Bardzo ciekawy happening! Serdecznie zapraszamy na maraton czytania Pisma świętego, który będzie miał miejsce w naszym kościele św. Jadwigi. Stowarzyszenie Civitas Christiana i wrocławskie Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej zapraszają na „Maraton Czytania Biblii”. W następną sobotę, 9.11 (od godz. 10), będziemy czytać trzy księgi Pisma: Pieśni nad Pieśniami, Ewangelii wg. św Mateusza i Listu św. Aby wziąć udział w maratonie (czytać fragmenty Biblii) należy zgłosić się pod podany na plakacie numer telefonu lub drogą mailową. Zapraszmy do włączenia się w ten ciekawy projekt!
W maju odbędą się w gimnazjum międzyklasowe rozgrywki sportowe, ale już w marcu społeczność uczniowska ustala w drodze głosowania, jaka dyscyplina sportowa będzie w czasie zawodów uprawiana. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zwyciężyła koszykówka. Rozgrywki przygotowuje Samorząd Uczniowski i nauczyciele wychowania fizycznego.
Można się zapisywać na wiosenne obiady! Do wypełnienia deklaracja obiadowa na kwiecień. Prosimy o pobranie jej (klikamy na grafikę powyżej albo link w kat. „Ludzie w szkole”, wypełnienie i oddanie w szkole.
ZAPRASZAMY NA DRZWI OTWARTE DO GIMNAZJUM!
Specjalnie dla naszych Gości przygotowujemy program, dzięki którym młodzi ludzie i ich rodzice dowiedzą się mnóstwa informacji o naszych szkołach.
Drodzy szóstoklasiści – czekamy na Was w sobotę 9 kwietnia, o godzinie 10:00!
Plan spotkania kwietniowego:
10:00 Spotkanie w auli szkolnej – rozmowa o gimnazjum i przedstawienie oferty edukacyjnej
(ok) 10:45 Oprowadzanie po szkole oraz rozmowy z nauczycielami w salach / prezentacje
Tydzień po powrocie z Fritzlar nasi podróżnicy zdali relację ze pierwszego spotkania w ramach projektu Erasmus+. W Niemczech pięknie nas reprezentowały Dominika Milewska, Maja Marcinkowska, Hania Prorok i Dominika Leśniak, a dziewczynom towarzyszyły p. Dorota Kuźniewska i p. Wiesława Jurasz.
Wszystko o Erasmusie+ znajdziemy w zakładce ERASMUS TEAM (kat. Szkoła w środowisku) – zapraszamy!
Drugi w tym roku szkolnym Charytatywny Kiermasz Świąteczny dzięki zainteresowaniu rodziców i nauczycieli oraz pracowitosci gimnazjalistów okazał się dużym sukcesem. (prawie) Wszystkie ozdoby zostały sprzedane! Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie. Zebrane środki pomogą nam zrealizować duży projekt charytatywny, o czym będziemy z radoscią informować 🙂 Może uda nam się SPEŁNIĆ MARZENIE? Kto wie? Kiermasz został zainspirowany przez SU Gimnazjum.
Piąte miejsce zajmujemy obecnie w zestawieniu gimnazjów zaproponowanym przez Gazetę Wrocławską. Cieszymy się z tego faktu, choć patrzymy nań z przymrużeniem oka. Ranking oparty jest na wynikach egzaminu gimnazjalnego także z języków obcych, a szkoły z miejsc 1-4 są gimnazjami dwujęzycznymi, gdzie ilość godzin języków obcych dla dzieci wyselekcjonowanych pod katem zdolności językowych wynosi 8-10 w tygodniu. My mamy jedynie cztery, a większość gimnazjum trzy, więc takie zastawienie dalekie jest od obiektywnego. Dla kontrastu, warto zaznaczyć, że średnia z języka angielskiego egzaminu 2015 dla naszej grupy zaawansowanej wynosiła niemalże 99%.
Tradycją naszej szkoły są świąteczne spotkania z mieszkańcami społecznych domów opieki. W poniedziałek drugoklasiści z gimnazjum wraz z wychowawczynią, p. Joanną Dobiech, odwiedzili z życzeniami wielkanocnymi pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla dorosłych, prowadzonego przez Siostry Boromeuszki. W trakcie spotkania nasi młodzi zaprezentowali gospodarzom krótki przedstawienie.
