedukacyjnego CHŁOPAKI NA START (kat. Ludzie w szkole), gdzie będziemy mogli zapoznać się z treścią tej specyficznej korespondencyjnej rozmowy.


10 marca 2014

Sporo dzieje się wokół nas ostatnimi czasy, także w sferze medialnej. Wczoraj trafił w nasze ręce najnowszy numer Gościa Niedzielnego, gdzie przeczytamy artykuł Karola Białkowskiego o naszych lokalnych rewolucjach. Całkiem niedawno czytaliśmy o sobie w Gazecie Wrocławskiej, a także coraz częściej pojawiamy się w gazetkach parafialnych. Staramy się monitorować te wszystkie publikacje i gromadzimy je na naszej stronie. Zajrzyjmy do zakładki W MEDIACH (kat. Szkoła w środowisku), gdzie będziemy mogli zapoznać się z najnowszymi materiałami prasowaymi.


8 marca 2014

Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły (X) – tam prezentujemy najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, których byliśmy uczestnikami w lutym, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie.


7 marca 2014

Na dzisiejszym porannym apelu byliśmy świadkami finału projektu „Ile jest języka polskiego w języku polskim, czyli o zapożyczeniach.”, który wykonały Gimnazjalistki pod kierownictwem p. Anny Tracz-Molasy. W ramach projektu dziewczyny przygotowały gazetkę, przeprowadziły wywiad z prof. Wilczyńskim oraz dzisiejszą prezentację.


6 marca 2014


Papież Franciszek jesienią ogłosił datę kanonizacji bł. Jana Pawła II. Odbędzie się ona 27 kwietnia. Włączamy się w przygotowania Kościoła do tego wydarzenia. Od wczoraj modlitwy poranne przygotowywane prze uczennice są związane z rozważaniami wybranych cytatów z bogatej skarbnicy nauk Papieża. Ponadto klasy Gimnazjum i Liceum przygotują gazetki na korytarzu szkolnym, których tematem będzie przegląd pielgrzymek Jana Pawła do Ojczyzny. Teriminarz powstawania poszczególnych gazetek znajdziemy TUTAJ
Zapraszamy także do zapoznania się z prezentacją MODLITWA TYGODNI, przygotowaną prze s. Elżbietę Peplińską, która może nam towarzyszyć w duchowej pielgrzymce do 27 kwietnia. Dostęp do materiału będzie możliwy poprzez grafikę w prawej części strony internetowej.


5 marca 2014

Pierwszy dzień Wielkiego Postu, Środę Popielcową, tradycyjnie obchodzimy wspólnie w naszym szkolnym kościele. Podczas dzisiejszej Mszy ks. Grzegorz posypał wiernym głowy popiołem, a w procesji z darami pierwszoklasistki licealne zaniosły w koszyku wyrzeczenia i przyrzeczenia wielkopostne złożone przez uczennice szkoły. Kilka zdjęć w galerii.


4 marca 2014

Ostatni weekend, u schyłku ferii zimowych, nauczyciele spędzili w Bardzie Śląskim, gdzie wraz z koleżankami i kolegami z innych szkół urszulańskich w Polsce uczestniczyli w konferencji dotyczącej wychowania. Podczas trzydniowej sesji zaplanowano prezentację szkół, spotkania w grupach, wymianę doświadczeń wychowawczych, świadectwa ciekawych ludzi. Ciekawym okazało się spotkanie z p. Justyną Kokot, psychologiem i doradcą zawodowym w Zespole Szkół Urszulańskich w Rybniku, która starała sie odpowiedzieć na frapujące pytanie: czy Święta Aniela poradziłaby sobie ze współczesną młodzieżą? Oprócz spotkań roboczych pedagodzy mieli czas na wzajemne poznawanie się podczas spacerów przy pięknej pogodzie, spotkań przy kawie czy wspólnych zabaw integracyjnych. Fotograficzny opis wyjazdu znajdziemy w galerii – zapraszamy.


4 marca 2014


3 marca 2014

1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Oficjalne uroczystości odbywały się, podobnie jak w ubiegłych latach na Cmentarzu Osobowickim, gdzie znajduje się kwatera oraz Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego.

O godz. 10.30 nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych oraz oficjalnych delegacji spod bramy głównej na kwatery 81A i 120. Po przemówieniu Pana Prezydenta i modlitwie za pomordowanych został odczytany apel pamięci i oddano salwę honorową. W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe Gimnazjum i Liceum.
Zapraszamy do galerii.