30 listopada 2013

I znowu impreza. Czy w tej szkole ktoś w ogóle myśli o nauce? Gwarantujemy, że tak! NAUKA i ZABAWA głosi jedno z naszych haseł – staramy się nie zaniedbywać żadnego z jego składników 🙂

Imieniny wychowawców są w naszej szkolnej tradycji jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu klas. Podawaliśmy niedawno informację na temat imienin s. Katarzyny Starek w internacie (gdzie także jest wychowaczynią), dzisiaj w relacji fotograficznej prezentujemy spotkanie siostry z wychowankami w klasie 1 LO. Z tego co widać na zdjęciach, było bardzo dynamicznie i wesoło 🙂 Zapraszamy do galerii!


30 listopada 2013

Ostatnia szansa, aby wyszaleć się przed wyciszeniem adwentowym to tradycyjnie zabawa andrzejkowa. Licealistki tego dnia zazwyczaj zapraszają kolegów z zaprzyjaźnionych szkół w Henrykowie i Miliczu. Tym razem na parkiet sali gimnastycznej dotarli miliczanie – zabawa była wyśmienita!

+

Gimnazjalistki mają w zwyczaju bawić się w klasach we własnym gronie, od czasu do czasu przenikając do starszych lub młodszych koleżanek na chwile wspólnej zabawy. Dziewczynom w zabawie towarzyszą wychowawczynie. Zapraszamy do galerii.


29 listopada 2013

Od 20 do 22 listopada we Wrocławiu odbywało się XXIX Ogólnopolskie Forum Młodych zorganizowane przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Hasłem tegorocznego forum były słowa: „Stawiam na życie! A Ty?” Od środy do piątku trwały wykłady i spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy przybliżali tematykę walki o życie człowieka w świecie. W środę kilka uczennic z naszej szkoły uczestniczyło w spotkaniu z Leszkiem Dokowiczem – producentem filmowym, reżyserem i operatorem kamery. Pan Leszek zwrócił uwagę na to, co leży u podstaw cywilizacji śmierci. Wszystko ma początek w tym, aby przez reklamy, filmy, bilbordy i inne środki przekazu złamać naturalną barierę wstydu w młodych ludziach, aby przyzwyczaić ich do obrazów i scen brutalnych i erotycznych.

Natomiast w czwartek, 21 listopada gromadka chętnych uczennic wybrała się po lekcjach do Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, by wziąć udział w spotkaniu z Wojciechem Cejrowskim – znanym podróżnikiem, dziennikarzem i publicystą katolickim. Podczas trwającego od godz. 16 do 18 porywającego wykładu dowiedziałyśmy się między innymi: dlaczego – zgodnie z Apokalipsą św. Jana – ludzie nie powinni być „letni”, jak niektóre bliskie nam sprawy postrzegają członkowie południowoamerykańskich plemion oraz jak dbać o kulturę języka polskiego. Dziewczętom, które zdecydowały się pozostać w Auli trochę dłużej, udało się nawet zdobyć autografy i pamiątkowe zdjęcia! Serdecznie dziękujemy s. Katarzynie Starek i s. Karolinie Duraj, które zabrały dziewczyny na to wyjątkowe spotkanie. Zapraszamy do galerii na spotkanie z p. Cejrowskim.


29 listopada 2013

Marta Raer z kl. II LO odebrała dyplom stypendysty Prezesa Rady Ministrów – stypendium to przyznawane jest uczniom osiągającym najwyższe wyniki w szkole. Uroczystość miała miejsce w Auli im. Jana Pawła II Uniwersytetu Przyrodniczego, dyplomy wręczała pani kurator, Beata Pawłowicz. Zapraszamy do „OSIĄGNIĘCIA”/licealne (kat. Ludzie), gdzie zapoznamy się z dyplomem Marty.


28 listopada 2013

Imieniny s. Katarzyny Starek mają w naszej szkole dwie odsłony, a to z tej przyczyny, że siostra jest wychowawczynią w internacie i wychowawczynią klasy 1 LO. W poniedziałek wychowanki w internacie złożyły solenizantce życzenia, po czym zostały zaproszone na słodki poczęstunek, do zabawy i na pogaduchy. Kilka zdjęć w galerii >>


28 listopada 2013

Jeszcze pół roku zostało do zasadniczych sprawdzianów wiedzy i umiejętności naszych uczennic Gimnazjum i Liceum. Jesienią nadchodzi czas na pierwsze poważne testy – próbne egzaminy gimnazjalne i maturalne. Dzisiaj zakończyliśmy matury, które tradycyjnie przygotowywane są przez wydawnictwo Operon. Od wtorku do czwartku maturzystki zmagały się z (po kolei) językiem polskim, matematyką i językami obcymi. Za dwa tygodnie stres dopadnie gimnazjalistki. Życzymy wszystkim powodzenia!