Powoli wkraczamy w święty czas Triduum Paschalnego. Zapraszmy do krótkiej kontemplacji ze słowem i muzyką.
Ostatni dzień szkolny przed przerwą świąteczną rezerwujemy na uroczyste spotkanie w auli szkolnej, gdzie uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz siostry składają sobie nawzajem życzenia wielkanocne. Dzisiejsze spotkanie zostało przygotowane przez Samorządy Uczniowskie Gimnazjm i Liceum oraz uczniów klasy 2G. W części artystycznej programu mogliśmy zobaczyć przedstawienie oraz montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież gimnazjalną, we współpracy z wychowawczynią, p. Joanną Dobiech.
W dniach 13-19 marca, w ramach pierwszego etapu wymiany międzyszkolnej, gościliśmy we Wrocławiu gości z Instituto Ildefonso Serrano w Segura de Leon w Hiszpanii. Do swoich domów przyjęliśmy 14 osób, 12 uczniów: Gema, Elena, Victoria, Pablo, Mario, Rafa R., Rafa M., Jesús, Miguel, Francisco, José Ángel, Rúben i 2 nauczycielki: Puri i Fátimę.
Oprócz lekcji języka hiszpańskiego i języka angielskiego, uczniowie z Hiszpanii wzięli udział w lekcji języka polskiego dla obcokrajowców, którą poprowadziła p. Anna Tracz-Molasy oraz w rozgrywkach korfballu przygotowanych przez Państwa Ewę i Tomasza Herman.
Ponadto zwiedzaliśmy Wrocław z przewodnikiem w języku hiszpańskim. Integrowaliśmy się także podczas gry terenowej oraz grając w kręgle. Udaliśmy się do historycznej siedziby polskich Królów, do Krakowa, który zwiedziliśmy z przewodnikiem w języku angielskim. Skorzystaliśmy z wystawy we wrocławskim Ratuszu poświęconej „7 Cudom Wrocławia i Dolnego Śląska”. Obejrzeliśmy pokaz tanga argentyńskego w prawdziwie hiszpańskim wykonaniu.
Odwiedziliśmy również wrocławskie ZOO. Tydzień minął nam niezwykle szybko, ale wystarczył, aby zapoczątkować serdeczne relacje i przyjaźnie. Podczas pożegnalnego spotkania nie obyło się bez łez i planów następnej wymiany w przyszłym roku.
W projekcie uczestniczą uczniowie kl. II Gim.: Rozalia, Hania, Hiacynta, Dominika i Magda oraz kl. I: Paula, Sara, Oliwia, Zuzia, Maciek, Martyna i II LO: Basia, Sandra i Ola uczący się języka hiszpańskiego w naszej szkole. Inicjatorem wymiany międzyszkolnej jest p. Manuel Suarez, nauczyciel języka hiszpańskiego w naszym Zespole Szkół. Polskim koordynatorem jest p. Katarzyna Snarska. Kolejny etap wymiany odbędzie się w maju, kiedy to my udamy się do słonecznej Hiszpanii ?Hola!
Zapraszamy na fotorelację, trochę zakłóconą chronologicznie (wiele źródeł), ale bardzo kolorową!
Zachęcaliśmy niedawno do wzięcia udziału w konkursie historycznym z dużym prawdopodobieństwem wygranej (I edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „O Niepodległość Polski 1956-1989”) – mamy czas do 1 kwietnia.
Dzisiaj s. Agata Stężowska proponuje kolejny konkurs. Tym razem czasu jest więcej, bo do 26 kwietnia 2016. ” XI Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej” jest organizowany przez Gmn 18 we Wrocławiu i ma bardzo ciekawą formułę: trzyosobowe drużyny najpierw wezmą udział w quizie historycznym ,,Co wiem o AK?”, a następnie w konkurencjach sprawnościowych!
Wszystko o tym konkursie dowiemy się z regulaminu – zapraszamy do pobrania.
Wiosna u Licealistów wtargnęła na pełnym gazie, przy akompaniamencie okrzyków kibiców zagrzewających do boju, z prężącymi się do wyskoku muskułami siatkarzy, strużkami potu żłobiących wyczerpane bojem oblicza zawodników, reprezentujących klasy licealne. Tegoroczne rozgrywki zwyciężyły dziewczęta z klasy trzeciej. Gratulujemy! Drugie miejsce przypadło 1LO, a brąz drugoklasistom. Nagrodę wręczyła na wtorkowym apelu s. Katarzyna Niemiec, opiekun SU Liceum. Podczas rozgrywek sędziowała p. Ewa Herman.
