Witam wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym i zapraszam do biblioteki. Zanim „rozkręcą się” kartkówki i klasówki, warto poczytać coś, co nie jest lekturą na polski – po prostu do poduszki. Biblioteka otrzymała dużo nowości: dziękujemy p. Joannie Kwiatkowskiej.
Adam Szustak OP: „Nocny złodziej”. Autor jest znany z vlogu na You Tubie („Langusta na palmie”) W naszej bibliotece są dwie inne jego publikacje: „Wilki dwa” i „Straszna książka”. Tytuł „Nocny złodziej” nawiązuje do ewangelicznej przypowieści, która wzywa do czuwania. Chodzi w niej o oczekiwanie na powrót Chrystusa, który nadejdzie niespodziewanie. Bóg w tym tekście jest jak nocny złodziej. Jest to zbiór rozważań biblijnych, adresowany szczególnie do tych, którzy doświadczają życiowej lub duchowej ciemności.
Bernard Newman: „Rowerem przez II RP”. Jest to opowieść o Polsce sprzed 90 lat, widzianej oczami Anglika . Smaczku dodaje świadomość, że autor był także szpiegiem. Polska była dla niego krajem egzotycznym, a więc budzącym ciekawość nie tylko zawodową. Jego relacja może okazać się interesująca dla współczesnego czytelnika, bo pokazuje kraj, który już nie istnieje i jest na tyle oddalony w czasie, że dla wielu stanowi ziemię nieznaną .
Terry Pratchett: „O jaskiniowcu, który podróżował w czasie”. Jest to zbiór opowiadań, w których fantastyka miesza się i przenika z zupełnie przyziemną rzeczywistością niemal współczesną. Staje się to źródłem humoru, w świetle którego np. rycerze walczą, żeby się migać od prac domowych (kto wie? Może jest w tym ziarno prawdy… Ostatecznie każda wymówka jest dobra, żeby nie wynosić kosza na śmieci). I tak dosłownie jest napisane: „migać się od prac domowych”. Pratchett pierwsze opowiadania z tego zbioru napisał w wieku 17 lat – był zatem wówczas rówieśnikiem wielu z Was.
Krzysztof Pałys OP, Szymon Popławski OP: „Zapach pomarańczy: życie dominikańskie z innej perspektywy”. Czytelnik znajdzie tu ponad setkę dowcipnych anegdot z życia dominikanów. Wszystkie one są zakorzenione w rzeczywistych wydarzeniach.
Sophie Kinsella: „Zakupoholiczka i siostra”. Zakupoholiczka wychodzi za mąż i wyrusza w podróż poślubną. Oczywiście, przywozi z niej ciężarówkę pamiątek, co doprowadza do pierwszego małżeńskiego kryzysu. Mąż usiłuje przekonać ją do oszczędzania – dość powiedzieć, że nie jest to jej żywiołem. Życie okazuje się rozczarowujące. Właśnie wtedy dowiaduje się, że odnalazła się jej zaginiona siostra, o istnieniu której nie miała pojęcia. Czy jednak znajdzie w niej „bratnią duszę”? Czy też trzeba będzie, mimo wszystko, zmienić przyzwyczajenia?
George Zaida: „Składniki. Osobliwa chemia tego, co jemy i czym się smarujemy”. Chemia nie musi być nudną nauką. Autor z poczuciem humoru pokazuje, co nauka może powiedzieć o produktach, które są modne albo do których po prostu się przyzwyczailiśmy – czy są pożyteczne, czy też szkodliwe? W jakim stopniu? Jak wpływają na ludzkie ciało w różnych warunkach, np. w letnim słońcu? Nieufność wobec rozmaitych dodatków wyliczanych na etykietach produktów jest coraz częściej spotykana – słusznie? A może to przesada?
Danny Wattin: „Skarb pana Isakowitza”. Mieszkająca w Szwecji żydowska rodzina dowiaduje się o skarbie, jaki ich przodek ukrył gdzieś w Polsce tuż przed transportem do obozu koncentracyjnego. Podróż przedstawicieli trzech pokoleń do Kwidzyna – bo jedzie siedmioletni Danny, jego ojciec i dziadek – staje się okazją do snucia wspomnień. Dziadek jedzie nie tyle po skarb, ile by zrozumieć lepiej swojego nieżyjącego ojca. Wnuczek pragnie przygody, a ojciec szuka materiałów do rodowej sagi, którą pisze.
Richard Shepherd: „Niewyjaśnione okoliczności”. Jest to autobiograficzna opowieść znanego lekarza medycyny sądowej. Dotyczy nie tylko jego pracy – czasem przerażającej – ale pokazuje cenę, jaką przyszło mu zapłacić za „życie w cieniu śmierci”. Ukazuje oblicze refleksyjnego i wrażliwego człowieka, który w zderzeniu z okrucieństwem jest w stanie rozumieć głębiej ludzki los.
Biblioteka szkolna dziękuje także p. Tomaszowi Hermanowi za powieść Francine Rivers pt.: „Sylas. Skryba i towarzysz Pawła z Tarsu”. Akcja tej opowieści biblijnej toczy się na początku chrześcijaństwa i wiąże się z podróżami apostolskim Św. Pawła. W sposób niezwykle plastyczny oddaje realia życia wczesnych gmin chrześcijańskich, wyzwania, z którymi musiały mierzyć się młode wspólnoty i atmosferę wewnątrz nich. Warto sięgnąć nie tylko po tę książkę, ale także po pozostałe pozycje z serii „Synowie Pocieszenia”.
S. Elżbieta Peplińska