+

Egzaminy próbne w Liceum nie były jedynym sprawdzaniem umiejętności w szkole. Gimnazjalistki pisały pierwszy etap prestiżowej Ligi Naukowej, konkursu przygotowywanego przez Zespół Szkół nr 14 we Wrocławiu. Dlaczego prestiżowej? Podobnie jak w przypadku zDolnego Ślązaka, laureaci otrzymują maksymalną ilość punktów z danej dziedziny na egzaminie gimnazjalinym i przyjmowani są bezwarunkowo do każdego wybranego LO w mieście. Pierwszy etap Ligi Naukowej pomaga uformować drużyny, które następnie rywalizują w kolenych etapach. Wczoraj odbyła się część humanistyczna, dzisiaj matematyczna.


27 listopada 2013

Dziewiąte już czuwanie za zmarłych Życie-Śmierć-Życie odbyło się w miejscu najbardziej do tego nadającym się – w Mauzoleum Piastów Śląskich, które jest przecież niczym innym jak nekropolią. Dzisiejsze spotkanie było okazją do wspólnotowej modlitwy za dusze zmarłych z naszych rodzin oraz na chwilę refleksji na tematy związane z życiem po śmierci. W ramach nabożeństwa widzieliśmy drobną inscenizację w wykonaniu Gimnazjalistek oraz nieszpory za zmarłych, poprowadzone przez s. Agnieszkę, s. Janę i Licealistki. Nad całością czuwał samorząd gimnazjalny. Więcej na temat czuwania na wwwSU oraz w galerii fotograficznej. Zapraszamy!


27 listopada 2013

Wczoraj było Śniadanie, dzisiaj inaugurujemy kolejny roczny mini projekt, w który są zaangażowane wszystkie klasy naszej szkoły. Tym razem jest to akcja „Biblioteka z klasą…”, inspirująca nasze uczennice do czytania. Raz w miesiącu jedna klasa Gimnazjum lub Liceum podarowuje naszej szkolnej bibliotece wybraną przez siebie książkę, która nie może być pozycją z kanonu lektur szkolnych. Dzisiaj Julia Porczyńska (gospodarz) podarowała bibliotece w imieniu klasy 2a Gimnazjum książkę „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins. Działamy sprawnie – rano na apelu książka trafiła do rąk s. Elżbiety, od przerwy śniadaniowej można było już ją wypożyczyć (książkę). W grudniu wybiera pierwsza klasa Gimnazjum.

Sprawy związane z biblioteką szkolną, w tym kolejne etapy projektu „Biblioteka z klasą…” znajdziemy w „W bibliotece” (w kat. LUDZIE W SZKOLE)


26 listopada 2013

Rozpoczynamy kulinarny projekt pt. „Śniadania poniedziałkowe”! Wczoraj społeczność szkolna została zaproszona na pyszny poranny posiłek przez klasę 3 Gimnazjum i s. Monikę Tomaszewską. Recenzje były tylko pozytywne. Dziękujemy za zaproszenie!

W grudniu stołujemy się na zaproszenie drugiej klasy LO 🙂


25 listopada 2013

Jak wiadomo j. polski jest bardzo silnie połączony nie tylko z literaturą, ale także z szeroko pojętą kulturą. Dlatego w ramach zajęć z tego przedmiotu uczennice naszej Szkoły bardzo często wychodzą do Muzeum Narodowego na lekcje organizowane przez p. Annę Tracz – Molasy. W ubiegły czwartek w jednej z takich lekcji uczestniczyła kl. 3 Gimnazjum. W czasie ok. godzinnego spotkania z panią kustosz muzeum, dziewczęta miały okazję dowiedzieć się co nieco na temat sztuki współczesnej, która jak wiadomo wcale nie jest łatwa w odbiorze. Z tego powodu cała klasa wciąż odczuwa lekki niedosyt informacji na ten temat i ma nadzieję na kolejną, obiecaną już, wizytę w Muzeum Narodowym. Zapraszamy do galerii.