Wielkimi krokami zbliżamy się wraz naszymi trzecioklasistkami do egzaminu gimnazjalnego. Trzydniowa sesja testowa już za niespełna miesiąc. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym planem tego wydarzenia (klikamy na grafikę powyżej). Harmonogram będzie także dostępny po prawej stronie witryny.
W sobotę 19 marca nasze dziewczyny: Dagmara Dziwak, Nikola Łakomska, Basia Wyrzykowska i Jola Jurowska w ramach projektu „Młody Chemik Eksperymentuje” prowadzonego przez Politechnikę Wrocławską prezentowały swoje prace badawcze. Uczennice z gimnazjum przedstawiły wyniki badań „Czy odczyny roztworów soli są zawsze obojętne?”, a liceum wyniki badań nad „Manganem i jego związkami czyli barwną chemią.” Prezentacje były oceniane przez pracowników wydziału chemii PWr, m.in. pana prof. dr hab. inż. Pawła Pohla oraz panią dr inż. Agnieszkę Wojciechowską. Na sali obecni byli także inni uczestnicy projektu: uczniowie dolnośląskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wraz ze swoimi nauczycielami. Opiekę merytoryczną nad uczennicami sprawuje p. Małgorzata Wróblewska.
W Niedzielę Palmowa uczestniczyliśmy w Niedzieli Młodych na Ostrowie Tumskim, wydarzeniu poprzedzającym Światowe Dni Młodych 2016 w Krakowie. Mimo dość kiepskiej pogody na Mszę św. do katedry wrocławskiej przyszło ponad tysiąc wiernych, część których następnie uczestniczyła w koncercie ewangelizacyjnym, adoracji, a także w różnych warsztatach, min. muzycznych, tanecznych, itp.
Przy tej okazji umożliwiono szkołom katolickim, wspólnotom religijnym i organizacjom charytatywnym przedstawienie swojej oferty. Stąd nasza obecność pod zielonym namiotem, u wrót pałacu arcybiskupiego. Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili się, aby pomóc promować naszą szkołę!
Jesienią ubiegłego roku żyliśmy w naszym kraju XVII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im Fryderyka Chopina. Apel o tym jednym z najtrudniejszych konkursów poświęconych jednemu kompozytorowi przygotowały dziewczęta z 1LO, z inspiracji i przy pomocy p. Wandy Milewskiej.
W czwartek 17 marca odbył się finał IV Dolnośląskiego Konkursu Mitologicznego dla uczniów szkół podstawowych. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Wojewody Dolnośląskiego, pana Pawła Hreniaka. Ponadto wydarzeniu patronowali medialnie Gość Niedzielny i Radio Rodzina. Sponsorami wydarzenia byli: Rada Rodziców działająca przy Zespole Szkół Urszulańskich, Biuro Podróży i Turystyki Szkolnej Zielona Brygada, Fundacja Nasze Dzieci Nasz Skarb. Nad konkursem patronat merytoryczny roztoczyło Wojewódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, a także Studenckie Koło Naukowe Historyków Starożytności Uniwersytetu Wrocławskiego.
