Zacznijmy od tego, co przyjemne –  oto najlepsi czytelnicy w ostatnim miesiącu:

1 – Katarzyna Łabuz z 2C – 7 książek
2 – Paweł Paroboczy z 3A – 6 książek
3 miejsce zajmuje liczna grupa uczniów, którzy wypożyczyli w październiku 4 książki (Anastazja Olech  3B, Maria Kruk 2A, Aleksandra Szczerbuk 3B, Lena Giessler 3C, Kinga Mokrzycka  4A Małgorzata, Haliżak 4B)
Gratulujemy!

Garść statystyk:
– z wypożyczalni skorzystano 314 razy; w ciągu całego roku szkolnego jest to 662 razy
– czytelnię odwiedziło 38 osób; od 1.09.2023 – 78
– z kącika komputerowego (Internet, drukarka, wyszukiwarka, prace redakcyjne i graficzne) korzystało 15 osób ( w całym roku szkolnym: 51)

Miesiąc temu opublikowane zostały dane, dotyczące liczby czytelników w klasach i nie był to optymistyczny obraz. Sprawdźmy, czy sytuacja się zmieniła? Wykres pozwala porównać dane z września i z października, ale nie uwzględnia rankingu. Klasy są ułożone według naturalnej kolejności od 1A do 4C.

Jak widać, poprawa jest, ale nie budzi wielkiego entuzjazmu. Jest jednak nadzieja, bo zaczynają się długie, jesienne wieczory i tęsknoty do lampeczki, herbateczki i książeczki we własnym foteliku. Kolejny wykres pokazuje liczbę książek wypożyczonych przez klasy tylko w ciągu ostatniego miesiąca.

Na koniec – średnia czytelnicza. Przypominam: wykres obrazuje zależność między liczbą uczniów w klasie, a liczbą wypożyczonych książek i pozwala zbudować ranking bardziej sprawiedliwy, niż ten oparty tylko na liczbie wypożyczeń. Dobrym przykładem jest sytuacja klasy 4A i 2A w październiku. Obie klasy wypożyczyły po 11 książek, ale klasa 4A liczy tylko 17 uczniów, więc średnia liczba książek przypadająca na ucznia wynosi  0,65, co daje tej klasie 4 miejsce w rankingu. Klasa 2A liczy 30 uczniów. 11 wypożyczonych książek daje jej średnią 0,34 i 9 miejsce w rankingu.

Przed nami parę miesięcy długich, spokojnych wieczorów. Życzę miłego jesiennego i zimowego czytania.

s. Elżbieta Pelplińska