23 listopada 2013

Dzięki bł. Czesławowi Odrowążowi możemy cieszyć się we Wrocławiu obecnością Ojców Dominikanów, słynących ze swojej działalności duszpasterskiej i kazań (Zakon Kaznodziejski). Bł. Czesław wracając z Rzymu, gdzie towarzyszył św. Jackowi (założycielowi pierwszego klasztoru dominikańskiego w Krakowie), ustanowił dwa zgromadzenia Dominkanów, najpierw w Pradze, a potem w naszym pięknym mieście, przy parafii św. Wojciecha (to był rok 1226). Bł. Czesław jest postacią nie tylko ważną dla nas chrześcijan; za zasługi dla rozwoju ówczesnego Wrocławia został w 1963 roku ustanowiony patronem miasta. Tak o bł. Czesławie pisał w 1241 Jan Długosz w „Rocznikach Królestwa Polskiego”

” Tatarzy zaś, zastawszy miasto spalone i ogołocone zarówno z ludzi, jak z jakiegokolwiek majątku, oblegają zamek wrocławski. Lecz gdy przez kilka dni przeciągali oblężenie, nie usiłując zdobyć [zamku], brat Czesław z zakonu kaznodziejskiego, z pochodzenia Polak, pierwszy przeor klasztoru św. Wojciecha we Wrocławiu /…/, modlitwą ze łzami wzniesioną do Boga odparł oblężenie. Kiedy bowiem trwał w modlitwie, ognisty słup zstąpił z nieba nad jego głowę i oświetlił niewypowiedzianie oślepiającym blaskiem całą okolice i teren miasta Wrocławia. Pod wpływem tego niezwykłego zjawiska serca Tatarów ogarnął strach i osłupienie do tego stopnia, że zaniechawszy oblężenia uciekli raczej niż odeszli”

W tym roku przypada 300-letnia rocznica beatyfikacji Czesława. Ojcowie Dominikanie zapraszają wiernych Wrocławia na cykl wydarzeń upamiętniających ten jubileusz. Dom wrocławskich Sióstr Urszulanek (a my wraz z nim) został uprzywilejowany obecnością doczesnych szczątków bł. Czesława. Jego relikwie znajdują się obecnie w klasztorze (na opactwie) i będą tam jeszcze w nadchodzącym tygodniu. Zostaliśmy zaproszeni przez Siostry do wstępowania do kaplicy, w by w chwili ciszy wyjednywać sobie łaski przez wstawiennictwo bł. Czesława. Skorzystajmy z niego!
Więcej informacji o bł. Czesławie: http://blogoslawionyczeslaw.dominikanie.pl/


23 listopada 2013

Wybraliśmy „Zdjęcie października”. Przytłaczająca większością głosów zwyciężyła fotografia z Dnia Nauczyciela, przedstawiająca występ zespołu heavymetalowego klasy drugiej Liceum, z p. Anną Tracz -Molasy na czele, dającą czadu. Wszystkie informacje na temat plebiscytu znajdziemy w zakładce FOTOGRAFIA ROKU w kat. „Ludzie w szkole”.


22 listopada 2013

Kolejna z serii naszych świeckich tradycji: prezentacja samorządów klasowych. Klasy przygotowują swoje prezentacje zazwyczaj w formie skeczy, przedstawiając w ten sposób osoby zaangażowane w życie tych małych społeczności. Ponieważ w naszej szkole dzieje się bardzo wiele, uczennice bardzo często zaangażowane są we wspólne działanie, z czego wynika potrzeba sprawnych samorządów. Przewodniczącymi samorządów klasowych, które się dzisiaj zaprezentowały są (wg. kolejności wystąpień): Dominika Milewska (2bG), Marysia Sławuska (1G), Julia Porczyńska (2aG) i Michalina Osieleniec (3G). Zapraszamy do galerii oraz na wwwSU, gdzie zapoznamy się z pełnymi składami samorzadów klasowych w Gimnazjum.


21 listopada 2013

S. Agata zaprasza do udziału w konkursach historycznych!

GIMNAZJUM
Konkurs „Historia Żołnierzy Wyklętych”
Zadanie: Wykonanie albumu, który będzie zawierał losy jednego Żołnierza Wyklętego. Przyjmowane są jedynie prace indywidualne. Album powinien być opatrzony metryczką (imię, nazwisko autora, adres szkoły, imię i nazwisko opiekuna) oraz zawierać prezentację multimedialną treści umieszczonych w albumie.
Termin: 10 stycznia 2014 r.

Konkurs „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie”
Zadanie: wykonanie komiksu przedstawiającego epizod, rozgrywający się na tle wydarzeń historycznych z okresu od 1918 r. do 1989 r., w którym bierze udział realny lub fikcyjny bohater. Praca ma stanowić zamkniętą całość o objętości minimum 8, maksymalnie 10 stron/plansz formatu A4, przedstawionych w pionie. Prace z wcześniejszych edycji oraz szczegóły na stronie:
http://pamiec.pl/pa/edukacja/konkursy/ogolnopolskie/epizody-z-historii-naj

Termin zgłoszenia udziału: do 27 listopada 2013 r.

Termin wykonania prac: do 10 kwietnia 2014 r.

LICEUM
Olimpiada „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”
Termin zgłoszenia udziału: do 28 listopada 2013 r.