Uczniowie ( było ich w finale siedemdziesięcioro) zaczęli dzień od rejestracji swojej obecności. Po uroczystym otwarciu konkursu uczniowie rozpoczęli zmagania z finałowym testem, obejmującym znajomość mitologii Greków i Rzymian. Nauczyciele w tym czasie relaksowali się w kawiarence, a także poznawali historię podczas lekcji muzealnej w Mauzoleum Piastów Śląskich. Po teście uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek, a po nim na warsztaty z pisma greckiego, które poprowadzili studenci działający w Studenckim Kole Naukowym Historyków Starożytności Uniwersytetu Wrocławskiego. O 12.00 wszyscy uczestnicy finału, jak również ich opiekunowie i rodzice obejrzeli przedstawienie mitologiczne pt. „Prometeusz – niezwykły heros”, przygotowane przez uczniów klasy 1 c naszego gimnazjum. Po przedstawieniu nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, poprzedzone zabraniem głosu przez Siostrę Dyrektor naszej szkoły, Zuzannę Filipczak, która podziękowała wszystkim za przybycie i zainteresowanie wydarzeniem. I miejsce w IV Dolnośląskim Konkursie Mitologicznym zajął Wojciech Zieliński z SP 17 we Wrocławiu, II miejsce zajęła Julia Skrzypek z SP 11 w Jeleniej Górze, a III miejsce zajął Roch Morawski z SP w Krosnowicach. Ogłoszone zostały także wyniki konkursu plastycznego, który w tym roku nosił tytuł „Ten bohater zachwycił mnie najbardziej…” Zwycięzcami w tegorocznej edycji konkursu na pracę plastyczną zostali: I miejsce – Wiktoria Kowalczyk ze Zgorzelca, II miejsce – Julia Kapuścińska z Nowej Wsi, dwa III miejsca – Oliwia Bryś z Wrocławia, Lena Witkowska z Bielawy.
Organizatorkami konkursu są nauczycielki z naszej szkoły, pani Alicja Dubaj i pani Anna Molasy.
Siostra Agata proponuje miłośnikom historii konkurs z dużym prawdopodobieństwem wygranej!
I edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „O Niepodległość Polski 1956-1989”
Temat Konkursu: „Bohaterowie opozycji antykomunistycznej w walce o niepodległość Polski w latach 1956-1989”
Co trzeba zrobić:
· Napisać krótką pracę pisemną związaną z Tematem – ok. 2 strony formatu A4 – albo…
· Stworzyć pracę artystyczną w dowolnej formie nawiązującą do Tematu
Do wygrania:
· Odzież patriotyczna, plakaty i gadżety od „Surge Polonia”
· Gry Planszowe, książki i gadżety od „Instytutu Pamięci Narodowej”
· Jeszcze więcej książek od „Patrioteki” oraz „NSZZ Solidarność”
Szanse na wygraną są bliskie 100% z uwagi na dużą ilość nagród.
Prace należy przesyłać do 1 kwietnia 2016 roku włącznie, na adres: oniepodleglosc@gmail.com Więcej informacji w Regulaminie na stronie oniepodleglosc.pl lub na facebook.com/oniepodleglosc
Z wielu względów tegoroczny Dzień wiosny w gimnazjum musiał być okrojony, ale mimo to, klimat wiosenny dało się poczuć. A to dzięki wysiłkowi wszystkich klas, które na prośbę Samorządu Uczniowskiego przygotowały krótkie wiosenne prezentacje: muzyczne, wizualne i anegdotyczne (piosenka wiosenna z co najmniej jednym instrumentem, prezentacja multimedialna „Klasa xyz w poszukiwaniu wiosny” i 2-4 suchary wiosenne).
W drugiej części dnia zebrani w auli byli świadkami wiecu wyborczego, podczas którego mogli bliżej poznać czterech kandydatów na Przewodniczącego SU. Najpierw każdy ze startujących w wyborach miał okazję przy wsparciu sztabu wyborczego zaprezentować swoją sylwetkę, a nastepnie kandydatom zadano kilka kłopotliwych pytań. W następstwie głosowania i przeliczenia głosów ogłoszono, że żaden z kandydujących nie uzyskła wymaganego piędziesiątprocentowego wyniku wyborczego i w drugiej rundzie (31.03.2016) wezmą udział Franek Gajda z 1bG (42%) oraz Rozalia Kazienko z 2G (21%).
Cieszymy się, że mamy nowego oficjalnego fotografa szkolnego! Od tego tygodnia w gimnazjum swoimi talentami będzie się dzielił uczeń klasy 1cG – Seweryn Savytskyy. Pierwsza fotorelacja Seweryna już w fotogalerii, ze spotkania chłopców z prelegentami. Dla przypomneinia – w gimnazjum fotografują nam jeszcze Ola Mosznińska (2G) i Paulina Sperlingh (3G). W liceum natomiast Maja Marcinkowska (1LO), Gosia Pawłów (2LO) i Gosia Lempart (3LO).
