W poniedziałek uczestniczyliśmy w szóstym już w tym roku spotkaniu z cyklu „Już wiem, kim zostanę!” w ramach Akademii Merici. Tym razem mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z mgr Agatą Thannhäuser, antropolożką, asystentką na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Nasz gość jest ekspertem w sprawach dotyczących identyfikacji zwłok i szczątków o nieustalonej tożsamości, ale też identyfikacji osób żywych.

Nasza prelegentka opowiedziała zafascynowanej tematem młodzieży o swojej pracy i o wyzwaniach, jakie przed nią i zespołem, z którym współpracuje, stają na co dzień. Jak się okazało, praca jaką wykonuje, ma się nijak do realiów przedstawianych widzom przez twórców popularnych (amerykańskich) seriali kryminalnych. Antropolog sądowy bierze udział w ekshumacjach mogił w sprawach karnych i cywilnych, także sprzed kilkudziesięciu lat – większość czasu spędza przekopując tereny o dużej powierzchni, przeczesując hałdy ziemi. Nasz gość, wraz z zespołem, min. zidentyfikowali „Inkę”, sanitariuszkę „Łupaszki” i wiele innych bezimiennych szkieletów z czasów stalinizmu na kwaterze na Łączce, przy na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

To było ostatnie spotkanie z cyklu „Już wiem, kim zostanę!”. Oprócz poniedziałkowej  fascynującej prelekcji, w tym roku uczestniczyliśmy w pięciu spotkaniach. Zaprosiliśmy cenionych nauczycieli akademickich oraz praktyków z różnych dziedzin; podczas pierwszego spotkania gościliśmy językoznawcę prof. Jana Miodka, w grudniu wysłuchaliśmy prof. Roberta Wieczorka z wydziału chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, a w styczniu prof. Roberta Kołodzieja z wydziału historii Uniwersytetu Wrocławskiego. W marcu odwiedził na prof. Paweł Woźny z wydziału informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a pod koniec  kwietnia prof. Mariusz Stasiak, rektor PWT. Uczniowie okazali się wyśmienitymi słuchaczami, czego dowodem była, towarzysząca każdej prelekcji, sesja pytań do nauczycieli akademickich. Mamy nadzieję, że ciekawe wystąpienia naszych gości dały młodzieży możliwość zapoznania się z ciekawymi zawodami i być może będę pomocne w wyborze dalszej ścieżki edukacji, a może nawet przyszłej kariery.

Koordynatorami cyklu wykładów byli p. Piotr Sołodyna i p. Piotr Skowroński. Konsultantem merytorycznym była prof. dr hab. Agata Wnukiewicz-Kozłowska.