Etap szkolny: 26. 11. 2013 r.
Etap międzyszkolny: 11. 12. 2013 r.
Szczegółowe informacje na stronie: www.losyzolnierza.pl/ w zakładce Olimpiada tematyczna


21 listopada 2013

Dogrywka do Charytatywnego Kiermaszu Świątecznego. We wtorek samorządowiczki gimnazjalne i przedstawicielki DCh Samarytanin rozstawiły kiermasz świąteczny, tym razem dla uczennic szkoły. Przy cenach bardzo promocyjnych udało się zachęcić sporą grupę dziewczyn (i nauczycieli). Wczoraj natomiast miała miejsca ostatnia odsłona kiermaszu, wyjątkowo w systemie handlu obwoźnego. Samorządowiczki odwiedziły bowiem studentki w akademiku, które praktycznie wyczerpały nasz asortyment. Podsumowanie kiermaszu za tydzień, na którymś z apeli porannych. Kilka zdjęć w galerii – zapraszamy!


20 listopada 2013

Samorządy Uczniowskie zapraszają: (chronologicznie)

SU LO zaprasza do udziału w Dniu Życzliwości, który będzie przybierze w naszej szkole formę Poczty Życzliwości. Jutro do 4. lekcji będzie możliwość wysłania życzeń/miłych słów koleżance albo nauczycielowi. W „śniadaniówce” będą wyłożone specjalne kartki, koperty i długopisy, które pomogą chętnym zrealizować ten cel. Następnie zaadresowane wiadomości zostaną dostarczone do rąk własnych adresata.

SU Gimnazjum zaprasza na tradycyjne czuwanie w intencji zmarłych z naszych rodzin. Nabożeństwo Życie-Śmierć-Życie, które odbędzie się w Mauzoleum Piastów Śląskich za tydzień, 27.11 (14:45) będzie połączone z nieszporami za zmarłych.

MIKOŁAJKI 2013 nie odbędą się 6 grudnia, ale dzień wcześniej, a spowodowane jest to naszym wyjściem tego dnia do opery. Otóż we czwartek, 5 grudnia, wszystkie klasy będą w atmosferze już zbliżających się Świąt przeżywać spotkanie ze św. Mikołajem oraz prezentować swoje talenty artystyczne. Każdy zespół (z siedmiu) będzie miał za zadanie (do wyboru) zaśpiewać kolędę, piosenkę bożonarodzeniową, przedstawić skecz świąteczny lub specjalny świąteczny układ taneczny. Wyboru formy ekspresji świątecznej można dokonywać do końca tygodnia.


19 listopada 2013

Wspaniałe wieści! Emilia Janas (3G) jest już finalistką zDolnego Ślązaka Gimnazjalisty z języka francuskiego! Emilia trafia już do naszej galerii zasłużonych laureatek i zaczyna przygotowania do styczniowego etapu finałowego, pod kierunkiem p. Anny Goździewicz.

Sporo podróżują po Wrocławiu nasze zdolne uczennice, gdzie różne komisje weryfikują ich wiedzę i umiejętności. W ubiegłą sobotę Marta Raer (2LO) i Gosia Szewczyńska (1LO) wzięły udział w LO XIV w małym finale konkursu Ojczyzny Polszczyzny. Dziewczynom towarzyszyła p. Joanna Chuderska-Jendraszczyk. Dzisiaj Agnieszka Żurek (3G) wzięła udział w etapie powiatowym Zdolnego Ślązaka Gimnazjalisty z części humanistycznej. Adze towarzyszyła s. Karolina Duraj. Czekamy na dobre wieści 🙂

+

Mamy dyplomy naszych Gimnazjalistek, które wzięły udział w konkursach w ramach Radosnych Obchodów Święta Niepodległości. W konkursie literackim pt. „Gawęda o…” Agnieszka Żurek (3G) zajęła II miejsce, natomiast (b) Natalia Romek (2aG) zajęła II miejsce w edycji plastycznej pt. „Graffiti niepodległościowe”. Gratulujemy! Dyplomy do wglądu w „OSIĄGNIĘCIA” w kat. „Ludzie w szkole”.


19 listopada 2013

Najczęściej aktualizowanym serwisem informacyjnym naszej szkoły jest nasz TWITTER. Pięć osób codziennie dba o to, by na naszym profilu pojawiało się nawet do 10 wpisów. Dlaczego warto szczególnie teraz śledzić nas na Twitterze? Zanim nasza delegacja „comeniusowska” wróci z Niemiec i udostępni zdjęcia do galerii na stronie, już teraz możemy obeserwować nasze dziewczyny i nauczycieli za pośrednictwem oficjalnego profilu projektu. Wszelkie informacje związane z naszymi uczennicami przekazujemy dalej za pośrednictwem naszego profilu. Bądź więc na bieżąco, załóż konto na Twitterze i obserwuj naszą aktywność!