Żywo pamiętamy o sukcesie naszych maturzystek, Aleksandry Majewskiej, Natalii Mielniczek, Małgorzaty Szewczyńskiej i Julianny Walczak, które zdobyły pierwsze miejsce w konkursie filmowym w ramach konkursu konkursu „Jestem Europejczykiem – rola Parlamentu Europejskiego w moim życiu” i które pojadą w nagrodę do Brukseli. Warto przypomnieć jednak, że dwa lata temu Wiktoria Tyczyńska, ówczesna drugoklasistka z liceum, również wygrała w tym samym konkursie, w jego edycji fotograficznej. Dlaczego nie było sukcesu w ubiegłym roku? Nie mogło być. Konkurs odbywa się co dwa lata 🙂
We wtorek i środę chłopcy z najmłodszych klas gimnazjum uczestniczyli w spotkaniach z ciekawymi gośćmi – najpierw z p. P. Masternakiem, a potem z p. A. Garneckim , który reprezentował i prezentował działania Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.
Wyniki Finału IV Dolnośląskiego Konkursu Mitologicznego
I miejsce – Wojciech Zieliński – SP 17 we Wrocławiu
II miejsce – Julia Skrzypek – SP 11 w Jeleniej Górze
III miejsce – Roch Morawski – SP w Krosnowicach
Gratulujemy zwycięzcom oraz ich nauczycielom!
Od 6 do 12 marca część grupy Erasmus+ w składzie Dominika Leśniak, Dominika Milewska, Maja Marcinkowska i Hania Prorok oraz opiekunowie p. Dorota Kuźniewska i p. Wiesława Jurasz zajmowała się tegorocznym tematem projektu Young Tourism. Połączenie sił ze szkołami ze Szwecji, Hiszpanii, Turcji i goszczącej nas tym razem urszulańskiej szkoły z Niemiec dało podczas tego tygodnia ogromne owoce. Po kilku dniach ciężkiej pracy zwiedzania, zawiązywania grupy, zabaw i wysłuchiwania wykładów udało nam się przygotować broszurę reklamującą miasto Fritzlar i okolice. Ulotka ta będzie niebawem, po kilku korektach profesjonalnej agencji reklamowej, dostępna dla wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających środkową część Niemiec. Z niecierpliwością czekamy już na majowy wyjazd do Szwecji!
W piątek pracujemy do zmierzchu!
16:15 – KORYTARZ SZKOLNY otwieramy Wielkanocny Kiermasz Charytatywny
16:30 – AULA spotkanie rodziców z s. Dyrektor w auli szkolnej
17:00 – KLASY spotkanie rodziców z wychowawcami klas
17:30 – KLASY spotkanie rodziców z nauczycielami (konsultacje)
Gdzie znajdziemy nauczycieli? Zapraszamy do POBRANIA GRAFIKU.
W związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski, sobotę grupa uczniów, Rodziców oraz Pracowników szkoły uczestniczyła w pielgrzymce do Gniezna. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Archidiecezjalne, w którym widzieliśmy liczne zbiory prymasowskie. Następnie, w dwóch grupach, poznawaliśmy tajemnice Archikatedry, między innymi słynne drzwi gnieźnieńskie oraz krypty. Tam też o godz. 12.00 uczestniczyliśmy we Mszy św. wotywnej ku czci św. Wojciecha. Po duchowym umocnieniu, był czas na umocnienie ciała, czyli możliwość degustacji w różnych gnieźnieńskich restauracjach. Zwieńczeniem wyjazdu było zwiedzanie nowoczesnego Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tam obejrzeliśmy trzy krótkie filmy o najdawniejszej historii Polski oraz związaną z tym tematem ekspozycję.
Zdjęcie lutego: Imienimy wychowacy 1aG (25.02.2016), s. Agata Stężowska podczas jednej z gier integracyjnych 🙂
Wszystkie „Zdjęcia miesiąca” wezmą udział w czerwcu w głosowaniu na „Fotografię Roku 2016”. Dotychczasowe, wybrane przez społeczność szkolną, najpopularniejsze fotografie znajdziemy w zakładce „Fotografia Roku” w kat. Ludzie w szkole – zapraszamy!
Cieszymy się z wizyty w naszej szkole gości z Segura de Leon. Dzisiaj rozpoczęła się tygodniowa wymiana ze szkołą w Hiszpanii, skąd przylecieli do nas uczniowie i uczennice z dwoma nauczycielami. Serdecznie ich witamy i czekamy na (foto)relację z tego emocjonującego pobytu! Z naszej strony przedsięwzięciu pilotuje p. Manuel Suarez, nasz nauczyciel j. hiszpańskiego i p. Katarzyna Snarska.