(fot. za pośrednictwem https://twitter.com/wewf2


18 listopada 2013

W piątek, podczas zebrania z rodzicami, uczennice klasy pierwszej gimnazjum zaprezentowały I odcinek przedstawienia z serii „Zdolne córki wspaniałych rodziców”. Dziewczyny zaprezentowały swoje talenty i udowodniły, że każda jest wyjątkowa. Rodzice byli zachwyceni. Kilka zdjęć w galerii – zapraszamy!

+

Gościliśmy p. Katarzynę Sałaban z Fundacji STS Fryderyk Chopin, która zachęcała dziewczyny do udziału w „Niebieskiej szkole”, czyli trzymiesięcznym rejsie żaglowcem „Chopin”. Prezentacja i film z rejsu były bardzo zachęcające! Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do strony www.niebieskaszkola.pl. Zapraszamy do naszej galerii fotograficznej.


18 listopada 2013

Dwie nowości w naszym serwisie:

Zapraszamy do nowej podstrony internetowej poświęconej naszej szkolnej bibliotece. Będziemy starali się aktualizować jej zawartość 1-2 razy w miesiącu statystykami dotyczącymi czytelnictwa w Gimnazjum i Liceum (przygotowywanymi przez s. Elżbietę Peplińską) oraz… tu będzie wkrótce niespodzianka. Nowa podstrona znaduje się w zakładkach w kat. „Ludzie w szkole”.

Odświeżyliśmy szatę graficzną naszej Internetowej Kroniki Szkoły (X) – w tym roku będzie nam towarzyszył layout Kasi Kałczyńskiej z 2aGimnazjum. W związku ze zmianą musiał ulec modyfikacji wygląd naszej strony internetowej w tej kategorii. Nasze IKS-y są na co dzień dostępne w linkach informacyjnych, u góry witryny.


16 listopada 2013

Listopadowe spotkanie rodziców z nauczycielami jest tradycyjnie pretekstem do zorganizowania Świątecznego Kiermaszu Charytatywnego, z którego zebramne środki wspomagają szczytne cele. W ubiegłym roku pomogliśmy w budowie domu opieki społecznej w Koszalinie, w tym koncentrujemy się na uczennicach naszej szkoły, tych, których rodziny borykają sie z problemami finansowymi (redukujemy koszty wycieczek wiosennych). Kiermasz został zorganizowany przez SU Gimnazjum, przy pomocy GCh Samarytanin oraz Licealistek zamieszkujących internat.


16 listopada 2013

FOTO-AKTYWNI zapraszają amatorów fotografii do listopadowego projektu z serii KOLORY, pt. „Kolory jesieni: żółty, pomarańczowy, czerwony”.

Zachęcamy do uwieczniania różnych elementów krajobrazu naszej szkoły (przedmiotów, części garderoby, itp.) w kolorach jesieni. Prosimy o sporządzenie najwyżej czterech fotek i przesłanie ich do nas. Termin – do 23 listopada.

Prace przysyłacie na adres info.urszulanki@gmail.com, a zostaną opublikowane na naszym profilu w 500px.


15 listopada 2013

Kamila Filończyk (2LO) zwyciężyła w szkolnym etapie konkursu krasomówczego nt. „Co byś powiedział/a na temat ochrony praw człowieka i obywatela, gdybyś miał/a okazję wystąpić na forum parlamentu europejskiego?” w ramach projektu „Prawa człowieka nie są nam dane raz na zawsze – rola Parlamentu Europejskiego w umacnianiu praw człowieka”. Ścisły finał konkursu można było zobaczyć podczas apelu porannego. Zapraszamy do fotogalerii na relację z eliminacji (czwartek) i ścisłego finału (piątkowy apel).

We środę Agnieszka Żurek (3G) wzięła udział w II etapie konkursu zDolny Śłązak Gimnazjalista z przedmiotów ścisłych. We czwartek Emiilia Janas (3G) wzięła udział w II etapie tego samego kokursu, w części językowej (francuskiej). Dziewczynom towarzyszyły (odpowiednio) p. Dorota Witrykus i p. Anna Goździewicz.

Natalia Romek (2aG) zwyciężyła w konkursie litearckim pt. „Obrączka”, zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski Liceum.


14 listopada 2013

Klasa pierwsza Gimnazjum dowiedziała się dzisiaj, jak patrzeć na dzieło sztuki. Zajęcia odbyły się w Muzeum Narodowym i były prowadzone przez znawczynię
tematu, historyczkę sztuki, p. Jasińską. Dziewczyny dowiedziały się między innymi, czym jest faktura obrazu, jak uzyskać wrażenie głębi w dziele malarskim,
a także czego symbolem jest szczygieł. Od dzisiaj wiedzą także, że martwa natura nie jest wcale martwa, a jedynie cicha. Wyjście zorganizowała p. A. Molasy.