Bardzo smaczny apel przygotowały nam uczennice 2LO w piątek rano – na końcu, przy wyjściu, uczestnicy delektowali się piernikami z wylukrowanym symbolem „Pi”. To właśnie o tej mitycznej już liczbie była mowa podczas prezentacji, którą dziewczynom pomogła przygotować. p. Anna Przybylska.
Choć luty był krótki, ale nasi uczniowie kilka książek przeczytali, o czym mozemy dowiedzieć się z miesięcznego zestawienia, jakie tradycyjnie dostajemy od s. Elżbiety Peplińskiej. Zapraszamy do W BIBLIOTECE (kat. Ludzie w szkole).
Pierwsze, marcowe Drzwi Otwarte do gimnazjum okazały się niebywałym sukcesem, ze względu na ogromne zainteresowanie przyszłych kandydatów do naszej szkoły. Spotkanie z szóstoklasistami i ich rodzicami rozpoczęło się spotkaniem a auli, które poprowadziła s. Zuzanna Filipczak, dyrektor Zespołu Szkół. Po prezentacji oferty edukacyjnej szkoły i pytaniach gości, uczennice oprowadziły zebranych korytarzami szkoły, pokazując ważne i ciekawe miejsca naszego codziennego życia szkolnego. Na koniec odbyły się mini zajęcia z trzech przedmiotów: biologii (s. Monika Tomaszewska i 1bG), historii (s. Agata Stężowska), fizyki (p. Monika Książczak) i języka polskiego (p. Anna Tracz-Molasy).
Kolejne Drzwi Otwarte do gimnazjum za niecały miesiąc, bo 9 kwietnia – serdecznie zapraszamy!
Program Finału IV Dolnośląskiego Konkursu Mitologicznego
17 marca 2016
1. Rejestracja uczestników – 8.15 – 9.15
2. Oficjalne rozpoczęcie konkursu – 9.15 – 9.30
3. Część konkursowa dla finalistów – 9.30 – 10.30
* Uczniowie piszą test jednokrotnego wyboru połączony z pytaniami otwartymi dotyczącymi frazeologii mitologicznej.
** Dla nauczycieli spotkanie w kawiarence.
*** Alternatywnie lekcja muzealna dla nauczycieli prowadzona przez uczennice Zespołu Szkół Urszulańskich.
4. Poczęstunek dla finalistów – 10.30 – 10.45
5. Zabawy integracyjne dla finalistów – 10.45 – 11.15
6. Warsztaty dla finalistów prowadzone przez Studenckie Koło Naukowe Historyków Starożytności Uniwersytetu Wrocławskiego – 11.15 – 12.00
7. Przedstawianie teatralne „Prometeusz – niezwykły heros” – 12.00 – 12.20
8. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród – 12.20 – 13.00
9. Pożegnanie – 13.00 – 13.10
Za tydzień, 18 marca, będa miały w gimnazjum wybory na Przewodniczącego/Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. O tę zaszczytną rolę ubiega się sześcioro uczniów:
Michalina Urbanowicz (1aG)
Franciszek Gajda (1bG)
Zofia Fankanowska (1cG)
Maria Głowacka (1cG)
Rozalia Kazienko (2G)
Jeżeli żadaen z powyższych kandydatów nie uzyska poparcia 50% głosujących, dwoje z nich, z najwyższymi wynikami, weźmie udział w II turze, która będzie miała miejsce po Świętach.
10.10.2015 – spotkanie 25 lat po maturze. Klasa IV B, Wychowawczyni: Siostra Rafaela Husson, matura 1990. Mszę Św. odprawił ks. Andrzej Olejnik.
Na uroczystość zostały zaproszone: Siostra Joanna Łątka – Przełożona Zgromadzenia, Siostra Zuzanna Filipczak – dyrektorka Zespołu Szkół i Siostra Katarzyna Niemiec – wicedyrektorka oraz dawni Nauczyciele: Siostra Józefa Jezierska – dawna dyrektorka Szkoły, Siostra Rafaela Husson – wychowawczyni i nauczycielka biologii (również organizatorka zjazdów byłych wychowanek z okazji rocznic matury), Siostra Oktawia Kozłowiecka – nauczycielka geografii, Pani Maria Dąbrowska – nauczycielka języka polskiego, Pani Bogusława Grzegórz-Gajny – nauczycielka fizyki i Pan Stanisław Wilczyński – nauczyciel łaciny.