14 listopada 2013

Raz w miesiącu, począwszy od listopada, klasy Gimnazjum i Liceum zapraszają uczennice i nauczycieli na „Śniadanie poniedziałkowe” , które przygotowują własnym sumptem i wysiłkiem. Głównym celem naszych spotkań jest lepsze wzajemnie poznanie siebie pomiędzy klasami oraz zbieranie środków pieniężnych na cele charytatywne. Pomniejszym, ale też ważnym, jest spożywanie kanapek, koreczków i sałatek 🙂

Do projektu „Śniadanie poniedziałkowe” zgłosiły się wszystkie klasy w szkole oraz nauczyciele. Na miejsce posiłków wyznaczono byłą salę matematyczną, tzw. „matematykę przechodnią”. Klasy przygotowujące śniadanie są zobowiązane do przygotowania miejsca spotkania, tj. aranżacji stołów, nakrycia ich oraz dekoracji, na co najmniej dzień przed śniadaniem. Czas przed samym śniadaniem rezerwujemy jedynie na dostarczenie i ustawienie talerzy z jedzeniem. Śniadania będą oceniane w skali 1-5 gwiazdek za nastepujęce elementy: nakrycie, estetyka przygotowanego jedzenia i obsługa.

Akcję koordynuje Samorząd Uczniowski i GCh Samarytanin. Podczas śniadań będziemy zbierać środki pieniężne na cele charytatywne, dlatego „wstęp” będzie kosztował 1,5 zł. Część z tych środków, najwyżej udokumentowane paragonami 50 zł oddamy klasie przygotowującej śniadanie na poczet zakupionych (plastikowych) talerzy i sztućców.

Harmonogram „Śniadań poniedziałkowych”

Listopad 2013 – klasa 3G
Grudzień 2013 – klasa 2LO
Styczeń 2014 – klasa 2bG i klasa 3LO
Luty 2014 – Nauczyciele
Marzec 2014 – klasa 2aG
Kwiecień 2014 – klasa 1LO
Maj 2014 – klasa 1G


13 listopada 2013

Grupa Charytatywna Samarytanin ogłasza:
Na naszej stronie, w zakładce DOKUMENTY (kat. SEKRETARIAT+) pojawiły się kwestionariusze niezbędne dla członkiń Grupy Samarytanin. Każda z
uczennic, która działa w naszej szkole jako wolontariuszka, powinna pobrać odpowiednie dokumenty, wydrukować je, a następnie, podpisane przez rodziców i
nią samą oddać do jednej z opiekunek grupy, p. Doroty Witrykus, p. Małgorzaty Wróblewskiej lub p. Anny Molasy. Szczegółowych informacji udzielają wspomniane
nauczycielki.


13 listopada 2013

Klasy pierwsza i druga Liceum uczestniczyły dzisiaj w wykładzie, który wygłosił p. dr Zdzisław Wróblewski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem spotkania była cukrzyca. W czasie wykładu dziewczyny poznały podłoże molekularne tej choroby oraz dowiedziały się o różnych zmianach w funkcjonowaniu komórki, które przyczyniają się do powstania cukrzycy. Inne ciekawostki z wykładu dotyczące choroby to min. informacje, że swój wkład w jej powstawaniu mają też czynniki zewnętrzne, czyli to co się je i w jakich ilościach, intensywność stresu oraz predyspozycje genetyczne. Temat cukrzycy okazuje się ważnym i trudnym problemem dla społeczeństwa, ponieważ, jak przewidują naukowcy, już niedługo co druga osoba będzie miała cukrzycę. Zapraszamy do galerii.


12 listopada 2013

Dzisiaj późnym popołudniem Samorząd Uczniowski zebrał się by obejrzeć, ocenić do Ligi Klas Gmn i przygotować do sprzedaży ozdoby świąteczne, które przyniosły Gimnazjalistki. Przypominamy i ponownie zapraszamy na kiermasz, który odbędzie się w piątek, podczas spotkania rodziców z nauczycielami, na korytarzu głównym. Celem tegorocznej zbiórki jest pomoc finansowa potrzebującym uczennicom naszej szkoły. Liczymy na gorące serca rodziców i nauczycieli. Ozdoby są bardzo ładne i będą w przystępnych cenach 🙂

PLAN DNIA
16:00 Spotkanie Rady Rodziców
16:15 kiermasz charytatywny
16:30 Spotkanie z wychowawcami w klasach
17:00-18:00 konsultacje indywidualne z nauczycielami


12 listopada 2013

Dla tych z naszych internautów, którzy lubią czytać: publikujemy dwa dokumenty, z którymi proponujemy zapoznać się w wolnym czasie. Pierwszy to „Regulamin wyboru przedmiotów nauczanych w zakresie rozszerzonym w Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek UR we Wrocławiu”, drugi, nieco może lżejszy, to list Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji egzaminów maturalnych w nowej formule, które będą obowiązywać od roku 2015. Pierwszy dokument znajdziemy w DOKUMENTY/licealne (kat. SEKRETARIAT+), a drugi w EGZAMINY 2014/egzamin maturalny (kat. LUDZIE).


11 listopada 2013

W Mszy św. w kościele garnizonowym oraz w uroczystościach na wrocławskim rynku uczestniczyły poczty sztandarowe naszych szkół pod opieką s. Moniki Tomaszewskiej. Zapraszamy do galerii.


11 listopada 2013

Rozpoczynamy plebiscyt „Zdjęcie października”! Serdecznie zapraszamy do głosowania w naszej świeżo opublikowanej sondzie internetowej. Wybierzmy wspólnie najciekawsze zdjęcie ubiegłego miesiąca. Panel do głosowania zamieściliśmy po prawej stronie witryny – mamy jeden głos dziennie. Zachęcamy do wspólnej zabawy!


9 listopada 2013

Apele tematyczne ubiegłego tygodnia były przygotowane przez Licealistki i Gimnazjalistki. W poniedziałek pierwszoklasistki licealne wspomagane przez s. Agatę Stężowską wspominały w swojej prezentacji zbliżającą się 95. rocznicę odzyskania niepodległości. W piątek Gimnazjalistki (2B) zainteresowały przybyłych scenkami i rozważaniami na temat roli komunikacji niewerbalnej w kontaktach międzyludzkich. Dziewczynom pomagała przygotować apel p. Dorota Witrykus.
Zdjęcia w galerii – zapraszamy.


8 listopada 2013

Prawie dwumiesięczne przygotowanie podczas cotygodniowych zbiórek porannych miało dzisiaj swoją kulminację. Dotychczasowe kandydatki na ministrantki otrzymały dzisiaj podczas mszy św. uroczyste błogosławieństwo kapłańskie księdza Grzegorza Tabaki. Szeregi służby liturgicznej zasillły: Julia Porczyńska (2aG), Weronika Zielińska (2aG), Aleksandra Mikuś (2bG) i Barbara Wyrzykowska (3G). Dziewczyny do posługi przygotowywane były przez p. P.Sołodynę. Zapraszamy do galerii, gdzie prezentujemy zdjęcia z naszą służbą liturgiczną w roli głównej.

Dzisiejsza msza św., listopadowa, sprawowana była w intencji zmarłych z naszych rodzin. W tym miesiącu będziemy mieli okazję jeszcze nie raz modlić się w ich intencji, a w szczególności podczas czuwania Życie-Śmierć-Życie, które będzie miało swój czas pod koniec miesiąca.


7 listopada 2013

Pierwsza w tym roku szkolnym pozycja wydawnicza w naszym wirtualnym kiosku. W czasie, gdy w „realu” zostaje rozprowadzana jesienna edycja angielskojęzycznej AimHigh, my publikujemy na naszej stronie poprzedni numer (tym razem czerwcowy). Gazetka jest wydawana przez uczennice Gimnazjum, pod redakcyjnym okiem p. Piotra Sołodyny. Najnowszy numer w zakładce PRASA SZKOLNA (angielski na przyzwoitym poziomie wymagany) >>

Więcej kultury: w tym tygodniu nasze dziewczyny (grupa około 60-osobowa!) obejrzały w DCFie film Andrzeja Wajdy pt. „Lech Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Wyjście przygotowała p. Anna Molasy.


6 listopada 2013

Za nami ostatnia odsłona szkolnego etapu Zdolnego Ślązaka Gimnazjalisty – we wtorek uczennice zmierzyły się z testem z języka angielskiego (wyniki wkrótce). Tymczasem zapraszamy do galerii, gdzie publikujemy kilka zdjęć z sali informatycznej, gdzie miały miejsce sprawdziany językowe (system losował uczennicom zestaw 40 pytań z banku pytań przygotowanych do tego etapu).


6 listopada 2013

Za tydzień organizujemy kolejny Świąteczny Kiermasz Charytatywny. Świąteczny? Tak, bożonarodzeniowy. Dlaczego tak wcześnie? Ponieważ okazja jest wyborna – spotkanie z rodzicami, jest szansa na wysoki popyt! My z naszej strony naturalnie zapewnimy wysoką podaż, a w tym celu nasze dziewczyny już od jakiegoś czas pracują, produkując świąteczne ozdoby.
Kiermasz będzie usytuowany na korytarzu głównym szkoły. Zakupy można będzie rozpocząć od około 16:15. Wszystkie środki będą przeznaczone na cele charytatywne (min. na dofinansowanie wycieczek dla naszych potrzebujących uczennic).