Po radosnych powitaniach w rozmównicy spotkanie rozpoczęto tradycyjnie Mszą Św. z imponującymi śpiewami, zwłaszcza pięknie zabrzmiał hymn „Święta Urszulo, Wodzu nasz”. Po powitaniach zaproszonych gości i odśpiewaniu „Plurimos annos” pod batutą p. prof. Stanisława Wilczyńskiego nastąpiło zwiedzanie szkoły. Wychowanki były pod wrażeniem wielkich zmian, jakie zaszły w liceum i gimnazjum – jest pięknie i nowocześnie. Szukały swoich wspomnień. A wspomnienia towarzyszyły im już do końca dnia; szczególnie wspominano zmarłą koleżankę Ulę Giecewicz, której poświęcona była tablica „Pamięci naszej Uli”.
Zapraszamy do naszej galerii, gdzie umieszczamy fotorelację (tymczasowo) w sekcji MARZEC, by łatwiej było ją odnaleźć 🙂
MAŁE przypomnienie 🙂
Zachęcamy do wsparcia naszej dynamicznie rozwijającej się szkoły! Przypominamy informację, którą publikowaliśmy niedawno, że udało nam się dzięki Państwa fiskalnej internwencji w latach 14-15 zakupić nowe komputery do sali informatycznej. Jeszcze raz dziękujemy!
Informacja dotycząca odpisu 1% pozostanie do końca kwietnia po prawej stronie witryny.
Spełnienia wszelkich marzeń! dla naszych dziewczyn, dla naszych wychowawczyń i nauczycielek. Z okazji Dnia Kobiet specjalnie dla tłumnie zgromadzonych w auli pań zestawiony ad hoc ensemble, „Bracia Ksero and Company” , wykonał szlagiery muzyki popularnej, „Najwięcej witaminy” i „Baby, ach te baby”. Zapraszamy do naszej fotogalerii!
Zapraszamy do naszego wirtualnego kiosku, gdzie właśnie opublikowano jesienny numer anglojęzcznego periodyku AimHigh (nr 42). W sieci publikowany jest zawsze przedostatni numer gazetki, w czasie gdy „w realu” wychodzi najnowsze wydanie. AimHigh jest publikowany przez Gimnazjalistów pod redakcją p. Piotra Sołodyny od 2003 roku.
Zapraszamy do „Prasa szkolna” w kat. LUDZIE W SZKOLE!
Nasz Erasmus Team szczęśliwie dotarł do Niemiec, na pierwsze spotkanie młodych w ramach projektu Erasmus+ Dziewczyny mają się świetnie! Dominika Milewska, Hania Prorok, Majka Marcinkowska i Dominika Leśniak spędzą tydzień we Fritzlar, pod opieką p. Doroty Kuźniewskiej (koordynatorki projektu) i p. Wiesławy Jurasz.
18 marca organizujemy Wielkanocny Kiermasz Charytatywny! Serdecznie zapraszamy rodziców i nauczycieli na świąteczne zakupy! Ozdoby, zawsze piękne, przygotowywane są przez naszych uczniów. Tego dnia w szkole będzie miało miejsce spotkanie z rodzicami, więc to dobra okazja, by frekwencja dopisała. Kiermasz rozpocznie się ok godz. 16:00.
Na stronie internetowej Samorządu Gimnazjum podano informację na temat rodzaju ozdób, jakie będzie można zakupić. Zapraszamy!
Szkolne rekolekcje wielkopostne poprowadził ks. Jakub Bartczak, słynący z talentów raperskich, które wykorzystuje w swojej pracy ewangelizacyjnej. Głównym tematem rekolekcji była wiara i odnajdywanie Boga w różnych okolicznościach życia. Nasi uczniowie z uwagą wsłuchiwali się w przekaz płynący z konferencji, uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu, Eucharystii, pracowali w grupach i pięknie świadczyli o swoich poszukiwaniach w wierze. Nie zabrakło oczywiście rapsów i innych zajawek oraz krótkiej sesji breakdance(a).
„Widoki” w Kinie Nowe Horyzonty! Nasze laureatki, „oscarowe” maturzystki nie próżnują. We wtorek udały się do kina na premierę swojego filmu, który nakręciły w ramach projektu: „Jestem Europejczykiem. Rola PE w moim życiu”. Przy okazji obejrzały też dwa poruszające filmy w reżyserii Pawła Pawlikowskiego „Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem” oraz „Twockers”. Teraz przed dziewczynami świat staje otworem 😉 Powoli szykują się więc do podbicia Brukseli:-)
Nowe wpisy w naszej e-kronice. Zapraszamy do Internetowej Kroniki Szkoły (X) – tam prezentujemy najważniejsze szkolne wydarzenia lutego, podane w skondensowanej słowno-obrazkowej formie. Link u góry witryny.
Wydrukowana wersja „Iksa” jest prezentowana przy furcie, tak by goście, którzy odwiedzają klasztor, mieli możliwość sprawdzenia, co ciekawego u nas się dzieje. A dzieje się sporo.
Już 17 marca będziemy gościć w naszej szkole zdolne dzieciaki, które wezmą udział w IV Dolnośląskim Konkursie Mitologicznym. Przygotowania idą pełną parą, dopinamy wszystkie szczegóły na ostatni guzik. Przypominamy patronów tego dużego wydarzenia naukowego:
Rada Rodziców Gimnazjum i Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu
Wojewoda Dolnośląski (patronat honorowy)
Gość Niedzielny
Radio Rodzina
WCDN
Studenckie Koło Naukowe Historyków Starożytności UWr
Biuro wycieczkowe Zielona Brygada
Fundacja „Nasze Dzieci Nasz Skarb”
Jak co roku, tym razem o śnieżnym poranku, nasze poczty sztandarowe udały się 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Cmentarz Osobowicki. W uroczystościach z udziałem Wojska Polskiego nasi uczniowie uczniowie w imieniu całej społeczności szkolnej złożyli pod pomnikiem symboliczną wiązankę. Pocztom sztandarowym towarzyszyła ich opiekunka, s. Agata Stężowska.
W naszej lutowej audycji w Radio Rodzina rozmawialiśmy na temat zawsze istotny i zawsze na czasie, czyli o szlachetnej pomocy („Pomagamy!”). Specjalnym gościem słuchowiska była p. Katarzyna Galewska z Fundacji „Rosa”. W rozmowie na żywo zastanawialiśmy się, w jaki sposób pomagamy i czy jesteśmy chętni do pomagania. O rożnych formach pomocy charytatywnej, które możemy podejmować, a także o działalności fundacji Rosa rozmawialiśmy z naszym gościem, który opowiedział nam o ciekawych akcjach podejmowanych przez fundację (rakoobrona, lekki tornister, kartka ze szpitala, itd.) Audycję poprowadziły Kasia Rakoczy, Rozalia Kazienko (2G), Hania Prorok i Kamila Wrona (1LO) oraz p. Anna Tracz-Molasy.
Zapis audycji poniżej – zapraszamy do odsłuchania!
Ostatnio na języku polskim w klasie 3G, w kontekście omawiania lektury Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia, uczennice miały okazję wysłuchać arcyciekawego wykładu poświęconego twórczości Tolkiena. Zaproszonym gościem, specjalistą tematu był dr Marek Pustowaruk, znawca i miłośnik gatunku fantasy. Opowiadał uczennicom o tym, co zdecydowało o geniuszu Tolkiena i co stało się źródłem jego inspiracji do stworzenia arcydzieła, jakim jest Władca Pierścieni. Spotkanie zorganizowali poloniści naszej szkoły, pan Marek Pustowaruk i pani Anna Molasy.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej korytarzami szkoły skupiło około 70 uczniów, nauczycieli i sióstr. Podczas czuwania zebrani pisali na specjalnie przygotowanych kartkach refleksje na temat swoich postaw na podstawie usłyszanych rozważań, które na końcu zostały przybite gwoździami do krzyża. Do ostatniej stacji Drogi uczestnicy udali się do krypty pod klasztorem. Nabożeństwo przygotował SU Gimnazjum.
Stowarzyszenie Byłych Wychowanek Urszulańskich serdecznie zaprasza na spotkanie i czuwanie wielkopostne.