Uczennice Gimnazjum przygotowują ozdoby w ramach Ligi Klas Gimnazjum. Szczegółowy „taryfikator” za poszczególne ozdoby można znaleźć na stronie samorządowej (kat. EXTRA!). Samorządowiczki proszą, aby ozdoby były wykonywane własnoręcznie i przez same uczennice, bo tylko te będą liczone do LK; inne będą także wystawione na sprzedaż, ale bez punktów do LK.


5 listopada 2013

Czego nie wolno przegapić z ostatnich osiągnięć naszych uczennic –
a) Agnieszka Żurek (3G) jest w drugiej rundzie Zdolnego Ślązaka Gimnazjalisty z przedmiotów ścisłych! Po raz drugi Aga w tym roku dochodzi do tego etapu – przypomnijmy, że reprezentuje nas także części humanistycznej. Tak na marginesie, Agnieszka jest już laureatką Zdolnego AD 2013 z j.polskiego i historii.

b) Gosia Szewczyńska (1L) i Marta Raer (2L) zakwalifikowały się do tzw. Małego Finału Konkursu „Ojczyzna Polszczyzna”, organizowanego przez Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny, pod patronatem profesora Jana Miodka. Z dziewczynami pracuje p. Joanna Chuderska-Jendraszczyk.

c) Emilia Janas (3G) zwyciężyła w pierwszym (z trzech) etapie szkolnego konkursu dla Gimnazjalistek The Best Grammarian 2013, organizowanego przez p. Piotra Sołodynę. Kompletne wyniki konkursu w „Ad-Astra” w kat. EXTRA! Zapraszamy.


5 listopada 2013

Pomimo iż październik jest w tym roku już niemodny, a wraz z nim odeszły (zawsze modne) nabożeństwa różańcowe, my kontynuujemy nasze środowe spotkania z paciorkami w dłoni na korytarzu szkolnym – zapraszamy także jutro.

+

Do naszego grafiku cyklicznych spotkań modlitewnych dołączają wtorkowe jutrznie, które pomagają nam przeżywać Jutrzenki . Dzisiaj o 7:27 po raz pierwszy spotkaliśmy się na chórze kościelnym, by wspólnie kontemplować psalmy. Dziękujemy tym którzy przyszli i zapraszamy za tydzień! A dzisiaj zajrzyjmy do galerii.

+

Dominika Milewska, liderka Sekcji Modlitewnej SU, ogłosiła dzisiaj listopadowy nabór do Modlitewnej Eskadry Ratunkowej. Do MERu dołączyły: Julianna Solik, Roksana Matulewicz, Laura Malczyk, Kasia Knotz i Gosia Chojnacka. MER to nieformalna wspólnota uczennic, nauczycieli oraz przyjaciół szkoły, której celem jest codzienna (o 21:37) „wspólna” modlitwa w intencjach składanych w szkole. Pełen skłąd MERu w zakładce obok, w kat. LUDZIE.


4 listopada 2013

Rozpoczynamy procedurę wyboru „Zdjęcia października”. W jaki sposób jest wybierana najciekawsza fotografia miesiąca? W drodze dwóch kroków. Szczegóły na wwwSU (kat. EXTRA!) – zapraszamy do wspólnej zabawy!


2 listopada 2013

Koło fotograficzne Foto-Aktywni przeprowadziło w październiku projekt pt. „Spódnice”. Wychodząc z założenia, że zdjęcia może wykonywać praktycznie każdy, aparatami, komórkami, itp., dziewczyny poprosiły o wykonanie zdjęć koleżanek w spódnicach (od pasa w dół). Mamy efekty tego działania – 14 zestawów fotografii, które publikujemy w naszym nowym serwisie – fotoblogu, założonym specjalnie na potrzeby koła, ale nie tylko. Będziemy od czasu do czasu wrzucać tam co ciekawsze zdjęcia wykonane przez naszych szkolnych fotografów. Wejście na nasz fotoblog znajdziemy w linkach (kat. EXTRA!) oraz czasowo po prawej stronie naszej witryny. Zapraszamy!

+

Napakowany wydarzeniami (jak my to wszystko zrobimy?) miesiąc listopad w rozkładzie jazdy w TERMINARZu u góry strony – zapraszamy!


1 listopada 2013

Kolejna jesienna dawka fotografii – tym razem modelki w plenerze. Zapraszamy do galerii.